Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε λογικά ειναι απο αυτούς. Δες στο τέλος του εμαιλ πρεπει να εχει καποια αναγνωριστικά σαν και αυτά. Περίεργο παντως να σου ζητουν εγραφα. Ποιος είναι λόγος σου εξήγησαν?

Spoiler

BC:PP-004-578-896-463:R1:USD72.00:2/7/2016:6TF141890N812303S

Copyright © 1999-2021 PayPal. All rights reserved.

PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 22-24 Boulevard Royal, L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349

PPID PP937 - 773ceca470e2c

Edit: Δες εδω περισσότερες πληροφορίες απο το site τους σε οτι αφορα το email.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Τότε λογικά ειναι απο αυτούς. Δες στο τέλος του εμαιλ πρεπει να εχει καποια αναγνωριστικά σαν και αυτά. Περίεργο παντως να σου ζητουν εγραφα. Ποιος είναι λόγος σου εξήγησαν?

  Απόκρυψη περιεχομένων

BC:PP-004-578-896-463:R1:USD72.00:2/7/2016:6TF141890N812303S

Copyright © 1999-2021 PayPal. All rights reserved.

PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 22-24 Boulevard Royal, L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349

PPID PP937 - 773ceca470e2c

 

Aν και κάποια είναι με μετάφραση ναι αυτό είναι λέει για παράδειγμα σε κάποια σημεία Λουξεμβούργο στα ελληνικά. Ο λόγος είναι λέει ότι δρουν σαν τράπεζα και για αυτό τον λόγο χρειάζονται τα προσωπικά μου στοιχεία, να επαληθεύσω ότι είμαι ο ίδιος, ούτε να κλείσω το προφίλ μου δεν μου επιτρέπουν για αυτόν τον λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, auron10000 είπε

Aν και κάποια είναι με μετάφραση ναι αυτό είναι λέει για παράδειγμα σε κάποια σημεία Λουξεμβούργο στα ελληνικά. Ο λόγος είναι λέει ότι δρουν σαν τράπεζα και για αυτό τον λόγο χρειάζονται τα προσωπικά μου στοιχεία, να επαληθεύσω ότι είμαι ο ίδιος, ούτε να κλείσω το προφίλ μου δεν μου επιτρέπουν για αυτόν τον λόγο

Αν υπάρχει η οποιαδήποτε απορία μπορείς να κανεις forward το αρχικό εμαιλ στο [email protected] και να τους ρωτήσεις αν είναι απο αυτούς. Γιατι στην σελιδα τους λενε οτι ποτε δεν θα σου ζητηθουν στοιχεια οπως :

A PayPal email will never ask you for any of the following:
•  Bank account numbers
•  Debit and credit card numbers
•  Driver's license number
•  Email addresses
•  Your full name
•  Your password, or answers to your PayPal account security questions

Αν σου απαντήσουν οτι όντως ειναι απο αυτούς, τότε μπορεις να μην στειλεις τιποτα αν ο λογαριασμός σου ακομα λειτουργει χωρις να εχεις πρόβλημα. Και εμενα κατα καιρους μου ζητανε διάφορα (οχι απο το paypall) απο άλλου και δεν τους στέλνω τιποτα (πχ western union) και ο λογαριασμός μου συνεχίζει να λειτουργει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Αν υπάρχει η οποιαδήποτε απορία μπορείς να κανεις forward το αρχικό εμαιλ στο [email protected] και να τους ρωτήσεις αν είναι απο αυτούς. Γιατι στην σελιδα τους λενε οτι ποτε δεν θα σου ζητηθουν στοιχεια οπως :

A PayPal email will never ask you for any of the following:
•  Bank account numbers
•  Debit and credit card numbers
•  Driver's license number
•  Email addresses
•  Your full name
•  Your password, or answers to your PayPal account security questions

Αν σου απαντήσουν οτι όντως ειναι απο αυτούς, τότε μπορεις να μην στειλεις τιποτα αν ο λογαριασμός σου ακομα λειτουργει χωρις να εχεις πρόβλημα. Και εμενα κατα καιρους μου ζητανε διάφορα (οχι απο το paypall) απο άλλου και δεν τους στέλνω τιποτα (πχ western union) και ο λογαριασμός μου συνεχίζει να λειτουργει κανονικα

Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα δεν τους έστελνα και μου απαγόρευσαν να κάνω και αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Πάντως συνήθως ζητάνε διαβατήριο και όχι ταυτότητα (εκτος αν δεν εχεις). Τωρα δηλαδή το πρόβλημα ποιο είναι?. Τους έστειλες την ΑΤ σου και δεν μπορούν να κάνουν τι? Την επαλήθευση? . Ειναι παλια η ΑΤ σου ή νεα?. Πως θα κανουν δηλαδη επαλήθευση απο ενα εγραφο που ανηκει στην Ελληνική δημοκρατία (δημοσιο) ?. Εγω παντως εχω σταματήσει το paypall εδω και χρονια. Εχω μια prepaid καρτα και απο εκει κανω τις αγορές στο ιντερνετ με το ποσο που την φορτίζω. Αν γινει hacking η καρτα δεν θα έχει τίποτα μεσα για να πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτότητα λήγει στα 15 χρόνια.

