Προς το περιεχόμενο

Δίαιτα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ώστε είσαι μάγειρας Τάσε. Δύσκολη φάση, για να πετύχεις αυτό που θες.

 

<<Δες λίγο αυτό το θέμα. Μάλλον για εκεί πάει και το δικό σου τόπικ.>>

 

Για επιπλέον τρέξιμο, δεν θα τό 'λεγα. Ίσως -αν δεις ότι δεν έχεις αποτέλεσμα με τις πρακτικές συμβουλές που θα ακούσεις και θα διαβάσεις- θα πρέπει να πάρεις τη μεγάλη απόφαση να αφήσεις την κουζίνα για λίγο και να βγείς μπροστά στο σέρβις:Ρ

 

Εκεί θα τα δεις(και θα τα χάσεις) όλα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσα κιλά θες να χάσεις. Εγώ πάντως που ήθελα να χάσω κανά 5άρι κιλά αυτό που κατάλαβα από τη δίαιτα που έκανα είναι το εξής: δεν πρέπει να πεινας, πρέπει απλά να τρως ελάχιστα λιπαρά. Για παράδειγμα το βράδυ μη μένεις νηστικός, φάε λίγο ρύζι ή φάε μια κονσέρβα τόνο, και απέφυγε οτιδήποτε λιπαρα. Καθόλου τηγανιτά και καθόλου γλυκά! Επίσης πολύ ρόλο παίζει η γυμναστική. Έστω πήγαινε για λίγο περπάτημα κάθε μέρα. Άμα βέβαια τα κιλά που θες να χάσεις είναι πολλά, ίσως πρέπει να επισκεφτείς και έναν διαιτολόγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερα λιπαρά ή λιγότερους υδατάνθρακες; Ή και τα δυο; Χωρίς άσκηση (30 λεπτά ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ τρέξιμο π.χ.) και μετρημένη διατροφή δεν θα δεις αλλαγές. Πρέπει να δεις έναν διαιτολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω αρχισει μια διαιτα για να χασω καποια κιλα που θελω.πιστευω οτι ειναι η καλυτερη περιοδος για διαιτα γιατι λογο της δουλειας μου ειμαι ολη μερα μεσα σε κουζινα.ολη την ημερα τρωω ενα καλο πρωινο χωρις λιπη,μεσημεριανο και το απογευματακι κανα φρουτακι.το βραδυνο το εχω κοψει τελιως.αν ξερει κανενας ας μου πει ειναι καλος ο τροπος που το κανω?και σε ποσο καιρο περιπου θα χασω τα κιλα μου αν συνεχισω χωρις καμια αταξια:-):-):-)

 

για να αρχισω τρεξιμο λιγο δυσκολο.αλλα 'τρεχω' 10 ωρες μεσα σε μια κουζινα.εχω ξανακανει διαιτα και χανω γρηγορα τα κιλα μου.

 

Χωρίς γυμναστική δεν γίνεται τπτ, και το τρέξιμο στην κουζίνα γυμναστική δεν είναι... Εκτός του ότι χωρίς γυμναστική θα πάρει αρκετά περισσότερο διάστημα, έτσι θα χάσεις κιλά μεν, αλλά θα γίνεις σαν λαπάς... Στο λέω έχοντας χάσει 27 κιλά από πέρσυ το καλοκαίρι (από 112 έγινα 85).

Δεύτερον δεν μας είπες πόσα κιλά θες να χάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Που το θυμήθηκα αυτό το τόπικ ε; )

Το σωστό (διαιτολόγος speaking) όντως είναι ένα με ενάμιση κιλό την εβδομάδα. Παραπάνω δεν είναι υγειινό. 3 κιλά την εβδομάδα για παράδειγμα μου φαίνεται εντελώς άρρωστο.

Εγώ είμαι σε φάση τώρα που τρώω κανονικά. Έχω ύψος 1.73-4 και είμαι 72.5 κιλά. Γενικά φαίνομαι αδύνατος (και είμαι), απλά έχω το κλασσικό αντρικό σώμα : αδύνατα χέρια-πόδια, αλλά μπάκα-σωσίβιο-στήθος πετάνε ρε γαμώτο και μου τη σπάνε. Τώρα πήρα ένα ποδήλατο και κάνω τις βολτούλες μου και ελπίζω να με βοηθήσει. Το θέμα είναι ότι μερικούς μήνες τώρα είμαι σε φάση πείνας (έτρωγα και δε χόρταινα), αλλά τώρα βαρέθηκα. Δεν τρώω πολύ (με μερικές εξαιρέσεις), αλλά μου είναι λίγο δύσκολο στην παρούσα φάση (μιας και είμαι σπίτι ---> σπιτικό φαγητό / σαλάτα / κρασάκι-μπυρίτσα κτλ) αλλά πρέπει να κρατηθώ i guess.

