Προς το περιεχόμενο

Panasonic Lumix DMC-FZ18 review (αργο φορτωμα,πολλες φωτογραφιες)


mihalakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αξιζει να παρεις την Nikon D40 που ειναι DSLR με τα ιδια λεφτα?

 

επειδη σκεφτομαι να αγορασω μια τετοια

 

 

d40? αν και εισαι off topic... μπες καλυτερα στο http://www.dpgr.gr αν θες μια πιο εγκυρη γνωμη... δεν εχω ακουσει παντως και τα καλυτερα για d40. d50 καλυτερακατ' εμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Φιλε μου...καταρχην δεν ειαμι συναδελφος....δεν ξερω την δουλεια σου....μαλλον εισαι φωτογραφος?! Ειμαι οδοντιατρος...Με τη φωτογραφια ασχολουμαι καθαρα απο hobby...

 

το ίδιο hobby έχουμε και το ότι είσαι οδοντίατρος το διάβασα στο profile σου, άρα με την ευρύτερη έννοια της ιατρικής είμαστε και λίγο συνάδελφοι...

sorry αν έγινα σε κάποια σημεία ερειστικός, μου έβγαλες τη ψυχή, αλλά επιτέλους έγραψες για μηχανές κι όχι για τα κυάλια και τις τουρίστριες του mihalakis :rolleyes:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις προχτές το βράδυ έβγαλα τη τσάντα από τη ντουλάπα και έπιασα στα χέρια μου την παλιά μου μηχανούλα, της άλλαξα φακούς και προσποιήθηκα ότι ζουμάρω, εστιάζω και τραβάω φωτογραφίες.

 

Τι μηχανή?Απο αυτές που δινανε δωρο με το Skip το απορυπαντικο?

 

Και φυσικά είναι αδικία να ακούγονται εδώ πέρα απαράδεκτες εκφράσεις του στυλ "η Panasonic βγάζει μόνο με ντάλα ήλιο" και τέτοιες τρίχες κατσαρές. Μιλάμε δηλαδή για ασύστολες ανακρίβειες οι οποίες δεν θα λέγονταν εάν αυτός που τις είπε έκανε έναν κόπο να επισκεφτεί τη σελίδα με τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ δείγματα από την Panasonic : http://www.dpreview.com/gallery/panasonicfz18_samples/ και να διαβάσει και τα συμπεράσματα ανθρώπων με ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ αναγνώριση στο θέμα "κριτική" φωτογραφικών μηχανών' date=' εάν θεωρεί υποδεέστερη την ευγενική παρουσίαση του φίλου μας mihalakis.[/quote']

 

Αρχίζω και είμαι βέβαιος πλέον οτι είσαι παντελώς άσχετος με το θέμα.

1ο μας πέταξες την μαλακία οτι το viewfinder είναι άχρηστο και οτι προτιμάς να βγάζεις φωτός βλέποντας από την οθόνη.

2ον μας πέταξες την υπέρτατη μαλακία οτι οι dsrl υστερούν γιατί δεν μπορούνε να τραβήξουν video

 

και τώρα μας σαβουριάζεις μια φωτό από το dpreview για να μας πεις οτι η μηχανή αξίζει.... στα πόσα mm? στα 28? στα 28 μέχρι και η σονυ cybershot που έχω 7 χρονών βγάζει τέτοιες φωτογραφίες...σο γουάτ? Πλάκα μας κάνεις ρε μεγάλε. Εδω ο Μιχαλάκης μας ζάλισε με το τρομερό ζουμ της και εσύ μας παραθέτεις φωτογραφίες στα 28mm?Για πάνε τράβα καμιά φωτο στα 500 και έλα να τα ξαναπούμε αν θα πρέπει να έχει νταλα ήλιο η όχι. Αλλα και ντάλα ήλιο να έχει πάλη μάπα θα βγει η φωτο με τόσο σκοτεινό φακό. Λογικό είναι. Αυτό άλλωστε ήτανε , είναι και θα είναι το κλασικό πρόβλημα των τηλεφακών. Και για αυτό αν πας να πάρεις ένα τηλεφακό με καλή φωτεινότητα σου ζητάνε μία περιούσια. Ετσι είναι τί να κάνουμε δηλαδή....Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?

