Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά λογικά τα νέα 64bit συστήματα δεν είναι καλύτερο να βάλεις 64bit λειτουργικό από το να βάλεις 32bit λειτουργικό.

 

Και το ρωτάς αυτό γιατί αν βάλεις 32bit λειτουργικό τότε πολύ απλά θα είναι σαν να μην αξιοποιείς όλες τις δυνατότητες του 64bit μηχανήματος σου.

 

Η λογική αυτό δεν λέει?

 

Όσο για τα vista δεν το συζητάω καθότι ΔΕΝ θα έβαζα ούτε την 32μπιτ εκδοχή τους καθότι είναι ένα μάτσο χάλια λειτουργικό(Βλέπε windows millennium) χωρίς σταθερότητα και γεμάτο προβλήματα και αυτό αποδεικνύεται από το ότι είδη η Microsoft έχει κυκλοφορήσει τις beta έκδοσης του νέου λειτουργικού που θα ονομάζεται windows 7(Τουλάχιστον αυτόν τον τίτλο έχουν δώσει μέχρι την δεδομένη στιγμή)

 

Αν κάνω κάτι λάθος σε αυτά που λέω σας παρακαλώ ας με διορθώσετε.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στα XP οχι δεν ειναι καλυτερα τα 64.... στα vista ειναι καλυτερα αν εχεις 4gb memory k πανω

Οσο για τα vista κανεις λαθος γιατι δεν ξες να τα ρυθμισεις και γιατι δεν τα συνηθισες...

Τα χω απο τοτε που βγηκαν τα final και δεν εχω γυρισει σε XP και ουτε προκειται.

Επισης, εχω περασει τα vista σε 30+ pc με κανενα απολυτως παραπονο απο κανεναν...

Με την ιδια λογικη που επικαλεισαι, τοτε πως γινεται ενα λειτουργικο 8+ χρονων, ναι ειναι καλυτερο απο το αλλο που ειναι 2+ ?

Μονο ειδικες περιπτωσεις, αν εχεις παλιο συστημα, αν παιζεις καποιο παιχνιδι που παιζει καλυτερα κλπ....

Αλλιως vista ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως ξέρω να τα ρυθμίσω και το ότι βγήκε το νέο λειτουργικό από την microsoft τόσο νωρίς(Λιγότερο από χρόνο ενώ συνήθως βγάζει κάθε 2 - 2μιση χρόνια) δεν σου λέει κάτι?

 

Το έχει παραδεχτεί και η ίδια η Microsoft ότι τα vista δεν πήγανε όπως περιμένανε...

Και το ότι έχει τρομερά προβλήματα σταθερότητας και ασυμβατότητας ακόμα και μετά το service pack 1 δεν το λέω εγώ αλλά επίσημα άρθρα από ξένα και εγχώρια σάϊτ.

 

Και το ότι τα windows xp στα περισσότερα τεστ είναι λίγο ποιο γρήγορα απ' ότι τα vista δεν σου λέει ούτε αυτό τίποτα?

 

Ορίστε λοιπόν μερικά άρθρα από ξένο σάϊτ:

Άρθρο 1

Άρθρο 2(Ταχύτητα)

Άρθρο 3(Ταχύτητα)

 

Μετά απ' αυτά ακόμα επιμένεις στην άποψη σου ότι τα vista είναι καλύτερα από τα windows xp?

 

Και αν ναι πως το εξηγείς ένα λειτουργικό 8 χρόνων όπως λες να είναι ταχύτερο σχεδόν σε όλα τα συγκριτικά από τα vista που είναι λειτουργικό μερικών μηνών.

