Προς το περιεχόμενο

Αυχενικό Σύνδρομο


gatoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να επιλέξεις καρέκλα που έχει ρυθμιζόμενη πλάτη,δηλαδή να ανεβοκατεβαίνει.κάνει καλό για όλο το σώμα.αλλά αφού έχουμε φυσικόθεραπευτή στην παρέα ας μας δώσει την άποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια παρεμφερης ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.

 

Εχω πλεον αποκτησει προβλημα στη μεση μαλλον λογω ασχημης στασης μπροστα απο το πισι.

 

Εχω μια καρεκλα με ροδακια και μπρατσα αλλα εχει ξεχαρβαλωθει.

 

Ξερει κανεις τι ειδους καρεκλες ειναι καλυτερες για πολυωρη σταση μπροστα απο το πισι για να μην επιβαρυνεται η μεση? Κανενα μαγαζι?

 

Thanx in advance

 

υπάρχουν ανατομικές καρέκλες στο εμπόριο, σε καταστήματα με έπιπλα γραφείου. Ακόμα και στο ικεα έχει κάποιες, καλές θα έλεγα (αυτή που έχω στοπ γραφείο μου από εκεί την πήρα. Σημαντικό για την καρέκλα είναι:

-να μην είναι ξεχαρβαλωμένη:-)

-να έχει πλάτη αρκετά μεγάλη ώστε να πιάνει όλη την σπονδυλική σου στήλη, από κάτω μέχρι και τον μισό τουλάχιστον θώρακα

-να έχει ανατομικό σχήμα, ώστε να στηρίζει την μέση σου. Δηλαδή όταν κάθεσαι και η πλάτη σου εφάπτεται στην πλάτη της καρέκλας, η μέση σου να στηρίζεται και να μην είναι στον αέρα.

-βασικό είναι να κάθεσαι σωστά. Την καλύτερη καρέκλα να πάρεις, αν δεν την χρησιμοποιείς σωστά, τζάμπα κόπος. Πρέπει να κάθεσαι πάντα πίσω-πίσω στην καρέκλα, ώστε όλη η πλάτη σου να ακουμπά. Όχι κάθισμα σε φάση αραχταλάν, με την πλάτη αστήριχτη...

 

Νομίζω έχω κάποια έντυπα με σκίτσα για την σωστή στάση και την προστασία μέσης - αυχένα στο γραφείο. Αν τα βρω θα τα φέρω το βράδυ, να τα σκανάρω και να τα ποστάρω, είναι αρκετα κατατοπιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Τα σκιτσα θα βοηθαγαν πολυ.

 

 

Μια ερωτηση λεφτερμαν. Η πλατη της καρεκλας πρεπει να εχει μια κλιση ή εστω καμπυλη προς τα εξω (δηλαδη προς την πλευρα μας) για να κραταει ισια τον κορμο μας και να μην "καμπουριαζει"? Δηλαδη, ουσιαστικα να μας "σπρωχνει" προς την πλευρα του γραφειου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

…πάντως και γενικότερα για όλα αυτά προβλήματα του αυχενικού , του πόνου της μέσης και τα συναφή , τα αίτια εντοπίζονται περισσότερο στην μηχανική προσαρμογή της σπονδυλικής στήλης και ειδικά για άτομο με πλήρη καθιστική ζωή και ειδικά για αυτούς που έχουν κάποια κληρονομικότητα. Για παράδειγμα δεν είναι παράξενο το αυχενικό να εκδηλωθεί ή να έχει ξεκινήσει από την παράδοξη θέση της οσφυϊκής μοίρας. Συνήθως όλα από κει ξεκινάνε γιατί η κίνηση και θεση του σώματος στηρίζεται πολύ και εξαρτάται από το κέντρο του και το πράμα πάει αλυσιδωτά -> μείωση της οσφυϊκής λόρδωσης έχει την αντίστοιχη ενέργεια κατά μήκος όλης της σπονδυλικής όπερ και του αυχένα, όπου αυτό μεταφράζεται σε κάποιο είδος κοίλης κτλ κτλ

