Προς το περιεχόμενο

Fujitsu-Siemens Amilo Xi 2428-004


gnomonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (το έχω 15 μέρες).

Το δουλεύω αρκετές ώρες και δεν έχω παρατηρήσει τεχνικό πρόβλημα, να ζεστένεται και δεν ακούγεται τίποτα.

 

Αν μάθεις για την εγγύηση πες μου και εμένα πως γίνεται η επέκταση.

 

Να κάνω μια ερώτηση και γω, το button με το ανεμηστηράκι που έχει κάτω από την οθόνη, τι είναι?

το cooler μέσα?

πρέπει να το ενεργοποιούμε κατά την διάρκεια εργασίας μας?

 

Νομίζω 2 χρόνια έχει εγγύηση Ελλάδας και 1 χρόνο Διεθνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ειναι για το cpu fan οταν το ενεργοποιησης μειωνης τις στροφες του fan οποτε οταν παιζεις παιχνιδια δεν θα το ενεργοποιης θα το βαζεις μονον σε εργασιες word excel οσο για την θερμοκρασια αυτο δεν εχει τα προβληματα που ειχαν τα παλαιοτερα και δεν εχουν προβλημα ολα τα καινουργια fs το 2428 δεν ερχεται και με βλαβες στο service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλήκτρο με τον ανεμιστήρα μειώνει τις στροφές του εσωτερικού ανεμιστήρα.Όταν είναι ενεργοποιημένη η αθόρυβη λειτουργία,ο επεξεργαστής δεν λειτουργεί με πλήρη ισχύ.Ωστόσο αυτή η μειωμένη ισχύς επαρκεί για τις περισσότερες εφαρμογές γραφείο.Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα,στο σπίτι έχω ασύρματο δίκτυο Ν,ενεργοποίησα το κουμπί του ασύρματου δικτύου στο laptop αλλά δεν βρίσκει κάτι,πρέπει να περάσω και το λογισμικό του modem-royter που έχω ή μάλλον τι πρέπει να κάνω αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Πίστευα ότι ανοίγοντας το κουμπί έπρεπε να βρεί ότι ασύρματα δίκτυα υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλλημερα

δες αν σου αναβει το led τις κεραιας αν αναβει τοτε ψαξε για καποιο αλλο προβλημα αν οχι τοτε δεν ειναι εγκατεστημενο το launch manager εγκατεστησετο θα το βρεις μεσα στο cd με τους drivers οσο για τα αλλα που λες ετσι ακριβως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλλημερα

δες αν σου αναβει το led τις κεραιας αν αναβει τοτε ψαξε για καποιο αλλο προβλημα αν οχι τοτε δεν ειναι εγκατεστημενο το launch manager εγκατεστησετο θα το βρεις μεσα στο cd με τους drivers οσο για τα αλλα που λες ετσι ακριβως ειναι

 

Καλησπέρα,τη λύση τη βρήκα ευχαριστώ,όλως περιέργως δεν ήταν εγκατεστημένοι οι drivers,επειδή όμως τους πέρασα από το Internet γιατί δεν μου έχουν δώσει κανένα cd,dvd κλπ και δεν κάθησαν έκανα μιά επίσκεψη στην αντιπροσωπεία fs στο Κρυονέρι και ευγενικά τα παιδιά μου το τακτοποιήσαν,ανησύχησα μήπως ήταν θέμα κάρτας,αλλά ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και γώ κάτοχος του συγκεκριμένου μηχανήματος (της έκδοσης με τον Τ7500, τον 160αρη σκληρό και τα 3 χρόνια εγγύηση)- (μέχρι κ crysis παίζει, σε medium settings!) Οι θερμοκρασίες του στο silent mode κυμαίνονται μεταξύ 48 κ 52 C, αλλά στα παιχνίδια που ζορίζεται(crysis, the witcher etc), φτάνει και τους 70-71 βαθμούς, χωρίς όμως να κολλάει καθόλου.(Οι θερμοκρασίες σε keyboard& touchpad είναι ανεκτές-ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα πρακτικές:P). Η οθόνη κατα τη γνώμη μου είναι άψογη και ξεκούραστη(σε αντίθεση με κάτι οθόνες σε laptop της acer k hp που έχω δεί).

Στο bios τώρα, οι μόνες επιλογές που σου δίνονται είναι για boot sequence(πάλι καλά) και από πληροφορίες μόνο τι επεξεργαστή έχει! Ούτε θερμοκρασίες ούτε ρολόγια ούτε τπτ! Δε γνωρίζω άν αυτό λύνεται με bios update ούτε γνωρίζω άν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο.

Τα ηχεία του είναι αρκετά ποιοτικά, με κάποια μικρή υστέρηση ίσως στα μπάσα (πχ στο "damage fatale" το μπάσο δέν ακούγεται καθόλου με αποτέλεσμα τις στιγμές που παίζει μόνο του να υπάρχει μια παύση (μισού) στο τραγούδι). Δε ξέρω βέβαια άν αυτό μπορεί να οφείλεται στους drivers της κάρτα ήχου που έχω.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα με αυτό το μηχάνημα είναι τα windows. H FS αν και αρχικά στο site της έλεγε ότι υποστήριζε τα xp δεν είχε κανέναν "σοβαρό" driver όπως πχ για τον sata(δε μπορούσα να βάλω τα xp) ή για την εικόνα κ τον ήχο(ο ήχος με δυσκόλεψε κ αυτός πολύ, 20 μέρες με xp μούγγα στη στρούγκα:P) Αφού τελικά μετα κόπων και βασάνων έβαλα τα xp και λειτούργησαν όλα κανονικά, πρίν από μια βδομάδα είδα στο site της fs ότι τα xp πλέον δεν υποστηρίζονται!

