Προς το περιεχόμενο

Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τέλος, το να σέβεται κανείς το νεκρό δεν είναι απαραίτητο να απορρέει απο την πίστη σε κάποια θρησκεία (με την έννοια του "έχει συγχωρεθεί") αλλά, από τις αξίες του κάθε ανθρώπου...

πολυ σωστα, αυτο λεω απο χτες.

οτι θρησκεια και να πιστευει κανεις, ο σεβασμος σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μια ανθρωπινη αξια υπερανω βιβλου, κορανιου, βιβλιου μαθηματικων και δεν ξερω εγω σε τι πιστευει ο καθενας.

 

το να το βουλωνεις λοιπον τετοιες ωρες, δειχνει παιδεια.

αντιθετα το να κανχαζεις οτι εισαι μαγκας και οι θρησκιες ειναι λιγες για σενα

ενω ταυτοχρονα απο την αλλη κανεις σαν μαο-μαο

ειναι αυτουσια η αποδειξη οτι τελικα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εισαι μαγκας και υπερανω, ενω στην ουσια εισαι μπερδεμενος και ελλειπης.

 

 

 

Όσο για την εκκλησία, δεν είναι απλώς ένα "μεγάλο ψάρι". Υποτίθεται ότι είναι ένας φορέας αγάπης και αλληλεγγύης, ο οποίος κάθε άλλο παρά αυτόν το ρόλο εκπροσωπεί όταν, ξερωγώ διεκδικεί εκτάσεις από δημόσιο σχολείο...

 

η φραση "μεγαλο ψαρι", επειδη χρησιμοποιηθηκε απο εμενα, να σου υπενθυμισω οτι αναφεροταν στα οικονομικα μεγεθη και πως αυτα παιζουν τεραστιο ρολο στο χρηματηστηριο.

 

αυτη την αναφορα μαλιστα την εκανα, προκειμενου να ξεστραβωθουν μερικοι εδω μεσα που ολο φωναζουν για τις απατες της εκκλησιας.

 

να σου υπενθυμισω κι εσενα λοιπον, τι ειπα

τα κεφαλαια της εκκλησιας ειναι οντως ικανα να την χαρακτηρισουν οχι απλα μεγαλο, αλλα γιγαντιαιο ψαρι.

 

το γεγονος οτι η εκκλησια -ενω σιγουρα εχει τις γνωσεις και τους ανθρωπους και τα κεφαλαια που της εξασφαλιζαν 10000% επιτυχια-

προτιμησε να μεινει εξω απο το χρηματιστηριο την εποχη της μεγαλης κλεψιας,

και συνηδειτα να μην κοσκινησει και αυτη τα λεφτακια σου οπως εκαναν τοσοι πολιτικοι και αλλοι προυχοντες,

που πουλουσαν μετοχες την ωρα που σου λεγανε εσενα "αγορασε" και σου ταζανε οικονομικη ευημερια,

ειναι αρκετα μεγαλο και ευδιακριτο αποδεικτικο στοιχειο για το ποιοι ειναι οι απατεωνες και ποιοι δεν ειναι.

 

 

καλα ειναι λοιπον να μην παιρνουμε μια φραση και να την χρησιμοποιουμε αλλαζοντας της το νοημα.

 

 

 

οσο για τον φορεα αγαπης και αλληλεγγυης,

ρωτησες μηπως για το φιλανθρωπικο εργο του Χριστοδουλου, ωστε να εχεις ας πουμε μια πιο σφαιρικη αποψη για το αν εγινε και τιποτα καλο σε αυτη τη μικρη περιοδο κατα την οποια ητανε αρχιεπισκοπος?

 

και φυσικα μην ξεχναμε οτι ο αρχιεπισκοπος μεχρι το καλοκαιρι δεν ειχε την παραμικρη ιδεα τι τον περιμενει, και απο τοτε που μπηκε στο νοσοκομειο και καλα για γαστρεντεριτιδα, πολυ απλα στην ουσια δεν ξαναβγηκε ποτε εξω, και οι υπολοιποι λιγοστοι μηνες που ταλαιπωρηθηκε ητανε σιγουρα κενοι.

 

αρα το οποιο εργο -το οποίο ευκολα θα δεις αν το αναζητησεις-, καταλαβαινεις κι εσυ οτι ηταν οντως εργο αληθινο,

και οχι απο αυτα που κανουν μερικες φορες οι ανθρωποι προς το τελος της ζωης/θητειας τους ωστε να εχουν την υστεροφημια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πολύ λογικό. Το θέμα είναι να είμαι σωστός απέναντι στα πιστεύω μου και όχι να προσποιούμαι. Το τι κάνει ο άλλος, είναι στην κρίση του.