 

Θέλω να καταλήξω λοιπόν στην γνωστή καραμέλα :P , ότι το πρόβλημα αντιμετωπίζεται κυρίως με ενεργητική αποκατάσταση ακα άσκηση για να πάρει το κορμί σας τα ίσια του ,να έρθει ο σπονδυλική στήλη στην σωστή θέση – ο άνθρωπος κυρίως είναι διαμορφωμένος μηχανικά ώστε να κινείται από όρθιες θέσεις. Αναγκάστηκε να κατέβει από τα δέντρα κάποτε και έπρεπε να περπατήσει όρθιος . . . :-D Αν η αντιμετώπιση δεν είναι ενεργητική (με άσκηση) δεν βλέπω παρά ένα συμβιβασμό με τον πόνο εσαεί όπου θα χειροτερεύει το πρόβλημα πολυδιάστατα. Σημειωτέων δε ότι η σπονδυλική στήλη (στην οσφυική) φορτίζεται πολύ περισσότερο στην καθιστή θέση όπως και να έχει , από ότι να στέκεσαι όρθιος ή να περπατάς, ενώ γενικότερα δυναμώνει το σύστημα με την άθληση ( τα απομεινάρια ενός κυνηγού ) . . . . :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι. Δυστυχώς το φυλλάδιο που έψαχνα δεν το βρήκα στο γραφείο μου. Ευτυχώς όμως το βρήκα στο διαδίκτυο, και είναι αυτό. Είναι ένα πολύ καλό φυλλαδιάκι του apta (american physical therapy association) σχετικό με την σωστή στάση του σώματος ως προς την σπονδυλική στήλη. Όποιος έχει πρόβλημα με αυχένα ή μέση, θα του κάνει πολύ καλό να του ρίξει μια ματιά. Αλλά και όσοι δεν έχουν πρόβλημα, θα τους βοηθήσει στο να μην αποκτήσουν.

 

Κάτι επίσης πολύ καλό που βρήκα είναι και αυτό, σχετικά με την σωστή στάση (και όχι μόνο) μπροστά στον υπολογιστή.

 

Αν κάποιος έχει όρεξη για διάβασμα, μπορεί να δώσει στο google τα good posture, lumbar spine, cervical spine, θα βρει πολλά ενδιαφέροντα. Αν ακι νομίζω τα δυο παραπάνω είναι υπεραρκετά.

 

Α, αν διαβάζοντας βρει κάποιος μικροδιαφορές ανάμεσα σε αυτά που υποστηρίζει ο ένας ή ο άλλος σχετικά με την καλή στάση, ας μην του φανεί πολύ περίεργο. Αν ο ένας πχ λέει "γόνατα στις 90 μοίρες" και ο άλλος στις 100-110, αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί κάποιοι θα βρουν βολικότερο το πρώτο, και κάποιοι το δεύτερο. Αν κάποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο, αν μπορώ ευχαρίστως.

 

Μια ερωτηση λεφτερμαν. Η πλατη της καρεκλας πρεπει να εχει μια κλιση ή εστω καμπυλη προς τα εξω (δηλαδη προς την πλευρα μας) για να κραταει ισια τον κορμο μας και να μην "καμπουριαζει"? Δηλαδη, ουσιαστικα να μας "σπρωχνει" προς την πλευρα του γραφειου?

 

ναι. Η πλάτη της καρέκλας πρέπει να έχει μια καμπύλη προς τα εμάς, η οποία πρέπει να καλύπτει την αντίστοιχη φυσιολογική καμπύλη της οσφυικής μας μοίρας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν καθόμαστε η μέση μας να στηρίζεται σε σωστή θέση, και να μην της επιτρέπεται να πάρει θέση ευθειασμού - κάμψης. Γι αυτό και σε μια τέτοια καρέκλα πρέπει να καθόμαστε σωστά, δηλαδή με την πλάτη πίσω πίσω.

