Προς το περιεχόμενο

Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι άθεος, δεν έχω μερσεντές, δε φοράω χρυσά, είμαι ταπεινός, είμαι spiritual, ψάχνομαι ακόμα και με το λιγοστό μυαλό που μου 'δωσε η μαμά μου, είμαι κατα κάποιο τρόπο το πρότυπο που δίδαξε ο Χριστός.Σύγκρινε εμένα, εσένα, ένα φίλο σου, ένα γείτονα σου με τον Χρυσόστομο (που ζει το παληκάρι..λολ) και μάντεψε ποιός θα πάει στο παράδεισο, εγώ, εσύ ή αυτός ο αρχικαραγκιόζης;

 

 

ξέχασες να αναφέρεις και την μετριοφροσύνη σου. Μεγάλο σου προτέρημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ είμαι άθεος, δεν έχω μερσεντές, δε φοράω χρυσά, είμαι ταπεινός, είμαι spiritual, ψάχνομαι ακόμα και με το λιγοστό μυαλό που μου 'δωσε η μαμά μου, είμαι κατα κάποιο τρόπο το πρότυπο που δίδαξε ο Χριστός.Σύγκρινε εμένα, εσένα, ένα φίλο σου, ένα γείτονα σου με τον Χρυσόστομο (που ζει το παληκάρι..λολ) και μάντεψε ποιός θα πάει στο παράδεισο, εγώ, εσύ ή αυτός ο αρχικαραγκιόζης;

 

αν μαντευα θα ελεγα οτι κανεις απο αυτους δεν θα παει στον παραδεισο.

εσυ γιατι δεν πιστευεις, εγω γιατι ειμαι σταθερα αμαρτωλος, και ο αλλος γιατι δεν μου φαινεται και πολυ να ταιριαζει στο προφιλ του ιερεα, αλλα περισσοτερο σε αυτο του κιτρινου δημοσιογραφου, και ως γνωστον ....

βεβαια οφειλω να πω οτι ενω για τον Χριστοδουλο εχω προσωπικη αποψη, για αυτον που λες εσυ ξερω πολυ λιγα, και τα περισσοτερα απο αυτα εγω τα χαρακτηριζω ως "ατοπηματα"

βεβαια ξερω εναν αλλο Χρυσοστομο της εκκλησιας, πραγματικο Αγιο, ο οποιος εζησε και πεθανε μαρτυρικα, οχι πολλα χρονια πριν απο σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον,πριν από λίγο στο σταρ είχε emo να λένε τις σκέψεις τους σχετικά με το γεγονός του θανάτου του χριστόδουλου.

ΡΕ ΟΥΣΤ !!!

 

 

 

μιλάνε όλοι μιλάνε και οι κ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασες να αναφέρεις και την μετριοφροσύνη σου. Μεγάλο σου προτέρημα!

 

Aν η μετριοφροσύνη ήταν αρετή θα την είχα και αυτή! :-)

 

αν μαντευα θα ελεγα οτι κανεις απο αυτους δεν θα παει στον παραδεισο.

εσυ γιατι δεν πιστευεις, εγω γιατι ειμαι σταθερα αμαρτωλος, και ο αλλος γιατι δεν μου φαινεται και πολυ να ταιριαζει στο προφιλ του ιερεα, αλλα περισσοτερο σε αυτο του κιτρινου δημοσιογραφου, και ως γνωστον αυτοι εχουν αλλο προορισμο, αν υπαρχει.

 

Κανείς λάθος!Εσύ είσαι ο ταπεινός...και εσύ θα πας στον υποτιθέμενο παράδεισο!

Ο Χρυσόστομος τώρα είναι κιτρινος δημοσιαγράφος ε;Μήπως είναι και οι υπόλοιποι;Μήπως ήταν και ο Χριστόδουλος;Μήπως ΟΛΟΙ αυτοί τέλος πάντων δεν έχουν καμία σχέση με τα πιστεύω της Ορθόδοξης πίστης μας;Μην είστε δογματικοί ρε παιδιά...να είστε ανοιχτόμυαλοι και να βλέπετε 5 πράγματα που δε βλέπουν οι άλλοι.

Και δε στο παίζω ο ''γ@μ@ω'' της παρέας...έχε υπόψιν σου ο,τι μεγάλωσα (είμαι 20) με ιδιαιτερα ανεπτυγμένο το θρησκευτικό συναίσθημα απ' τους γονείς μου.Το ξέρεις ο,τι κάθε μεγάλη εβδομάδα κάνω νηστεία ως ένδειξη σεβασμού στο θάνατο του θεού;Όχι..μάθε επίσης ο,τι τα τελευταία χρόνια το κάνω από φόβο, μήπως με τιμωρήσει ο θεός!Αυτό το πράγμα δε πρόκειται να μου φύγει ποτέ επειδή μεγάλωσα μέσα σε έναν θρησκόληπτο αλλά τόοοοοοσο επιφανειακό κόσμο.

