Προς το περιεχόμενο

Panasonic Lumix DMC-FZ18 review (αργο φορτωμα,πολλες φωτογραφιες)


mihalakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lemuria καντο καλυτερα lemuris :lol:

 

περα απο την πλακα ειδα οτι η olympus E-510 ειναι κορυφαια και ιδια περιπου τιμη με την D40x. οποτε μαλλον αυτη ειναι best price/performance ratio

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=7427

 

Σαν μηχανές είναι σχεδόν ίδιες με παρόμοια χαρακτηριστικά. Αλλα εγώ θα έπαιρνα την nikon καθαρά και μόνο γιατί έχει μεγαλύτερο αισθητήρα. Κάτι πολύ σημαντικό.

Κατα τα άλλα είναι σχεδόν ίδιες όσο αφορά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους.

 

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=nikon_d40%2Coly_e510%2Cnikon_d40x&show=all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σαν μηχανές είναι σχεδόν ίδιες με παρόμοια χαρακτηριστικά. Αλλα εγώ θα έπαιρνα την nikon καθαρά και μόνο γιατί έχει μεγαλύτερο αισθητήρα. Κάτι πολύ σημαντικό.

Κατα τα άλλα είναι σχεδόν ίδιες όσο αφορά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους.

 

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=nikon_d40%2Coly_e510%2Cnikon_d40x&show=all

 

Συμφνωνω πως η nikon εχει μεγαλυτερο αισθητητρα..ομως πιστεψε με στην olympus παρα τον μικρο αισθητηρα ο θορυβος ειναι σε πολυ καλα επιπεδα...περιπου οσο στην d40x..Απο κει και επειτα η olumpus υπερτερει σε σχεση με Nikon d40x ...για 3 λογους.... συστημα υπερηχων καθαρισμου του αισθητηρα απο την σκονη...και ενσωματωμενο αντικραδασμικο συστημα στον αισθητηρα..ετσι δεν εισαι υποχρεωμενος να αγοραζεις φακους με stabilization που ειναι και πανακριβοι....

 

Τελος live view....που αν και δεν ειναι οσο χρησιμο στις compact για τη δημιουργια του καδρου....ωστοσο σε macro φωτογραφισεις ειναι τζαμι....

 

Το μεινονεκτημα της olympus ειναι οτι υποστηριζει φακους 4/3....οποτε εχεις λιγοτερες επιλογες σε γκαμα φακων...αλλα η sigma εβγαλε προσφατα 4-5 φακους για την olympus που σε επιδοσεις πλησιαζουν πολυ την zuiko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Tα συγχαρητήρια μου στους κατοχους των dslr ,και συνάμα γιατρούς, που φαγώθηκαν για να αποδείξουν το λογικό: ότι ψηφιακή της συγκεκριμένης κατηγορίας δεν έχει τα άριστα αποτελέσματα.

 

Τουλάχιστον εγώ δεν ήθελα να τύχω πότε ασθενής σας, γιατί σας λείπει η λογική και ο σεβασμός.

 

Το review του φίλου μας ήταν καλούτσικο και αναμενόμενο από ερασιτέχνη και όχι επαγγαλματία του είδους. Μπορεί , λοιπόν, να χαρακτηριστεί ανεπαρκές και όχι απαράδεκτο.

 

Πράγματι στο dpreview.com υπάρχει η δοκιμή, αλλά στο conclusion βαθμολογείται στην εικόνα με 7,5. Άρα δεν ξεφεύγει κάτω από τον μέσο όρο της κατηγορίας. Είναι γενικά καλή.

 

Από εκεί και ύστερα αγαπητοί μου οδοντίατροι, επειδή είστε ψωνισμένοι με τα αποκτήματα σας των 1000-3000 ευρώ, δεν θέλω να σας στεναχωρέσω, αλλά οι απαιτητικοί της φωτογραφίας έχουν μείνει πιστοι φανατικοί του φιλμ και των αντίστοιχων μηχανών.

Φωτογραφίες κατηγορίας dslr συγκρίνονται άμεσα με μιας μεσαίας κατηγορίας με φιλμ.

Οι δε ακριβές με φιλμ των 5 κιλών βάζουν στον τοίχο τις dslr.

