Προς το περιεχόμενο

Panasonic Lumix DMC-FZ18 review (αργο φορτωμα,πολλες φωτογραφιες)


mihalakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φωτός αυτές θεωρούνται καλές δηλαδή?

Γιατί είναι τινγκα στο noise.

Το photoshop έχει τρομερό raw possessing. Οπως και το lightroom της adobe και πολλά άλλα σοβαρά photo editing προγράματα.

 

Προσωπικά δεν νομίζω οτι αξίζει κανείς να ξοδέψει λεφτά σε τέτοιου είδους μηχανή. Μιλάμε για το απόλυτο μπαστάρδεμα. Η θα πάρεις compact μηχανουλα να βγάζεις φωτός με φίλους στο χαβαλέ η θα πάρεις DSLR για να παίξεις και να ασχοληθείς πιο σοβαρά με την φωτογραφία.

 

Αυτό τούτο πάλι τι είναι?

 

Κάνεις review για φωτογραφική μηχανή και αναφέρεσαι στο μέγεθος των φωτογραφιών σε MB (τελείως άχρηστη πληροφορία) και δεν αναφέρεσαι στη φωτεινότητα του φακού που είναι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα που υπάρχει πάνω σε μια μηχανή.

 

Ουσιαστικά ο μόνος λόγος για να αγοράσει κανείς αυτή τη μηχανή είναι το ζουμ της, το οποίο πάλι είναι άχρηστο αν αναλογιστεί κανείς ότι η φωτεινότητα του φακού στα 500mm είναι = 8, και η τιμή της. Με λίγα λόγια παίρνεις φτηνά μια φωτογραφική με πολύ ζουμ.

 

Προσωπικά θα κρίνω το συγκεκριμένο review επιεικώς απαράδεκτο.

(έτσι για να ακούγονται λίγο και άλλες απόψεις.)

 

διαβαζοντας τα γραφομενα σου διακρινω μια εμπαθεια,εισαι επαγγελματιας φωτογραφος ε?χμμμ το σιγουρο παντος ειναι οτι εισαι κομπλεξικος,και εγραξες ολο αυτο το κατεβατο μονο και μονο <<για να ακούγονται λίγο και άλλες απόψεις>>μια μηχανη 350 ε ειναι και αυτο τα λεει ΟΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ασχολούνται όλοι επαγγελματικά με τη φωτογραφία, ούτε έχουν όλοι τις γνώσεις που ενδεχομένως να έχουν οι προλαλήσαντες. Παρόλο που δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος ανέφερα οτι οι φωτογραφίες έχουν αρκετό θόρυβο. Κάθε μηχανή σε οποιαδήποτε κατηγορία και αν ανήκει έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Δεν ανέφερα μόνο θετικά στοιχεία αλλά και μειονεκτήματα που κατάφερα να εντοπίσω. Ένα από αυτά ηταν ο θόρυβος, ή τα χρώματα που σε αρκετές περιπτώσεις έβγαιναν κατα την άποψή μου καμμένα. Αναφέρθηκα επίσης στο οτι οι φωτογραφίες έχουν περιορισμέο δυναμικό έυρος. Εξάλλου παρέθεσα κάποια δείγματα έτσι ώστε να αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του χωρίς να προσπαθήσω να πείσω κανέναν. Σε άλλους αρέσουν σε άλλους ίσως πιο ψαγμένους δεν αρέσουν. Δεν έχουν όλοι στην κατοχή τους dSLR για να μπορούν να συγκρίνουν φωοτογραφίες και να ψάχνουν ένα ενα τα πιξελς. Το οτι θεωρείς το review απαράδεκτο είναι προσωπική σου άποψη και τη σέβομαι. Ίσως να θεωρείς και τη φωτογραφική απαράδεκτη αλλά ο καθένας ψωνίζει ανάλογα με τις ανάγκες του. Όταν εγώ αγόρασα τη συγκεκριμένη μηχανή ήξερα οτι θα κάνω κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα της φωτογραφίας προς όφελος του ζουμ παράδειγμα. Ήξερα οτι με λίγα παραπάνω χρήματα αγόραζα μια entry level dSLR, ή μια ακριβούτσικη compact. Όπως και να το κάνουμε slr δεν είναι για όλους ούτε μπορούν όλοι να εκμεταλλευτούν πλήρως τις δυνατότητές τους. Το συγκεκριμένο μοντέλο παρέχει ευελιξία που σε καμία slr ή compact συναντάς. Αν παράδειγμα στην ε-510 του φίλου παραπάνω θέλεις να τοποθετήσεις φακό με μεγαλύτερο ζουμ θα πρεπει πρώτον να δώσεις αρκετά χρήματα,δευτερον να έχεις πάντα μαζί σου μια βαλίτσα με τα εξαρτήματα που χρειάζεσαι, και τρίτον πάντα έχεις τον κίνδυνο να κάνεις ζημιά στη μηχανή με τις αλλαγές φακων απο καποια απροσεξία. Φυσικά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει αλλά αυτό δεν έρχεται ακόπιαστα. Και όπως ειπώθηκε είναι μια μηχανή των 350+ ευρώ που προσπαθεί να συνδυάσει την ευκολία και την απλότητα μιας compact και κάποιες από τις δυνατότητες μιας slr. Το πόσο το καταφέρνει το κρίνει ο καθένας ανάλογα.

