Προς το περιεχόμενο

Δίαιτα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

είμαι 18 χρονών, 1,81 ύψος και 90 kg... Κοινώς γομάρι. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μία δίαιτα ώστε να μέχρι τον Αύγουστο να έχω χάσει πάει στα 80kg..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ενας διαιτολογος

 

Δυστυχώς δεν έχω λεφτά για διαιτολόγο ή γυμναστήριο.. Είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη βλέπεις...

 

Αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

δεν είσαι και πολύ αναλυτικός. Αρχικά για να ξεκινήσεις δίαιτα, πρέπει πρώτα να μας πεις τις διατροφικές σου συνήθειες, τι τρως, πότε, πόσες φορές την ημέρα και φυσικά το καθημερινό σου πρόγραμμα, σπουδάζεις, δουλέυεις, κλπ.

Επίσης σημαντικό είναι να ξέρεις τον σωματότυπο σου, αν είσαι ενδομυικός, μεσομυικός ή εξωμυικός τύπος σώματος. Αθλείσαι ή όχι;;; Η ζωή σου είναι καθιστική ή όχι; Αυτό το τελευταίο είναι βασικό για να ξέρεις τι καύσεις κάνει το σώμα σου. Πάντως δέκα κιλά μέχρι τον Αύγουστο είναι σχετικά έυκολο. Το θέμα είναι να αποκτήσεις σωστές διατροφικές συνήθειες, γιατί αν είναι να το κάνεις μέχρι τον Αύγουστο ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα ξαναπάρεις.

Τέλος βασικό σε μια δίαιτα είναι η σωματική άσκηση.

Αυτά για αρχή (συμβουλέψου και ένα διαιτολόγο)

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Vaguras, θα προσπαθήσω να γίνω αναλυτικός.

 

Τρώω τα πάντα εκτός από μπάμιες. Είμαι σχετικά λαίμαργος (μπορώ ωστόσο να ελέγξω τον εαυτό μου τώρα που το έβαλα στόχο). Πρωινό δεν τρώω ποτέ, είναι το γεύμα που μπορώ να αποφύγω πιο έυκολα. Τρώω μεσημέρι και βράδυ. Συνήθως απ'έξω, γύρους και λοιπές μα***ίες ή μακαρόνια με σάλτσα ντομάτας όταν μαγειρεύω εγώ.. Πίνω από 0 έως 3 ποτά την μέρα κατά μέσο όρο. Σπουδάζω πληροφορική, δεν δουλέυω και παιρνάω τουλάχιστον 6 ώρες την μέρα μπροστά στο PC.

 

Αυτά με τον σωματότυπο δεν τα πολυκατάλαβα. Κοίτα έχω δυνατά μπράτσα, γάμπες, μηρούς και πάπια αλλά αυτά επειδή έκανα 2 χρόνια πυγμαχία και έπαιρνα και συμπληρώματα και τέτοια. Τώρα είναι ακόμα σκληρά αλλά δεν διαγράφονται. Δεν αθλούμαι αν εξερέσουμε το περπάτημα (1-2km την μέρα) και η ζωή μου είναι αν μη τι άλλο καθιστική...

 

Αν μπορέσω να τα χάσω ως τότε θα τα κρατήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι λίγο με γυμναστική οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. Οφείλω να σου πω πάντως πως η δίαιτα που εκανες λινκ είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ. Δεν νομίζω ότι απαιτείται κάτι τέτοιο για σένα, ακούγεσαι αρκετά καλά.

Δοκίμασε ιστοσελίδα του men's health μπορεί να βρεις κάτι κατάλληλο εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι λίγο με γυμναστική οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. Οφείλω να σου πω πάντως πως η δίαιτα που εκανες λινκ είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ. Δεν νομίζω ότι απαιτείται κάτι τέτοιο για σένα, ακούγεσαι αρκετά καλά.

Δοκίμασε ιστοσελίδα του men's health μπορεί να βρεις κάτι κατάλληλο εκεί..

