Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε παιδιά το καταλαβαίνω αυτό :)

Να το πάμε λίγο πιο βαθιά ...

Ας πούμε οτι με παίρνει να πάω για το ακριβότερο από τα 4 ...

Τι κερδίζω? Καλύτερα πλαστικά? καλύτερα κουμπιά στο πληκτρολόγιο, καλύτερη μπαταρία?? Τι είναι αυτό που δικαιολογεί την διαφορά?

 

Η αλλιώς άμα πάρω αυτό που βγαίνει φθηνότερα τι χάνω???

 

Αν είναι κάτι σημαντικό και αξίζει τα παραπάνω οκ ...

Αλλα αν η διαφορά είναι πχ οτι στο ένα μπορείς να διαλέγεις χρώμα ενώ το άλλο το παίρνεις αναγκαστικά σε μαύρο τότε για μένα δεν αξίζει...

 

Για να συννενοηθούμε δώσε μας ένα πρακτικό παράδειγμα με δύο πλήρη συστήματα για να καταλάβω τι εννοείς ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΠΧ.

 

Αυτά...

4GB RAM - 120GB HardDisk 7200 - Display 15'' @ 1680x1050 - core 2 duo 2.2 (7500) - vista home eng - bluetooth - wireless dell 1390 - dvdrw

 

άμα τα βάλουμε σε 'ένα vostro 1500 θα πιάσει 1500ε

Αν τα βάλουμε σε ένα Latitude 830 θα πάει στα 1650ε

 

άρα εκτός αυτά τα parts που προανέφερα τι είναι αυτό που κάνει την διαφορά και δικαιολογεί την υψηλότερη τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο το σασί όσο και κάποια security features σε επιπέδο hardware που έχουν τα Latitude

 

Σωστά.

1. Πρέπει να καταλάβουμε ότι κυρίως τα Latitude απευθύνονται σε μεγάλες επιχειρήσεις και έχουν λίγα επιπλέον χαρακτηριστικά (docking capabilities, fingerprint reader option, dual touchpad + trackpoint κλπ).

2. H DELL διαφοροποιεί πολύ τα μοντέλα της γιατί η αγορά της απαιτεί τη μέγιστη εξιδίκευση

3. Όντως οι διαφορές στις επιδόσεις είναι αμελητέες

4.Οπότε καταλήγουμε στο 1ο μου POST

5. Η ζωή μου κύκλους κάνει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είσαι!!! Μια ανάλυση του πρώτου ήθελα :P

Τώρα είμαι καλυμμένος με το Latitude!!! Με το Precision, Inspiron?

 

Άρα το Vostro είναι το πιό απλό χωρίς να σημαίνει κάτι κακό (η σε αυτό ή σε inspiron θα πάω) , στο inspiron μπορείς να επιλέξεις χρώμα και έχει προφανώς λίγο καλύτερη κατασκευή και fingerprinτ και πάει λέγοντας.

 

Τώρα το XPS το δίνει η dell.gr στην κατηγορία Insiron ενώ το dell.com σαν ξεχωριστό ... ΚΑΙ το dell.gr δεν με αφήνει να κάνω σύνθεση με XPS .. δεν ανοίγει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είσαι!!! Μια ανάλυση του πρώτου ήθελα :P

Τώρα είμαι καλυμμένος με το Latitude!!! Με το Precision, Inspiron?

 

Άρα το Vostro είναι το πιό απλό χωρίς να σημαίνει κάτι κακό (η σε αυτό ή σε inspiron θα πάω) , στο inspiron μπορείς να επιλέξεις χρώμα και έχει προφανώς λίγο καλύτερη κατασκευή και fingerprinτ και πάει λέγοντας.

 

Τώρα το XPS το δίνει η dell.gr στην κατηγορία Insiron ενώ το dell.com σαν ξεχωριστό ... ΚΑΙ το dell.gr δεν με αφήνει να κάνω σύνθεση με XPS .. δεν ανοίγει ..

 

Σωστά..

Για να φτιάξεις το laptop θα πάς εδώ

http://www.dell.com/content/products/category.aspx/notebooks?c=us&cs=19&l=en&s=dhs

Δίαλεξε τι ακριβώς θέλεις, δες την τιμή σε USD

Πάρε τηλέφωνο τη DELL Ελλάδος

Το παραγγέλνεις..

Το παίρνεις σε 10 μέρες

Έτοιμος :-D

 

PS To site της DELL Ελλάδος είναι για τα μπάζα...:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο dell.com έχει super τιμές!!!