 

Τέλος κανένας δεν ανέφερε τα mb ή τα mp σαν χαρακτηριστικό ποιότητας μιας μηχανής, ωστόσο αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να μην ειπωθεί. Ο καθένας μπορεί να υπολογίσει χονδρικά έτσι πόσες φωτογραφίες μπορεί να χωρέσει σε μια μνήμη. Τα mp εννοείται δεν είναι πανάκεια όπως βλέπετε στις φωτογραφίες. Προφανώς ο αισθητήρας της φωτογραφικής είναι μικρός για να χωρέσουν τόσα μεγκαπιξελς και συνεπώς ο θόρυβος είναι αυξημένος ακόμα και σε χαμηλό iso καθώς και το δυναμικό εύρος συνεπεία αυτού μειωμένο, κάτι που αναφέρθηκε στο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά δεν νομίζω οτι αξίζει κανείς να ξοδέψει λεφτά σε τέτοιου είδους μηχανή. Μιλάμε για το απόλυτο μπαστάρδεμα. Η θα πάρεις compact μηχανουλα να βγάζεις φωτός με φίλους στο χαβαλέ η θα πάρεις DSLR για να παίξεις και να ασχοληθείς πιο σοβαρά με την φωτογραφία.

 

εισαι λαθος φιλε.οι μηχανες αυτου του ειδους εχουν πολλες,μην σου πω ολλες τις δυνατοτητες των dslr ειναι πολυ μικροτερες και ελαφρυτερες,κοστιζουν κατι λιγοτερο απο τα μισα χρηματα,και αν γουσταρεις αγοραζεις και ενα ανταπτορα και ενα δυο φακους και εισαι καλυμενος σε ολες τις περιπτωσεις.ασε που για να παρεις dslr και φακους 38-380+

8ελεις μια περιουσια,που αν δεν εχεις χοντρη τρελλα με την φωτογραφια το θεορω πεταμενα λεφτα.εκτος και αν την θελεις για να την βγαζεις απο το βαλιτσακι με τα 1000 εχτρα που πρεπει να κουβαλας για να πουλας μουρη.ειχα την canon s1is και τωρα την s5is,κι οταν θα ξανααλαξω παλι αντιστοιχη θα παρω.τελειες φωτογραφιες,φακος,χειρισμος..σχετικα μικρη και ελαφρια.

 

οσο για την παρουσιαση που εκανε το παιδι μπραβο του που εκατσε και ασχολη8ηκε τοσο και το μοιραστηκε μαζι μας.κανε λοιπον το ιδιο και εσυ και μην κατακρινεις την δουλεια του αλου.αν δεν σου αρεσει προσπερασε το αλλα μην το 8αβεις ετσι.φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας τα γραφομενα σου διακρινω μια εμπαθεια,εισαι επαγγελματιας φωτογραφος ε?χμμμ το σιγουρο παντος ειναι οτι εισαι κομπλεξικος,και εγραξες ολο αυτο το κατεβατο μονο και μονο <<για να ακούγονται λίγο και άλλες απόψεις>>μια μηχανη 350 ε ειναι και αυτο τα λεει ΟΛΑ

 

Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος. Είμαι Hobby μου, και μάλιστα δεν είναι από τα hobby που ασχολούμαι και τόσο πολύ σε σχέση με άλλα που έχω.

 

Το να γυρίσει κανείς και να πει την αλήθεια για κάποια πράγματα από πότε θεωρείται κόμπλεξ? Τι να κάνουμε ρε παιδιά, η μηχανή είναι μάπα, και αυτός που έγραψε το review είναι άσχετος. (και για αυτό πήρε τέτοια μηχανή).

 

Το μόνο καλό που έχει αυτή η μηχανή ειναι το ζούμ της το οποίο είναι άχρηστο με τη φωτεινότητα που έχει ο φακός. Ουσιαστικά δεν πήρε φωτογραφική μηχανή αλλα φωτογραφικά κιάλια.

 

Αμα πάω και εγώ να γράψω ένα review για watercooling που δεν έχω ιδέα είναι πολύ λογικό να ακουστούν αρνητικά σχόλια από αυτούς που ξέρουνε λίγα παραπάνω.Αυτο δεν σημαίνει οτι αυτοί είναι κομπλεξικοί, αλλά εγώ άσχετος άμα γράφω ασάφειες.

 

Ωραία μπράβο , καλή προσπάθεια , αλλά πιο παραπλανητικό review δεν έχω διαβάσει. Σε αυτα τα χρήματα υπάρχουνε αντίστοιχες μηχανές με πολύ καλύτερες επιδώσεις.