 

Και είναι πολύ δύσκολο να την ακολουθήσω, χώρια που λέει να τρώω τροφή για γελάδες, κόβει και τα ποτά και τα αναψυκτικά που όταν είσαι έξω με παρέες κλπ, ΔΕΝ κόβονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενικη αρχη στις διαιτες ειναι να μην στερηθεις τιποτα αλλα να τρως με μετρο (ξερω πουτ...α λαιμαργια).

Το βασικοτερο ειναι να μην κανεις διαιτες εξπρες και σκληρες που και θα πεινασεις και θα χασεις μυικο ιστο και λιγο λιπος η διαιτα πρεπει να κρατησει πολυ καιρο και να εισαι προσεκτικος ολο αυτο το διαστημα.

Ξεκιναμε, κοψε τα delivery και τις πιτσες, κοψε τα ψωμια, τις βαριες σαλτσες κυριως κοψε το βραδινο.

Τι εκανα εγω :

- Καλο πρωινο (δυσκολο οταν εισαι φοιτητης αλλα γινεται). Προτεινω 1 καφε με λιγη ζαχαρη (μετριο), 1 κουλουρι ή τυροπιτα ή μπουγατσα, 1 ποτηρι χυμο.

- Το μεσημερι κανονικο φαι αλλα με λιγο ψωμι, σαλατα και 1 φρουτο.

- Απογευμα μια μερα 1 φρουτο ή χυμο την αλλη ενα γλυκακι (mars κτλ).

- Βραδυ εδω θελει προσοχη!!! καλο ειναι να τρως νωρις και φαγητα χωρις πολλα λιπαρα. Τονο χωρις λαδι, γιαουρτι, χυμο, 1 τοστ, γαλα με κορν φλεικς...

 

Εισαι 18 αρα λογικα χανεις και βαζεις πιο ευκολα βαρος αλλα θελει και καποια σωματικη ασκηση για να φτιαξεις το μεταβολισμο σου. Πηγαινε για 5χ5, κανα μπασκετακι, λιγο τρεξιμο απο Μαρτιο που θα εχει και καλο καιρο. Σε 3 μηνες θα εχεις χασει 10 κιλα ανετα!!!

 

* Μια μερα να το παρακανεις χαλας 1 εβδομαδα διαιτας...

 

*** Πεινε και ΠΟΛΥ νερο σε σημειο να φουσκωνεις και να μην μπορεις αλλο πανω απο 2 λιτρα την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενικη αρχη στις διαιτες ειναι να μην στερηθεις τιποτα αλλα να τρως με μετρο (ξερω πουτ...α λαιμαργια).

Το βασικοτερο ειναι να μην κανεις διαιτες εξπρες και σκληρες που και θα πεινασεις και θα χασεις μυικο ιστο και λιγο λιπος η διαιτα πρεπει να κρατησει πολυ καιρο και να εισαι προσεκτικος ολο αυτο το διαστημα.

Ξεκιναμε, κοψε τα delivery και τις πιτσες, κοψε τα ψωμια, τις βαριες σαλτσες κυριως κοψε το βραδινο.

Τι εκανα εγω :

- Καλο πρωινο (δυσκολο οταν εισαι φοιτητης αλλα γινεται). Προτεινω 1 καφε με λιγη ζαχαρη (μετριο), 1 κουλουρι ή τυροπιτα ή μπουγατσα, 1 ποτηρι χυμο.

- Το μεσημερι κανονικο φαι αλλα με λιγο ψωμι, σαλατα και 1 φρουτο.

- Απογευμα μια μερα 1 φρουτο ή χυμο την αλλη ενα γλυκακι (mars κτλ).

- Βραδυ εδω θελει προσοχη!!! καλο ειναι να τρως νωρις και φαγητα χωρις πολλα λιπαρα. Τονο χωρις λαδι, γιαουρτι, χυμο, 1 τοστ, γαλα με κορν φλεικς...