 

Εκεί μπορεί να δει κανείς την ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ποιότητα των φωτογραφιών' date=' το σχεδόν ΜΗΔΕΝΙΚΟ purple fringe (έχω δει purple fringe σε φωτογραφίες της Nikon D80 που έβγαζε μάτι...)[/quote']

 

Ναι οκ μας έπεισες. Αυτές τις ορολογίες που τις βρίσκεις να μας πεις λίγο να ρίξουμε κανένα γκομενάκι.Οποιοσδήποτε αν αλλάξει όλα τα settings σε οποιαδήποτε μηχανή dslr χωρίς να έχει ιδέα τι κάνει και τα κάνει όλα πουτάνα τότε οχι "purple fingering" θα δείς αλλά όλη την RGB γκάμα χρωμάτων "fingering" θα δείς.

 

Anyway' date=' καλά μου παιδάκια δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου να καθήσω να μπλέξω σε ΑΣΚΟΠΕΣ αντιπαραθέσεις με άτομα (ουσιαστικά άγνωστα) τα οποία εμμένουν στις θέσεις τους (για χ-ψ-ω λόγους) όπως κι εγώ στις δικές μου. Αυτά που είχα να πω τα είπα, όποιος ΔΕΝ θέλει να καταλάβει, ΠΟΤΕ του μην καταλάβει. Εγώ κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, όποιος δεν γουστάρει τις φωτογραφίες μου, ας μην τις κοιτάξει, δεν θα κάτσω να σκάσω, την υγειά μας να 'χουμε και καλά να περνάμε, να 'ούμε...[/quote']

 

Να σαι καλά γιατι μας έχει βγει το μάτι με αυτά που λές. Έχει πλάκα πάντως.

Απάντησε λίγο σε κάποια βασικά ερωτήματα που σου θέσαμε και έλα μετα να μας πείς πιος θέλει και ποιος όχι να καταλάβει μερικά πραγματα εδω μέσα.

 

Ηρθε η panasonic από το διάστημα και έφερε την FZ18 και μας γαργαλήθηκαν τα ....

Μεγάλη πλήξη στην φωτογραφική βιομηχανία θα φέρει αυτό το τόσο καλό μοντέλο σε αυτή την τόση καλή τιμή. Αφου να σκεφτείς κάπου διάβασα οτι η canon θα σταματήσει να βγάζει μοντέλα γιατί δεν μπορεί να ανταγωνιστεί την panasonic και οτι η νικον θα κλείσει το εργοστάσιο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξιζει να παρεις την Nikon D40 που ειναι DSLR με τα ιδια λεφτα?

 

επειδη σκεφτομαι να αγορασω μια τετοια

 

Ασυζητητί, αν και για εμένα αξίζει να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις λίγα εως αρκετά λεφτά παραπάνω και να πάρεις την d80 που είναι πολύ καλύτερη.

Εκτός και αν βρεις καμιά παλιά d70s στοκ που θα την πάρεις στην ίδια τιμή με την d40 αλλά είναι σαφώς ανώτερη σε δυνατότητες μηχανή από όλες τις απόψεις. Απλά είναι 2-3 χρονών μοντέλο. (αν αυτό το θεωρείς μειονέκτημα, εγώ προσωπικά όχι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο hobby έχουμε και το ότι είσαι οδοντίατρος το διάβασα στο profile σου, άρα με την ευρύτερη έννοια της ιατρικής είμαστε και λίγο συνάδελφοι...

sorry αν έγινα σε κάποια σημεία ερειστικός, μου έβγαλες τη ψυχή, αλλά επιτέλους έγραψες για μηχανές κι όχι για τα κυάλια και τις τουρίστριες του mihalakis :rolleyes:.