 

Θα μου πείτε οι ψηφιακές ευκολίες μας παρέσυραν....Χρήσιμες περισσότερο όμως στους πρακτικούς και βιασικούς ερασιτέχνες.

Έτσι ο κόσμος άρχισε να ζητάει ψηφιακές, οι φωτογράφοι άφησαν το φιλμ, εσείς αφήσατε τους φωτογράφους και οι εταιρείες σταμάτησαν να παραγουν αναλογικές.

Τότε πού ήσασταν να στηρίξετε τις αναλογικές? Βολευτήκατε με dslr και κάνετε τους καουμπόυδες με σαχλόκουτα των 2000 ευρώ. :P

Θα μπορούσε άνετα η καλή κατηγορία των αναλογικών να παράγεται, ακόμη από τις εταιρείες.

Θέλω να πώ ότι ήσασταν από αυτούς που απαξίωσαν την αναλογική φωτογραφία, και ασχολούνται τώρα με τσιπάκια.

Τζάμπα μάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα συγχαρητήρια μου στους κατοχους των dslr ,και συνάμα γιατρούς, που φαγώθηκαν για να αποδείξουν το λογικό: ότι ψηφιακή της συγκεκριμένης κατηγορίας δεν έχει τα άριστα αποτελέσματα.

 

Επειδή χρησιμοποιείς πληθυντικό και ο μόνος που αποκάλεσα συνάδελφο τον (δηλωμένο ως οδοντίατρο στο προφίλ του) Lemuria είμαι εγώ, αναγκάζομαι να πιστέψω ότι οι προσβολές σου (έστω και ετεροχρονισμένες) θίγουν και εμένα προσωπικά.

Θα ήθελα λοιπόν να μου θυμήσεις σε ποιά σημεία διαπίστωσες ότι τα σχόλια μου πάνω στο review ταιριάζουν με τους ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΣ όσο και ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΥΣ χαρακτηρισμούς σου:

 

Τουλάχιστον εγώ δεν ήθελα να τύχω πότε ασθενής σας, γιατί σας λείπει η λογική και ο σεβασμός

...

Από εκεί και ύστερα αγαπητοί μου οδοντίατροι, επειδή είστε ψωνισμένοι με τα αποκτήματα σας των 1000-3000 ευρώ

...

κάνετε τους καουμπόυδες με σαχλόκουτα των 2000 ευρώ

...

Τζάμπα μάγκες

 

Κι επειδή δεν νομίζω πως θα βρεις κάτι σχετικό, προτιμώ να πιστέψω ότι απλά αγνοείς τη σωστή χρήση του γραπτού λόγου, χρησιμοποιώντας πληθυντικό όπου σου κατέβει. Οφείλεις όμως να ζητήσεις συγνώμη, ειδικά όταν πιάνεσαι από μια κουβέντα γύρω από φωτογραφικές για να θίξεις επαγγελματικά κάποιους ανθρώπους που δεν γνωρίζεις (btw δεν είμαι οδοντίατρος - χρησιμοποιώ τα νυστέρια μου σε άλλα σημεία του σώματος).

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα σου σχόλια για τις ψηφιακές και αναλογικές μηχανές, πιστεύω πως ο HexStatic, αν μας διαβάζει, με το ...γλαφυρό και χαριτωμένο στυλ που χρησιμοποιούσε, θα είναι και ο καταλληλότερος να σου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη φωτογραφικη παντως συγκρινομενη με αλλες compact και οχι dslr βγαζει μετριες φωτογραφιες με αρκετο θορυβο...

 

Αλλωστε φαινεται ξεκαθαρα και απο τις φωτο που εχει ποσταρει ο φιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη φωτογραφικη παντως συγκρινομενη με αλλες compact και οχι dslr βγαζει μετριες φωτογραφιες με αρκετο θορυβο...

 

Αλλωστε φαινεται ξεκαθαρα και απο τις φωτο που εχει ποσταρει ο φιλος.

 

αφου ουτως η αλλως τις περνας απο photoshop και εξαλειφεις θορυβους και αλλα τετοια. νομιζω τη σημερινη εποχη με τοσο ρετουσαρισμα στις εικονες δε παιζει και τοσο μεγαλο ρολο η μηχανη. μικρες ατελειες διορθωνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την πιο μικρη την fz7 me to 12x zoom και μπορω να πω οτι οσο τελειες πραγματικα φωτογραφιες βγαζει την ημερα (με καλες συνθηκες φωτισμου) τοσο χαλια ειναι το βραδυ.

