Προς το περιεχόμενο

Δίαιτα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θα προσπαθησω να την πω οσο πιο απλα γινεται!Για να την συγκρατησετε!

πρωινο: 1 ποτηρι γαλα με 3-4 κουταλιες δημητριακα

1 φρουτο

απογευμα: φρουτο ή εναποτηρι χυμο (ανανας κατα προτιμηση καιει το λιπος)

 

Αυτα ειναι τα στανταρ γευματα δεν αλλαζουνε κ πρεπει παντα να τα τρωμε για να γινονται οι καυσεις.

Το μεσημεριανο ειναι τα κλασικα φαγητα της μαμας απλα με περιορισμενο ελαιολαδο κ συνοδευονται παντα απο σαλατα εποχης!Αν εχεις λαδερο μπορεις να φας μια φετα ψωμι κ ενα κομματι τυρι φετα και το βραδυ επιτρεπεται να φας εναν γυρο ή τρια κομματια πιτσα!(οταν εχεις λαδερο ισχυει αυτο )

Συνηθως το βραδυνο τις υπολοιπες μερες ειναι σαλατα εποχης ή ενα τοστ γαλοπουλα τυρι ή ενα γιαουρτι με λιγα λιπαρα! Τα λεω σε γενικες γραμμες!

 

Απαγορευονται :

1)Αναψυκτικα

2)Πανω απο δυο κουταλιες ζαχ. την μερα

3)Γλυκα ( επιτρεπεται μια φορα την βδομαδα στην θεση ενος γευματος ομως)

 

χμμμμμ δεν θυμαμαι κατι αλλο αν καποιος θελει περισσοτερες λεπτομερειες ας μου το ζητησει:-)

 

 

Και εννοειται πολυ νεροοοοοοοο....

 

να ρωτησω εγω τωρα... ψωμι καθολου πλην των ημερων με τα λαδερα και του βραδινου τοστ;; και λαδερο λεγοντας εννουμε φασολια και τετοια ή μελιτζανες και τα συναφή;;

 

με αυτη τη διατροφη εσυ ποσο εχεις χασει και σε ποσο διαστημα;; και με γυμναστικη παραλληλα και ποση γυμναστικη;; :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε η λαιτ επιτρεπεται εχει ακριβως τα ιδια κακα αποτελεσματα με την κανονικη κοκα κολα.

Λαδερο εννοουμε φασολακια.φασολια ,μπαμιες κλπκλπ οτιδηποτε ειναι στην κατσαρολα κ αποτελειται απο λαχανικα.

Ψωμι μονο τοτε εκτος αν φας κατι το μεσημερι ελαφρυ με ψωμι πχ σαλατα εποχης κ μετα το βραδυ φας ψητο!

Εχασα 15 κιλα μεσα σε μονο λιγους μηνες εχανα περιπου 1 κιλο την βδομαδα ,με δεκαλεπτο γρηγορο περπατημα την μερα (αυτο ητανε η γυμναστικη μου)!

Την πρωτη εβδομαδα εφαρμογης ομως εφαγα μονο ψητα το μεσημερι-βραδυ!και φυγανε 2 κιλα γιατι εχασα πολλα υγρα.Ειναι απο διατροφολογο αυτη η διαιτα παρεπιπτοντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ωραια ειναι να χανεις πολλα κιλα...συμφωνω