Εγώ το εξηγώ στο ότι τα windows xp μετά από τόσα χρόνια έχουν μάθει όλες τις λειτουργίες του λειτουργικό ενώ τα windows vista καθότι είναι νέο λειτουργικό δεν έχουν μάθει να το δουλεύουν σωστά ακόμα και ένα ακόμα μείον του είναι ότι με το που ξεκινάνε τα vista τρέχουν ένα κάρο υπηρεσίες που οι περισσότερες απο αυτές είναι εντελώς άχρηστες και βαραίνουν το σύστημα κατά πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows Vista= Windows Millennium Edition ; Μου φαίνεται υπερβολικό. Πάντως, δεν πολυπιστεύω αυτές τις ισοσελίδες, γιατί αν έχεις ένα πανίσχυρο ηλεκτρονικό υπολογιστή δεν νομίζω ότι ούτε θα είναι πιο αργά από τα Windows XP και γενικότερα, δεν θα εμφανίσουν κάποιο πρόβλημα. Παρόλο που έχω χρησιμοποιήσει λίγο τα Windows Vista, έχω πολύ καλή γνώμη γι'αυτά και δεν παραπονιούνται επίσης όσοι τα έχουν! Και όσο για το βάρος τους, γι'αυό το λόγο έχουν βγάλει τόσες εκδόσεις των Windows Vista, για να εγκαταστήσεις, αυτή που ταιριάζει καλύτερα στο σύστημά σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη μιλατε για διαφορες 64 και 32.εγω λεω 32!!!και εχω καθε λογο να το λεω απλα και μονο οτι εχω εδω και 2 μηνες περασμενα στο laptop windows vista x64 ultimate και απο τισ πρωτες μερες κιολας αρχιζαν να μου βγαζουν προβληματα!!αρχικα ελεγε οτι το φλασακι μ ειναι χαλασμενο και δεν το διαβαζε.το βαζω να το δοκιμασω και σε ενα σταθερο υπολογιστη που εχω και τι να δω???οτι το φλασακι δουλευε και δουλευει κανονικα.αργοτερα δεν μ επιανε το ποντικι(το usb οχι του laptop).απο εχθεσ δεν μου αναγνωριζει τον εξωτερικο σκληρο.δηλαδη δεν ξερω τι αλλο να περιμενω!!! :-( ασε που και το πω εγινε πιο αργο!!αργει περισσοτερο να ανοιξει και να κλεισει και ειναι γενικα πιο αργος και απο ριπλει

Γι΄αυτο μην ακουσω κανεναν να βαλει 64 θα του κοψω τα χερια ειναι αμαρτια πια!!!!

 

Εμένα πάντως το σύστημα της υπογραφής μου τρέχει τα Vista Ultimate x64 νεράκι και καλύτερα από τα XP (τα έχω σε dual boot).

 

Συνεπώς, το συμπέρασμα είναι ότι αν έχεις νέο PC με τουλάχιστον 2 gb Ram, (να μην πω 4) πας σε Vista, αν έχεις σχετικά παλιό, μένεις στα XP και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Το μονο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με κάποιους drivers (π.χ. του Usb Wireless Adapter που είχε συνοδευτικό CD με drivers μόνο για 32 bit λειτουργικά), αλλά ειδικά για τα 64άρια Vista, αυτά λύνονται με μία επίσκεψη στο site της κάθε εταιρείας. (λέω ειδικά για τα Vista, καθώς τα 64άρια XP δεν έχουν την ίδια υποστήριξη, δυστυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τόσα τεστ και τόσα συγκριτικά δεν τα πιστεύεται..

Τι να πω ρε παιδιά ο κόσμος το έχει τούμπανο...

Κανείς δεν απάντησε όμως γιατί αφού είναι τόσο τέλειο & σταθερό λειτουργικό τα vista η microsoft βγάζει νέο λειτουργικό σε λιγότερο από χρόνο ενώ κανονικά βγάζει λειτουργικό κάθε 2 με 2μιση χρόνια....

Ούτε στο ότι η ίδια η microsoft παραδέχτηκε ότι τα vista δεν πήγανε όπως περίμενε σε πωλήσεις και όχι μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τελειο και δεν λεει κατι το γεγονος οτι βγαινουν νεα windows....

Οπως επισης δε μου λενε κατι τα συγκριτικα test απτη στιγμη που εχω προσωπικη εμπειρια 2 χρονια με τα vista και εχω δοκιμασει εκατονταδες προγραμματα και παιχνιδια.

Το ιδιο και σε ολο τον περιγυρο μου.

Μην συγχεεις το μαρκετινγκ , με τον end-user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι πεις τσάκωνα....

 

Εγώ ξέρω ότι από εκεί που έβγαζε κάθε 2 με 2μιση χρόνια λειτουργικό τώρα μέσα σε λιγότερο από χρόνο ξαφνικά βγάζει καινούργιο κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με τα millennium αν θυμάστε που έβγαλε νέο λειτουργικό μετά από ένα 6μηνο γιατί είχανε παταγώδη αποτυχία.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα vista(Βέβαια όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό) στο θέμα λειτουργικότητα - σταθερότητα.

