Προς το περιεχόμενο

Αυχενικό Σύνδρομο


gatoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,σαν καλύτερος πελάτης των ιατρών δεν μου έφταναν όσα είχα απέκτησα και αυχενικό,ξέρει κανείς αν υπάρχουν ειδικά μαξιλάρια για τον ύπνο και πόσο κοστίζουν??αλλα και πού πωλούνται...

ευχαριστώ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελώς απο φάρδος κοντά στο σπίτι μου υπάρχει μαγαζί με ορθοπεδικά και θα πάω αύριο να ρωτήσω.

για ανακούφιση κάντε μασάζ με λίγη θερμαντική και πάρτε και κανα μυοχαλαρωτικό.

μας φάγανε οι υπολογιστές και η λάθος στάση...

αλλά αυτή η ζαλάδα δεν αντέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κάνεις συχνά διαλλείματα μισής ώρας απο την εργασία σου, επίσης ένα μασάζ στον αυχένα είναι οτι πρέπει μαζί με μια καλή αλοιφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωχχ να τα μας... Πάνω που τις τελευταίες μέρες με έχει πεθάνει ο αυχένας, τσουπ ξεπετάχτηκε το κατάλληλο topic. Άντε να δούμε τι άλλο θα πάθουμε στα 25 μας... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ας όψεται η καθιστική ζωή και οι υπολογιστές..

Είναι πολύ συχνό το αυχενικό παιδιά, μην αγχώνεστε, μπορούμε να ζήσουμε και μ'αυτό

(εγώ πάλι έχω πρόβλημα με τη μέση μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ανατομικά μαξιλάρια ή θα τα λατρέψεις, ή θα τα μισήσεις. Εγώ βλέπω στους ασθενείς μου (φυσικοθεραπευτής γαρ) ότι οι περισσότεροι δεν τα πολυαντέχουν. Κάποιοι πάλι, λιγότεροι, δεν μπορούν χωρίς αυτά, και τα παίρνουν παραμάσχαλα. Εγώ προσωπικά δεν τα συστήνω ποτέ. Υπάρχουν πολλοί τύποι από πολλές εταιρείες, δοκίμασα ο ίδιος δυο-τρία δείγματα, δεν μου έκατσαν, δεν ξέρω αν δοκιμάσω κι άλλα αν βρω κάποιο καλό. Από την άλλη, είναι και στο σωματότυπο αλλά και στο πρόβλημα του καθενός. Δηλαδή δεν μπορεί το ίδιο ανατομικό μαξιλάρι να χρειάζεται ο Α με 2 μέτρα ύψος, 100 κιλά και ένα χ πρόβλημα αυχένα, το ίδιο και ο Β με 1.60 ύψος, κοντό αυχένα και ένα άλλο πρόβλημα.

Προσωπικά συστήνω μαλακό, πουπουλένιο μαξιλάρι, που να παίρνει το σχήμα του αυχένα του καθενός. Και βασικό είναι όταν ξαπλώνουμε στο μαξιλάρι, αυτό να καλύπτει όλον τον αυχένα και λίγο από τον θώρακα, περίπου από το μέσο των ωμοπλατών. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Να ξαπλώνουμε δηλαδή όχι μόνο με το κεφάλι μας πάνω στο μαξιλάρι, αλλά και λίγο με τον θώρακα.

Κατά τα άλλα, βοηθάνε:

-σωστή στάση, όχι σκύψιμο, όχι ξάπλα στην tv με 3 μαξιλάρια κάτω από το κεφάλι μας.

-σωστή εργονομία στον χώρο εργασίας, κυρίως για άτομα σαν τους κομπιουτεράδες. Αυτό θέλει ανάλυση, αν κάποιος θέλει, μπορώ να επεκταθώ...

-διαλείμματα στην εργασία, συχνά και μικρά.

-ασκήσεις αυχενικής μοίρας

-και καμιά φυσικοθεραπεία που και που (να βγάλουμε κι εμείς κανα φράγκο, κλέφτες να γίνουμε;;;):-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να βρείς χρόνο για διάλλειμα,ειδικά όταν είσαι ταμίας σε τράπεζα.εγω πάντως απο κει το έπαθα πέρσι τα χριστούγεννα και έκανα χριστούγεννα στο νοσοκομείο.

το κακό είναι ότι σου ρίχνει και την ψυχολογία,εκεί που είσαι μέσα στην καλή χαρά σε πάνε οι ζαλάδες αίμα..

πάντως για καλή μου τύχη το σάββατο είχε στην ΝΕΤ την την εκπομπή Υγεία για όλους(κάπως έτσι) με θέμα το αυχενικό.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θεραπεύεται αλλά αντιμετωπίζεται.

τότε ας συμβιβαστούμε κ με δαύτο.

Φίλε HaPagan σε κατάλαβα απο την φωνή και για αυτό το άνοιξα το θέμα.

να κανονόνισουμε ένα πάρτι αυχενικου...χεχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3 χρόνια που είχα πόνους στον αυχένα πήγα σε εναν καλο ορθοπεδικό. Εκεί πέρα του οτι με συμβούλεψε για την σωστή στάση στον υπολογιστή , μου είπε να κοιμάμαι χωρίς μαξιλάρι. Εναλλακτικα να πάρω ενα παιδικό, πολύ χαμηλο. Αυτό εκανα και είμαι αρκετά καλύτερα.

 

PS: Στο Bansko που πήγα στις γιορτες πήγα σε μια Βουλγαρα μασεζ. Πραγματικα το κορίτσι εκανε θαύματα.Για μια εβδομμάδα ήμουνα άλλος ανθρωπος. Οπότε κανένα μασαζακι μια φορα την εβδομαδα δεν ειναι κακή ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια παρεμφερης ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.

 

Εχω πλεον αποκτησει προβλημα στη μεση μαλλον λογω ασχημης στασης μπροστα απο το πισι.

 

Εχω μια καρεκλα με ροδακια και μπρατσα αλλα εχει ξεχαρβαλωθει.

 

Ξερει κανεις τι ειδους καρεκλες ειναι καλυτερες για πολυωρη σταση μπροστα απο το πισι για να μην επιβαρυνεται η μεση? Κανενα μαγαζι?

 

Thanx in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια παρεμφερης ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.

 

Εχω πλεον αποκτησει προβλημα στη μεση μαλλον λογω ασχημης στασης μπροστα απο το πισι.

 

Εχω μια καρεκλα με ροδακια και μπρατσα αλλα εχει ξεχαρβαλωθει.

 

Ξερει κανεις τι ειδους καρεκλες ειναι καλυτερες για πολυωρη σταση μπροστα απο το πισι για να μην επιβαρυνεται η μεση? Κανενα μαγαζι?

 

Thanx in advance

 

Γεια χαρα, νομιζω οτι οι καλυτερες καρεκλες σε αυτη τη περιπτωση ειναι καποιες ...χωρις πλατη. Εξηγουμαι, στηριζονται τα διπλωμενα ποδια στο "κουτουπιε" (απο μπροστα) και ενα νορμαλ καθισμα για τα οπισθια. Ειναι περιεργο λιγο αλλα πολυ αναπαυτικες, ειδικα για χρηση υπολογιστη. Το που θα τις βρεις, δεν εχω ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...