 

Δεν ασχολούνται όλοι επαγγελματικά με τη φωτογραφία, ούτε έχουν όλοι τις γνώσεις που ενδεχομένως να έχουν οι προλαλήσαντες. Παρόλο που δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος ανέφερα οτι οι φωτογραφίες έχουν αρκετό θόρυβο. Κάθε μηχανή σε οποιαδήποτε κατηγορία και αν ανήκει έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Δεν ανέφερα μόνο θετικά στοιχεία αλλά και μειονεκτήματα που κατάφερα να εντοπίσω. Ένα από αυτά ηταν ο θόρυβος, ή τα χρώματα που σε αρκετές περιπτώσεις έβγαιναν κατα την άποψή μου καμμένα. Αναφέρθηκα επίσης στο οτι οι φωτογραφίες έχουν περιορισμέο δυναμικό έυρος. Εξάλλου παρέθεσα κάποια δείγματα έτσι ώστε να αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του χωρίς να προσπαθήσω να πείσω κανέναν. Σε άλλους αρέσουν σε άλλους ίσως πιο ψαγμένους δεν αρέσουν. Δεν έχουν όλοι στην κατοχή τους dSLR για να μπορούν να συγκρίνουν φωοτογραφίες και να ψάχνουν ένα ενα τα πιξελς. Το οτι θεωρείς το review απαράδεκτο είναι προσωπική σου άποψη και τη σέβομαι. Ίσως να θεωρείς και τη φωτογραφική απαράδεκτη αλλά ο καθένας ψωνίζει ανάλογα με τις ανάγκες του. Όταν εγώ αγόρασα τη συγκεκριμένη μηχανή ήξερα οτι θα κάνω κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα της φωτογραφίας προς όφελος του ζουμ παράδειγμα. Ήξερα οτι με λίγα παραπάνω χρήματα αγόραζα μια entry level dSLR, ή μια ακριβούτσικη compact. Όπως και να το κάνουμε slr δεν είναι για όλους ούτε μπορούν όλοι να εκμεταλλευτούν πλήρως τις δυνατότητές τους. Το συγκεκριμένο μοντέλο παρέχει ευελιξία που σε καμία slr ή compact συναντάς. Αν παράδειγμα στην ε-510 του φίλου παραπάνω θέλεις να τοποθετήσεις φακό με μεγαλύτερο ζουμ θα πρεπει πρώτον να δώσεις αρκετά χρήματα,δευτερον να έχεις πάντα μαζί σου μια βαλίτσα με τα εξαρτήματα που χρειάζεσαι, και τρίτον πάντα έχεις τον κίνδυνο να κάνεις ζημιά στη μηχανή με τις αλλαγές φακων απο καποια απροσεξία. Φυσικά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει αλλά αυτό δεν έρχεται ακόπιαστα. Και όπως ειπώθηκε είναι μια μηχανή των 350+ ευρώ που προσπαθεί να συνδυάσει την ευκολία και την απλότητα μιας compact και κάποιες από τις δυνατότητες μιας slr. Το πόσο το καταφέρνει το κρίνει ο καθένας ανάλογα.

 

Τέλος κανένας δεν ανέφερε τα mb ή τα mp σαν χαρακτηριστικό ποιότητας μιας μηχανής, ωστόσο αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να μην ειπωθεί. Ο καθένας μπορεί να υπολογίσει χονδρικά έτσι πόσες φωτογραφίες μπορεί να χωρέσει σε μια μνήμη. Τα mp εννοείται δεν είναι πανάκεια όπως βλέπετε στις φωτογραφίες. Προφανώς ο αισθητήρας της φωτογραφικής είναι μικρός για να χωρέσουν τόσα μεγκαπιξελς και συνεπώς ο θόρυβος είναι αυξημένος ακόμα και σε χαμηλό iso καθώς και το δυναμικό εύρος συνεπεία αυτού μειωμένο, κάτι που αναφέρθηκε στο κείμενο.

 

Αρα πήρες μια μηχανή η οποία έχει μικρο αισθητήρα, βγάζει noise , ο φακός της πέρα από τα 28mm είναι σκοτεινός, σε ψηλά iso βγάζει επίσης πολύ noise, τα χρώματα είναι καμένα, (αν και για αυτό ευθύνεσαι εσύ πιο πολύ παρά η μηχανή) . Τότε ρε φίλε τι την πήρες? Για το ζουμ? Πάρε κιάλια τότε.... και βαλτα μπροστά σε μια φωτογραφική των 100 ευρώ. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

 

Υπάρχει πολύς κόσμος που την παθαίνει έτσι με το ζουμ. Και εγώ όταν πήρα την DLSR μου ήθελα πολύ ζουμ. Γενικά το ζουμ δελεάζει τον κόσμο, και εκεί βασίζεται η panasonic για να πουλάει την συγκεκριμένη μηχανή.

Αυτη είναι η όλη αλήθεια.