 

Σου βγαλα τη ψυχη?? Ελπιζω να επανηλθε....:P

 

Παιδια προς Θεου συζητηση κανουμε ασχετα αν διαφωνουμε εντελως οριεσμενοι μεταξυ μας... Παντως αν η fuji ειχε μια καλη αντιπροσωπεια εδω θα ηταν πιο γερος ο ανταγνωσισμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυζητητί, αν και για εμένα αξίζει να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις λίγα εως αρκετά λεφτά παραπάνω και να πάρεις την d80 που είναι πολύ καλύτερη.

Εκτός και αν βρεις καμιά παλιά d70s στοκ που θα την πάρεις στην ίδια τιμή με την d40 αλλά είναι σαφώς ανώτερη σε δυνατότητες μηχανή από όλες τις απόψεις. Απλά είναι 2-3 χρονών μοντέλο. (αν αυτό το θεωρείς μειονέκτημα, εγώ προσωπικά όχι )

 

Θα μπορουσε και να παει σε μια olympus...εκτος αν θελει να παραμεινει σε Nikon... δεν ξερω ποσο θα κοστιζει σε λιγο καιρο η d60 που ετοιμαζεται να κυκλοφορησει... ή να δοκιμαζε την d40x.... Και το λεω μονο λογω μεγεθους μιας και η d70 ειναι σαφως πιο μεγαλη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη σου απόλυτα σεβαστή Lemuria, γενικώς μιλάς πολιτισμένα και λες την άποψή σου με τρόπο ήπιο, καλά ξηγιέσαι. Τη συγκεκριμένη σου άποψη-συμβουλή την κατανοώ αλλά δεν την ασπάζομαι. Όπως επίσης δεν δέχομαι ότι "πρώτος" άρχισα την ειρωνία. Το ποιος άρχισε την ειρωνία το ξέρει πολύ καλά ο ίδιος.

 

Το προαναφερθέν μέλος επιτέθηκε σφοδρά και ειρωνικά σε μένα προσωπικά, επαναλαμβάνοντας τη λέξη "μαλακίες" για να χαρακτηρίσει τα γραφόμενά μου. Μια απλή άμυνα λοιπόν ήταν αυτά που έγραψα, για να μη νομίσει ο εν λόγω κύριος ότι λόγω του επιθετικού "ύφους" που έχει υιοθετήσει ή ότι λόγω του σχήματος "better PC - better penis..." που έχει στην... υπογραφή του, θα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα τις υβριστικές του ανακρίβειες ή θα λέμε "δε βαριέσαι".

Επίσης είχα πει ότι δεν έχω σκοπό να μπλεχτώ σε ΑΣΚΟΠΕΣ αντιπαραθέσεις σχετικά με το ποια μηχανή είναι η καλύτερη (πράγμα το οποίο ΤΗΡΗΣΑ) και δεν συνέχισα την επιχειρηματολογία μου, δηλώνοντας ότι όποιος ΔΕΝ θέλει να καταλάβει ΠΟΤΕ του μην καταλάβει. Έγραψα λοιπόν αυτά ακριβώς που έπρεπε να γράψω στον εν λόγω κύριο.

 

Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν ΠΟΣΩΣ εάν θα με επιπλήξει κάποιος από τους admins-mods του φόρουμ, τη στιγμή που έγραψα αυτά που ΑΞΙΖΕ να ακούσει ο αξιότιμος κύριος...

Στο κάτω-κάτω δεν είμαι το "πιτσιρίκι" των 12 ή 18 χρονών για να ντραπώ ή να κοκκινίσω που με "μαλώσανε" επειδή "τα 'χωσα" σε κάποιον που πήγαινε γυρεύοντας...

