Προς το περιεχόμενο

Fujitsu-Siemens Amilo Xi 2428-004


gnomonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,μιά και βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι του συγκεκριμένου laptop ανοίγω νέο θέμα στο foroum για να γράφουμε τις εντυπώσεις μας,τα προβλήματα και γενικά ότι μας συμβαίνει με το συγκεκριμένο μηχάνημα.Εγώ τον παρέλαβα πριν 1 ώρα ,όταν θα τον ανοίξω θα γράψω εντυπώσεις,προς το παρόν διαπίστωσα ότι δεν έχει recovery cd/dvd και γράφει κάπου να τα δημιουργήσεις μόνος σου,για μένα αυτό είναι αρνητικό να σε υποβάλλει σε τέτοια διαδικασία,δηλαδή αν δεν είσαι σχετικός την πάτησες,εκτός κι αν αυτό υπάρχει μόνο στον δικό μου και στους άλλους υπάρχουν στη συσκευσία,επίσης δεν βρήκα και κάποιο τηλεχειριστήριο για τα multimedia που κάπου πήρε το μάτι μου ότι έπρεπε να υπάρχει θα μου πείτε και εσείς τι γίνετε με τους δικούς σας,θα επανέλθω με νεώτερα και περιμένω τις δικές σας κρίσεις,ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εχω το ιδιο λαπτοπ και ειχε recovery dvd μεσα στη συσκευασια.

Τωρα το μηχανημα ειναι πολυ καλο σχεδον αθορυβο σε σχεση με αλλα λαπτοπ και επισης πολλοι εδω μεσα λενε οτι τα Fujitsu-Siemens θερμαινονται, το συγκεκριμένο δεν εχει τετοιο προβλημα δεν ζεσταινεται καθολου εχει μεγάλη διαφορα με αλλες σειρες τις Fujitsu.

Εγω το εχω με 3 χρονια εγγυηση απο Multirama

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο λαπτοπ και ειχε recovery dvd μεσα στη συσκευασια.

Τωρα το μηχανημα ειναι πολυ καλο σχεδον αθορυβο σε σχεση με αλλα λαπτοπ και επισης πολλοι εδω μεσα λενε οτι τα Fujitsu-Siemens θερμαινονται, το συγκεκριμένο δεν εχει τετοιο προβλημα δεν ζεσταινεται καθολου εχει μεγάλη διαφορα με αλλες σειρες τις Fujitsu.

Εγω το εχω με 3 χρονια εγγυηση απο Multirama

 

Αν θέλεις πες μου πόσα recovery dvd είχε μέσα;επίσης είχε άλλα για drivers κλπ.Πόσο τον είχες πάρει από Multirama;γιατί μου λες ότι πήρες και 3 χρόνια εγγύηση,είχε κάποιο χειριστήριο μέσα;ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 2428-005 (3 χρόνια εγγύηση από multirama).

Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι πολλές για CD, αλλά είχε recovery CD, αλλά είχε και στον C: ένα φάκελο με drivers τους οποίους έπρεπε να γράψω εγώ σε CD. Προφανώς το recovery CD είναι γενικό για τα Amilo και όχι για το συγκεκριμένο μοντέλο. Δεν θυμάμαι που έχω τα συγκεκριμένα CD, οπότε δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες.

 

Για να βρεις το τηλεχειριστήριο που αναζητάς, είτε οπτικά, είτε με την αφή, στην αριστερή πλευρά θα βρεις κάτι σαν ροδέλα. Ε, δεν είναι ροδέλα! Τράβηξέ το έξω, είναι το χειριστήριο που ψάχνεις. Μην τρομάξεις, λειτουργεί!

 

attachment.php?attachmentid=10599&stc=1&d=1201989251

 

DVD είναι τελικά. Είχε και ένα δισκάκι Power DV και ένα Works 8 ή 8,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει καποιος για την ποιοτητα κατασκευης του Amilo? Ιδιαιτερα για τα μεντεσεδακια της οθονης. Εχω δει πολλα laptop να πασχουν απο το τελευταιο, αλλα ισως η νεα γενια laptop να το εχει ξεπερασει...