 

εισαι λαθος φιλε.οι μηχανες αυτου του ειδους εχουν πολλες,μην σου πω ολλες τις δυνατοτητες των dslr ειναι πολυ μικροτερες και ελαφρυτερες,κοστιζουν κατι λιγοτερο απο τα μισα χρηματα,και αν γουσταρεις αγοραζεις και ενα ανταπτορα και ενα δυο φακους και εισαι καλυμενος σε ολες τις περιπτωσεις.ασε που για να παρεις dslr και φακους 38-380+

8ελεις μια περιουσια,που αν δεν εχεις χοντρη τρελλα με την φωτογραφια το θεορω πεταμενα λεφτα.εκτος και αν την θελεις για να την βγαζεις απο το βαλιτσακι με τα 1000 εχτρα που πρεπει να κουβαλας για να πουλας μουρη.ειχα την canon s1is και τωρα την s5is,κι οταν θα ξανααλαξω παλι αντιστοιχη θα παρω.τελειες φωτογραφιες,φακος,χειρισμος..σχετικα μικρη και ελαφρια.

 

οσο για την παρουσιαση που εκανε το παιδι μπραβο του που εκατσε και ασχολη8ηκε τοσο και το μοιραστηκε μαζι μας.κανε λοιπον το ιδιο και εσυ και μην κατακρινεις την δουλεια του αλου.αν δεν σου αρεσει προσπερασε το αλλα μην το 8αβεις ετσι.φιλικα παντα...

 

 

Είσαι τελείως λάθος. Σύγκρινε την μηχανή αυτή με την Nikon D40 kai Nikon D70

Canon 350D . Το πολύ πολύ αυτές που είπα να κοστίσουν 100-150 ευρώ παραπάνω αλλά είναι η μέρα με την νύχτα με την συγκεκριμένη κάμερα. Καμία σχέση. Ρώτα όποιον θέλεις, βάλτες δίπλα δίπλα και θα το δείς και μόνος σου. Μπορείς να τσεκάρεις και άλλες DSLR ακόμα πιο φτηνές (Pentax) που είναι επίσης καλύτερες απο την Panasonic. Plus με τις DLSR έχεις και το ατού οτι μπορείς να αλλάξεις φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'' αγοραζεις και ενα ανταπτορα και ενα δυο φακους και εισαι καλυμενος σε ολες τις περιπτωσεις.ασε που για να παρεις dslr και φακους 38-380+

8ελεις μια περιουσια,που αν δεν εχεις χοντρη τρελλα με την φωτογραφια το θεορω πεταμενα λεφτα.εκτος και αν την θελεις για να την βγαζεις απο το βαλιτσακι με τα 1000 εχτρα που πρεπει να κουβαλας για να πουλας μουρη.ειχα την canon s1is και τωρα την s5is,κι οταν θα ξανααλαξω παλι αντιστοιχη θα παρω.τελειες φωτογραφιες,φακος,χειρισμος..σχετικα μικρη και ελαφρια'

 

οσο για την παρουσιαση που εκανε το παιδι μπραβο του που εκατσε και ασχολη8ηκε τοσο και το μοιραστηκε μαζι μας.κανε λοιπον το ιδιο και εσυ και μην κατακρινεις την δουλεια του αλου.αν δεν σου αρεσει προσπερασε το αλλα μην το 8αβεις ετσι.φιλικα παντα..''

 

1 Προσωπικα το review μου φανηκε απαραδεκτο και χωρις αιτια οταν υπαρχει το http://www.dpreview.com .

 

2 Δεν αγοραζει κανεις dsl entry level απο ψωνιο παρα μονο επειδη προτιμαει να εχει ως ενα μεινοεκτημα τονογκο της μηχανης με στοχο καλυτερες φωτογταφιες...Αν εχει ψωνιο δεν θα μεινει σε μια e510 αλλα θαπαει σε μια nikon d200...

 

3 Σε μια compact δεν προσθετεις φακους με την εννοια του φακου της dslr ..απλα εχεις ανταποτερες και μεγενθυντικους φακους ή και παραμορφωτικους με πολλη παραμορφωση στην ποιοτητα της εικονας εν τελει.... Ειχα αγορασει και γω καποιτε μια τετοια βλακεια για την konica minolta z5 ....εμεινε στην ακρη..

 

4 Η canon is5 εχει παρα πολυ θορυβο....δεν καταλαβαινω τι εννοεις καλη εικονα και καλος φακος....:rolleyes:

 

5 Αλλωστε εχεις την επιλογη σε μια dslr να αγορασεις μονο το σωμα με οποιον φακο θεωρεις εσυ οτι θες....παρε εναν τηλεφκαο απο την αρχη και τελειωνε.... Εγω ας πουμε πηρα την e510 με τον βασικο 14-42 που ειναι και μικρος....και με τα 10 mp μιας dslr μπορεις να κανεις crop οσο θες χωρις να φαινεται η εμφανης μικροτερη αναλυση...Ειναι σαν να εχεις ψηφιακο zoom... Αλλωστε καθενας σας δεν τυπωνει σε διασταση πανω απο A4...

 

6 Οπως και να χει....δεν κανει η μηχανη τον φωτογραφο....

