Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 7 μήνες μετά...

Παιδια αντιμετοπιζω το εξης προβλημα

το ps3 μου συνδεετε μονο με (hdmi) στην τηλεοραση και οχι με το κανονικο του καλοδιο, δηλαδη το scart, τι νομιζετε οτι φταιει μπορει να βοηθησει καποιος, γιατι η μια απο τις 2 τηλεορασεις που εχω και θελω να το συνδεσω δεν εχει υποδοχη (hdmi). wub.gif

 

Παιδια αντιμετοπιζω το εξης προβλημα

το ps3 μου συνδεετε μονο με (hdmi) στην τηλεοραση και οχι με το κανονικο του καλοδιο, δηλαδη το scart, τι νομιζετε οτι φταιει μπορει να βοηθησει καποιος, γιατι η μια απο τις 2 τηλεορασεις που εχω και θελω να το συνδεσω δεν εχει υποδοχη (hdmi). wub.gif

 

αν θες και 2 τηλεόρασης μαζί δεν γίνεται ( αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο)

 

αλλιώς για το σκαρτ κρατημένο το κουμπί που ανοίγει μεχρι να ακουστεί ένα δεύτερο μπιπ. κάνει ένα μικρό ρεσετ το πσ3 στις ρυθμίσεις και θα εντοπίσει την καινούρια έξοδο της εικόνας

 

αν θες και 2 τηλεόρασης μαζί δεν γίνεται ( αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο)

 

αλλιώς για το σκαρτ κρατημένο το κουμπί που ανοίγει μεχρι να ακουστεί ένα δεύτερο μπιπ. κάνει ένα μικρό ρεσετ το πσ3 στις ρυθμίσεις και θα εντοπίσει την καινούρια έξοδο της εικόνας

ποιο κουμπί πατημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ειναι ηδη confugured για να παιζει σε HDMI. Πρεπει να κανεις reset τα video settings

Οταν πας να το βαλεις στην αλλη με το σκαρτ πρεπει να κανεις το εξης

1. Συνδεεις το καλωρι σκαρτ με την TV (PS3 κλειστό)

2. Πατας παρατεταμενα το on/off button του ΠΣ3 μεχρι να ακουσεις ηχο περιπoυ 5 sec, το αφηνεις και θα δεις μια νεα εικονα στην TV που θα λεει scart η multi cable detected

το επιλεγεις και εισαι οκ

δες το βιντεο μετα το 1ο λεπτο

 

Εαν θες να το ξανασυνδεσεις στην τηλεοραση με το HDMI πρεπει να κανεις παλι την ιδια διαδικασια

κοινως καθε φορα που αλλαζεις output πρεπει να κανεις αυτο

Ευχαριστω σωθηκε ενα 40% απο τη βδομαδα των χριστουγεννων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Playstation 3 πρόβλημα - Δεν στέλνει σήμα στην TV, αργεί να κλείσει

 

 

καλησπερα παιδια.εχω το ps3 60G.εχω το το εξης πρόβλημα!ξαφνικά το ανοίγω μια μέρα και δεν δείχνει τιποτα στην οθόνη της TV.μετά όταν θέλω να το κλείσω πρέπει να το κρατάω 10 δευτερα με το ρολοι.κανονικά έπρεπε να κλείνει σε 2-3 δευτερολεπτα.ti παίζει?έχω κάνει τα παντα.εχω αλλάξει καλώδιο μέχρι και scart εχω δοκιμάσει.exw κάνει και αυτό με τα 3 μπιμ για να κάνει επαναφορά.δεν κάνει tpt.δεν έχω εικόνα κ ηχο.μου κάνει εντύπωση που δεν κλείνει σε 2-3 δευτερα οταν θέλω να το κλείσω!δεν είναι λογικό να να το κρατάω 10 ολόκληρα δευτερόλεπτα για να κλεισει.τι λετε οτι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα μπιπ υπαρχουν 2 διαφορετικα κολπα

Το ενα ειναι το λεγομενο recovery menu, το αλλο ειναι το reset video settings

Και τα 2 θα τα βρεις εδω

http://www.insomnia.gr/topic/467362-faq-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/page-2?do=findComment&comment=52196679

ποστς #21 και #27

Στο reset video settings δοκιμασε και με σκαρτ καλωδιο και με hdmi

 

Δες αν γινεται κατι με αυτα και ανεφερε.

 

Επισης σε τι firmware ηταν η κονσολα οταν δουλεψε καλα την τελευταια φορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αλλαγή ανάλυσης ps3 για tv 46" ΣοΣ

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Έχω ένα ps3 που μέχρι τώρα το είχα σε μια οθόνη tv 27" και έπαιζε και παίζει μια χαρά.

Το βάζω σε μια samsung 46" και μου λέει ότι δεν υποστηρίζει την ανάλυση και ότι πρέπει να αλλάξω του ps3.

Ξαναβάζω το ps3 στην 27" και επιλέγω να βλέπει όλες τις αναλύσεις .

 

Ξανά στην 46 άρα αλλά τίποτα.

 

Καμια ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

προβλημα με ps3 (hdmi)

Καλησπερα σας...εχω ενα προβλημα με το πσ3 βλεποντας καποιο βιντεο στο ιντερνετ ειδα οτι αν εχεις hd τηλεοραση δεν χρειαζονται τα κοκκινα και τα κιτρινα καλωδια που υπηρχαν και στο πσ2 και χρειαζετε καλωδιο hdmi..ομως οταν βγαζω τα καλωδια εκεινα και βαζω του hdmi ανοιγω το ps3 ακουω τον ηχο του μενου αλλα δεν βλεπω εικονα βλεπω μαυρη οθονη ...αν μπορει καποιος να με βοηθισει θα το εκτιμουσα πολυ..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το ps3 σου, μπες στο XMB έχοντας συνδέσει τα καλώδια RCA,  πήγαινε στα video settings και άλλαξε το input σε HDMI και Full RGB.

 

Κλείστο, αφαίρεσε τα καλώδια RCA, τοποθέτησε το καλώδιο HDMI και άνοιξέ το ξανά αλλάζοντας φυσικά το input της τηλεόρασης σε HDMI.

 

Αν δε δουλέψει, δοκίμασε να αλλάξεις θύρα HDMI στην τηλεόρασή σου.

 

Αν και πάλι δε δουλέψει, δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

 

 

Ενημέρωσέ μας πώς πήγε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εκανες να χασω την μπαλα φιλε  :-D ¨παω settings .video settings....τα πατησα ολα να δω που λεει το RGB το εβαλα σαν λειτουργεια αλλα μετα δεν ειδα καπου να λεει hdmi..ειμαι λιγο οτι να ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κλειστη κονσολα και κουμπωμενο ΜΟΝΟ το hdmi καλωδιο,

ανοιξε κονσολα απο το power button και μεινε πατημενος

μεχρι η κονσολα να κλεισει μονη της.

Ανοιξε την κανονικα και θα σου βγαλει μνμα μετα απο λιγο 

οτι βρηκε καλωδιο hdmi,πατας yes και εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σφαλμα το βγαζει


φιλε...την ανιγω και και μετα το παταω κρατημενο για να κλεισει εννοεις ωστε μετα να μου πει οτι βρηκε καλωδιο?


οχι φιλε τιποτα....την ανοιξα μονο με το hdmi καλωδιο και μετα πατημενο το κουμπι για να κλεισει...την ανοιξα αλλα παλι μαυρη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...