Ο διαιτολόγος μου είχε πει ότι το νορμάλ για τον σωματότυπο μου είναι κάπου στα 68 κιλά, δηλαδή να χάσω 3-5 κιλά ακόμη. Που σημαίνει ένας μήνας πολύ προσεκτική διατροφή και είμαι comple.

Άντε όμως να βγεις έξω και τι να πιεις; Perrier ? Παγωμένο τσάι; Τα βαρέθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το 1 και τα 3 κιλά είναι λάθος σαν έκφραση. Πιο σωστό να μιλα΄με σαν % του σωματικού βάρους (και πάλι όχι απόλυτα, καθώς παίζουν ρόλο το ύψος, το ποσοστό σωματικού λίπους, το φύλο και η ηλικία...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρρωστο ξάρρωστο, τέτοιου μεγέθους απώλεια αναφέρουν όσοι την έκαναν την Ατκινς.

 

Πάντως δεν έπαθα και τπτ. Έπεσα 5 νούμερα απο το 40 ως το 32 και έπρεπε να αγοράσω καινούρια γκαρνταρόμπα, λολ να ένα αρνητικό. Ψέμματα να πω; Έναμιση χρόνο μετά περίπου, στα ίδια κιλά διατηρούμαι, και προφανώς προσέχω ακόμα τι τρώω. Όχι όπως τότε που νόμιζα πως αν δεν φάω κάτι γλυκό θα πάθω υπογλυκαιμία λολ τρομάρα μου. Τα θυμάμαι και γελάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσο μπορείς να τα χάσεις και χωρίς γυμναστική (ή έστω ελάχιστη πχ. περπάτημα, σκάλες κτλ).

 

Φυσικά δεν το προτείνω ποτέ γιατί πρέπει πάντα να συνδυάζεις τη δίαιτα (με την έννοια της ισορροπημένης και σωστής διατροφής και όχι με την έννοια Atkins ή δίαιτα του ανανά και @@ριες τέτοιες) με βάρη για να μη χάσεις μυϊκά κιλά. Το να χάσεις μυϊκά κιλά είναι κακό γιατί πέφτει ο μεταβολισμός σου και βάζεις περισσότερες θερμίδες σε λίπος και στην τελική κανείς δεν θέλει να είναι στα κιλά του με χέρια καλαμάκια και σωσίβιο.

 

Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να βγάλεις από το μυαλό σου την ιδέα "χάνω κιλά" και να αρχίσεις να δουλεύεις προς το "κατεβάζω το ποσοστό λίπους του σώματος μου διατηρώντας η αυξάνοντας τη μυϊκή μου μάζα".

 

Η διατροφή σου πρέπει να είναι ισορροπημένη και μοιρασμένη μέσα στη μέρα σε 6 γεύματα. Όταν τρως ένα μεγάλο γεύμα τη μέρα αυξάνεις κατακόρυφα τα επίπεδα ινσουλίνης (spike) και μετά τα ρίχνεις γρήγορα. Αυτό οδηγεί τον οργανισμό σε αποθήκευσή καυσίμου (λίπος). Τρώγοντας πολλά γεύματα κρατάς επίπεδα ινσουλίνης σχετικά σταθερά και ο οργανισμός χρησιμοποιεί ότι τρως για ενέργεια. Επίσης το "τρώω ένα φρούτο" δεν θεωρείται γεύμα. Το "πίνω ένα ποτήρι γάλα με βρώμη (oats δεν ξέρω αν λέγονται βρώμη στα ελληνικά) και 2 κουταλιές φυστικοβούτυρο είναι γεύμα γιατί περιέχει πρωτεΐνες/υδατάνθρακες/λίπος.

 

Για να χάσεις κιλά χρειάζεσαι αρνητικό ισοζύγιο θερμίδων. Δηλαδή να καις περισσότερο απ' ότι τρως. Έτσι αν χρειάζεσαι 2.500 θερμίδες τη μέρα ξεκινάς χαλαρά και τρως 2.250. Ανάλογα την περίπτωση κατεβάζεις σιγά σιγά. Δεν το παρακάνεις όμως και πάντα όχι απότομα. Δε θα πας από 3.000 τη μια μέρα σε 1.000 την επόμενη. Θα πιάσει πάτο ο μεταβολισμός σου, θα κουραστείς και θα αρχίσεις να τρως πάλι 3.000 και θα βάλεις περισσότερο λίπος.