 

http://hyperborei.spaces.live.com Οι πιο πολλες ειναι με την konica minolta z5 και λιγες με την e510 μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά, εντάξει δεν σας αρέσει το review μην το διαβάζετε. Αφού υπάρχει και το dpreview.com διαβάστε το από εκεί. Δεν κατακρίνω τα σχόλια σας, και όπως προείπα κάθε άποψη είναι σεβαστή. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι οτι για τον καθενα υπάρχει κάτι που τον καλύπτει με διαφορετικό τρόπο. Εσύ φίλε lemuria μπορεί πράγματι να σου αρέσει να ασχολείσαι και να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο στη μηχανή σου με το να αλλάζεις φακούς και να παίζεις με ρυθμίσεις, και να έχεις αυξημένες απαιτήσεις σε ποιότητα ή να εκτυπώνεις μεγάλα μεγέθη. Όταν εγω εκτυπώνω σε 10*15 παράδειγμα, ή όταν βλέπω τη φωτογραφία στον υπολογιστή μου σε 40% μεγέθυνση τον θόρυβο δεν τον θεωρώ και τόσο αισθητό. Προτιμώ από τη μηχανή μου να έχει σκοτεινό φακό και μεγάλο ζουμ γιατί με καλύπτει στις περισσότερες περιπτώσεις για τις οποίες τη χρησιμοποιώ. Συνήθως φωτογραφίζω μέρα με καλό φωτισμό και από μεγάλες αποστάσεις και αυτή είναι η λόξα μου.Και οι 2 προηγούμενες μηχανές που είχα ήταν με μεγάλο ζουμ και μου άρεσε αυτή η δυνατότητα να φέρνω το αντικείμενό μου τόσο κοντά. Για μένα είναι καλή μηχανή γιατί κανει καλά αυτό για το οποίο φτιάχτηκε, και το κάνει πολύ καλά στην κατηγορία τιμής που ανήκει. Δεν θα τη συγκρίνω με μια d70 παράδειγμα με φακό 38-380, γιατί ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής. Θα τη συγκρίνω όμως με τη Sony Dsc h7, h9, Olympus sp560z, fujifilm s8000fd που ανήκουν στην ίδια κατηγορία με παραπλήσια χαρακτηριστικά και τιμή. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι παραπλανητικό το review, δεν είπα κάτι που δεν ισχύει για τη μηχανή. Όποιος θέλει διαβάζει αυτά που έγραψα, κατεβάζει τα δείγματα και κρίνει μόνος του αν του αρέσει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά, εντάξει δεν σας αρέσει το review μην το διαβάζετε. Αφού υπάρχει και το dpreview.com διαβάστε το από εκεί. Δεν κατακρίνω τα σχόλια σας, και όπως προείπα κάθε άποψη είναι σεβαστή. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι οτι για τον καθενα υπάρχει κάτι που τον καλύπτει με διαφορετικό τρόπο. Εσύ φίλε lemuria

 

 

 

Γιατι να μη το διαβασουμε αν δεν μας αρεσει? Και γιατι να μην το κρινουμε? Τοτε γιατι το εγραψε??? Αλλα ολα αυτα οπως τα παραθετει δεν αποτελουν review μηχανης....ενα review μηχανης φωτογραφικης εχει και αλλες παραμετρους που το παιδι δεν αναφερει καν...Αντιθετα παραμενει μονο στο εντυπωσιακο zoom....χωρις τις λεπτομερειες... Αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα ειναι ενα κακο review...ενα review δεν αφορα μονο τους ασχετους απο φωτογραφια αλλα ολους....και οσοι γνωριζουν τους φαινεται χαζο....Δεν ειναι κακο να πουμε τι ειναι σωστο.... Κι ουτε ειμαστε κομπλεξικοι που το εκφραζουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μη το διαβασουμε αν δεν μας αρεσει? Και γιατι να μην το κρινουμε? Τοτε γιατι το εγραψε??? Αλλα ολα αυτα οπως τα παραθετει δεν αποτελουν review μηχανης....ενα review μηχανης φωτογραφικης εχει και αλλες παραμετρους που το παιδι δεν αναφερει καν...Αντιθετα παραμενει μονο στο εντυπωσιακο zoom....χωρις τις λεπτομερειες... Αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα ειναι ενα κακο review...ενα review δεν αφορα μονο τους ασχετους απο φωτογραφια αλλα ολους....και οσοι γνωριζουν τους φαινεται χαζο....Δεν ειναι κακο να πουμε τι ειναι σωστο.... Κι ουτε ειμαστε κομπλεξικοι που το εκφραζουμε....