Μπας και έχεις κάνει business λογαριασμό;Δεν θυμάμαι ποτέ να μου ζήτησε κάτι τέτοιο,επαλήθευση στοιχείων κάνει μέσω του λογαριασμόυ τραπεζας αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, auron10000 είπε

To 2006, γιατί λήγει η ΑΔΤ;

Η ταυτότητα λήγει στα 15 χρόνια με βάση την Ελληνική νομοθεσία. Είναι χειρόγραφή ή τυπωμένη; Εχει λατινικούς χαρακτήρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, spartak1 είπε

Η ταυτότητα λήγει στα 15 χρόνια με βάση την Ελληνική νομοθεσία. Είναι χειρόγραφή ή τυπωμένη; Εχει λατινικούς χαρακτήρες;

Χειρόγραφα είναι συμπληρωμένα τα στοιχεία μου με στυλό, έχει και λατινικούς χαρακτήρες

11 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Κατάλαβα. Πάντως συνήθως ζητάνε διαβατήριο και όχι ταυτότητα (εκτος αν δεν εχεις). Τωρα δηλαδή το πρόβλημα ποιο είναι?. Τους έστειλες την ΑΤ σου και δεν μπορούν να κάνουν τι? Την επαλήθευση? . Ειναι παλια η ΑΤ σου ή νεα?. Πως θα κανουν δηλαδη επαλήθευση απο ενα εγραφο που ανηκει στην Ελληνική δημοκρατία (δημοσιο) ?. Εγω παντως εχω σταματήσει το paypall εδω και χρονια. Εχω μια prepaid καρτα και απο εκει κανω τις αγορές στο ιντερνετ με το ποσο που την φορτίζω. Αν γινει hacking η καρτα δεν θα έχει τίποτα μεσα για να πάρουν.

Και εγώ σκέφτομαι αυτό να κάνω με την prepaid κάρτα να τελειώνω, έχει πεδίο που ζητάει εθνικό δελτίο ταυτότητας. Είναι από το 2006 η ταυτότητα

Επεξ/σία από auron10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, auron10000 είπε

To 2006, γιατί λήγει η ΑΔΤ;

Ναι λήγει στα 15 χρόνια. Άλλο που το ελληνικό κράτος δεν ενδιαφέρεται και δεν τον εφαρμόζει το νόμου του, σε συναλλαγές με το δημόσιο. Το paypal δεν ξέρω αν το ελέγχει στις ταυτοποιήσεις του, κάποιες στοιχηματικές του διαδικτύου το ελέγχουν όμως και κόβουν κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Ναι λήγει στα 15 χρόνια. Άλλο που το ελληνικό κράτος δεν ενδιαφέρεται και δεν τον εφαρμόζει το νόμου του, σε συναλλαγές με το δημόσιο. Το paypal δεν ξέρω αν το ελέγχει στις ταυτοποιήσεις του, κάποιες στοιχηματικές του διαδικτύου το ελέγχουν όμως και κόβουν κόσμο.

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ για την ενημέρωση, τώρα αρχίζει και βγάζει μια λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

https://www.cretapost.gr/635669/sextortion-scam-pio-ine-to-neo-fenomeno-sexoualikon-ekviasmon-meso-diadiktyou/

Προσοχή στο παραπάνω e-mail...

Ήρθε και σε μενα.

Είναι απαραίτητο να αλλάξω κωδικό e-mail ή δεν εχει σημασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει εδώ και καιρό αυτό.

Εσπασαν κάποιο site (online shop ίσως της κακιάς ώρας που είχες ψωνίσει τυχαία μια φορά ξερωγω) και βρήκαν προφανώς κάποιο κωδικό και σου τον δείχνουν για να σε "πείσουν" και "πανικοβάλλουν". Μην δώσεις εννοείται λεφτά και άλλαξε παντού τους κωδικούς σου. Το Chrome έχει πλέον μια λειτουργία που σου λέει ποιοι κωδικοί σου εχουν παραβιαστεί.

Επεξ/σία από elteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...