Ο θορυβος ειναι αισθητος σε οποιοδηποτε ISO και δυστυχως για να εξαλειφθει θελει αρκετες γνωσεις και πειραματισμους για να βρεις τις καταλληλες ρυθμισεις και να θυμασαι τι θα χρησιμοποιεις και ποτε.

 

Παντως το zoom της ειναι πολυ καλο και τη μερα οι φωτογραφιες της ειναι εκπληκτικες.

 

Λογικα και η 18αρα θα ειναι πανω κατω τα ιδια (ποιοτητα,menu,ταχυτητα,ρυθμισεις) με μεγαλυτερο ομως zoom.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα συγχαρητήρια μου στους κατοχους των dslr ,και συνάμα γιατρούς, που φαγώθηκαν για να αποδείξουν το λογικό: ότι ψηφιακή της συγκεκριμένης κατηγορίας δεν έχει τα άριστα αποτελέσματα.

 

Τουλάχιστον εγώ δεν ήθελα να τύχω πότε ασθενής σας, γιατί σας λείπει η λογική και ο σεβασμός.

 

Το review του φίλου μας ήταν καλούτσικο και αναμενόμενο από ερασιτέχνη και όχι επαγγαλματία του είδους. Μπορεί , λοιπόν, να χαρακτηριστεί ανεπαρκές και όχι απαράδεκτο.

 

Πράγματι στο dpreview.com υπάρχει η δοκιμή, αλλά στο conclusion βαθμολογείται στην εικόνα με 7,5. Άρα δεν ξεφεύγει κάτω από τον μέσο όρο της κατηγορίας. Είναι γενικά καλή.

 

Από εκεί και ύστερα αγαπητοί μου οδοντίατροι, επειδή είστε ψωνισμένοι με τα αποκτήματα σας των 1000-3000 ευρώ, δεν θέλω να σας στεναχωρέσω, αλλά οι απαιτητικοί της φωτογραφίας έχουν μείνει πιστοι φανατικοί του φιλμ και των αντίστοιχων μηχανών.

Φωτογραφίες κατηγορίας dslr συγκρίνονται άμεσα με μιας μεσαίας κατηγορίας με φιλμ.

Οι δε ακριβές με φιλμ των 5 κιλών βάζουν στον τοίχο τις dslr.

 

Θα μου πείτε οι ψηφιακές ευκολίες μας παρέσυραν....Χρήσιμες περισσότερο όμως στους πρακτικούς και βιασικούς ερασιτέχνες.

Έτσι ο κόσμος άρχισε να ζητάει ψηφιακές, οι φωτογράφοι άφησαν το φιλμ, εσείς αφήσατε τους φωτογράφους και οι εταιρείες σταμάτησαν να παραγουν αναλογικές.

Τότε πού ήσασταν να στηρίξετε τις αναλογικές? Βολευτήκατε με dslr και κάνετε τους καουμπόυδες με σαχλόκουτα των 2000 ευρώ. :P

Θα μπορούσε άνετα η καλή κατηγορία των αναλογικών να παράγεται, ακόμη από τις εταιρείες.

Θέλω να πώ ότι ήσασταν από αυτούς που απαξίωσαν την αναλογική φωτογραφία, και ασχολούνται τώρα με τσιπάκια.

Τζάμπα μάγκες.

 

 

φιλαρακο μου , εσυ πρεπει να εισαι και πολυ επαγγελματιας !

και μονο το υφος του post σου αλλα και τα γραπτα σου τα ιδια το αποδυκνειουν !

κριμα μονο γιατι θα μπορουσες με πραγματικα επιχειρηματα να υποστηριξεις (δεν χρειαζεται να αποδειξεις τιποτα) την υπεροχη του film εναντι του chip, και οχι με κραυγες ....

κριμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ουτως η αλλως τις περνας απο photoshop και εξαλειφεις θορυβους και αλλα τετοια. νομιζω τη σημερινη εποχη με τοσο ρετουσαρισμα στις εικονες δε παιζει και τοσο μεγαλο ρολο η μηχανη. μικρες ατελειες διορθωνονται

 

Αν είναι κάθε φωτογραφία που τραβάμε να πρέπει πρώτα να την περάσουμε από photoshop για να γίνει ανθρώπινη, καήκαμε φίλε μου. Κάτι τέτοια διαβάζουν μερικοί και μας κατηγορούν μετά ότι στρέψαμε (!!!) τη φωτογραφική βιομηχανία στη ψηφιακή εποχή.

 

Λογικα και η 18αρα θα ειναι πανω κατω τα ιδια (ποιοτητα,menu,ταχυτητα,ρυθμισεις) με μεγαλυτερο ομως zoom.

Φοβάμαι πως θα είναι χειρότερη, λόγω της υψηλότερης ανάλυσης και του μεγαλύτερου zoom. Ομολογώ πως την καλοέβλεπα καθώς συνδυάζει πρακτικότητα, καλή τιμή, super zoom και ευρυγώνιο. Απ' όσα διαβάζω όμως, μάλλον η Panasonic κάτι ξέχασε στο δρόμο για την τέλεια μηχανή - το θόρυβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάθε φωτογραφία που τραβάμε να πρέπει πρώτα να την περάσουμε από photoshop για να γίνει ανθρώπινη, καήκαμε φίλε μου. Κάτι τέτοια διαβάζουν μερικοί και μας κατηγορούν μετά ότι στρέψαμε (!!!) τη φωτογραφική βιομηχανία στη ψηφιακή εποχή.

 

 

Φοβάμαι πως θα είναι χειρότερη, λόγω της υψηλότερης ανάλυσης και του μεγαλύτερου zoom. Ομολογώ πως την καλοέβλεπα καθώς συνδυάζει πρακτικότητα, καλή τιμή, super zoom και ευρυγώνιο. Απ' όσα διαβάζω όμως, μάλλον η Panasonic κάτι ξέχασε στο δρόμο για την τέλεια μηχανή - το θόρυβο...

 

κριμα γιατι χρησιμοποιει και φακους leica και κατα καποιον τροπο τους απαξιωνει με την μειωμενη αποδοση,

παντως το ξαναλεω εγω απο τις ημερησιες φωτο που βγαζει ειμαι ευχαριστημενος, οχι οτι δεν θα την αλλαζα για κατι καλυτερο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από εκεί και ύστερα αγαπητοί μου οδοντίατροι, επειδή είστε ψωνισμένοι με τα αποκτήματα σας των 1000-3000 ευρώ, δεν θέλω να σας στεναχωρέσω, αλλά οι απαιτητικοί της φωτογραφίας έχουν μείνει πιστοι φανατικοί του φιλμ και των αντίστοιχων μηχανών.

Φωτογραφίες κατηγορίας dslr συγκρίνονται άμεσα με μιας μεσαίας κατηγορίας με φιλμ.

Οι δε ακριβές με φιλμ των 5 κιλών βάζουν στον τοίχο τις dslr.

.[/b]

 

 

Το αποκτημα μου κοστιζει 650 ευρω....βρες μου σε παρακαλω απαιτητιους φωτογραφιας που να ειναι ακομη τοσο κολλημενοι στο φιλμ.... εγω αντιθετα παντου βλεπω επαγγελματιες φωτογραφους με ψηφιακες....δεν ειμαι φανατικος της φωτογραφιας ουτε τσιρακι της panasonic ή της olympus... Το ξαναπα νομιζω η fz18 δεν αξιζει...η fz8 ειναι καλυτερη και σε θορυβο και σε εικονα...

 

Τωρα μια φωτογραφικη slr των 5 κιλων δεν βαζει στον τοιχο με τιποτα μια dslr των 5 κιλων....Πια!!! Καποτε την εβαζε.... κι αυτο οχι γιατι το φιλμ ειναι υποδεεστερο αλλα γιατι τα ηλεκτρονικα μερη των μηχανων προσφερουν πιο πολλες διευκολυνσεις στον φωτογραφο....και δυνατοτητες για πιο πολυ πειραματισμο απο ο.τι τα μηχανικα μερη των αναλογικων....