Εγώ θα προσπαθώ στη ζωή μου να ακολουθώ - όσο μπορώ - τα πιστεύω της θρησκείας που πιστεύω και να τα πράττω και το τι κάνει ο άλλος/οι άλλοι δε θα με αποτρέψει από το να σταματήσω να ασπάζομαι αυτή τη θρησκεία και την εκάστοτε θρησκεία δηλαδή. Γενικά μιλάμε.

Έτσι είναι και έτσι θα'πρεπε να είναι.

 

Σαφως! Δεν είπα σε καμία περίπτωση το αντίθετο. Απλά με εντυπωσιάζει ρε συ το γεγονός οτι ισωπεδώνονται όλα στο όνομα του σεβασμού της ανθρώπινης ζωής. Δεν είναι έτσι και δεν θα έπρεπε να είναι. Ασφαλώς και καλά κάνεις και πιστεύεις σε οτιδηποτε σε γεμίζει εσένα προσωπικά, αλλά μην εθελοτυφλούμε. Αυτό λέω τοσες μέρες..

 

Ειναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθένα να έχει τα πιστεύω του, όπως αναφαίρετο δικαίωμα είναι και η χρήση του μυαλού. Δεν θέλω να πιστεύω οτι είναι πολυτέλεια! Γενικά μιλάμε.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αν αυτός που απογυμνώνει τον ντυμένο ονομάζεται λωποδύτης,

αυτός που δεν ντύνει τον γυμνό, αν και μπορεί να το κάνει, δεν είναι το ίδιο;

Το ψωμί που φυλάς στην αποθήκη σου είναι του φτωχού.

Τα ρούχα που κρατάς κρυμμένα στην αποθήκη σου είναι του γυμνού.

Τα υποδήματα που σαπίζουν αχρησιμοποιήτα είναι του ξυπόλητου.

Τα χρήματα που κρύβεις βαθιά στη γη είναι του φτωχού.

Λοιπόν, τόσους αδικείς, όσους ενώ θα μπορούσες να βοηθήσεις, το αρνήθηκες!"

Ομιλία Μ. Βασιλείου "Εις το καθελώ μου τας αποθήκας" Β.Ε.Π.Ε.Σ.

ΤΟΜ 54, ΑΘΗΝΑ 1976, ΣΕΛ 64-65

 

θυμάμαι πολύ καλά τι γράφτηκε (αν και δε θυμόμουν ότι το έγραψες εσύ) ! Το θέμα είναι ότι δεν αρκεί η εκκλησία να ΜΗΝ "κοσκινίζει τα λεφτάκια μας", αλλά -σύμφωνα με αυτά που υποστηρίζει, το Λόγο του Κυρίου- να "κοσκινίζει τα λεφτάκια" της υπέρ των φτωχών κι αναξιοπαθούντων. Αντ' αυτού έχουν καταντήσει οι χριστινοί, σαν εσένα, να λένε "πάλι καλά που δε μας κλέβει η εκκλησία, όπως μας κλέβει το Κράτος"...

 

Το Χριστόδουλο δε θα τον κρίνω. Προς το παρόν τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι πολύ καλά τι γράφτηκε (αν και δε θυμόμουν ότι το έγραψες εσύ) ! Το θέμα είναι ότι δεν αρκεί η εκκλησία να ΜΗΝ "κοσκινίζει τα λεφτάκια μας", αλλά -σύμφωνα με αυτά που υποστηρίζει, το Λόγο του Κυρίου- να "κοσκινίζει τα λεφτάκια" της υπέρ των φτωχών κι αναξιοπαθούντων. Αντ' αυτού έχουν καταντήσει οι χριστινοί, σαν εσένα, να λένε "πάλι καλά που δε μας κλέβει η εκκλησία, όπως μας κλέβει το Κράτος"...

 

το τι αρκει και τι δεν αρκει, δυστυχως σε αυτους τους καιρους που ζουμε δεν μπορεις πια να τα παιρνεις ως δεδομενα. ;]

 

 

εκτος αυτου ομως, σου εγραψα οτι αν αναζητησεις εργο Χριστοδουλου, σιγουρα ολο και κατι θα βρεις,

και φυσικα οτι βρεις, θα ξερεις οτι εχει πραγματικη αξια ως εργο και δεν ειναι εργο-μαϊμου απο αυτα που κανουν ολοι οι προυχοντες προς το τελος του βιου τους για να φροντισουν την υστεροφημια τους.

