Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο εμενα.

εκανα παραγγελια, και μου εστειλαν προσφορα με τα εξης χαρακτηριστικα:

 

Τ7500

2 gb ram 667 mhz

nv 8600 GT ddr3

HDD 160 GB 5400 rpm

οθόνης (1200x800)

9cell battery

 

Επιπλέον μου έβαλαν , μοντεμ εξωτερικο και ασυρματο ποντίκι.

 

Αυτά τα δύο, δεν τα χρειάζομαι. οπότε λεώ να τα βγάλω. Επιπλεόν , παρόλο που είχα ζητήσει και προσφορα με τον 7200 τον δισκο στα 120gb , δεν μου εδωσε κάτι τέτοιο.

 

Τωρά απο Δευτέρα, θα ζητήσω αλλαγες

μοντεμ εξωτερικο- εξω

ασυρματο ποντίκι- εξω

HDD 160 GB 5400 rpm --> HDD 120 GB 7200 rpm

9cell --> 6 cell (αφου εξεχει και εκτος ρευματος οχι πολυ συχνα)

 

Η ερώτηση που έχω είναι, αν περισσευουν λίγα χρήματα λογω των αλλάγών, τι θα μπορούσα αλλο να αλλάξω????

Σημειώνω, ότι παιχνιδια δεν έχω και δεν πολυπαίζω, δεν ξέρω σε τι άλλο χρησιμευει η μεγαλύτερη αναλυση στην οθόνη?

 

η μνήμη κάπου διάβασα, ότι για να δουλευει dual θα πρέπει να είναι ίδιου μεγέθους (οχι οτι καταλαβαινω τι εννοεί πλήρως με αυτό)?

 

ε΄χω και εναν εξωτερικο 160GB.

 

Κάθε συμβουλή και πρόταση, ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αν δεν πολυπαιζεις και δε σε ενδιαφερει μην παρεις την 8600GT θα σου βγει αρκετα φθηνοτερα

 

Οσον αφορα την αναλυση θα εχεις μεγαλυτερη επιφανεια εργασιας επειδη τα παραθυρα θα ειναι μικροτερα

 

παρε 160GB σκληρο στις 7200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός.

 

Να ξέρεις ότι είναι προτιμότερη η μεγαλύτερη μνήμη από τη μνήμη που παίζει σε dual channel. Άσε που το ότι το dual channel ισχύει μόνο με ίδιες μνήμες είναι καθαρά θεωρητικό. Εφόσον έχεις δύο κανάλια πάλι μπορεί να γράφει σε 2 κανάλια ταυτόχρονα το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση μου:

βαλε μεγαλυτερη αναλυση(εκτος αν νομιζεις οτι θα σου φαινονται μικρα τα γραμματα) και κοψε απο την καρτα γραφικων αφου δεν παιζεις παιχνιδια.

 

Επισης βαλε οπωσδηποτε σκληρο στις 7200 στροφες ,αν γινεται στα 160gb.

 

Μνημη αν ειναι 2x1GB (δηλαδη 2 τσιπακια) τοτε εχεις dual channel,αλλα δεν μπορεις να αναβαθμιστεις αργοτερα σε περισσοτερη,παρα μονο αν βγαλεις καποιο απο τα τσιπακια.

 

Μνημη αν ειναι 1x2GB (δηλαδη 1 τσιπακι) τοτε δεν εχεις dual channel,αλλα μπορεις να αναβαθμιστεις αργοτερα σε περισσοτερη.

 

 

Η διαφορα σε επιδοσεις για ιδιο μεγεθος μνημης και απλα αν ειναι dual channel ή οχι ειναι πολυ μικρη και ειδικα σε φορητο δεν θα πρεπει να σε απασχολει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση μου:

βαλε μεγαλυτερη αναλυση και κοψε απο την καρτα γραφικων αφου δεν παιζεις παιχνιδια.

 

Επισης βαλε οπωσδηποτε σκληρο στις 7200 στροφες ,αν γινεται στα 160gb.

 

Μνημη αν ειναι 2x1GB (δηλαδη 2 τσιπακια) τοτε εχεις dual channel,αλλα δεν μπορεις να αναβαθμιστεις αργοτερα σε περισσοτερη,παρα μονο αν βγαλεις καποιο απο τα τσιπακια.

 

Μνημη αν ειναι 1x2GB (δηλαδη 1 τσιπακι) τοτε δεν εχεις dual channel,αλλα μπορεις να αναβαθμιστεις αργοτερα σε περισσοτερη.

 

 

Η διαφορα σε επιδοσεις για ιδιο μεγεθος μνημης και απλα αν ειναι dual channel ή οχι ειναι πολυ μικρη και ειδικα σε φορητο δεν θα πρεπει να σε απασχολει.

 

Για αυτό το λόγο βάλε 2 + 1 = 3 gb από τα λεφτά που θα "περισσέψουν" βάζοντας την μικρότερη κάρτα γραφικων.

 

Συμφωνώ για την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!!!

 

η καρτα γραφικών με τιμες του site εχει 50 ευρω διαφορα. δεν είναι καλύτερη, για να τρέχουν και τα vista ? τα 50 δεν φαινονται πολλά.

