Προς το περιεχόμενο

Ποιό πτυχίο αγγλικών ζητούν τα αγγλικά πανεπιστήμια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς ποιό πτυχίο αγγλικών ζητάνε τα περισσότερα αγγλικά πανεπιστήμια? Υπάρχει κάποιο άλλο εκτός από το ΤOEFL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To TOEFL είναι αμερικάνικο πιστοποιητικό γνώσης της αγγλικής γλώσσας.

 

Το αγγλικό είναι το IELTS (International English Language Testing System):

- http://www.britishcouncil.org/greece-exams-ielts-what-is-ielts.htm

- http://en.wikipedia.org/wiki/IELTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι μου ειπαν στο βρεττανικο συμβουλιο , μονο το proficiency του Cambridge αναγνωριζεται και μονο αν δεν εχουν περασει 2 ετη απο τοτε που απονεμηθηκε στον φοιτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, καλό είναι να ρωτήσεις το Πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει επί του θέματος (είναι πολύ εύκολο να το κάνεις μέσο e-mail κτλ. έχουν άψογη οργάνωση σε αυτόν τον τομέα), αν και συνήθως ένα TOEFL που το έχεις πάρει εντός 3έτιας (αν θυμάμαι καλά καθώς έχουν περάσει αρκετά χρόνια -το είχα δώσει σε περίπτωση που χρειαζότανε να πήγαινα έξω για σπουδές αλλά τελικά δεν μου χρειάσθηκε..) είναι αρκετό στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Υ.Γ

Mika, αυτό που έγραψες για το Proficiency, πρώτη φορά το ακούω (περίεργο ή αλλάξανε τα πράγματα ??? ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω, καραταω και μια πισινη, παντως ειχα ρωτησει προ διμηνου στο british council και μου ειχαν πει αυτο. δεν ασχοληθηκα και εδωσα TOEFL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχετε υπόψη σας ότι (εδώ και κάτι χρόνια, πολλά δυστυχώς) που ήμουν μεταπτυχιακός στη μελαγχολική και βροχερή Βιρμινγάνδη, το πανεπιστήμιο έβαζε τους φοιτητές να δώσουν εσωτερικά γλωσσικό τεστ γιατί οι πιστοποιήσεις είχαν αποδειχτεί στην πράξη ανεπαρκείς.

 

Που σημαίνει ότι το καλύτερο είναι να ακολουθήσετε τη συμβουλή του Directx και να επικοινωνήσετε με το πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς δηλαδή που έχουμε παρει το cambridge prof 9 χρόνια πριν τι κάνουμε :-( ??? Απ΄ οτι ξέρω πάντως τα περισσότερα πανεπιστήμια της Ευρώπης ζητούν TOEFL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και γω το ψαχνω για αγγλια απο σεπτεμβριο εχω δε οτι τα πιο πολλα πανεπιστημια θελουν IELTS ή TOEFL και πολυ λιγα δεχονται το proficiency.. Επειδη εχω μονο το τελευταιο (εντος 2ετιας) θα τους ρωτησω προτου παω να δωσω καποιο απο τα αλλα.. Πολυ βλακεια να εχει proficiency και να θελουν κα κατι αλλο.. Λες και δεν ειναι δυκολο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ʼμα έχετε proficiency η έστω κάτι, είναι αρκετό διότι μπορείτε να δώσετε το λεγόμενο "τελας" η κάπως έτσι, το οποιο δίνετε εσωτερικά του πανεπιστημιου.Δεν ξέρω εάν ισχύει σε όλα τα πανεπιστήμια. Όχι τίποτα αλλα είναι και δωρεάν.

http://www.beds.ac.uk/departments/languageandcommunication/telas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...