Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 controller στο PC


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τώρα που το παρήγγειλα συνειδητοποιώ το λάθος που έκανα....Δεν κάνει charge μέσω usb όπως το sisaxis αλλά παίρνει ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ αν είναι δυνατόν....Άντε τώρα πρέπει να παίρνω και φορτιστή.

 

Μάρεσε πάντως που θεώρησα αυτονόητο ότι αφού το sisaxis φορτώνει έτσι το ίδιο θα ισχύει και για τον 360 controller....λες και δεν γνώριζα ο βλαξ για την τρισάθλια ποιότητα του 360 ως κονσόλα γενικά, σιγά μην αποτελούσε ο controller του εξαίρεση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τώρα που το παρήγγειλα συνειδητοποιώ το λάθος που έκανα....Δεν κάνει charge μέσω usb όπως το sisaxis αλλά παίρνει ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ αν είναι δυνατόν....Άντε τώρα πρέπει να παίρνω και φορτιστή.

 

Μάρεσε πάντως που θεώρησα αυτονόητο ότι αφού το sisaxis φορτώνει έτσι το ίδιο θα ισχύει και για τον 360 controller....λες και δεν γνώριζα ο βλαξ για την τρισάθλια ποιότητα του 360 ως κονσόλα γενικά, σιγά μην αποτελούσε ο controller του εξαίρεση!!!!

 

Και στο 360 υπάρχει Play & Charge Kit με usb αλλά το πληρώνεις χωριστά 15Ε (όπως υπάρχει και αυτό). Από την άλλη το πλεονέκτημα είναι ότι όταν τα φτύσει η μπαταρία μετά από δύο χρόνια δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις ολόκληρο το χειριστήριο όπως θα κάνεις με του ps3 αλλά μόνο το kit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το παρέλαβα. Πολύ ωραίο χειριστήριο ταιριάζει άψογα στα χέρια μου και γενικά καραγουστάρω. Είχα έναν logitech μοχλό αλλά ποτέ δεν μου είχε κάνει κλικ να αφήσω mouse/keyboard στην άκρη. Με αυτό είναι άλλη αίσθηση, στο colin τουλάχιστον που δοκίμασα. Το vibration υστερεί - για την ώρα - σε σύγκριση με το αντίστοιχο του dual shock αλλά δεν παίρνω και όρκο για να είμαι ειλικρινής. Θα το δω και στο gear of wars που είναι κατεξοχήν 360 game για να βγάλω καλύτερα συμπεράσματα. Αλλά γενικά όταν έπαιζα heavenly sword ή uncharted με το dual shock είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα κάτι που δεν συνέβη τώρα. Όπως είπα ίσως φταίει το game θα δείξει. Στα μείον του επίσης το βάρος του. Αρκετά πιο βαρύ και από το μοχλό της logitech και από το sisaxis. Από μια πρώτη επαφή γενικά ευχαριστημένος.

 

Miltoz thanx για το info, θα το έχω στα υπόψη μου μιας και όπως φαίνεται θα περάσω αρκετά χρόνια μαζί με τον μοχλό :P.

 

Στο nfs pro street ρε παιδιά με τον άλλο μου μοχλό όλα καλά με το vibration. Με τον controller του 360 δεν έχω δόνηση όμως. Τι παίζει?

 

Επίσης πως κλείνει :P (Δεν διάβασα το manual ακόμα sorry :D)?

 

Edit (ώρες μετά αλλά μην κάνω νέο post στο θέμα): Miltoz δεν το πετάς το sisaxis κάνε ένα search στο google και δες ότι λύνεται εύκολα και αλλάζει ο μηχανισμός του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κανένα προγραμματάκι κομμένο και ραμμένο στις ανάγκες του συγκεκριμένου μοχλού? Δεν ξέρω τι φταίει αλλά σε μερικά παιχνίδια που υποστηρίζουν δόνηση δεν συμβαίνει τίποτα :/. Η δόνηση πάλι δουλεύει μια χαρά σε άλλα παιχνίδια όπως π.χ. το GOW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Αξίζει η αγορά αυτού του χειριστηρίου; Έχω ήδη το rumblepad 2 της logitech.