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν θα με ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ από αυτό το φόρουμ. Δεν με ενδιαφέρει γενικώς εάν κάποιος/κάποιοι δεν με γουστάρουν για τον τρόπο που σκέφτομαι και αντιδρώ και, ως εκ τούτου, με κάνουν πέρα. Ο πλανήτης έχει κάμποσα δισεκατομμύρια κατοίκους και οι χώροι συζητήσεων είναι εκατομμύρια παγκοσμίως.

 

Γενικώς δεν συνηθίζω να συμπεριφέρομαι "διπλωματικά" όταν ο απέναντί μου έχει ήδη αρχίσει τα φαρμακερά πυρά. Είναι μια τακτική που ακολουθώ στη ζωή μου και έχω βγει ΠΑΝΤΟΤΕ κερδισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου δεν θα επεφτα στο επιπεδο κανενος που με θιγει...γιατι γινομαι ενα με κεινον...Καλο ειναι να κραταμε τους τονους χαμηλα. Παντως επειδη το insomnia εχει ενα πολυ ομορφο forum και πολυ καλα ενημερωμενο στα περισσοτερα θεματα...καλο θα ηταν να σε ενδιεφερε το αν θα σε κανουν ban... ασχετα αν δεν σε συνδεει τπτ με αυτο το site... :-D:-D:-D . Δεν νομιζω βεβαια να τραβηχτει τοσο πολυ το σκοινι...Ας συνεχισουμε λοιπον πολιστισμενα την κουβεντα μας...

 

 

Panasonic FZ18 sucks....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χωρίζω τους ανθρώπους σε "επίπεδα" Lemouria, γι' αυτό και δεν με απασχολεί η... "υποτιθέμενη" αλλαγή επιπέδου. Αντιθέτως ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ κριτήριο διαχωρισμού των ανθρώπων είναι για μένα η ΓΛΩΣΣΑ που μιλάνε. Άλλη γλώσσα μιλάς εσύ, άλλη ο Α, άλλη ο Β. ΔΕΝ γνωρίζω τις "γλώσσες" όλου του κόσμου, μερικές όμως τις χειρίζομαι καλούτσικα. Γι' αυτό και η απάντηση στον συγκεκριμένο χρήστη, στη γλώσσα ΑΚΡΙΒΩΣ που καταλαβαίνει.

 

Το insomnia φυσικά και είναι πολύ καλό site, αναμφισβήτητα, σου εξήγησα όμως ότι τα "ban", τα "bam" και τα "boom" με αφήνουν αδιάφορο...

 

Τώρα τα "sucks" και τα "rocks", άσ' τα καλύτερα για τίποτα πιο πιτσιρικάδες. Και μην ξεχνάς ότι ένα από τα πιο σημαντικά κριτήρια για ΚΑΘΕ προϊόν είναι και ο λόγος απόδοση/τιμή ή αλλιώς "value for money"... Τίποτ' άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χωρίζω τους ανθρώπους σε "επίπεδα" Lemouria, γι' αυτό και δεν με απασχολεί η... "υποτιθέμενη" αλλαγή επιπέδου. .

 

Σε παρακαλω μη μου αλλαζεις nick ...leMUria οχι lemouria....:mad:

 

 

Και κατι αλλο....οσο τον αφορα το σχολιο σου για το sucks.... εξυπναδα στον ανθρωπο ειναι να μπορει να αντιληφθει το humour... υποθετω καταλαβες οτι με τη συγκεκριμενη προταση humour εκανα...δεν το εννοουσα τοσο... Μην το παρεις προσωπικα απλα..αν και ξηγιεμαι καλα οπως λες με ειρωνευτηκες...και δεν νομιζω πως ειναι πρεπον... Αλλωστε και συ πιτσιρικας εισαι..και σε λιγα χρονια θα θες να λεγεσαι ακομη πιτσιρικας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπουνόπερα το έκανες Ιματζχάντερ. Άσε τις κλάψες και μπές στην ουσία, αν υπάρχει καμία ουσία σε όσα έχεις πει μέχρι τώρα.... Ακόμα περιμένουμε απαντήσεις στα ερωτήματα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπουνόπερα το έκανες Ιματζχάντερ. Άσε τις κλάψες και μπές στην ουσία, αν υπάρχει καμία ουσία σε όσα έχεις πει μέχρι τώρα.... Ακόμα περιμένουμε απαντήσεις στα ερωτήματα μας.

