Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδώ στο insomnia επικρατεί η λογική "καλά να πάθεις που ήσουν χαζός"

Είναι για λύπηση η αντιμετώπιση αυτή που το θύμα είναι ο φταίχτης. Δυστυχώς αντικατοπτρίζει την ελληνική κοινωνία όπου ο μάγκας και ο πονηράκιας θεωρούνται θεμιτά χαρακτηριστικά και η εμπιστοσύνη είναι μόνο για τους χαζούλιακες και τους αφελείς. Καμία ελπίδα λέμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gdimi είπε

εδώ στο insomnia επικρατεί η λογική "καλά να πάθεις που ήσουν χαζός"

Είναι για λύπηση η αντιμετώπιση αυτή που το θύμα είναι ο φταίχτης. Δυστυχώς αντικατοπτρίζει την ελληνική κοινωνία όπου ο μάγκας και ο πονηράκιας θεωρούνται θεμιτά χαρακτηριστικά και η εμπιστοσύνη είναι μόνο για τους χαζούλιακες και τους αφελείς. Καμία ελπίδα λέμε.

Πονηρός και ψιλιασμένος πρέπει να είσαι για να μην την πατάς.Εμπιστοσύνη σε ποιον ;Στον άγνωστο;Γιατί;

Δεν ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gdimi είπε

εδώ στο insomnia επικρατεί η λογική "καλά να πάθεις που ήσουν χαζός"

Είναι για λύπηση η αντιμετώπιση αυτή που το θύμα είναι ο φταίχτης. Δυστυχώς αντικατοπτρίζει την ελληνική κοινωνία όπου ο μάγκας και ο πονηράκιας θεωρούνται θεμιτά χαρακτηριστικά και η εμπιστοσύνη είναι μόνο για τους χαζούλιακες και τους αφελείς. Καμία ελπίδα λέμε.

Εγω παντως δεν ριχνω το φταιξιμο σε κανεναν, απλα θεωρω πως ατομα τα οποια νομιζουν πως νιαου νιαου στα κεραμιδια κανει μια κουκουβαγια δεν θα επρεπε να ψηφιζουν (ισως αν δεν ψηφιζαν αυτη η χωρα να ειχε παει εστω λιγο μπροστα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Πονηρός και ψιλιασμένος πρέπει να είσαι για να μην την πατάς.Εμπιστοσύνη σε ποιον ;Στον άγνωστο;Γιατί;

Δεν ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο.

Οχι δεν ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο, ζούμε σε κόσμο που το θύμα  χλευάζεται από άλλους αγνώστους που το παίζουν καμπόσοι. Δεν το λες και πρόοδο. Ούτε το λες καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική Γραμματεία Εμπορίου & Προστασίας του Καταναλωτή: Πρόστιμα 330.000 ευρώ σε ηλεκτρονικές επιχειρήσεις εμπορίας κινητών τηλεφώνων και προϊόντων τεχνολογίας

Μ.ΠΑΡΛΕΠΟΣ ΜΟΝ.ΙΚΕ www.a-mobiles.gr 100.000,00

MILA X ΜΟΝ.ΙΚΕ www.mxstore.gr 80.000,00

BSVA BUSINESS SALES ΙΚΕ www.ubit.gr 70.000,00

E-MOBILE ENTERPRISE Μ. ΙΚΕ www.emobile24.gr 70.000,00

ΚΑΛΑΡΩΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ www.clickstore.gr 10.000,00

Πηγή mindev.gov.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία μου έρχονται αρκετά mail από απατεώνες, πριν λίγες μέρες ένα από Νιγηρία που k καλά κέρδισα κάτι εκατομμύρια, σήμερα μου ήρθαν δυο, ένα από Βιετναμ ότι κέρδισα πάλι κάτι εκατομμύρια, και ένα και καλά από την εθνική τράπεζα για επαλήθευση της ταυτότητας. Στο mail έχει ένα link όπου το πατάς και σου βγάζει την αρχική σελίδα της εθνικής όπου πρέπει να συμπληρώσεις τους κωδικούς σου, η σελίδα είναι ολόιδια με την κανονική με την μονη διαφορα ότι στη γραμμή διευθύνσεων γραφει κάτι κινεζικα και όχι ibank nbz,gr 

image.png

 

image.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savvas15 είπε

Τελευταία μου έρχονται αρκετά mail από απατεώνες, πριν λίγες μέρες ένα από Νιγηρία που k καλά κέρδισα κάτι εκατομμύρια, σήμερα μου ήρθαν δυο, ένα από Βιετναμ ότι κέρδισα πάλι κάτι εκατομμύρια, και ένα και καλά από την εθνική τράπεζα για επαλήθευση της ταυτότητας. Στο mail έχει ένα link όπου το πατάς και σου βγάζει την αρχική σελίδα της εθνικής όπου πρέπει να συμπληρώσεις τους κωδικούς σου, η σελίδα είναι ολόιδια με την κανονική με την μονη διαφορα ότι στη γραμμή διευθύνσεων γραφει κάτι κινεζικα και όχι ibank nbz,gr 

image.png

image.png

Τα καλα φτιαγμενα ειναι εκεινα που στο email δειχνουν πραγματικη διευθυνση και οχι αλλα νταλων.