Ψήνομαι να το πάρω επειδή έχει σκανδάλες (από το Ν64 τις ψάχνω) και επειδή θα υποστηρίζει καλύτερα τα παιχνίδια που είναι ports από το 360. Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι απογοητευμένος από τη logitech, πχ η δόνηση δε δουλεύει σχεδόν ποτέ.

Έχω διαβάσει για προβλήματα με τους drivers. Θα έχει δυσκολίες με παλιά παιχνίδια και emulators; Αν είναι να χρησιμοποιώ πάλι εξωτερικά προγράμματα, να λείπει.

Και κάτι ακόμα, είναι το ίδιο κομμάτι για ΧΒΟΧ και για pc (μόνο για το ενσύρματο ενδιαφέρομαι); Έχει κάπου 5ευρώ διαφορά στην τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κανείς δεν απάντησε στα ερωτήματά μου, εντούτοις αποφάσισα να πάω να το αγοράσω (καλός μλκ είμαι). Βγήκα λοιπόν βόλτα στα μαγαζιά της περιοχής και διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πουθενά! Ούτε η έκδοση για 360, ούτε για pc (που μάλλον το ίδιο είναι). Έχει συμβεί κάτι; Σταμάτησε η παραγωγή και δεν πήρα χαμπάρι; Απέχω από τις κονσόλες και έχω χάσει επεισόδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στο Πλαίσιο στα 32.5€

Και πιστεύω αξίζει,και λόγω συμβατότητας με τα παιχνίδια,και λόγω του ότι είναι απ'τα πιο εργονομικά χειριστίρια που έχω χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το βρήκα σε καλή τιμή (25ε) και το πήρα.

Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα. Για την ποιότητά του δε χρειάζεται να πω τίποτα (microsoft+logitech είναι κορυφαίες) ούτε για την εργονομία (είναι υποκειμενικό). Τα προβλήματα εντοπίζονται στο driver.

Τώρα πια που τα παιχνίδια βγαίνουν σε όλες τις πλατφόρμες, το χειριστήριο του 360 είναι ιδανικό... σχεδόν. Προφανώς ο xinput δουλεύει καλά μόνος του, αλλά κλείνει όλα τα άλλα, δηλαδή δε συνεργάζεται με το directinput και το χειρότερο, κλείνει το πληκτρολόγιο, οπότε κάτι F5 και κάτι τέτοια ξεχάστε τα.

Γενικά τα παλιότερα παιχνίδια (πριν γεμίσουμε multiplatform) και οι emulators παίζουν καλύτερα με το rumblepad2.

Συμπέρασμα: αν είστε ικανοποιημένοι με το χειριστήριό σας μείνετε εκεί που είστε. Αν δεν έχετε τίποτα, προτείνεται η αγορά του 360 controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

ρε παιδιά έχω ενα πρόβλημα... θελω να συνδεσω το χειριστηριο του 360 στο pc... ειχα ακουσει οτι το πλαισιο εχει ενα usb stick που το βαζεις στο πψ και συνδεεται κανονικοτατα το χειριστηριο και παω σημερα να το παρω και μου λεει ο υπαληλος αφτο ειναι και εχει και χειρηστηριο μαζι .. ωραια λεω ποσο? 50 € η πλακα ειναι οτι πριν κανα μην ειχα παρει στο πλαισιο και ειχα ρωτισει και λεει εχοθμε μονο το στικ με 15 €... τελωσ παντων... ξερει κανενας που μπορω να παρω το στικ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι usb stick. Ειναι ενα καλωδιο που απο τη μια ακρη εχει usb (για να συνδεθει σε usb θυρα) και στην αλλη ακρη εχει τον wireless δεκτη.

 

Και απ'οσο ξερω το δινουν μονο μαζι με wireless χειριστηριο microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Χωρις τον ασυρματο δεκτη δεν γινεται κατι αλλο για να δουλεψει?

 

Δηλαδη ειναι απαραιτητο να σκασουμε τα 15 ευρω νταβαντζιλικι? Για καθε wireless που βγαινει πρεπει να παιρνουμε και απο ενα δεκτη, δεν το καταλαβαινω αυτο, εχω γεμισει τοσους δεκτες.

 

Μσσω Bluetooth επικοινωνει, ή με καποιο αλλο wireless revision?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...