Τέλος 3dmark 2006 score----> 3200 marks στα default, ανάλυση 1024χ768.

Πιστεύω ότι είναι ένα εργαλείο που αξίζει τα λεφτά του παρόλη τη "λάσπη" που τρώει από κάποιους εδώ μέσα.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον 7700, με 250 σκληρο.

Οταν τον αγοραζα ρωτησα στην αντιπροσωπια για την εγγυηση και ισχυει 1 χρονο με colect and return. Του multirama οσα εχουν εγγυηση 3 χρονια πρεπει να το πας ο ιδιος στην αντιπροσωπια. Ειναι απευθειας συμφωνια με Futsitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο 2428-004 είναι 100 ευρώ πιο φθηνός από το 2428-005...

 

Μεγαλύτερο σκληρό, καλύτερη CPU και 100 ευρώ φθηνότερο...

 

Ω τι ηλίθιος ελληνικός κόσμος μπαμπά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω περίπου ένα μήνα που αγόρασα τον Τ7250 με 250 σκληρό με 1 χρόνο εγγύηση. Όταν πήρα τον υπολογιστή μου είπαν ότι επειδή δεν υπάρχουν οι drivers σε cd θα πρέπει να τους πάρω μέσα από τον υπολογιστή. Εγώ δεν βρήκα κάτι σχετικό μ' αυτό που μου είχαν πει, αλλά υπήρχε συσκευασία με cd. Μήπως ξέρετε αν παρόλα αυτά πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Και αν ναι, που να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω περίπου ένα μήνα που αγόρασα τον Τ7250 με 250 σκληρό με 1 χρόνο εγγύηση. Όταν πήρα τον υπολογιστή μου είπαν ότι επειδή δεν υπάρχουν οι drivers σε cd θα πρέπει να τους πάρω μέσα από τον υπολογιστή. Εγώ δεν βρήκα κάτι σχετικό μ' αυτό που μου είχαν πει, αλλά υπήρχε συσκευασία με cd. Μήπως ξέρετε αν παρόλα αυτά πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Και αν ναι, που να πάω;

 

Όταν θα ξενικήσει ο υπολογιστής σου με το που σου βγάλει την καρτέλλα fs πατάς f8 και πας επιδιόρθωση του υπολογιστή,στη συνέχεια επιλέγεις γλώσσα και πληκτρολόγιο και πατάς συνέχεια,εισάγεις όνομα χρήστη και κωδικό αν έχεις και πατάς οκ και στη συνέχεια επιλέγεις την επιλογή fujitsu siemens computers recovery ,μετά πας αντίγραφα ασφαλείας και επιλέγεις αντιγραφα ασφαλείας της αρχικής κατάστασης και next βάζεις dvd και έτσι φτιάχνεις recovery dvd μια φορά και μόνο αν δεν στα έχει μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω να το κάνω. Έπαθα και κάτι άλλο. Είχα κάνει έλεγχο για ιούς και, χωρίς να το θέλω, έσβησα δύο αρχεία που ήταν μολυσμένα (τα αρχεία awtu.dll και geedb.dll). Και τα δύο βρίσκονταν μέσα στον φάκελο του χρήστη, AppData\Local\Temp. Τώρα κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή μου μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπόρεσε να φορτώσει τα συγκεκριμένα αρχεία (πρέπει να είναι κάποιας συσκευής αν κατάλαβα καλά). Έβαλα το cd των windows που υπήρχε μέσα στη συσκευασία, αλλά δεν βρήκα πουθενά τα συγκεκριμένα αρχεία για να τα περάσω πάλι μέσα στον φάκελο. Μήπως ξέρετε τι μπορώ νν κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω να το κάνω. Έπαθα και κάτι άλλο. Είχα κάνει έλεγχο για ιούς και, χωρίς να το θέλω, έσβησα δύο αρχεία που ήταν μολυσμένα (τα αρχεία awtu.dll και geedb.dll). Και τα δύο βρίσκονταν μέσα στον φάκελο του χρήστη, AppData\Local\Temp. Τώρα κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή μου μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπόρεσε να φορτώσει τα συγκεκριμένα αρχεία (πρέπει να είναι κάποιας συσκευής αν κατάλαβα καλά). Έβαλα το cd των windows που υπήρχε μέσα στη συσκευασία, αλλά δεν βρήκα πουθενά τα συγκεκριμένα αρχεία για να τα περάσω πάλι μέσα στον φάκελο. Μήπως ξέρετε τι μπορώ νν κάνω;

 

Δυστυχως εδώ δεν μπορώ να σε διαφωτήσω,ίσως κάποιος άλλος που γνωρίζει περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, κι εγώ απέκτησα πριν απο λίγες ώρες το xi 2428-004 και φόρτωσα λίγο όταν είδα ότι δεν υπάρχει CD/DVD μέσα ούτε για δείγμα...

Από ότι κατάλαβα από τις άλλες απαντήσεις, το 004 πρέπει να έρχεται χωρίς ενώ το 005 με έτοιμο Recovery CD/DVD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PTmax13 που το βρήκες ?

 

Το βρήκα φίλε μου στα multirama του Ηρακλείου Κρήτης και από ότι κατάλαβα πρέπει να ήταν απο τα τελευταία κομμάτια...

 

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, όσοι το έχετε το λαπτοπ, σας ανεβάζει και σας ο φορτιστής απίστευτες θερμοκρασίες? Μιλάμε ότι ζεματάει το γ@%$#$ μετά από κάνα δυο ώρες που τον έχω στην πρίζα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...