 

Πάρτε το χαμπάρι τα στατιστικά λένε ότι τα vista πήγανε χαλιά...

 

Και επειδή το τραβήξαμε πολύ το θέμα ο καθένας έχει την άποψη και γνώμη του από τις εμπειρίες του.

 

Εγώ π.χ. το έχω βάλει σε 5 διαφορετικούς υπολογιστές και στους 4 από τους 5 είχανε προβλήματα αστάθειας και ασυμβατότητας με πολλά προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι να τα κανω τα στατιστικα? Πανω στα pc σπουδαζω, οποτε σου μιλαω καθαρα εκ πειρας....απο το 2001-2006 ειχα XP και τα ξερω εξισου καλα για να μπορω να συγκρινω. Μονο στο networking που ειναι το πεδιο που ασχολουμαι, οι διαφορες ειναι πολλες και σημαντικες....απο κει και περα, στον μεσο χρηστη που εχει ενα P4 και εχει XP δε υπαρχει λογος να βαλει vista.

2) τελος του 2008 συμπληρωνουν 2 χρονια , τα windows 7 ποτε θα βγουν? Πολυ επιπολαια τα βλεπεις και βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα.

 

Ειναι απλα τα πραματα.... εσυ αν θες μεινε στα XP και στις στατιστικες...κανεις δε σε υποχρεωνει να βαλεις vista , ποσο μαλλον εγω .

 

Edit: επειδη βγηκαμε εντελως offtopic

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7 (Windows 7 is expected to be released in January 2010.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι πεις τσάκωνα....

 

Εγώ ξέρω ότι από εκεί που έβγαζε κάθε 2 με 2μιση χρόνια λειτουργικό τώρα μέσα σε λιγότερο από χρόνο ξαφνικά βγάζει καινούργιο κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με τα millennium αν θυμάστε που έβγαλε νέο λειτουργικό μετά από ένα 6μηνο γιατί είχανε παταγώδη αποτυχία.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα vista(Βέβαια όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό) στο θέμα λειτουργικότητα - σταθερότητα.

 

Πάρτε το χαμπάρι τα στατιστικά λένε ότι τα vista πήγανε χαλιά...

 

Και επειδή το τραβήξαμε πολύ το θέμα ο καθένας έχει την άποψη και γνώμη του από τις εμπειρίες του.

 

Εγώ π.χ. το έχω βάλει σε 5 διαφορετικούς υπολογιστές και στους 4 από τους 5 είχανε προβλήματα αστάθειας και ασυμβατότητας με πολλά προγράμματα...

Τα Windows Millennium Edition, όντως ήταν χάλια, δεν θα το έλεγα αυτό και για τα Windows 2000 Professional, που εκεί βασίζονται τα πολυαγαπημένα Windows XP! Όμως και τα δυο αντικαταστάθηκαν γρήγορα! Δηλαδή για να θεωρείται ένα λειτουργικό σύστημα πετυχημένο πρέπει να διαρκεί πολλά χρόνια μέχρι να αντικατασταθεί ; Αφού οι άνθρωποι ανακάλυψαν νέα πράγματα για την βελτίωση των Windows σε συντομότερο χρονικό διάστημα, γιατί να το καθυστερούν ; Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά τα Windows Vista. Και μην κολλάς. Τα Windows XP, είναι τα μόνα Windows που διήρκησαν τόσο πολύ. Που σημαίνει ότι όλα τα λειτουργικά συστήματα δεν είναι καλά ; Κάνω λάθος ; Τέλος, βρίσκω τα Windows Vista έξοχο λειτουργικό σύστημα, αρκεί να διαθέτεις ισχυρό ηλεκτρονικό υπολογιστή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά ότι κάποιες beta versions των windows 7 έχουν είδη βγει άρα...

 

Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ. Είδες εσύ κάποια Beta ;

Μήπως κάποιο Link για το Microsoft Connect ή Technet έστω ;

Ή όπως πήρε το αυτί σου ότι vista suckzz έτσι και για τις Beta ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...