 

για το σκληρό δίσκο, ο 120gb στις 7200 με τον 160gb στις 7200, έχουν 33ευρώ διαφορα. και αυτά λίγα φαίνονται, νομίζετε οτι αξίζει δηλαδη, παρόλο τον εξωτερικό?

 

η οθόνη,η απλή με την 15.4" UltraSharp™ Widescreen WSXGA+ (1680x1050) TFT Display with TrueLife™ έχουν 42 ευρώ διαφορά. Λετε λοιπόν ασχέτως παιχνιδιών, να πάω σε αυτήν, έτσι?

 

άρα μεχρι στιγμής με τιμες σαιτ, έχουμε 33+42=75 ευρώ για τις αναβαθμίσεις, μειον το ασυρμ. ποντικι και το εξωτερικό μόντεμ.

 

η μνήμη τώρα είναι άλλο θεμα. οι διαφορές απο το σαιτ είναι

2048MB 667MHz DDR2 SDRAM (2x1024) [Συμπεριλαμβάνεται στην τιμή]

4GB 667MHz DDR2 SDRAM (2x2048) [πρόσθεση ? 260,51]

3072MB 667MHz Dual Channel DDR2 SDRAM (1x 2048MB, 1x1024MB) [πρόσθεση ? 159,67]

 

160 ευρώ. αρκετά, αν και καταλαβαίνω το πλεονεκτημα της περισσότερης μνήμης. ακομα και αν αλλάξω την κάρτα, είναι καποια χρήματα.

να το κάνω και αυτό?

 

το μόνο καλό είναι οτι το παραγγέλνω μεσω εταιρίας οπότε ο φπα, δεν θα είναι σε μένα. βέβαια οι τιμες του σαιτ ειναι χωρις φπα.

από την άλλη, δεν μπορώ να πρήζω για αλλαγές στις συνθεσεις καθε τόσο, οποτε, θέλω να κατασταλλάξω στις αλλαγές, να το προωθήσω και να το παραγγείλω. δεν θέλω αν η τιμή βγει πα΄νω απο ενα ποσό να κάνω πάλι αλλαγές.

ευχαριστω για τις συμβουλές παιδιά. αντε να ξεφυγω απο τον acer με 512 μνήμη, και 40 gb σκληρο (που ομως δεν έχω παράπονο αξιοπιστίας, 5 χρόνια τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια άλλη βασική ερώτηση. μπορώ να βγάλω τα βιστα και να βάλω χπ? γιατι δεν το δίνουν με χπ

 

και ακομα μία. στο σαιτ, έχουν στην κάρτα ήχου το εξής:

Δεν περιλαμβάνεται

Integrated Sound Blaster Audigy ADVANCED HD Audio [πρόσθεση ? 30,00]

αυτό σημαίνει οτι δεν έχει κάρτα ήχου, εκτός αν διαλέξω την συγκεκριμένη? γιατι η προσφορά που μου κάναν , δεν έγραφε κάτι για καρτα ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι μπορεις ανετα για κοιτα στο support λογικα εχει ο,τι drivers χρειαζονται, θα προτεινα ομως να κρατησεις τα vista δεν προκειται να εχεις κανενα προβλημα

 

Εφ οσον το παιρνεις χωρις φπα εχεις την ανεση να φτιαξεις ενα παρα πολυ καλο μηχανημα, αλλα δικο σου laptop δικα σου χρηματα, δικη σου αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα λεφτα σου ζηταει για τις μνημες,μεινε με τις 2x1GB .

 

Ο σκληρος 7200 αξιζει στα 160gb, λιγα παραπανω λεφτα ζηταει..

 

Για την καρτα γραφικων,τα vista μια χαρα τρεχουν και με την πιο φθηνη καρτα γραφικων,ειναι ηδη αρκετα γρηγορη.Με την φθηνοτερη θα εχεις και λιγο μεγαλυτερη αυτονομια και θα ζεσταινεται ακομα λιγοτερο το μηχανημα.

Για την χρηση που το θελεις αρκει η φθηνοτερη καρτα γραφικων.

 

Για την αναλυση αξιζει η μεγαλυτερη,προσεχε μονο μην σου φαινονται μικρα τα γραμματα.Καλυτερα να παρεις την μεσαια επιλογη,1440x900 .

 

Τελος,στη θεση σου θα εβαζα τα vista ultimate(λιγα παραπανω χρηματα) γιατι με αυτην την εκδοση δικαιουσαι και δωρεαν τα windows xp professional ,αν θελησεις να τα βαλεις ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από μένα. Είμαι καινούργιος στο forum το οποίο ανακάλυψα πρόσφατα καθώς έψαχνα πληροφορίες για laptop.

 

iorulezz σ' ευχαριστώ για το review με βοήθησε πολύ στο να αποφασίσω. Αυτή την στιγμή βρίσκομαι 1-2 βήματα πριν την παραγγελία του xps και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για να αποφασίσω στο τελικό setup.