 

 

οσο για το "οι χριστιανοι σαν κι εμενα".... :lol: αστο καλυτερα.

δεν ειμαι καλο παραδειγμα εγω για τετοια. ετη φωτος απεχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με τα καναλια, χτες το βραδυ η ουρα των πιστων ξεκινουσε απο το συνταγμα (!!!)

και ο χρονος αναμονης στην παγωνια και το χιονονερο ητανε περι τις 4,5 ωρες (!!!)

 

η αστυνομια λεει οτι υπολογιζει πως πανω απο 25.000 ανθρωποι ηδη εχουν προσκυνησει. (!!!!)

 

 

αυτα αντι για απαντησεις στα πικροχολα παιδακια που γραφουν εδω μεσα χωρις ιχνος σεβασμου ουτε για τον αρχιεπισκοπο αλλα ουτε και για τους υπολοιπους Ελληνες.

 

και τι σημαίνει αυτό; δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη; πρέπει να κάνω ότι κάνει ο κόσμος; ή μήπως ο κόσμος δεν παραπληροφορείτε ή δεν κάνει λάθος ποτέ;

 

Σχετικό-Άσχετο:

Μου αρέσει που κάποιοι κατά καιρούς κοροϊδεύουν το καθεστώς στην γείτονα χώρα. Τώρα που παραλήρησε η χώρα που πέθανε ο χρηστόδουλος κάνουν τις πάπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι σημαίνει αυτό; δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη; πρέπει να κάνω ότι κάνει ο κόσμος; ή μήπως ο κόσμος δεν παραπληροφορείτε ή δεν κάνει λάθος ποτέ;

τα εχουμε πει 15 φορες.

 

σημαινει οτι ΑΝ εχεις λιγη αξιοπρεπεια και εστω ενα ημι-σοβαρο συστημα προσωπικων αξιων,

δεν γραφεις τις παπαρες σου και δεν χυνεις ολη τη χολη σου την ωρα που οι πολλοι θλιβονται, ασχετως του τι πιστευεις εσυ.

 

τωρα αν παλι θες να μας πεις οτι ο Χριστοδουλος πχ μαζευε 2 εκατομμυρια κοσμο στο συνταγμα εξαιτιας της ...παραπληροφορησης.

τι να πω.. ονειρα γλυκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι αρκει και τι δεν αρκει, δυστυχως σε αυτους τους καιρους που ζουμε δεν μπορεις πια να τα παιρνεις ως δεδομενα. ;]

 

 

εκτος αυτου ομως, σου εγραψα οτι αν αναζητησεις εργο Χριστοδουλου, σιγουρα ολο και κατι θα βρεις,

και φυσικα οτι βρεις, θα ξερεις οτι εχει πραγματικη αξια ως εργο και δεν ειναι εργο-μαϊμου απο αυτα που κανουν ολοι οι προυχοντες προς το τελος του βιου τους για να φροντισουν την υστεροφημια τους.

 

 

οσο για το "οι χριστιανοι σαν κι εμενα".... :lol: αστο καλυτερα.

δεν ειμαι καλο παραδειγμα εγω για τετοια. ετη φωτος απεχω..

 

Οι "καιροί που ζούμε" είναι ανεξάρτητοι του Ελληνορθόδοξου Δόγματος. Η θρησκεία είναι δογματική και είναι "το όπιο του Λαού", ακριβώς γιατί τη χρειάζεσαι την παραμύθα όταν γύρω σου επικρατεί το χάος, όταν σβήνει η ελπίδα... Δεν υπάρχει λοιπόν δικαιολογία, όταν η εκκλησία παρεκκλίνει του Δόγματος της ("αγαπάτε αλλήλους" σου θυμίζει κάτι ?) και του ρόλου της κι αφήνεται να κατευθύνεται από "άλλα" συμφέροντα, ή χρησιμοποιεί τη δυναμή της για να κατευθύνει την κοινή γνώμη υπέρ κάποιου πολιτικού ηγέτη π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

εκτος αυτου ομως, σου εγραψα οτι αν αναζητησεις εργο Χριστοδουλου, σιγουρα ολο και κατι θα βρεις,

και φυσικα οτι βρεις, θα ξερεις οτι εχει πραγματικη αξια ως εργο και δεν ειναι εργο-μαϊμου απο αυτα που κανουν ολοι οι προυχοντες προς το τελος του βιου τους για να φροντισουν την υστεροφημια τους.[...]