Το θεμα ομως ειναι αυτα τα κιλα να μην τα ξαναπαρεις και σιγουρα αν τα χανεις με γρηγορο ρυθμο τα ξαναπαιρνεις παρα πολυ ευκολα! Δεν ειναι καλες αυτεσ οι διαιτες ομως κουραζουν τον οργανισμο!Γνωμη μου παντα!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η atkins είναι πραγματικά μια δίαιτα επικινδυνη. Ανηκει πλέον σε όλα εκείνα τα ξεπερασμένα συστήματα διατροφής, απορώ πως υπάρχουν σήμερα διατροφολόγοι οι οποίοι την συστήνουν , σοβαρά. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός διατροφολόγος; Η αλήθεια είναι ότι ενημερώθηκα για αυτήν και απλά μου άρεσε το "no carbs" motto, ήθελα να σπάσω την εξάρτηση απο τη ζάχαρη, το ψωμί και τα λοιπά άχρηστα φαγητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, εγω επινα κ πινω πολλους καφεδες,που σημαινει οτι καταναλωνα αρκετη ζαχαρη...και επρεπε να παιρνω δυο κουταλιες την μερα (συμφωνα με την διαιτα)!Ετσι εκει που επινα 4 καφεδες πχ την μερα ή εβαζα μιση κουταλια στον καθε καφε ή επινα εναν με δυο κουταλιες κ τους υπολοιπους σκετους (δραμαααααα η κατασταση)....

Παντως ειμαι πολυ ικανοποιημενη ειλικρινα περασανε δυο χρονια κ δεν εχω ξαναπαχυνει!

Ισως παιζει ρολο κ ο οργανισμος μου δεν ξερω , ισως και οτι ποτε δεν ημουνα παχια παρα μονο εκεινη την φαση της ζωης μου...θες φοιτητικη ζωη καθηστικη ζωη δεν ξερω...παντως το αποτελεσμα μετραει!

Αμα εχεις πεισμα θα τα καταφερεις ,μετα μαθαινεις να τρως σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός διατροφολόγος; Η αλήθεια είναι ότι ενημερώθηκα για αυτήν και απλά μου άρεσε το "no carbs" motto, ήθελα να σπάσω την εξάρτηση απο τη ζάχαρη, το ψωμί και τα λοιπά άχρηστα φαγητά.

 

Εντάξει ,ένα είναι το γεγονός με την ατκινς και λοιπές πρωτεινικές δίαιτες - >Έκκριση κετόνων ! οπερ που σημαίνει διαταραχή της χημικής ισρροπίας και μια κατάσταση δυσθιμίας γενικότερα , οχι πολύ μακρυά απο μια παθολογική κατάσταση με επιπτώσεις πολλές στην λειτουργία νεφρών , πεπτικού συστήματος και τα συναφή. Ειδικά αν δεν παρακολουθείται κάποιος απο ειδικό γιατρό... η ατκινς απο αμφιλεγόμενη δίαιτα , αποτελέι πλέον ένα σημείο αναφοράς για το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις για να χάσεις περιττά κιλά.

 

Νομιζω οτι ο εθισμός σε κατηγορίες τροφών όπως είναι η ζάχαρη και το ψωμί και η δυσκολία να ξεπεραστεί όπως λες , δεν αναλογεί στο ρίσκο μια τέτοιας δίαιτας. Υπάρχουν πιο αποτελεσματικοί τρόποι σαφώς πιο ασφαλείς. Επισης δεν υπάρχουν άχρηστες τροφές και ελπίζω πλέον να μην έχεις συνδέσει στο μυαλό σου την ζάχαρη και το ψωμί ως τέτοιες.

 

Καταλαβαίνω βέβαια τον αγώνα σου που έκανες και μπράβο που έχασες το περιττό σου βάρος, εστω και με ατκινς.Σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα απο εδω και στο εξής μιας και είσαι σε πιο ιδανικό βάρος να αρχήσεις να ερευνάς για την ισορροπημένη διατροφή και ξέχνα τις πρωτεινικές διαιτες ή κάτι ανάλογο . cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε η λαιτ επιτρεπεται εχει ακριβως τα ιδια κακα αποτελεσματα με την κανονικη κοκα κολα.

Λαδερο εννοουμε φασολακια.φασολια ,μπαμιες κλπκλπ οτιδηποτε ειναι στην κατσαρολα κ αποτελειται απο λαχανικα.

Ψωμι μονο τοτε εκτος αν φας κατι το μεσημερι ελαφρυ με ψωμι πχ σαλατα εποχης κ μετα το βραδυ φας ψητο!

Εχασα 15 κιλα μεσα σε μονο λιγους μηνες εχανα περιπου 1 κιλο την βδομαδα ,με δεκαλεπτο γρηγορο περπατημα την μερα (αυτο ητανε η γυμναστικη μου)!