Οπως και να εχει αυτα γινονται εδω και χρονια, εγω δεχομαι 2-3 καθε εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απατεώνες υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Κάποιοι πολύ καλοί γνώστες του ιντερνετ και της τεχνολογίας γενικά ναι μπορούν να προστατευθούν.

Το θέμα είναι να μην βρίζουμε τον παππού τη γιαγιά ακόμη και νεώτερους που ΄χουν μαύρα μεσάνυχτα από τεχνολογία που πάνε στο γκισέ να πάρουν τη σύνταξη να πληρώσουν τη ΔΕΗ την Εφορία. Ναι το ξέρουν ότι θα πληρώσουν και χαράτσι για αυτή τη συναλλαγή αλλά ξέρουν ότι είναι εκτεθειμένοι στον κάθε απατεώνα που παραμονεύει αν αυτό το κάνουν από το ίντερνετ ή ακόμη κάποιοι και από το ΑΤΜ.

Ας προσλάβουν οι Τράπεζες υπαλλήλους να μπορούν να τους εξυπηρετήσουν.Δεν θα πέσουν έξω τα οικονομικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι απατεώνες ας πούμε ότι είναι λίγο πιο πειστικοί. Αλλα να σου στέλνει mail ο alex ugoo από αφρική μεριά k να σου λέει ότι σου χρωστάει 25,000,000 k το μονο που έχεις να κανεις είναι να του στείλεις 360 ευρώ σε λογαριασμό που θα σου δώσει, ως έξοδα εμβάσματος, k κάποιος να ψαρώνει k να τα στέλνει. Για να καταλάβεις ότι πρόκειται για απατεώνα απαιτείτε στοιχειώδης λογική k όχι εξειδικευμένες γνώσεις internet

Σου λέει ο άλλος να του δωσεις πρόσβαση στο pc σου μέσο teamviewer, να μπεις στην σελίδα της τράπεζας σου να βάλεις κωδικούς κάρτας κλπ. και εσύ να το κανεις, 
Να σου λέει,  μααανταμ μααανταμ νο τατσ γιορ κομπιουτε νο τατσ γιορ κομπιουτε
Ε σορυ κιόλας αλλα καποιοι θέλουν κ τα παθαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1586590882.jpg

ALPHA BANK

Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΌΣ ΣΑΣ ΕΊΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟΣ

 

Αγαπητέ βουλευτή, 
ενημερώνουμε το σύστημα ασφαλείας μας, για το λόγο αυτό κλειδώσαμε το λογαριασμό σας μέχρι να αναβαθμίσετε την ασφάλειά σας. 
Ο λογαριασμός σας έχει κλειδωθεί προσωρινά. Για να τον ξεκλειδώσετε, πρέπει να επαληθεύσετε τα στοιχεία σας.

ΕΊΣΟΔΟΣ

Πολιτική για Cookies | Προστασία Προσωπικών Δεδομένων |Copyright 2020© | 

 

Ευχαριστώ για τις ψήφους σας και την τιμή που μου κάνατε εκλέγοντάς με βουλευτή... 😛🤘


 
Επεξ/σία από Maitre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Εγώ σήμερα έλαβα ένα πολύ καλύτερα γραμμένο mail (Στο outlook πέρασε μόνο του στα spam) 

79540644_2597445720571143_1508850608365803451_n.png

Απο [email protected]

Κλαιω......Τουλαχιστον τοσο δυσκολο ειναι να βαλουν να φαινεται ψευτικο email; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποσο φαντασια εχουν πια αυτοι οι απατεωνες!!! Πραγματι θα μπορουσαν ανετα να κανουν καριερα στο Χολιγουντ!!

Διαβαστε τι μου εστειλε μια "αστροναυτισσα" 😁

 