 

Κατ' αρχήν το σύστημα το οποίο έχω επιλέξει ως τώρα είναι το:

 

Genuine Windows Vista™ Home Premium - English

Intel® Core™ 2 Duo Processor T7500 (2.20 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB)

15.4" UltraSharp™ Widescreen WSXGA+ (1680x1050) TFT Display with TrueLife™

3072MB 667MHz Dual Channel DDR2 SDRAM (1x 2048MB, 1x1024MB)

200GB (7200RPM) SATA Hard Drive

Integrated Sound Blaster Audigy ADVANCED HD Audio

NVIDIA® GeForce™ Go 8600M GT with 256MB dedicated graphic memory

 

Οι απορίες μου αφορούν κυρίως την RAM και την κάρτα γραφικών.

 

Αν βάλω 4GB RAM διάβασα στο site ότι δεν θα είναι ακριβώς 4 γιατί μια ποσότητα θα καταληφθεί από άλλα μέρη του υπολογιστή. Αν είναι όντως έτσι αυτή η RAM που θα την χάσω θα ωφελήσει γενικότερα τον υπολογιστή μιας και άλλα μέρη θα πάρουν περισσότερη RAM; Επίσης υπάρχει περίπτωση μέρος της RAM να πάει στην κάρτα γραφικών αναβαθμίζοντας την σε 512 τουλάχιστον;

 

Επίσης στα περιφερειακά των notebook βρήκα μνήμες με 800ΜHz FSB. Μιας και ο επεξεργαστής δουλεύει στα 800MHz μήπως θα ήταν καλύτερα να ζητήσω εκείνες μπας και μου τις βάλουν; Θα έχει διαφορά; γιατί ίσως αν δουλεύουν σε διαφορετικές ταχύτητες να έχουμε το φαινόμενο του bottleneck? (ότι θυμάμαι από τα μαθήματα πληροφορικής λέω τώρα :shock:)

 

Ακόμα όταν θα γίνουν διαθέσιμες οι 8700GT και 8800GT υπάρχει η δυνατότητα να αναβαθμιστεί η κάρτα γραφικών;

 

Η κάρτα ήχου που έβαλα αξίζει τα 30 ευρώ της ή να την βγάλω τελείως;

 

Τελός θα ήθελα αν μπορεί ο iorulezz να ελέγξει τι μάρκα είναι η οθόνη του γιατί διάβασα σε αμερικάνικο forum ότι τα xps με samsung οθόνη έχουν ένα πρόβλημα στην απεικόνιση και τα στέλνουν πίσω και τους βάζουν LG οθόνη. Και απ' ότι είδα η οθόνη είναι glossy έτσι δεν είναι;

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω, ότι

κρατάω καρτα,

βαζω δίσκο 160 στις 7200,

μπαταρία την 6αρα

οθόνη την πλήρη,(έρχεται και αυτή με 2ΜΡ κάμερα??)

και μνημη μένω στα 2. εξάλλου ειναι το κομμάτι εκεινο που αλλάζει πιο ευκολα από ολα. στο μέλλον αν πέσουν οι τιμες, αναβαθμίζομαι.

 

για την κάρτα ήχου, δεν κατάλαβα τελικά. έχει μια βασική και η άλλη επιλογή είναι κάτι καλύτερο, ή πρεπει να την ζητησω αυτην την μια???

 

ευχαριστω πάντως για τις άμεσες απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμερα ναι ειναι σε ολες τις οθονες(συμφωνα με τη λογικη)

 

οσον αφορα την καρτα ηχου μαλλον εχει επιλογη να βαλεις εξωτερικη στη θυρα express card, με μια ματια που εριξα, ας περιμενεις να απαντησει ο iorulezz Που λογικα το εχει ψαξει καλυτερα αφου εκανε αγορα με xps, μιας και εγω εχω αλλο μοντελο που δεν εδινε τετοια επιλογη οταν εκανα παραγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας στο google, είδα ότι όσοι το επέλεξαν είχαν αυτή για κάρτα ήχου. άρα μάλλον πρέπει να επιλεγεί, αρα +30 ευρώ. αλλά θα περιμένω τον iorulezz, όπως σωστα είπες.

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας στο google, είδα ότι όσοι το επέλεξαν είχαν αυτή για κάρτα ήχου. άρα μάλλον πρέπει να επιλεγεί, αρα +30 ευρώ. αλλά θα περιμένω τον iorulezz, όπως σωστα είπες.

 

thanx

 

αλλα παλι δείτε τι λεει το αμερικανικο σαιτ

 

High Definition Audio 2.0 [included in Price]

Integrated Sound Blaster Audigy HD Software Edition [add $25 or $1/month1]

Ultra-realistic surround sound

ExpressCard Sound Blaster X-Fi® Xtreme Audio Sound Card [add $75 or $3/month1]

 

τρεις επιλογές. το πρώτο άραγε εννοείται στο ελληνικό σαιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να μιλησεις με τον πωλητη στο τηλεφωνο να σου πει ακριβως τις επιλογες σου καθως οταν πηρα εγω το vostro στο site δεν ειχε επιλογη για σκληρο στις 7200 και απλα ζητησα να μου βαλουν αυτο που ηθελα και ετσι και εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...