 

ο fidelio τα λέει πολύ καλά. 1) Το ανθρώπινο σώμα βιομηχανικά πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν μια ολότητα και όχι σαν μεμονωμένες περιοχές. Ένα πρόβλημα στα γόνατα θα επηρεάσει τους γοφούς, ένα πρόβλημα στην ποδοκνημική μπορεί να επηρεάσει την οσφυική μοίρα, ένα πρόβλημα στην μέση ίσως επηρεάσει τον αυχένα. 2) στην μεγάλη πλειοψηφία τους τα προβλήματα της σπονδυλικής στήλης οφείλονται σε κακή δυναμική (όταν κινούμαστε) ή στατική (όταν δεν κινούμαστε) θέση της. Περιλαμβάνουν κάποιοι είδους κινητική διαταραχή (αστάθεια - υπερκινητικότητα, ή δυσκαμψία). Και διορθώνονται (και κυρίως προλαμβάνονται) με σωστή στάση, και κατάλληλη σωματική άσκηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,δυστηχώς κ εγώ πάω προς αυχενικό,αν δεν το έχω πάθει ήδη.Εχω έντονους πόνους στις ωμοπλάτες μου(είμαι μονίμως πιασμένος),νιώθω ότι καμπουριάζω,τα νεύρα στην περιοχή των τραπεζοειδών είναι τσίτα.Την πάτησα απο την στάση του σώματος στον ύπνο κ απο τις πολλές ώρες καθισμένος στο pc.

Σκοπεύω να αλλάξω καρέκλα,κ να επισκεφθώ ορθοπεδικό.

Κ όλα αυτά στα 21(!) μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,δυστηχώς κ εγώ πάω προς αυχενικό,αν δεν το έχω πάθει ήδη.Εχω έντονους πόνους στις ωμοπλάτες μου(είμαι μονίμως πιασμένος),νιώθω ότι καμπουριάζω,τα νεύρα στην περιοχή των τραπεζοειδών είναι τσίτα.Την πάτησα απο την στάση του σώματος στον ύπνο κ απο τις πολλές ώρες καθισμένος στο pc.

Σκοπεύω να αλλάξω καρέκλα,κ να επισκεφθώ ορθοπεδικό.

Κ όλα αυτά στα 21(!) μου...

 

Οι οδηγίες για την σωστή στάση μπροστά στον υπολογιστή θα σου φανούν χρησιμότατες. Στον ορθοπαιδικό καλά θα κάνεις που θα πας. Αν όμως αυτός διαγνώσει της συνήθη.. απλή έλλειψη μυοχαλαρωτικών, αντιφλεγμονωδών και αναλγητικών από τον οργανισμό σου, οπότε θα σου συνταγογραφήσει 1-2 κουτιά από αυτά + κάτι ακόμα για να προστατέψει το στομάχι σου, τότε καλά θα κάνεις να πας και σε κανέναν άλλο, ή και σε κάποιον φυσικοθεραπευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες leftermann ;)

Το θέμα είναι να μάθουμε να τα εφαρμόζουμε και πρακτικά..

 

Και ναι θα συμφωνήσω, τα φάρμακα στα προβλήματα της Σ.Σ. πρέπει να είναι μόνο για αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, όταν αυτά είναι έντονα και ενοχλητικά. Η λύση του προβλήματος εξαρτάται από μας και από το πόσο νοιαζόμαστε για τον εαυτό μας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Οι οδηγίες για την σωστή στάση μπροστά στον υπολογιστή θα σου φανούν χρησιμότατες. Στον ορθοπαιδικό καλά θα κάνεις που θα πας. Αν όμως αυτός διαγνώσει της συνήθη.. απλή έλλειψη μυοχαλαρωτικών, αντιφλεγμονωδών και αναλγητικών από τον οργανισμό σου, οπότε θα σου συνταγογραφήσει 1-2 κουτιά από αυτά + κάτι ακόμα για να προστατέψει το στομάχι σου, τότε καλά θα κάνεις να πας και σε κανέναν άλλο, ή και σε κάποιον φυσικοθεραπευτή.