 

Δεν χρειάζεται να κόψεις τίποτα από τη διατροφή σου (πέρα από άδειες θερμίδες όπως αναψυκτικά και παγωτά για παράδειγμα) αλλά πρέπει να διαλέγεις τι θα τρως. Για παράδειγμα είναι καλό να τρώμε λίπος αλλά όχι από χοιρινό. Το καλύτερο λίπος το παίρνουμε από ψάρια, φιστίκια, ελαιόλαδο στη σαλάτα, αβοκάντο. Το έπιασες το νόημα. Υδατάνθρακες διαλέγουμε από φρούτα, μαύρο ρύζι και γενικά ολικής αλέσεως καθώς και γλυκοπατάτες. Καλύτερη πηγή πρωτεϊνών είναι το στήθος κοτόπουλο / γαλοπούλα, ψάρια, φιλέτο μοσχάρι χωρίς λίπος, γάλα, αυγά. Επίσης πρέπει να τρως πολλά πράσινα λαχανικά καθημερινά.

 

Τα βάζεις κάτω και βλέπεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι (ψάξε στο net για calculator) και φτιάχνεις 6 γεύματα. Υπολόγιζε ότι το κάθε γεύμα θα είναι μικρή ποσότητα φαγητού, δηλαδή δε θα φας 6 φορές τη μέρα από ένα κοτόπουλο. Σαν μέγεθος στο πιάτο σου περίπου όσο μια γροθιά θα βγαίνουν οι μερίδες (εκτός από τα λαχανικά που μπορείς να βάλεις όσο θες).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, αν θες κάποια διευκρίνηση ή τα θες πιο επιστημονικά πες μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, δεν τα μοιραζουμε καπου στη μέση? Ειμαι 1.83, 76 κιλά και θελω να παω στα 85. Τρωω 100.000 θερμιδες (οχι σαβουρα) τη μερα και δεν μπορω να παρω γραμμαριο.Δωσε κατι και σε μενα.

Πάντως περα απο την πλακα, σε ενα μηνα να χασεις 10 κιλα με κανονικο τρόπο δεν γίνεται...Μονο με λιποδιαλυτες που φυσικα δεν τους συνιστω με την καμμια. Απο εκει και περα αν κοψεις τη Σαβουρα και συνεχισεις να τρως τις ιδιες ποσοτητες αλλα με σπιτικο φαγητο, τοτε μαζι με λιγη γυμναστικη, το αλλο καλοκαιρι θα εισαι star.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι γίνομαι βαρετός, αλλά ΤΡΕΞΙΜΟ.

 

Για να κάψεις λίπος είτε πρέπει να ρίξεις αρκετά τις θερμίδες που λαμβάνεις είτε να να κάψεις παραπάνω (η και τα δύο).

 

Αν σκεφτούμε ότι ένα κιλό είναι 7200 θερμίδες, τότε εφόσον μειώσεις την λήψη από 3000 στις 2750 για παράδειγμα θα χρειαστείς περίπου ένα μήνα για να χάσεις 1 κιλό.

 

Πολύ καλύτερα είναι να το ρίξεις στο τρέξιμο (ή οποιαδήποτε άλλη αερόβια), πάνω από 20 λεπτά την ημέρα ώστε να μπαίνεις και στον κύκλο καύσης λίπους και όχι μόνο γλυκογόνων.

 

ΥΓ: Δεν είμαι γυμναστής, δεν είμαι γιατρός, δεν είμαι διατροφολόγος. Όσα λέω προέρχονται από το πολύ διάβασμα που έριξα για να ρίξω και 30 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN, απαντάς στον tasosrodos, ή γενικότερα στο ζήτημα δίαιτα?

 

Γιατί ο ροδίτης φίλος μας, ήδη κάνει τα χιλιόμετρά του σε κάποια γλιτσιασμένη αλλά δαιδαλώδη κουζίνα. Δεν είναι για να βάζει κορμάκι και κορδέλα και να παίρνει τους δρόμους.

 

Πάντως, αν εσύ κατάφερες την 30άρα all by yourself(και χωρίς παρενέργειες), πράγματι kudos, και καλό θα ήταν να τα βλέπουν αυτά όσοι πανικοβάλλονται και τρέχουν στους γιατρούς(σόρρυ προς τους κανονικούς γιατρούς για τον ευφημισμό) και τα ιστιντούτα, για να γίνουν μοντέλα ενόψει παραλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάβες σε διάφορα συστήματα του οργανισμού. Πχ. πεπτικό, μεταβολισμός, συκώτι κλπ.

Νευρική ανορεξία παίζει πολύ δυνατά. ...κι ένας θεός ξέρει τι άλλο.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις μέχρι που φτάνει η ανθρώπινη ματαιοδοξία και βλακεία.

Προφανώς, δεν αναφέρεται κάτι από τα παραπάνω στον KWSN, αλλά υπάρχουν γύρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...