Προς το περιεχόμενο

Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Σερρών (Πληροφορική) και τον τελευταίο καιρό οι παρατάξεις μας έχουν ζαλίσει με την ανωτατοποίηση. Επειδή δεν κάθομαι να τους δώσω σημασία (ανέκαθεν μου την έδιναν τα κομματόσκυλα), μπορείτε να μου πείτε γιατί με συμφέρει τόσο πολύ να γίνει αυτή η ανωτατοποίηση και γιατί ειναι θέμα χρόνου να γίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εδω και 10 χρόνια, θέμα χρόνου είναι η ανωτατοποίηση...

Μακριά πάντως απο την στρατολόγηση των ανεγκέφαλων που σε περιτριγυρίζουν, μακριά σου λέω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 10 χρόνια, θέμα χρόνου είναι η ανωτατοποίηση...

Μακριά πάντως απο την στρατολόγηση των ανεγκέφαλων που σε περιτριγυρίζουν, μακριά σου λέω ;)

 

Όταν οι ανεγκέφαλοι κερνάνε καφέδες, σφηνάκια, σημειώσεις και γιατί όχι 5άρια σε Φυσικές και Μαθηματικά λογικό είναι να μου βρωμάει το πράγμα κι εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος για την ανωτατοποίηση είχε περάσει πριν απο μερικά χρόνια.

Εκτός και αν εννοούν τα κονδύλια που δίνονται στα ΤΕΙ... αυτά έμειναν ακόμη σε χαμηλό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2000-2001 τα ΤΕΙ έγιναν ΑΤΕΙ, μάλλον οι φοιτητοπατέρες έχουν κολλήσει σε αυτές τις χρονολογίες./

 

ΑΤΕΙ = Ανώτερο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό 'Ιδρυμα. Όχι ανώτατο !!! Αυτο που απασχολεί είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα. Για παράδειγμα ο δομικός του ΤΕΙ, μπορεί να χτίσει μέχρι 2όροφη πολυκατοικία, για παραπάνω χρειάζεται υπογραφή Πανεπιστημιακού. (αν και οι σπουδές του, δηλώνουν οτί μπορεί και μόνος του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεις είναι εργασιακά δικαιώματα. Αυτά τα δικαιώματα κατοχυρώνονται από νόμο, μετά από εισήγηση του οικείου επιμελητηρίου. Ουσιαστικά, ο πτυχιούχος δομικός του ΤΕΙ πότε δε θα χτίσει κάτι παραπάνω από 2 ορόφους, εφόσον αυτό επαφίεται στο ΤΕΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΤΕΙ = Ανώτερο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό 'Ιδρυμα. Όχι ανώτατο !!! Αυτο που απασχολεί είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα. Για παράδειγμα ο δομικός του ΤΕΙ, μπορεί να χτίσει μέχρι 2όροφη πολυκατοικία, για παραπάνω χρειάζεται υπογραφή Πανεπιστημιακού. (αν και οι σπουδές του, δηλώνουν οτί μπορεί και μόνος του)

 

Ξαναλέω... ο νόμος τα αναφέρει ως ανώτατα όχι ανώτερα.

http://homepages.pathfinder.gr/techkiller/nomos.html

 

Το πρόβλημα που έχουν ορισμένες σχολές (όχι όλες) είναι τα εργασιακά δικαιώματα τους που δεν είναι κατωχυρωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΤΕΙ = Ανώτερο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό 'Ιδρυμα. Όχι ανώτατο !!! Αυτο που απασχολεί είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα. Για παράδειγμα ο δομικός του ΤΕΙ, μπορεί να χτίσει μέχρι 2όροφη πολυκατοικία, για παραπάνω χρειάζεται υπογραφή Πανεπιστημιακού. (αν και οι σπουδές του, δηλώνουν οτί μπορεί και μόνος του)

 

Καλημέρα φίλε.

Αν οι σπουδές στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ είναι ισάξιες, γιατί όλοι εμείς σπουδάζαμε παραπάνω χρόνια και μας βγήκε η ψυχή στο δυσκολότερη σχολή της Ευρώπης (Α.Π.Θ., Πολυτεχνική Σχολή); Γνωρίζω τι μαθήματα διδάσκονται στο ΤΕΙ Δομικών Έργων στις Σέρρες.

Είναι άτοπο να ισχυρίζεσαι ότι ένας ΤΕΙτζής έχει ίδιες γνώσεις με έναν πανεπιστημιακό. Δεν μιλώ μόνο για οικοδομές, αλλά το γενικεύω στον ευρύτερο κατασκευαστικό τομέα. Μπορείς να μου το αναλύσεις με επιχειρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε.

Αν οι σπουδές στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ είναι ισάξιες, γιατί όλοι εμείς σπουδάζαμε παραπάνω χρόνια και μας βγήκε η ψυχή στο δυσκολότερη σχολή της Ευρώπης (Α.Π.Θ., Πολυτεχνική Σχολή); Γνωρίζω τι μαθήματα διδάσκονται στο ΤΕΙ Δομικών Έργων στις Σέρρες.

