Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο, δείχνει μελέτη στην Ιαπωνία


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χρήση κινητού τηλεφώνου δεν αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου στον εγκέφαλο, δείχνει μελέτη στην Ιαπωνία, η οποία εξέτασε για πρώτη φορά την επίδραση της ακτινοβολίας σε διάφορες περιοχές του κεφαλιού.

 

Αν και ορισμένες μελέτες υποδεικνύουν ότι υπάρχει σχέση των κινητών με τον καρκίνο του εγκεφάλου, οι περισσότερες μεγάλες έρευνες μέχρι σήμερα είναι καθησυχαστικές -η συχνότητα των καρκίνων στον εγκέφαλο δεν φαίνεται να έχει αυξηθεί μετά την εμφάνιση της κινητής τηλεφωνίας.

 

Στη νέα έρευνα, που δημοσιεύεται στο British Journal of Cancer, οι ερευνητές του Πανεπιστημίου Ιατρικής Γυναικών συνέκριναν τα ιστορικά χρήσης κινητού ανάμεσα σε 322 ασθενείς με καρκίνο στον εγκέφαλο και 683 υγιή άτομα από την περιοχή του Τόκιο.

 

«Εξετάσαμε την ακτινοβολία που εκπέμπουν διάφοροι τύποι κινητών τηλεφώνων και τα χωρίσαμε σε τέσσερις κατηγορίες ανάλογα με την ένταση της ακτινοβολίας» εξηγεί στο Reuters ο Ναοχίτο Γιαμαγκούτσι, επικεφαλής της ομάδας.

 

«Στη συνέχεια αναλύσαμε πώς θα επηρέαζαν διάφορες περιοχές του εγκεφάλου, λαμβάνοντας υπόψη την περίπλοκη δομή του οργάνου».

 

«Χρησιμοποιώντας τις νέες, ακριβέστερες τεχνικές που αναπτύξαμε, δεν βρήκαμε συσχέτιση ανάμεσα στη χρήση κινητού τηλεφώνου και τον καρκίνο.

 

Παρόλο που οι περισσότερες μελέτες απενοχοποιούν τα κινητά, πολλές χώρες συστήνουν στους πολίτες να περιορίζουν τη διάρκεια των κλήσεων, να χρησιμοποιούν hands-free και να μην επιτρέπουν στα παιδιά να χρησιμοποιούν κινητό χωρίς σοβαρό λόγο.

 

Source.png Πηγή: news.in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το εχουν χεσει με τα κινητα. μια λενε πως προκαλουν καρκινο, μια πως ειναι ακινδυνα...αποφασιστε επιτελους...

 

για αρκετό καιρό δεν γίνεται τίποτα, ξαφνικά βγαίνει είδηση ότι κάνουν κακό και μετά από λίγο καιρό προσπαθούν να αντιστρέψουν το κλίμα.

(τώρα αν τους πληρώνουν για να βγάλουν τα αποτελέσματα αυτα...) δεν το ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε ενα bluetooth και "τελειωνει" το προβλημα... μεχρι να παθετε κατι, θα εχετε πεθανει απο κατι αλλο :-) και εγω μαζι...

 

και παλι, που θα το εχεις το κινητο? αμα εισαι στον δρομο, αναγκαστικα πρεπει να το εχεις στην τσεπη σου αρα εδω μπαινει το αν επιρρεαζει η ακτινοβολια τα γεννητικα οργανα που εχει ειπωθει κατα καιρους ή ακομα αλλα ζωτικα οργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδιά απλή χρήση και όχι κατάχρηση. Το βράδυ ειδικά οταν κοιμάστε μακριά το κινητό απο το κεφάλι σας και αν μπορείτε να το κλέινετε κίολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για τα κινητά είναι στην τσέπη του μπουφάν τώρα που έιναι ακόμα χειμώμας μαζί με ένα ΒΤ και είμαστε οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστη είδηση, τους Ιάπωνες τους εμπιστεύομαι περισσότερο, ως λαό, κουλτούρα κτλ.

 

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ πως θα πρέπει να αποφεύγουμε την κατάχρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάρουμε λογικα: τα δικτυα κινητης υπαρχουν εδω και πολλα χρονια. Οι πρωτες συσκευες ειχαν ποσοστα ακτινοβολιας τρομακτικα μεγαλα (ενα ericsson που εχω, εχει προειδοποίηση να μην αγγιζει ο χρηστης τη κεραία).

Εαν ηταν τοσο δραματικα τα πραγματα με την ακτινοβολια που εχουμε δεχτει τοσο καιρο θα πρεπει ολοι να ειχαμε καρκινο, να βγαίναμε μεταλλαγμένοι (3 χερια, δυο κεφαλια, 2 ματια etc etc) και φυσικα θα μιλαγαμε για επιδημία. Ναι οκ, πιθανώς να επηρεάζει η αλόγιστη και παράλογη χρήση κινητού, φυσιολογικο δεν είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που χρησιμοποιω ADSM iNTERNET και εχω το modem 2 μετρα πανω απο το κεφαλι μου ολη την ωρα ανοικτο. Ασε που δεν εχω και καλο σημα και πρεπει να ζοριζεται ολη την ωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-)

Μία άλλη έρευνα είχε ως συμπέρασμα ότι η χρήση κινητού αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου στους σιαλογόνους αδένες...

Δεν ξέρω για το κινητό, πάντως για το τσιγάρο σίγουρα..

Μας έχουν φάει οι έρευνες για αυτό το πραγματάκι, λές και είναι άγνωστης τεχνολογίας..Το μόνο σίγουρο είναι ότι πίσω απ'όλο αυτό υπάρχουν τεράστια οικονομικά συμφέροντα..αν κάτσεις και αναλογιστείς ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων κάνει χρήση και κατάχρηση των κινητών..

Ποιός δεν χρησιμοποιεί κινητό;; Μόνο οι Σαολίν στο Θιβέτ..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάρουμε λογικα: τα δικτυα κινητης υπαρχουν εδω και πολλα χρονια. Οι πρωτες συσκευες ειχαν ποσοστα ακτινοβολιας τρομακτικα μεγαλα (ενα ericsson που εχω, εχει προειδοποίηση να μην αγγιζει ο χρηστης τη κεραία).

Εαν ηταν τοσο δραματικα τα πραγματα με την ακτινοβολια που εχουμε δεχτει τοσο καιρο θα πρεπει ολοι να ειχαμε καρκινο, να βγαίναμε μεταλλαγμένοι (3 χερια, δυο κεφαλια, 2 ματια etc etc) και φυσικα θα μιλαγαμε για επιδημία.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Δεν εκδηλωνεται ο καρκινος τοσο γρηγορα οσο λες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...