Μπορεις να με συμβουλεψεις αν ο πονος ο ανυποφορος που εχω στην σπονδ. στηλη στο υψος του σουτιεν, εχει να κανει με αυχενικο η συμβαινει και κατι αλλο;

Ο γιατρος μου διεγνωσε εδω και εναμισυ μηνααυχενικο, αλλα εγω υποφερω ακομα.

Ειναι φρονιμο να κανω μια μαγνητικη για να δω ακριβως τι συμβαινει;

Τι προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ανατομικα βοηθηματα θα προτεινα να κοιταξετε οσοι ενδιαφερεστε και στο παρακατω site:

 

http://optp.com/index.cfm/pageid/202

 

δυστυχως στην αθηνα που βρεθηκα προσφατα και το εψαξα λιγο μηπως και μπορουσα να τα βρω δεν ειχα τυχη, ουτε σε μεγαλα φαρμακεια.

 

απο μαξιλαρια, επειδη ειμαι και εγω πολυ δυσπιστη και σαν γιατρος και σαν ασθενης, ενα μονο εχω βολευτει εδω και πολλα χρονια:

 

http://www.asseenontv.com/prod-pages/sobakawa_pillow.html

 

και επισης ενα πολυ χρησιμο βιβλιο που ασχολειται με τη σπονδυλικη στηλη και τις παθησεις που την αφορουν με απλο και κατανοητο τροπο, χωρις να παραλειπει και μερικες συμβουλες πολυ χρησιμες για οσους πρεπει να αποφασισουν να θα χειρουργηθουν, και ποτε, ειναι αυτο:

 

ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ

Χατζηπαύλου, Αλέξανδρος Γ.

Μαλακό εξώφυλλο

Λιανική: ?15,00

 

και κλεινοντας, το εργονομικο καθισμα που καταφερα να βρω στην ελλαδα, καθαρα απο τυχη αφου δεν φαινεται να ξερει κανεις να πωλειται στην ελληνικη αγορα:

 

http://www.lillanatura.com/azzurro/sedie.html

 

νοιωθεις σαν να μην εχεις βαρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να με συμβουλεψεις αν ο πονος ο ανυποφορος που εχω στην σπονδ. στηλη στο υψος του σουτιεν, εχει να κανει με αυχενικο η συμβαινει και κατι αλλο;

Ο γιατρος μου διεγνωσε εδω και εναμισυ μηνααυχενικο, αλλα εγω υποφερω ακομα.

Ειναι φρονιμο να κανω μια μαγνητικη για να δω ακριβως τι συμβαινει;

Τι προτεινεις;

 

ο πόνος που έχεις ναι, μπορεί να οφείλεται σε αυχενικό. Δεν μπορώ να σου το πω όμως με σιγουριά εξ αποστάσεως. Θεωρητικά, μια κήλη στον αυχένα μπορεί να δώσει πόνο στην θωρακική μοίρα περίπου ως το ύψος της κάτω γωνίας της ωμοπλάτης. Εκεί δηλαδή περίπου που πονάς κι εσύ. Μπορεί όμως να φταίει κάτι άλλο. Θα πρέπει να εκτιμηθεί η συνολική κλινική σου εικόνα. Τι άλλα προβλήματα μπορεί να έχεις δηλαδή. Πονάς αλλού; Ο αυχένας σου πονάει; Τα χέρια σου μουδιάζουν; Αν όχι τώρα, ίσως λίγο παλιότερα; Κλπ κλπ...