Ο ΘΕΟΣ (που πιστεύεις/ουμε) ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΜΗ ΤΡΩΣ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΕΙΠΕ ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ! (οκ λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ πιστέυω ότι ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος ήταν ένας πολύ έξυπνος ,δραστήριος και ενάρετος άνθρωπος.Και επίσης έμενα μου φάνηκε και ένας πολύ καλός επίσης και άγιος άνθρωπος ,ίδιως στα τελευταία χρόνια του.Για αυτό πιστεύω ότι η Εκκλήσια της Ελλάδος χάνει ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο από την ιστορία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χρυσόστομος τώρα είναι κιτρινος δημοσιαγράφος ε;Μήπως είναι και οι υπόλοιποι;Μήπως ήταν και ο Χριστόδουλος;Μήπως ΟΛΟΙ αυτοί τέλος πάντων δεν έχουν καμία σχέση με τα πιστεύω της Ορθόδοξης πίστης μας;Μην είστε δογματικοί ρε παιδιά...

 

εγω φιλε μου παντα λεω αυτο που πιστευω χωρις φοβο και παθος.

με ρωτησες τη γνωμη μου για καποιον, σου ειπα οτι απο τα λιγοστα που ξερω για αυτον δεν μου κολλαει ως αγιο προσωπο.

 

σου ειπα ομως για καποιον συνονωματο του που ειναι ακριβως αυτο που πρεσβευει η εκκλησια, και εζησε και πεθανε οχι πολυ καιρο πριν.

 

ειναι δικο σου θεμα αν θελεις να κολλας στα αρνητικα παραβλεποντας ολα τα θετικα.

 

επισης για το θεμα Χριστοδουλου, εχω πει αρκετες φορες ηδη σε αυτο το θεμα οτι ητανε παπας στην παναγιτσα (εκκλησια της γειτονιας μου) και εχω προσωπικη γνωμη και σαφη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μαντευα θα ελεγα οτι κανεις απο αυτους δεν θα παει στον παραδεισο.

εσυ γιατι δεν πιστευεις, εγω γιατι ειμαι σταθερα αμαρτωλος, και ο αλλος γιατι δεν μου φαινεται και πολυ να ταιριαζει στο προφιλ του ιερεα, αλλα περισσοτερο σε αυτο του κιτρινου δημοσιογραφου, και ως γνωστον ....

 

arkas1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι πολύ γραφικό τελικά να υπολογίζεις την ζωη σου σε αυτή την κοινωνία ποιος ο λόγος τότε που πληρώνουμε μια ολόκληρη ζωή αυτά τα καταραμένα τα ένσημα, για να διαλέξουν οι γιατροί λίγο πριν το τέλος αν θα πεθάνεις ή όχι ??? λίγο ρε από το χρυσάφι που φοράνε όλοι τους (μη πω για τις εικόνες και τα υπόλοιπα) να το αντικαταστήσουμε με νοσοκομεία θα ήταν αρκετά καλύτερα για όλους μας, δεν κατηγορώ μονάχα την εκκλησία αλλά και τις εκάστοτε κυβερνήσεις που αλληλουποστηρίζονται. Αν αυτά έιναι ΓΡΑΦΙΚΑ τότε ναι είμαι πολύ γραφικός

Αλλά ναι πρέπει να κρατάμε τα προσχήματα ας κάνουμε μια κηδεία με τα λεφτά του κόσμου για να υπάρχουνε ακόμα οι σύνδεσμοι μεταξύ τους, blond-bonded για τα μάτια του κόσμου όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι πολύ γραφικό τελικά να υπολογίζεις την ζωη σου σε αυτή την κοινωνία ποιος ο λόγος τότε που πληρώνουμε μια ολόκληρη ζωή αυτά τα καταραμένα τα ένσημα, για να διαλέξουν οι γιατροί λίγο πριν το τέλος αν θα πεθάνεις ή όχι ??? λίγο ρε από το χρυσάφι που φοράνε όλοι τους (μη πω για τις εικόνες και τα υπόλοιπα) να το αντικαταστήσουμε με νοσοκομεία θα ήταν αρκετά καλύτερα για όλους μας, δεν κατηγορώ μονάχα την εκκλησία αλλά και τις εκάστοτε κυβερνήσεις που αλληλουποστηρίζονται. Αν αυτά έιναι ΓΡΑΦΙΚΑ τότε ναι είμαι πολύ γραφικός

 

φιλε μου το θεμα εχει ξεφυγει, αλλα αν νομιζεις οτι το χρυσαφι της εκκλησιας ειναι αυτο που αρκει/εμποδιζει τους Ελληνες να εχουν καλα νοσοκομεια και περιθαλψη, ωστε να ζουν καλυτερα και περισσοτερο,

εισαι οντως οτι λες οτι εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε p3tran και σε συμπαθω κιολας, δηλαδη αν εβγαινε αυτος που εχει ενα μεγαλο ποσοστο του ελληνικου πλουτου και το δήμευε δεν θα ειχαμε καμια διαφορα? δεν θυμαμαι και το ποσοστο που ειχανε πει καποτε, και δεν θελω να πω ανακριβεια.

 

 

μονο εγω θημαμαι οτι ειχε πει ο χριστοδουλος οτι δεν θελει να παει εναντια στον θεο και αν ειναι να πεθανει απο κατι ασ πεθανει και δεν θα πηγαινε για μεταμοσχευσεις κλπ κλπ ? η κατι σε αυτες τις γραμμες

 

 

 

η γκρινια ολων ειναι, οτι ο χριστοδουλος δεν εκανε την ζωη του gandhi ρε παιδι μου, που δεν θα βρουμε και καμια φωτο του οταν εκανε οτι εκανε, να ειναι με χρυσά πεπλα κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...