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς και δεν σου έκανα προσωπική επίθεση με το παραπάνω, συζήτηση κάνουμε σαφως. Το θέμα είναι οτι με τη φωτογραφία ασχολούμαι ερασιτεχνικά και μάλιστα πολύ πιο ερασιτεχνικά από οτι εσύ ή ο hexstatic. Δεν θα ισχυριστώ οτι έχω τις απίστευτες γνώσεις γύρω από τη φωτογραφία, αλλά αυτό δεν μου στερεί το δικαίωμα να εκφέρω τη γνώμη μου πάνω σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά μεχρι εκεί που με στηρίζουν τα πόδια μου. Στο συγκεκριμένο μοντέλο το κυρίαρχο στοιχείο είναι το ζουμ, και πάνω σε αυτό χτίστηκε η όλη μηχανή. Αν θα ήθελες κάποιες άλλες επιπλέον λεπτομέρειες που μου διέφυγαν, ή δεν γνώριζα οτι έπρεπε να συμπεριλάβω θα μπορούσες να το ζητήσεις και ευχαρίστως να απαντούσα. Το insomnia στην τελική δεν είναι μια σελίδα που ασχολείται αποκλειστικά με τη φωτογραφία, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να είναι τόσο ενδελεχής μια παρουσίαση, που ίσως να ήταν και πολύ κουραστική, ούτε είμαι ένας επαγγελματίας reviewer που θα έχω στην κατοχή μου και τον απαραίτητο εξοπλισμό να κάνω και άλλες μετρήσεις με τη μηχανή ίσως πιο εξειδικευμένες. Για πιο επιστημονικές παρουσιάσεις υπάρχουν και πιο εξειδικευμένες σελίδες. Εγώ απλά ήθελα να προσφέρω τις εμπειρίες μου και τις εντυπώσεις μου από μια συσκευή, και να τις μοιραστώ στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειστε παρα πολυ αυστηροι χωρις λογο,δηλαδη απαραδεκτο κακο...δηλαδη τι αλλες παραμετροι μετρανε?εγω οσα reviews εχω διαβασει απο το περιοδικο φωτογραφος για slr και μη, δεν απεχουν και πολυ απο την συγκεκριμενη παρουσιαση,και μαλιστα στο προτελευταιο τευχος του περιοδικου ειχε review ths dmc-fz18,και μου αφησε την ιδια γευση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι εννοείς και δεν σου έκανα προσωπική επίθεση με το παραπάνω, συζήτηση κάνουμε σαφως. Το θέμα είναι οτι με τη φωτογραφία ασχολούμαι ερασιτεχνικά και μάλιστα πολύ πιο ερασιτεχνικά από οτι εσύ ή ο hexstatic. Δεν θα ισχυριστώ οτι έχω τις απίστευτες γνώσεις γύρω από τη φωτογραφία, αλλά αυτό δεν μου στερεί το δικαίωμα να εκφέρω τη γνώμη μου πάνω σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά μεχρι εκεί που με στηρίζουν τα πόδια μου. Στο συγκεκριμένο μοντέλο το κυρίαρχο στοιχείο είναι το ζουμ, και πάνω σε αυτό χτίστηκε η όλη μηχανή. Αν θα ήθελες κάποιες άλλες επιπλέον λεπτομέρειες που μου διέφυγαν, ή δεν γνώριζα οτι έπρεπε να συμπεριλάβω θα μπορούσες να το ζητήσεις και ευχαρίστως να απαντούσα. Το insomnia στην τελική δεν είναι μια σελίδα που ασχολείται αποκλειστικά με τη φωτογραφία, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να είναι τόσο ενδελεχής μια παρουσίαση, που ίσως να ήταν και πολύ κουραστική, ούτε είμαι ένας επαγγελματίας reviewer που θα έχω στην κατοχή μου και τον απαραίτητο εξοπλισμό να κάνω και άλλες μετρήσεις με τη μηχανή ίσως πιο εξειδικευμένες. Για πιο επιστημονικές παρουσιάσεις υπάρχουν και πιο εξειδικευμένες σελίδες. Εγώ απλά ήθελα να προσφέρω τις εμπειρίες μου και τις εντυπώσεις μου από μια συσκευή, και να τις μοιραστώ στο φορουμ.

 

 

 

Δεν ειαμι επαγγελματιας...ερασιτεχνης ειμαι....και γω απο μια τετοια μηχανη ξεκινησα καποτε να μπαινω στον κοσμο της φωτογραφιας ...και μενα το zoom με ειχε τραβηξει και το αντικραδασμικο συστημα....γρηγορα ομως συνειδητοποιησα οτι μονο για μπανιστηρι κανουν αυτεσ οι μηχανες....ειναι ο,τι πρεπει για να βλεπεις απο μακρια ωραιες παρουσιες....ως εκει...πουθενα αλλου δεν με βοηθησε το μεγαλο ζοομ αντε να εχω κανα 2 φωτογραφιες με μεγαλο ζοομ .. δεν το πηρα σε καμμια περιπτωση ως προσωπικη επιθεση παντως...και συχνα απρεξηγουμαι στο forum του insomnia... ισως πρεπει να χρησιμοποιω πιο πολλα προσωπακια :P . Καλα εκανες και θελησες να μοιραστεις τις εντυπωσεις σου...αλλα ρε συ ..σοβαρα οι φωτογραφιες αυτες σε καλυπτουν??? :mad: Αν σε καλυπτουν τοτε παω πασο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 Οπως και να χει....δεν κανει η μηχανη τον φωτογραφο....

 

ακριβως..

παντως φιλε μου ο κα8ενας εχει αλλα γουστα και απαιτησεις και 8α πρεπει να τα σεβεσε.