 

Εισαι 18 αρα λογικα χανεις και βαζεις πιο ευκολα βαρος αλλα θελει και καποια σωματικη ασκηση για να φτιαξεις το μεταβολισμο σου. Πηγαινε για 5χ5, κανα μπασκετακι, λιγο τρεξιμο απο Μαρτιο που θα εχει και καλο καιρο. Σε 3 μηνες θα εχεις χασει 10 κιλα ανετα!!!

 

* Μια μερα να το παρακανεις χαλας 1 εβδομαδα διαιτας...

 

*** Πεινε και ΠΟΛΥ νερο σε σημειο να φουσκωνεις και να μην μπορεις αλλο πανω απο 2 λιτρα την ημερα.

 

καλύ ακούγεται αυτή, είναι εύκολο να προτείνεις κάποια φαγητά που θα έχω ψηλά στην λίστα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινό μην χάνεις ποτέ. Δύσκολο;; Ένα μπολ με δημητριακά (και γάλα) μαζί με μισό ποτήρι χυμό πόσο δύσκολο μπορεί να είναι; Μπορείς στο σπίτι να έχεις υγιεινά σνακ για "ώρα ανάγκης". Ξεκίνα να τρως μικρά γεύματα (4-5 την ημέρα) που να συνδιάζουν πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και λαχανικά. Μακριά απο λίπη και ζάχαρες. Κομμένο το πολύ ψωμί (ναι, και το πιτόγυρο ψωμί έχει γύρω γύρω :P) και να πίνεις πολύ νερό. Μπορείς να βγαίνεις καμία βόλτα για τρέξιμο ή να πηγαίνεις με φίλους και συμφοιτητές για 5χ5.

Όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι είσαι υγιής και οτι δεν έχεις κανένα πρόβλημα. (που είναι και ο Fidelio να σου ρίξει κανα κατεβατό;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δεν εισαι γομαρι,κανονικα κιλα εισαι για το υψος σου.

λιγο πολυ ξερεις τι πρεπει να κανεις και πως να προσεχεις.

αντι για πρωινο κοψε το βραδυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 φορες την εβδομαδα: αρακα, φασολακια, φακες

2 φορες την εβδομαδα: Μπριζολα ή φιλετο ή μπιφτεκια (χωρις πατατες) λιγο ρυζι αν θελεις.

2 φορες την εβδομαδα: Κριθαρακι, Μακαρονια, Ρυζι

1 φορα : Ψαρι (ασπρο)

Οχι λιπη, οχι ψωμια, οχι μεγαλες μεριδες, οχι πολυ λαδι.

Με ολες τις μεριδες καλο ειναι να εχεις μια σαλατα, λιγο τυρι και 1 φετα μονο ψωμι.

Το αλατι κραταει τα υγρα γι'αυτο αν μπορεις προσπαθησε να το αποφυγεις. Φαε καροτα και αγγουρι χωρις αλατι ειναι σαν να πινεις νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Chrisxxx, είναι λίγο δύσκολο να τα φτιάχνω όλα αυτά εδώ.. αλλά ντάξει όχι ακατόρθωτο..

 

πιο πάνω κάποιος είπε για υγειηνά σνακς, εννοούσε αυτά τα φιτνες μπαρς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν ξέρω αν θα πιάσει, αλλά όταν δω ότι εγώ πάω να ξεφύγω, κάνω την εξής πατέντα: παρά τη λαιμαργία που όλους μας (αυτό το λέω για τις ενοχές μου) πιάνει, δεν έχω βάλει ποτέ 2ο πιάτο εξ'αιτίας της. Δλδ, αν έχω ένα βουνό κοψίδια στο πιάτο μου, θα φάω, θα χορτάσω, αλλά λόγω λαιμαργίας θα συνεχίσω. Αν στο πιάτο μου όμως έχω μόνο μια ποσότητα που θα με χορτάσει, ε δε θα σηκωθώ να ξαναγεμίσω το πιάτο όταν αυτό συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...