 

Ευχαριστω,

G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 2428-005 (3 χρόνια εγγύηση από multirama).

Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι πολλές για CD, αλλά είχε recovery CD, αλλά είχε και στον C: ένα φάκελο με drivers τους οποίους έπρεπε να γράψω εγώ σε CD. Προφανώς το recovery CD είναι γενικό για τα Amilo και όχι για το συγκεκριμένο μοντέλο. Δεν θυμάμαι που έχω τα συγκεκριμένα CD, οπότε δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες.

 

Για να βρεις το τηλεχειριστήριο που αναζητάς, είτε οπτικά, είτε με την αφή, στην αριστερή πλευρά θα βρεις κάτι σαν ροδέλα. Ε, δεν είναι ροδέλα! Τράβηξέ το έξω, είναι το χειριστήριο που ψάχνεις. Μην τρομάξεις, λειτουργεί!

 

attachment.php?attachmentid=10599&stc=1&d=1201989251

 

DVD είναι τελικά. Είχε και ένα δισκάκι Power DV και ένα Works 8 ή 8,5.

 

Ευχαριστώ πολύ,όντως το βρήκα,ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα foroum και ανταλλάσουμε απόψεις γιατί αυτό δεν το έλεγε πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση για τον Gugux

 

Μάλλον πρέπει να υποβάλεις το ερώτημα σε άλλο topic που να αναφέρεται σε παλαιότερα μοντέλα. Μερικών μηνών μηχάνημα είναι και είναι εντάξει μέχρι στιγμής. Η κίνηση της οθόνης είναι λίγο σκληρή, οι μεντεσέδες είναι ιδιαίτερα σφιχτοί. Μέχρι στιγμής δεν έχουν μαλακώσει καθόλου, αλλά το έχω λιγότερο από δύο μήνες.

Μόνο οθόνη σαν της Toshiba δεν έχει. Αλλά την ημέρα που το διάλεξα είχε καλύτερη οθόνη από Hp, Sony κ.ά.

Με 2 Toshiba όμως με καμένη μητρική δεν τόλμησα να το ξανασκεφτώ.

Το ανεμιστηράκι δουλεύει συνεχώς, δεν είναι ενοχλητικό (μόλις που ακούγεται).

Αντίθετα, στους Toshiba το ανεμιστηράκι δουλεύει σπάνια και για λίγο κάθε φορά, αλλά καίγονται οι μητρικές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,μιά και βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι του συγκεκριμένου laptop ανοίγω νέο θέμα στο foroum για να γράφουμε τις εντυπώσεις μας, ...

 

Επειδή ίσως να σε ταλαιπωρήσει και η κάμερα, ανοίγει με Fn+F7. Δεν το λέει πουθενά, ούτε στο site τους! Εγώ δεν είχα φορητό με κάμερα και ταλαιπωρήθηκα μέχρι να μάθω από κάποιον άλλο το μυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CD που εχω ειναι τα ιδια που λεει και ο Draft2000 οσο αφορα την εγγυηση τα Multirama ειχαν με 3 χρονια ενω τα υπολοιπα καταστηματα με 1 χρονο το πηρα τον σεπτεμβριο του 2007 1199Ε.

 

Για την καμερα πρωτα πρεπει να εγκαταστησεις το προγραμα απο το CD και μετα ανοίγει με Fn+F7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον xi2428-004.

Δεν ειχα ξανα φορητο και ετσι δεν εχω μετρο συγκρισης, ομως ειναι εξαιρετικα αθορυβος, καλυτερος απο desktop.

Το recovery το εφτιαξα μονος μου συμφωνα με τις οδηγιες.

Η καμερα μετα το Fn-F7 φορτωσε μονη της τους driver (δεν χρειαστηκε cd) και δουλευει με το προγραμμα Cyberlink Power Dv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ίσως να σε ταλαιπωρήσει και η κάμερα, ανοίγει με Fn+F7. Δεν το λέει πουθενά, ούτε στο site τους! Εγώ δεν είχα φορητό με κάμερα και ταλαιπωρήθηκα μέχρι να μάθω από κάποιον άλλο το μυστικό.