εγω εμα8α και ασχολη8ηκα με την φωτογραφια αλλες εποχες,με μηχανες 35mm full manual μηχανικες,χωρις κανενα ηλεκτρονικο,αντε κανενα φωτομετρακι τις πλακας να ειχανε.εχω κρατησει μερικες μεταγενεστερες ομως οπως μια rollei 35 γερμανικη οχι σινγαπουρη,μια minolta xd 11 mia pentax με τις μπαταριες για την αυτοματη εστιαση πανω στο φακο..ετσι για να 8υμαμε καλες εποχες

τελευταια slr που πηρα ηταν η canon eos 500n.απογοητευση και ξενερωμα...ολες οι ρυ8μισεις γινοντε με πλαστικα κουμπακια ηλεκτρονικα πλεον...ε αυτο δεν ειναι για εμενα η φωτογραφια που εμα8α και μου αρεσε.γιαυτο καταληξα σε semipro και οχι dslr.

και πιστεψε με τις δοκιμασα και αυτες και αν 8ελω τις εχς δια8εσιμες απο φιλαρακια οποτε 8ελω και για οσο 8ελω,δεν με συγκινουν ομως.κανω μια χαρα την δουλεια μου με αυτη που εχω,και ευτυχως δεν μετανιονω για την επιλογη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εγω εκτυπώνω σε 10*15 παράδειγμα, ή όταν βλέπω τη φωτογραφία στον υπολογιστή μου σε 40% μεγέθυνση τον θόρυβο δεν τον θεωρώ και τόσο αισθητό.

 

Τότε γιατί πήρες 8mp μηχανή και όχι 2?

 

Προτιμώ από τη μηχανή μου να έχει σκοτεινό φακό και μεγάλο ζουμ γιατί με καλύπτει στις περισσότερες περιπτώσεις για τις οποίες τη χρησιμοποιώ. Συνήθως φωτογραφίζω μέρα με καλό φωτισμό [/b']και από μεγάλες αποστάσεις και αυτή είναι η λόξα μου.

 

Εκεί είναι που την πατάνε όλοι :)

Και εγώ έτσι νόμιζα... οτι αν έχει καλό καιρό και ντάλα ήλιο τότε λύνονται όλα τα προβλήματα και ένας σκοτεινός φακός παύει να είναι σκοτεινός... Ελα μου όμως που δεν είναι έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως..

παντως φιλε μου ο κα8ενας εχει αλλα γουστα και απαιτησεις και 8α πρεπει να τα σεβεσε.

 

τελευταια slr που πηρα ηταν η canon eos 500n.απογοητευση και ξενερωμα...ολες οι ρυ8μισεις γινοντε με πλαστικα κουμπακια ηλεκτρονικα πλεον...ε αυτο δεν ειναι για εμενα η φωτογραφια που εμα8α και μου αρεσε.γιαυτο καταληξα σε semipro και οχι dslr.

και πιστεψε με τις δοκιμασα και αυτες και αν 8ελω τις εχς δια8εσιμες απο φιλαρακια οποτε 8ελω και για οσο 8ελω,δεν με συγκινουν ομως.κανω μια χαρα την δουλεια μου με αυτη που εχω,και ευτυχως δεν μετανιονω για την επιλογη μου.

 

Ειναι εντελως παραλογο να λες οτι η φωτογραφια ειναι πηκτρα στις ηλεκτρονικες ρυθμισεις οποτε εσυ προτιμας semipro που ειναι αμιγως ηλεκτρονικες απο μια dslr που ειναι πιο μηχανικη.... Ειναι ανηκουστο να υποστηριζεις οτι η συγκεκριμενη μηχανη...για την οποια γινεται λογος... δεν ειναι τοσο ''ηλεκτρνοκιο προιον'' οταν εχει live view, video, αντικραδασμικο συστημα , ηλεκτρονικη αυξηση φωτεινοτητας των σκοτεινων περιοχων μιας εικονας...κτλπ.... Και ολα τ'αλλα να αποκλεισεις εχει video και αυτο ειναι το ο πρωταρχικος λογος που οι κατασκευαστες της οφειλουν να εχουν φρονιτσει να εχει πολλα ηλεκτρονικα μερη...Και για να κοστιζει 300 ευρω και 350....σιγουρα ειναι πατατα....γιατι η μηχανη αυτη αγοραζεται απο το καταστημα που την πουλαει σε μια τιμη γυρω στα 150 ευρω....σκεψου λοιπον απο τι ηλεκτρονικα αποτελειται.... Αλλωστε δεν εχει ακομη και ηλεκτρονικο οπτικο σκοπευτρο....

 

Τωρα αν απο την canon 500n που ειναι αναλογικη απογοητευτηκες απο τις slr και δεν επιασες καμμια dlsr να δεις στα χερια σου....και με αυτο το σκεπτικο ασχολεισαι με slr- like....:X .

 

Το review αντι να παραθετει εικονες που δειχνουν τον δυνατο σε ζοομ φακο της μηχανης θα ηταν προτιμοτερο να παραθετει και καποιες οπου να φαινονται οι δυνατοτητες της μηχανης σε super macro φωτογραφισεις....σε telemacro.... αλλες οπου να διακρινονται τα επιπεδα θορυβου σε διαφορετικες τιμες iso... καποιες που να δειχνουν ποσο blur ή ποσο sharpen εινια μια εικονα στο normal mode... ποσο ο φακος παραμορφωνει στα ορια την εικονα...κτλπ.... αυτοι ειναι παραμετροι που αφορουν καποιον που αγοραζει μια τετοια μηχανη οταν στο επισημο site αυτα τα χαρακτηριστικα προβαλλονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί πήρες 8mp μηχανή και όχι 2?