Το ότι πέρασε 1,5 μήνας και δεν έγινες καλά, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η διάγνωση είναι λάθος. Τι θεραπεία ακολούθησες αυτό το διάστημα; Ίσως πρέπει να σε ξαναδεί ο γιατρός σου. Ή κάποιος άλλος γιατρός, αν νομίζεις πως αυτός δεν είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

BACK CARE NETWORK

http://www.backcare.gr/page/default.asp?id=6&la=1

 

Αυχεναλγία

 

Γράφει ο: Δρ. Μάικλ Τόρρενς FRCS Νευροχειρουργός, μέλος Επιστημονικής Επιτροπής Δικτύου Παθήσεων Σπονδυλικής Στήλης

 

Τι είναι

Ο όρος αυχεναλγία (που κάποιες φορές αναφέρεται όχι και τόσο σωστά ως αυχενικό σύνδρομο) σημαίνει απλά πόνος στην περιοχή του αυχένα αν και αρκετές φορές ο πόνος μπορεί να επεκτείνεται και στην περιοχή του ώμου, της ωμοπλάτης, του βραχίονα ή και ολόκληρου του άνω άκρου.

 

Πώς προκαλείται

Η συχνότερη αιτία είναι η αυχεναλγία μηχανικού τύπου, δηλαδή ο πόνος που προκαλείται με τις διάφορες κινήσεις ή την παρατεταμένη εργασία στο γραφείο, το σκύψιμο και άλλες δραστηριότητες. Η συχνότερη αιτία γιʼ αυτό είναι η φθορά των μεσοσπονδύλιων δίσκων και αρθρώσεων της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης. (Φυσικά, πόνο στον αυχένα μπορούν να προκαλέσουν και διάφοροι τραυματισμοί αλλά αυτό δεν θεωρείται ʽαυχεναλγίαʼ και έτσι δεν θα συζητηθεί εδώ). Όσον αφορά την επέκταση του πόνου (αλλά και το μούδιασμα ή και την μυική αδυναμία) στις περιοχές του ώμου, ωμοπλάτης, βραχίονα ή και του άνω άκρου, όλα αυτά τα προβλήματα μπορούν να προκληθούν από πίεση, ερεθισμό ή τοπική φλεγμονή διαφόρων νεύρων που βρίσκονται κοντά στους μεσο-σπονδύλιους δίσκους και τις αρθρώσεις που πάσχουν.

 

Τι πρέπει να γνωρίζετε

Οι διάφορες μορφές θεραπείας μπορεί να βοηθήσουν στην ανακούφιση των οξέων, πολύ επώδυνων προβλημάτων αλλά η φθορά (κυρίως λόγω ηλικίας) των μεσοσπονδύλιων δίσκων και αρθρώσεων δεν μπορεί να αναστραφεί.

Ο πόνος στον αυχένα είναι μία προειδοποίηση γιά διάφορα προβλήματα αλλά πολύ σπάνια οδηγεί σε σοβαρή αναπηρία, εκτός και εάν παραμεληθεί γιά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Οι απλές ακτινογραφίες και η αξονική τομογραφία (CT scan) μπορούν να βοηθήσουν στο να διαλευκανθεί η αιτία ή οι αιτίες του προβλήματος σε μερικές περιπτώσεις αλλά δεν είναι συνήθως χρήσιμες σαν πρώτες εξετάσεις μόλις εμφανιστεί ένα πρόβλημα στον αυχένα. Η Μαγνητική Τομογραφία (MRI scan) της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης είναι η πλέον χρήσιμη γιά τον γιατρό εξέταση ώστε να οδηγηθεί στην διάγνωση της προέλευσης και φύσης του προβλήματος.

 

Ο ρόλος ενός σύγχρονου κέντρου παθήσεων σπονδυλικής στήλης

Ο ασθενής με πρόβλημα στον αυχένα πρέπει να αναζητήσει την βοήθεια Νευροχειρουργού ή Ορθοπαιδικού, πάντα όμως ειδικού στις παθήσεις σπονδυλικής στήλης, όταν:

 

ο πόνος είναι τόσο έντονος που ο ασθενής δεν μπορεί να τον ανεχθεί,

ο πόνος επιδεινώνεται σταδιακά (αργά ή με γρήγορο ρυθμό),

συνυπάρχουν και διάφορα άλλα συμπτώματα (όπως μούδιασμα, μυική αδυναμία) στο άνω ή κάτω άκρο ή διαταραχές του ελέγχου της ούρησης.