Το όνομά μου είναι Sgt Jessica U Meir, από Caribou Maine Ηνωμένες Πολιτείες. Είμαι αξιωματικός της αστροναύτης της NASA, ο οποίος εργάζεται στο στρατόπεδο στρατιωτικής βάσης των ΗΠΑ (ταξιαρχία μηχανικών), αλλά επί του παρόντος βρίσκεται σε ειρηνευτικό τυρί. Η στρατιωτική βάση των ΗΠΑ βρίσκεται τρία μίλια από την πόλη της Δαμασκού, κατά μήκος του κεντρικού δρόμου που συνδέει τα σύνορα με τη Συρία. Θέλω να μάθω ότι οι αντάρτες καθημερινών βομβών και αυτοκινήτων στη Συρία μας επιτίθενται
Κατά τη διάρκεια της αποστολής διάσωσης για τον πιλότο του Ιορδανικού ISIS (ISS) στις 29 Αυγούστου, πραγματοποιήθηκε ιδιαίτερα βάναυση πυροβολισμός στην πρωτεύουσα της Συρίας, αφού τους νίκησα, συνάντησα δύο κουτιά με τεράστια χρηματικά ποσά που ανήκουν σε χορηγούς και οπαδούς του ISIS, οι οποίοι πιστεύουν τα χρήματα προορίζονταν για την αγορά όπλων και πυρομαχικών, οπότε συμφωνήσαμε σε 9 αποστολές διάσωσης ότι τα χρήματα θα κλείσουν και θα μοιραστούν μεταξύ όλων. Αφού μοιραστήκαμε τα χρήματα, κέρδισα 2 εκατομμύρια δολάρια (δύο εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ)
Η κυβέρνηση των ΗΠΑ μου ζήτησε να μεταφέρω την ομάδα μου σε άλλη στρατιωτική βάση των ΗΠΑ, που βρίσκεται στα σύνορα μεταξύ Ιορδανίας και Συρίας, γι 'αυτό χρειάζομαι τη βοήθειά σας για να εκκενώσω το μερίδιό μου από αυτήν τη χώρα (Συρία) στη χώρα μου. Σας ζητώ να με κρατήσετε ασφαλή μέχρι να έρθω στη χώρα σας. Είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσατε να φοβάστε αυτήν την πρόταση, αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έχω κάνει μια σταθερή συμφωνία με την Security Cargo, μια εταιρεία που ειδικεύεται στη διπλωματική υπηρεσία και υπόσχεται να παραδώσει το ταμείο μέσω ενός διπλωματικού καναλιού σε οποιαδήποτε οι επιλογές μου. Αυτή η παράδοση θα διεκπεραιωθεί νόμιμα από την Cargo και δεν θα υπάρξουν κίνδυνοι στη διαδικασία και τα χρήματα θα σφραγιστούν με ασφάλεια στο διπλωματικό κουτί και το Διπλωματικό κουτί θα σας παραδοθεί στη χώρα σας. Αποφάσισα να σας δώσω το 30% των συνολικών χρημάτων μία φορά μετά την παράδοση των χρημάτων, ενώ το υπόλοιπο θα είναι το επενδυτικό μου κεφάλαιο στη χώρα σας.
Χρειάζομαι τη διαβεβαίωσή σας ότι εάν λάβετε αυτά τα χρήματα, θα έχετε την αξιοπιστία να διατηρήσετε τα χρήματα ασφαλή μέχρι να έρθω στη χώρα σας μαζί σας, τότε θα σχεδιάσουμε πώς να ζήσουμε μαζί τους και να τα επενδύσουμε. Η μόνη παθιασμένη έκκληση που σας κάνω δεν είναι να συζητήσετε αυτό το ζήτημα με τρίτο μέρος εάν δεν θέλετε να βοηθήσετε με αυτήν τη δραστηριότητα, αφαιρέστε αυτήν την επιστολή από το γραμματοκιβώτιό σας για να αποφύγετε τυχόν διαρροή αυτών των πληροφοριών και θα είναι επικίνδυνο για μένα βάσει η θέση μου εδώ.
Αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί σας μετά τις προσευχές και πιστεύω ότι δεν θα προδώσετε την εμπιστοσύνη μου ούτε θα καταστρέψετε το όνειρό σας, ακόμα κι αν αναρωτιέστε γιατί σύντομα θα ανακαλύψω χωρίς επίσημη παράσταση, θα πω ότι το μυαλό μου ήταν πεπεισμένο ότι ήσασταν ο κατάλληλο άτομο για να με βοηθήσει στη λήψη και επένδυση αυτού του κεφαλαίου.
Σημείωση; Δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνουμε εδώ και η μοίρα μου γιατί έχω επιβιώσει από δύο βομβαρδισμούς εδώ, κάτι που με έκανε να αναζητήσω ένα αξιόπιστο και αξιόπιστο άτομο για να με βοηθήσει να πάρω και να επενδύσω το Ταμείο, γιατί θα πείσω τις χώρες καταγωγής σας να επενδύσουν και να ξεκινήσουν μια νέα ζωή ως συνταξιούχος αξιωματικός στρατιώτης.
Ελπίζω ότι η εξήγησή μου είναι πολύ σαφής, αλλά εάν χρειάζεστε περαιτέρω διευκρινίσεις, ενημερώστε με και θα σας ενημερώσω περαιτέρω, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν χρησιμοποιούμε το κινητό τηλέφωνο εδώ στο στρατόπεδο στρατιωτικής βάσης, είμαστε απλώς χρησιμοποιώντας ραδιοφωνικά μηνύματα και ηλεκτρονική επικοινωνία, οπότε συνεχίστε να επικοινωνείτε μέσω email ανά πάσα στιγμή. Τέλος, θα ήθελα να απαντήσετε αμέσως σε αυτήν την πρόταση, η επείγουσα απάντησή σας θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα προτού προχωρήσουμε. Περιμένετε μέχρι να λάβετε μια αποδεκτή απάντηση μόλις διαβάσετε αυτήν την επιστολή.
Με εκτίμηση Jessica U Meir

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...