 

Τωρα το ανα θα κατσεις στην καρεκλα μου να σε εξετασω ή να σε θεραπευσω δεν με απασχολει...σου ευχομαι μονο μην βρεθεις εξω απο το ιατρειο με κανα αποστημα να πεθαινεις απο το πονο και αναγκαστεις να παρεις πισω τις βλακειες που λες.... δεν πιστευω οτι εθιξα κανεναν και ο τροπος που μιλησα εγινε αποδεκτος απο τους συνομιλητε μου....αν εσυ πειραχτηκες μετα απο τοσες μερες ..υπαρχουν και γραμμες ψυχολογικης υποστηριξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ταράζεσαι αγαπητέ συνάδελφε. Δε νομίζω πως οι κακεντρέχειες του tomasss να αντέχουν σε περισσότερο σχολιασμό. Μάλλον κάποια απωθημένα έβγαλε - με εννοείς φαντάζομαι... πατώντας σε μια κουβέντα για ψηφιακές μηχανές, που όντως σε κάποιες περιπτώσεις να ξέφυγε λιγάκι, αλλά όχι πάντως από εμάς.

Α βρε mihalakis, που να φανταζόσουν τι φωτιά θα έπαιρνε το review σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ειρωνία με το εξυπνακίστικο στυλ γραφής έδωσαν ρεσιτάλ στις απαντήσεις σας για την παρουσίαση της μηχανής. Δεν έχει σημασία για το αν έχεις δίκιο, αλλά να επιχειρηματολογείς σε κόσμιο επίπεδο.

 

Κατάλληλη, λοιπόν, η μηχανή μόνο για μπανιστιρι και κ@λους και απαράδεκτο το review της το οποίο δεν χρειάζεται γιατί υπάρχει το dpreview.com. Ακόμη, η μηχανή παίρνει πί@@ς λέτε (sucks)....

 

Δείτε συγκεκριμένα τί είπατε:

 

''Αρχίζω και είμαι βέβαιος πλέον οτι είσαι παντελώς άσχετος με το θέμα.

1ο μας πέταξες την μαλακία οτι το viewfinder είναι άχρηστο και οτι προτιμάς να βγάζεις φωτός βλέποντας από την οθόνη.

2ον μας πέταξες την υπέρτατη μαλακία οτι οι dsrl υστερούν γιατί δεν μπορούνε να τραβήξουν video

 

και τώρα μας σαβουριάζεις μια φωτό ''

 

''Ναι οκ μας έπεισες. Αυτές τις ορολογίες που τις βρίσκεις να μας πεις λίγο να ρίξουμε κανένα γκομενάκι.''

 

''να παρεις πισω τις βλακειες που λες..''

 

''Ηρθε η panasonic από το διάστημα και έφερε την FZ18 και μας γαργαλήθηκαν τα ....''

 

''εννοειται πως δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει dslr που ν ατραβαει βιντεο...απλα μου φανηκε χαζη η απορια σου...''

 

''Αλλωστε βαζω στοιχημα οτι και το παιδι που εκανε το review τα περισσοτερα απο αυτα που εγραψε τα αντεγραψε απο αλλο site....''

 

''Η συγκεκριμένη μηχανή είναι μόνο για να βγάζει ο μηχαλάκης κώλους στις παραλίες της ρόδου και για τίποτα άλλο''

 

''το πα και γω αλλωστε...για μπανιστηρι πρωτη ειναι..''

 

''ή καθάριζες αναμνηστικά με μια παπαρομάτικ''

 

''το κοινό μάτι δύσκολα ξεχωρίζει τις διαφορές από τη "μάπα" του mihalakis''

 

''και οσοι γνωριζουν τους φαινεται χαζο''

 

''..αν εσυ πειραχτηκες μετα απο τοσες μερες ..υπαρχουν και γραμμες ψυχολογικης υποστηριξης...''

 

έπειτα από όλα αυτά, καταλαβαίνετε γιατί απάντησα αναλόγως.

 

Ακόμη, αναφέρθηκε ότι το φιλμ είναι υποδεέστερο της ψηφιακής.

Πρακτικά ισχύει ότι ένα φιλμ καλής ποιότητας = 20ΜP.