 

Hexstatic μ'αρεσει γιατι ο,τι κι αν λεγεται δεν χανεις τον ειρμο σου και την σκεψη σου....:-D:-D:-D δεν παει να γραψει ο αλλος 3 σελιδες κειμενο..εσυ περιμενεις τις απαντησεις σου... Σωστος...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lemuria καντο καλυτερα lemuris :lol:

 

περα απο την πλακα ειδα οτι η olympus E-510 ειναι κορυφαια και ιδια περιπου τιμη με την D40x. οποτε μαλλον αυτη ειναι best price/performance ratio

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=7427

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπουνόπερα το έκανες Ιματζχάντερ. Άσε τις κλάψες και μπές στην ουσία, αν υπάρχει καμία ουσία σε όσα έχεις πει μέχρι τώρα.... Ακόμα περιμένουμε απαντήσεις στα ερωτήματα μας.

 

Για τι είδους κλάψες μιλάς; Εγώ βρισιές έγραψα και δέχτηκα (εννοείται) και παρατήρηση από τη διαχείρηση...

Για τις απαντήσεις που ζητάς, ξαναδιάβασε τα γραφόμενά μου. Ίσως με την 17η ανάγνωση να τις βρεις. Κάπου εκεί μέσα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν θα με κάνουνε μπάν ή για το αν θα μου τις βρέξουν στον ποπό με βρεγμένη σανίδα οι άστο καλύτερα γιατί δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Μάλλον οι μοδεράτορες δεν βλέπουνε τόσα πολλά βραζιλιάνικα στην τιβί για να συγκινηθούν από όσα λες.

 

Και επί της ουσίας για να μην ακουγόμαστε σαν χαζογκόμενες.

Περιμένω απάντηση στο σενάριο , Ηλιος, παραλία, κωλαράκι στο μισό χιλιόμετρο, και το πώς με τόσο ήλιο εσύ καταφέρνεις να δεις μέσα από την οθόνη (αντί για το viewfinder) να σκοπεύσεις σωστά και να στεφτεί η φωτογραφία με επιτυχία!

2.Να μας πεις από ποιο πλανήτη φέρνει η πανασονικ τους φακούς της και την τεχνολογία της από την στιγμή που ένας απλός 28-300 κάνει 300 ευρό και η πανασόνικ δίνει και μηχανή 8μεγαπίξελ και φακό τούμπανο 500αρι (ο οποίος με τα λεγόμενά σου είναι όλα τα λεφτά) στην τιμή των 350-400 ευρό.

3.Να μας βγάλεις και να μας φέρεις φωτογραφία στα 500mm τραβιγμένη χωρίς τρίποδα να δούμε αν θα μπορέσουμε τα παίξουμε jigzoe με τους κόκους απο το noise.

4.Να μας πεις καμία 10αρία ατάκες και τεχνικές ορολογίες στυλ "image purpling" και λοιπά μπας και το ρίξω το γκομενάκι. Προχτές πάντως που έμαθα απ έξω μερικές από αυτές που είπες και της τις έλεγα με κοιτούσε σαν μαγεμένη.Μεγάλη επιτυχία!!!!

5.Να μας πεις πως και δεν έκλεισε ακόμα η Νikon , και πώς ακόμα η Canon αντέχει τον ανταγωνισμό της πανασόνικ. Και γιατί εφόσον οι φωτογραφικές μηχανές της πανασόνικ τραβάνε βίντεο η ίδια η εταιρία συνεχίζει την παραγωγή από βιντεοκάμερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...