 

 

Η συσσωρευμένη εμπειρία που θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε σύγχρονο κέντρο αντιμετώπισης παθήσεων της σπονδυλικής στήλης θα επιτρέψει να διαπιστωθεί ποιοί ασθενείς θα μπορούσαν να ωφεληθούν σημαντικά από την χειρουργική θεραπεία και ποιοί όχι. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν ασθενείς με επίμονα νευρολογικά προβλήματα (δηλαδή συμπτώματα που προέρχονται από πίεση ή ερεθισμό νεύρων της αυχενικής σπονδυλικής στήλης) καθώς και ασθενείς με συμπτώματα που προέρχονται από ʽπροβλέψιμαʼ προβλήματα, δηλαδή προβλήματα της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης που είναι γνωστό στον ειδικό χειρουργό οτι μπορούν να έχουν καλό αποτέλεσμα μετά από χειρουργική αντιμετώπιση (π.χ. ανάπτυξη αστάθειας σε συγκεκριμένα επίπεδα της αυχενικής σπονδυλικής στήλης).

 

Με τις σύγχρονες διαγνωστικές και τεχνικές εξελίξεις τα αποτελέσματα της χειρουργικής στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης είναι πολύ καλά σε ποσοστό άνω του 90% (γιά πόνο στο άνω άκρο) και άνω του 60% (γιά νευρολογικά προβλήματα όπως μούδιασμα ή μυική αδυναμία στα άκρα) όταν η αντιμετώπιση δεν έχει αργήσει περισσότερο από 3 μήνες από την εμφάνιση των πρώτων ενοχλήσεων.

 

 

Τέλος, σε ένα σύγχρονο κέντρο αντιμετώπισης παθήσεων της σπονδυλικής στήλης υπάρχει η εμπειρία νέων μεθόδων γιά την αντιμετώπιση προβλημάτων της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης. Ένα τέτοιο παράδειγμα αποτελεί η αρθροπλαστική των μεσοσπονδυλίων δίσκων. Αυτή η νέα χειρουργική τεχνική συνιστάται στην αντικατάσταση ενός φθαρμένου αυχενικού

 

 

μεσοσπονδύλιου δίσκου με τεχνητό, ώστε να διατηρείται σε σημαντικό βαθμό η κινητικότητα του αυχένα και να αποφεύγονται τα προβλήματα (δυσκαμψία και ʽεπιτάχυνσηʼ της περαιτέρω φθοράς) που μπορεί να συναντηθούν σε αρκετές περιπτώσεις σπονδυλοδεσίας της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Κ όλα αυτά στα 21(!) μου...

 

Πες το ψέμματα ρε φίλε...

 

μετά από 2 απανωτές εξεταστικές, πολύ διάβασμα (γιατί πέφτει σκούπα) και το συνηθισμένο κάψιμο στο πισί τόσα έτη με έχει πιάσει πόνος στον αυχένα αλλά και στο πάνω τμήμα της πλάτης, και με τυραννάει σχεδόν ενάμιση μήνα δεν φεύγει με τίποτα ο @@@ημένος! Τόσο καιρό κρατς-κρατς η πλάτη και όλοι οι μυες να πονάνε μαζί. Αυτό που δεν παλεύεται φυσικά είναι οι ζαλάδες...Θα μας σκοτώσει η ρημάδα η σχολή!

 

Την καλύτερη λύση τη βρήκα βέβαια, και αυτή είναι ήπια γυμναστική, χωρίς βάρη και bodybuilding "μαγκιές" :P, για να κινητοποιήσεις τις μυϊκές ομάδες της πλάτης και του αυχένα. Τουλάχιστον όποτε βρίσκομαι σε κίνηση μου περνάει η #%@#(%*@. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...