 

Θα τα πούμε αναλυτικά για το "έργο" αυτό από το σαββατοκύριακο.

Μη με κολάζεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως! Δεν είπα σε καμία περίπτωση το αντίθετο. Απλά με εντυπωσιάζει ρε συ το γεγονός οτι ισωπεδώνονται όλα στο όνομα του σεβασμού της ανθρώπινης ζωής.

 

Κοίτα... δεν αγιοποιούμε κανέναν και όπως ξαναείπα, οι γριές τα κάνουν αυτά.

Αλλά είπαμε... αντιδράσεις του στυλ ... άντε επιτέλους, καιρός ήταν , ησυχάσαμε... παραείναι ακραίες πιστεύω. Εκεί πάμε στην αντίθετη πλευρά της ισοπέδωσης έτσι; :)

Πάντως έχω την απορία ποια είναι η άποψη των παλαιοημερολογιτών για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε χαπι μη με πας στα πολιτικα please, γιατι αμα ανοιξω το στομα μου θα μας τo κλεισουνε το insomnia :D

 

απλα πηγαινε δες μονος σου τι εκανε ο Χριστοδουλος σε αυτα τα λιγα χρονια που ηταν αρχιεπισκοπος

και βγαλε τα συμπερασματα σου.

 

 

p.s. paredwse οι κολασμενοι δεν κολαζονται. κολαζονται? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχουμε πει 15 φορες.

 

σημαινει οτι ΑΝ εχεις λιγη αξιοπρεπεια και εστω ενα ημι-σοβαρο συστημα προσωπικων αξιων,

δεν γραφεις τις παπαρες σου και δεν χυνεις ολη τη χολη σου την ωρα που οι πολλοι θλιβονται, ασχετως του τι πιστευεις εσυ.

 

τωρα αν παλι θες να μας πεις οτι ο Χριστοδουλος πχ μαζευε 2 εκατομμυρια κοσμο στο συνταγμα εξαιτιας της ...παραπληροφορησης.

τι να πω.. ονειρα γλυκα.

 

Αυτό το πιστεύεις εσύ παλικάρι μου. Εμένα δεν με επηρεάζει το ότι κάποιοι θλίβονται ή κάποιο δεν θλίβονται στο τι θα πω και τι θα κάνω.

 

Όσο αφορά την παραπληροφόρηση την ανέφερα όχι τόσο για το θέμα που συζητάμε αλλά για πιο γενικά. Όχι όμως ότι οι περισσότεροι που πήγαν είναι και τίποτα πανέξυπνοι και ξέρουν να ξεχωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όμως ότι οι περισσότεροι που πήγαν είναι και τίποτα πανέξυπνοι και ξέρουν να ξεχωρίζουν.

 

ε ναι. μεγαλοι βλακες σε συγκριση με εσενα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όμως ότι οι περισσότεροι που πήγαν είναι και τίποτα πανέξυπνοι και ξέρουν να ξεχωρίζουν.

 

Εδώ ρε παιδιά καθόμαστε (όχι εγώ) και υποστηρίζουμε τα στουρνάρια που κάνουν καταλήψεις για να μπορούν να μπαίνουν στα Πανεπιστήμια με 2 και με 3 (και ξέρουμε και από ποιους υποκινούνται, είναι κοινό μυστικό), οι συγκεντρώσεις που έκανε μας πείραξαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ρε χαπι μη με πας στα πολιτικα please, γιατι αμα ανοιξω το στομα μου θα μας τo κλεισουνε το insomnia :D

 

απλα πηγαινε δες μονος σου τι εκανε ο Χριστοδουλος σε αυτα τα λιγα χρονια που ηταν αρχιεπισκοπος

και βγαλε τα συμπερασματα σου.

 

p.s. paredwse οι κολασμενοι δεν κολαζονται. κολαζονται? :D

 

p3tran, όπως προανέφερα, σέβομαι το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού στην Ελλάδα πενθεί για τον θάνατο του συγκεκριμένου ανθρώπου.

 

Ας αφήσουμε να περάσουν μερικές ημέρες και μετά μπορούμε να συζητήσουμε αναλυτικά για τον βίο και το έργο του Χρήστου "Χριστόδουλου" Παρασκευαΐδη. Να γράψουμε πολλά πράγματα. Πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Και τότε θα δούμε πού θα κρυφτούν μερικοί αμετροεπείς ανάμεσά μας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...