 

Ευχαριστώ πολύ,σίγουρα θα πάλευα μέχρι να το βρώ,είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αυτές και ότι άλλο γνωρίζετε που ίσως είναι μυστικό καλοδεχούμενες.Όσον αφορά για την ποιότητα προς το παρόν βλέπω αρκετά καλή ποιότητα που όμως ο χρόνος θα δείξει,ίσως οφείλεται και στο Made in Germany αν δεν κάνω λάθος που βλέπω κάτω από το laptop,νομίζω δεν πρέπει να υπάρχουν άλλα με τέτοια προέλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον xi2428-004.

Δεν ειχα ξανα φορητο και ετσι δεν εχω μετρο συγκρισης, ομως ειναι εξαιρετικα αθορυβος, καλυτερος απο desktop.

Το recovery το εφτιαξα μονος μου συμφωνα με τις οδηγιες.

Η καμερα μετα το Fn-F7 φορτωσε μονη της τους driver (δεν χρειαστηκε cd) και δουλευει με το προγραμμα Cyberlink Power Dv.

 

Να σε ρωτήσω κάτι,για να φτιάξεις τα recovery πρέπει να ενεργοποιήσεις τον η/υ δηλαδή να γίνει η αρχική ενεργοποίηση των windows,γιατί εγώ πήγα και πάτησα f8 με το που άνοιξε και δεν μου δίνει την επιλογή επισκευή του η/υ για να μπορέσω να κάνω το recovery,αν θέλεις απάντησέ μου γιατί έχω προβληματιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι,για να φτιάξεις τα recovery πρέπει να ενεργοποιήσεις τον η/υ δηλαδή να γίνει η αρχική ενεργοποίηση των windows,γιατί εγώ πήγα και πάτησα f8 με το που άνοιξε και δεν μου δίνει την επιλογή επισκευή του η/υ για να μπορέσω να κάνω το recovery,αν θέλεις απάντησέ μου γιατί έχω προβληματιστεί.

 

Με το f8 μπορεις να το επαναφερεις οπως οταν το αγορασες. διαβαστε το manual..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου Laptop εδω και 15 μέρες!

 

Πρέπει πρώτη φορά να ανοίξεις το Laptop για να μπορέσεις να κάνεις recovery.

Θα σου εμφανιστεί οδηγίες από Fujitsu και μετά θα κάνεις rebοοt και με F8 θα σου βγάλει τις επιλογές που λέει το manual.

Φρόντισε να έχεις 3 κενά DVD θα σου ζητηθούν από το σύστημα.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ μια φορά μπορείς να κάνεις recovery, μην χάσεις κανένα βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου Laptop εδω και 15 μέρες!

 

Πρέπει πρώτη φορά να ανοίξεις το Laptop για να μπορέσεις να κάνεις recovery.

Θα σου εμφανιστεί οδηγίες από Fujitsu και μετά θα κάνεις rebοοt και με F8 θα σου βγάλει τις επιλογές που λέει το manual.

Φρόντισε να έχεις 3 κενά DVD θα σου ζητηθούν από το σύστημα.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ μια φορά μπορείς να κάνεις recovery, μην χάσεις κανένα βήμα.

 

Ευχαριστώ πολύ,τελικά έτσι το έκανα,ελπίζω ότι γράφτηκαν σωστά ,πες μας λίγα λόγια είσαι ευχαριστημένος γενικά;Εγώ τώρα έχω μπει σε μιά άλλη διαδικασία με την εγγύηση,έχω πάρει τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και ρώτησα πόσα χρόνια εγγύηση έχω,η απάντηση είναι 1,είδα εδώ στο foroum τα παιδιά που γράφουν για 2 χρόνια και το επικαλέστηκα και μου είπαν ότι το ψάχνουν με τη νομική τους υπηρεσία και θα μου απαντήσουν.Νομίζω ότι όλοι πρέπει να τους βομβαρδίζουμε με τηλέφωνα και να επικαλούμαστε την κοινοτική οδηγία για να τους γίνει βίωμα και να αρχίσουν να το ανακοινώνουν και επίσημα,γενικά δεν πρέπει να μας περνάνε κορόιδα και να πουλάνε επεκτάσεις εγγυήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...