Την πρωτη εβδομαδα εφαρμογης ομως εφαγα μονο ψητα το μεσημερι-βραδυ!και φυγανε 2 κιλα γιατι εχασα πολλα υγρα.Ειναι απο διατροφολογο αυτη η διαιτα παρεπιπτοντως!

 

ευχαριστω για τις απαντησεις!!! λαδερα μαλλον δεν τρωω τοτε!!!:lol: εεε ενταξει, χωρις πλακα, δεν μου αρεσουν πολυ και τα αποφευγω αν και τρωω φακες κι οσπρια που δεν ειναι στην κατσαρολα ετσι οπως το εννοεις, με λαδια... προτιμω φασολια στο φουρνο, πιο στεγνα! οποτε καλα ειμαι... αυτο με το ψωμι ειναι ενα θεμα, και το προβλημα ειναι οτι δεν τρωω γενικα ψωμι, τρωω αν το δω μπροστα μου, αν δεν υπαρχει στο σπιτι δεν θα το αναζητησω... θα το παλεψουμε κι αυτο! παντως εχασες πολλα κιλα, μπραβο, εγω τα μισα θελω να χασω... αυτο το με το περπατημα για πες... εβγαινες επι τουτου εξω για να το κανεις ή εννοεις το περπατημα που κανουμε γενικως ολη τη μερα;;; γιατι κατι εχω παθει τωρα τελευταια και εχω βαρεθει τη γυμναστικη!!!! :o:o

 

Με την ατκινς έχανα 3 κιλά τουλάχιστον ανα εδομάδα.. Απλά το αναφέρω, γτ δεν το είπα πριν.

 

αυτα ειναι επικινδυνα πραγματα ρε παιδια... τρια κιλα την εβδομαδα ειναι πολλα... θυμαμαι το καλοκαιρι που ρωτουσα το γυμναστη μου μου ελεγε οτι ενα κιλο τη βδομαδα ειναι καλο να χανουμε, ετσι παει καλα κι ο μεταβολισμος και δεν τα ξαναπαιρνεις πισω, τρια μου φαινονται πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαινα για αυτο τον σκοπο να περπατησω γρηγορα για κανα δεκαλεπτο...τπτ το κουραστικο:-)

 

Φυσικα και ειναι παρα πολλα κιλα δεν το συζητω...3 την βδομαδα! Εγω 1 κιλο εχανα το πολυ 1,200... γιυτο πιστευω δεν τα ξαναπηρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γεια σας εχω αρχισει μια διαιτα για να χασω καποια κιλα που θελω.πιστευω οτι ειναι η καλυτερη περιοδος για διαιτα γιατι λογο της δουλειας μου ειμαι ολη μερα μεσα σε κουζινα.ολη την ημερα τρωω ενα καλο πρωινο χωρις λιπη,μεσημεριανο και το απογευματακι κανα φρουτακι.το βραδυνο το εχω κοψει τελιως.αν ξερει κανενας ας μου πει ειναι καλος ο τροπος που το κανω?και σε ποσο καιρο περιπου θα χασω τα κιλα μου αν συνεχισω χωρις καμια αταξια:-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο απο το μεταβολισμο σου εξαρταται το χρονικο διαστημα για να χασεις καποια κιλα εφοσον ακολουθεις διατροφη. Υπαρχει περιπτωση για καποιο χρονικο διαστημα 1 μηνα πχ να μην χανεις καθολου βαρος ή να αρχισεις να χανεις πιο αργα. Το συνηθισμενο ειναι 6-7 κιλα το 1ο μηνα και μετα 3-4 κιλα το μηνα...

Αν σπασεις και το μεσημεριανο σε 2 μικρα γευματα και αρχισεις τρεξιμο θα δεις πιο αμεσα αποτελεσματα.

Βεβαια το καλυτερο ειναι να πας σε διαιτολογο για να σου δωσει ενα πιο σωστο προγραμμα διατροφης και να κανετε μετρησεις λιπους κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...