Είναι άτοπο να ισχυρίζεσαι ότι ένας ΤΕΙτζής έχει ίδιες γνώσεις με έναν πανεπιστημιακό. Δεν μιλώ μόνο για οικοδομές, αλλά το γενικεύω στον ευρύτερο κατασκευαστικό τομέα. Μπορείς να μου το αναλύσεις με επιχειρήματα;

 

 

 

ωχ ωχ.. ωωωω τι του ειπέεεεεεε...Πανεπιστημιακός (εκ του επιστήμων) vs ΤΕΙτζής (εκ του λουστράκος) εντ χιιιιιαρ γουι γκόοουυ ...

Αχ..,με συγκινήσες ρε παλιόπαιδο... θυμήθηκα τα νιάτα μου και τους ομηρικούς καβγάδες για το άλυτο ετούτο μυστήριο... Το θέμα είναι οτι τελικά ακόμα και σαν Πανεπιστημιακός τα παπάκια σου παίρνεις στην αγορά εργασίας .. εξέκιουτιβ μάνατζερ ζαμπονοκόφτης ένα πράμα .:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ωχ.. ωωωω τι του ειπέεεεεεε...Πανεπιστημιακός (εκ του επιστήμων) vs ΤΕΙτζής (εκ του λουστράκος) εντ χιιιιιαρ γουι γκόοουυ ...

Αχ..,με συγκινήσες ρε παλιόπαιδο... θυμήθηκα τα νιάτα μου και τους ομηρικούς καβγάδες για το άλυτο ετούτο μυστήριο... Το θέμα είναι οτι τελικά ακόμα και σαν Πανεπιστημιακός τα παπάκια σου παίρνεις στην αγορά εργασίας .. εξέκιουτιβ μάνατζερ ζαμπονοκόφτης ένα πράμα .:P

 

Καλημέρα Φρού-Φρού.

Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με τα ΤΕΙ. Και στην γνωστή διαμάχη πριν χρόνια, ήμουν υπέρ των ΤΕιτζήδων. Αλλά όχι και εντελώς ισάξια με τα ΑΕΙ. Να αναβαθμιστούν ναι. Όντως η αγορά εργασίας στην Ελλάδα, δεν καταλαβαίνει ούτε από πτυχία, ούτε από τίποτα. Μόνο στο εξωτερικό μετράνε δυστυχώς.

Το θέμα εδώ είναι να μην γράφονται ανακρίβειες, δηλαδή για το επίπεδο της μόρφωσης που παρέχουν τα 2 προαναφερθέντα ιδρύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόποοοο... Βασικά είναι ωραίο θέμα αυτό, νιώθω σαν να είμαι σε αμφιθέατρο, σε λίγο θα ακούσουμε και το "σα να μην πέρασε μια μέρα", θα μυρίσει και η στοίβα άπλυτα πιάτα στο νεροχύτη, θα έχω για 35 συνεχόμενη ημέρα σουβλάκια, ο τραπεζικός μου λογαριασμός θα έχει πολλά ψηφία (0000.00), αλλά μηδενικό υπόλοιπό, οι λογαριασμοί νερού, δεη, τηλεφώνου και τα κοινόχρηστα θα κάνουν βουναλάκι στο κομοδίνο και το σημαντικότερο απλά θα πρέπει να ορίσω τι εννοώ με τη λέξη πρωί.

 

Και επιστρέφοντας στο μέλλον σας θα επιβεβαιώσω την προλαλήσασα (Φρου Φρου), και συμπληρώνω όταν βγαίνεις από μία σχολή ξες τη θεωρία, την πρακτική την κάνεις πάνω στην καμπούρα κάποιων που θα σε πληρώνουν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίμενα οτι θα έρθει αυτή η στιγμή και θα γίνει το ζήτημα TEI vs AEI παρόλο που το θέμα είναι τελείως άσχετο :-D

 

Καλημέρα φίλε.

Αν οι σπουδές στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ είναι ισάξιες, γιατί όλοι εμείς σπουδάζαμε παραπάνω χρόνια και μας βγήκε η ψυχή στο δυσκολότερη σχολή της Ευρώπης (Α.Π.Θ., Πολυτεχνική Σχολή); Γνωρίζω τι μαθήματα διδάσκονται στο ΤΕΙ Δομικών Έργων στις Σέρρες.

Είναι άτοπο να ισχυρίζεσαι ότι ένας ΤΕΙτζής έχει ίδιες γνώσεις με έναν πανεπιστημιακό. Δεν μιλώ μόνο για οικοδομές, αλλά το γενικεύω στον ευρύτερο κατασκευαστικό τομέα. Μπορείς να μου το αναλύσεις με επιχειρήματα;

 

Εφοσον θα την χτίσει ΤΕΙ-τζης την οικοδομή, θα γκρεμιστεί σίγουρα οπότε μην ανησυχείς καθόλου :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσον αφορά τον κ. Houston, εννοούσα την δυσκολότερη Πολυτεχνική Σχολή της Ευρώπης. Πάνε στο εξωτερικό και ρώτα για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού από Α.Π.Θ. Αλλά εσύ έχεις τέτοια πώρωση μαζί μου, που μπαίνεις στο forum μόνο και μόνο για να μου την "πεις", μιλώντας ΠΑΝΤΑ χωρίς γνώσεις και επιχειρήματα. Και θα μπαίνεις μέχρι να το καταφέρεις. Αν και μεταξύ μας, δεν βλέπω να το κατορθώνεις ΠΟΤΕ. Έτσι απλά.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...