 

 

 

Εκεί είναι που την πατάνε όλοι :)

Και εγώ έτσι νόμιζα... οτι αν έχει καλό καιρό και ντάλα ήλιο τότε λύνονται όλα τα προβλήματα και ένας σκοτεινός φακός παύει να είναι σκοτεινός... Ελα μου όμως που δεν είναι έτσι...

 

8mp γιατί δεν υπήρχε κάτι σε μικρότερο :)

Ο φακός δεν πάυει να είναι σκοτεινός όταν είναι ντάλα μεσημέρι, αλλά τότε το πρόβλημα δεν είναι τόσο αισθητό, όπως επίσης και ο θόρυβος είναι μειωμένος. Ας μη συγκρίνουμε όμως μια μηχανή των 380ε με μια dslr. Εννοείται πως με μια dslr βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες,εννοείται οτι θα είναι πιο καθαρές, εννοείται οτι ο φακός της θα είναι πιο φωτεινος. Και εγώ θα ήθελα να είχα dslr αλλά ακόμα είμαι στα πρώτα βήματα, και σιγά σιγά μαθαίνω, αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα για να πάρω σώμα μηχανής και 1-2 φακούς που θα έχουν το αντίστοιχο ζουμ με αυτήν. Όταν για να έχεις φακό 28-504 σε dslr πρέπει να δώσεις πάνω από 1000ε (διόρθωσε με αν σφάλλω στα της τιμής) και θέλεις και άλλα 500 το λιγότερο για μια dslr της πιο μικρής κατηγορίας εννοείται πως θα βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες από μια μηχανή που προσπαθεί να χωρέσει τέτοιο έυρος σε 380ε. Λογικό δεν είναι; Θεωρώ την κριτική σου καλοπροάιρετη, αλλά έκρινα πως το ύφος σου ήταν λίγο επιθετικό απέναντί μου, αλλά ίσως να είναι και ο τρόπος γραφής σου έτσι. Δεν παρεξηγώ πάντως μιας και κάνουμε απλά φιλική συζήτηση. Θεωρείς οτι η προσπάθειά μου ήταν απαράδεκτη και παραπλανητική αλλά δεν πρότεινες κάτι. Να ξέρεις οτι οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη, και αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να βελτιώσει την παρουσίασή μου να ξέρεις οτι θα προσπαθήσω στα πλαίσια του δυνατού να το πράξω, οπότε σαν πιο έμπειρος που είσαι μπορείς να προτείνεις οτιδήποτε

 

@Lemuria

Παρέθεσα 2 φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα του πόσο δυνατό ειναι το ζουμ της μηχανής. Η φωτογραφία με το κοτόπουλο-περιστέρι νομίζω την είχα τραβήξει με τελεμακρο. Σ'ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου, μόλις βρω λίγο χρόνο θα προσθέσω και νέο υλικό με τις προτάσεις σου και θα πρειμένω νέα σχόλια. Όταν μιλάς για την παραμόρφωση του φακού πως θα μπορούσα να το ελέγξω; πχ οταν φωτογραφίζω ένα κτίριο σε wide, και δεν βλέπω κάποια παραμόρφωση στις ευθείες γραμμές του είναι αυτό ένδειξη μη παραμόρφωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8mp γιατί δεν υπήρχε κάτι σε μικρότερο :)

 

Παρέθεσα 2 φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα του πόσο δυνατό ειναι το ζουμ της μηχανής. Η φωτογραφία με το κοτόπουλο-περιστέρι νομίζω την είχα τραβήξει με τελεμακρο. Σ'ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου, μόλις βρω λίγο χρόνο θα προσθέσω και νέο υλικό με τις προτάσεις σου και θα πρειμένω νέα σχόλια. Όταν μιλάς για την παραμόρφωση του φακού πως θα μπορούσα να το ελέγξω; πχ οταν φωτογραφίζω ένα κτίριο σε wide, και δεν βλέπω κάποια παραμόρφωση στις ευθείες γραμμές του είναι αυτό ένδειξη μη παραμόρφωσης;

 

Τραβα κανα δυο φωτογραφιες απο αποσταση 3-4 μετρων στο wide ακρο του φακου...εναν τοιχο που να φαινονται καθαρα οι ακμες του....βοηθαει αυτο.... και ανεβασε και κανα 2 φωτογραφιες ανρβαζοντας το iso μεχρι το 3200 ή το 6400 που υποστηριζει οτι μπορει..να δουμε ποσο χρησιμο ειναι αυτο ουσιαστικα...και αν η εικονα μπορει να χτησιμοποιηθει...

 

Παρε καμμια φωτογραφια απο αποσταση 1 εκατοστο...κανα ζουζουνι και ανεβασε δειγματα με διαφορετικες τιμες διαφραγματος μεγιστη ελαχιστη να δουμε τις δυνατοτητες του φακου....αυτα...προς το παρον....:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...