Μου βγήκε 1,834.00 USD = 1,244.64 EUR

Και τι δεν έβαλα μέσα!!! 4g ram, 200g hd 7200 + + + +

 

Αυτό το πράμα δεν παίζει να μου το δώσουν 1,244.64 EUR εδώ

Ξεφτιλίζει και το καλύτερο macbook pro :lol:

Θα είναι λίγο καλύτερα απο το 1EURO = 1US της apple.

Αλλα και πάλι όσο και να το δώσουν τέτοιο μηχάνημα δεν μπορεί να στήσεις αλλού!!

Οι άλλες εταιρίες δεν ξέρουν κάν τι πάει να πεί σκληρός στις 7200!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την οθόνη, επειδή ρωτήσατε μερικοί θα πάρω τηλεφωνο τη δευτέρα να μου έρθει τεχνικός την Τρίτη να δούμε τι θα γίνει. Θα σας κρατήσω ενήμερους!

 

Αύριο επιτέλους αξιώθηκα να φωνάξω τεχνικό. Μου είπαν και επίσημα ότι καταργήθηκε η Samsung καθώς είχε το εφφέ της άμμου. Τουλάχιστον επιβεβαιώθηκε ότι δεν ήμουν παράξενος! Θα ενημερώσω για το είδος οθόνης που μου έφεραν και θα γράψω και πρώτες εντυπώσεις αύριο.

 

So stay tuned...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η dell Hellas κάνει δόσεις με πιστωτική κάρτα;;

Επείσης κάνουνε και την έκπτωση για President's day, να φανταστώ οτι στην dell hellas πληρώνουμε την full τιμή χωρίς έκπτωση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η dell Hellas κάνει δόσεις με πιστωτική κάρτα;;

 

Κάνει αλλά όχι σε κάρτες όλων των τραπεζών.

Π.χ. από τράπεζα citybank που είχα εγώ δεν γινόταν.

Πρέπει να μιλήσεις τηλεφωνικά με έναν πωλητή και θα σου πει αν η κάρτα που έχεις μπορεί να κάνει δόσεις.

Να σημειώσω οτι οι δόσεις της dell hellas δεν είναι άτοκες, έχουν ενα μικρό επιτόκιο :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο επιτέλους αξιώθηκα να φωνάξω τεχνικό. Μου είπαν και επίσημα ότι καταργήθηκε η Samsung καθώς είχε το εφφέ της άμμου. Τουλάχιστον επιβεβαιώθηκε ότι δεν ήμουν παράξενος! Θα ενημερώσω για το είδος οθόνης που μου έφεραν και θα γράψω και πρώτες εντυπώσεις αύριο.

 

Πες μας εντυπώσεις να αλλάξουμε κι εμείς αν είναι την οθόνη μας! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για ένα μικρό επιτόκιο στις δόσεις της Dell, για πόσο μιλάμε, άν ξέρετε;;

Άν όχι θα πάρω να ρωτήσω... επείσης η πιστωτική μου θα είναι (most likely) απο Millenium(Novabank), αυτή θα την πάρουνε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για ένα μικρό επιτόκιο στις δόσεις της Dell, για πόσο μιλάμε, άν ξέρετε;;

Άν όχι θα πάρω να ρωτήσω... επείσης η πιστωτική μου θα είναι (most likely) απο Millenium(Novabank), αυτή θα την πάρουνε;;

 

Αν δεν κάνω λάθος, στα 1370 ευρώ έπρεπε να πληρώσω περίπου 60 ? επιπλέον για να κάνω δόσεις. Αλλά καλύτερα πάρε τηλέφωνο να σου πουνε και αν δέχονται την συγκεκριμένη κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με υγεία !

 

Αντε να πέρνουμε και άλλοι σειρά... Αλήθεια από ποιότητα συναρμολόγησης (όχι κατασκευής) τι λέει? Γιατί τα όσα παράπονα διαβάζω εκεί εστιάζουν.

 

Αντε και έμεινε μια εβδομάδα για την προσφορά των -799$ για το M1330 στη μαμά Dell...

 

Michalis τί εννοείς όταν λές για την προσφορά των -799$ για το M1330.

Οι προσφορές που κατα καιρούς βγαίνουν στο dell.com για συγκεκριμένες υλοποιήσεις όπου γλυτώνεις πχ -599$ ισχύουν και στην Ελλάδα, αγοράζοντας

μέσω τηλεφώνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας γράφω και γω με μεγάλη χαρά μια που επιτέλους σήμερα με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν πως αύριο θα γίνει η παράδοση του "πακέτου" μου. Το παρήγγειλα 29/1, μου δώσαν καταληκτική ημερομηνία 21/2 και τελικά θα το υποδεχτώ με το καλό αύριο. Καταλαβαίνετε τα συναισθήματά μου τα οποία και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

Κάλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν και θα σας ενημερώσω και για τις πρώτες εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...