Μένει λοιπόν η ποιότητα του φακού και της εμφάνισης να λύσει τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ειρωνία με το εξυπνακίστικο στυλ γραφής έδωσαν ρεσιτάλ στις απαντήσεις σας για την παρουσίαση της μηχανής. Δεν έχει σημασία για το αν έχεις δίκιο, αλλά να επιχειρηματολογείς σε κόσμιο επίπεδο.

 

....

 

Δείτε συγκεκριμένα τί είπατε:

 

...

 

έπειτα από όλα αυτά, καταλαβαίνετε γιατί απάντησα αναλόγως.

 

Διαπιστώνω ότι έχεις φοβερή ευχέρεια στο να αποδελτιώνεις μηνύματα, ξεχνώντας όμως να κάνεις αυτό που προτάσσουν οι βασικοί κανόνες δεοντολογίας: να βάζεις μπροστά από κάθε μήνυμα τον συγγραφέα του!!! . Θα μπορούσε βέβαια να πει κανείς ότι αναφέρεσαι γενικά, αλλά εσύ ξεκίνησες με προσωπική επίθεση κατά δύο συγκεκριμένων ατόμων και έβαλες σαν σημαία του φιλιππικού σου το επάγγελμά μας. Συνεχίζεις όμως να χρησιμοποιείς τον πληθυντικό παρόλο που καμιά από τις παραθέσεις σου δεν με αφορά κι από τη στιγμή που δεν περιμένω να ψάξει κανείς 8 σελίδες για να δει ποιός έγραψε τι, θεωρώ ότι εξακολουθείς να με προσβάλλεις σε προσωπικό επίπεδο.

Καλύτερα λοιπόν, πριν συνεχίσεις να δίνεις συμβουλές περί κοσμιότητας και επιχειρημάτων (που κατά τ' άλλα δεν έχεις άδικο) κι επειδή δεν περιμένω πλέον να επανορθώσεις (θα το είχες κάνει ήδη έστω και έμμεσα αν ήθελες), θα σου πρότεινα να τσεκάρεις λιγάκι τις θερμοκρασίες που ανεβάζει ο εγκέφαλος σου και τις συνδέσεις του με τα δάχτυλά σου (για να είμαι και στο κλίμα του forum) γιατί μάλλον κάπου σου βγάζει κάποιο bug...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαπιστώνω ότι έχεις φοβερή ευχέρεια στο να αποδελτιώνεις μηνύματα, ξεχνώντας όμως να κάνεις αυτό που προτάσσουν οι βασικοί κανόνες δεοντολογίας: να βάζεις μπροστά από κάθε μήνυμα τον συγγραφέα του!!! . Θα μπορούσε βέβαια να πει κανείς ότι αναφέρεσαι γενικά, αλλά εσύ ξεκίνησες με προσωπική επίθεση κατά δύο συγκεκριμένων ατόμων και έβαλες σαν σημαία του φιλιππικού σου το επάγγελμά μας. Συνεχίζεις όμως να χρησιμοποιείς τον πληθυντικό παρόλο που καμιά από τις παραθέσεις σου δεν με αφορά κι από τη στιγμή που δεν περιμένω να ψάξει κανείς 8 σελίδες για να δει ποιός έγραψε τι, θεωρώ ότι εξακολουθείς να με προσβάλλεις σε προσωπικό επίπεδο.

Καλύτερα λοιπόν, πριν συνεχίσεις να δίνεις συμβουλές περί κοσμιότητας και επιχειρημάτων (που κατά τ' άλλα δεν έχεις άδικο) κι επειδή δεν περιμένω πλέον να επανορθώσεις (θα το είχες κάνει ήδη έστω και έμμεσα αν ήθελες), θα σου πρότεινα να τσεκάρεις λιγάκι τις θερμοκρασίες που ανεβάζει ο εγκέφαλος σου και τις συνδέσεις του με τα δάχτυλά σου (για να είμαι και στο κλίμα του forum) γιατί μάλλον κάπου σου βγάζει κάποιο bug...

 

Ειλικρινά ζητάω συγνώμη από εσένα drlag μόνο, που από ότι επαλήθευσα δεν είπες τίποτε από τα παραπάνω.

 

Πράγματι το ''οδοντίατροι'' είναι λάθος.

 

Διορθώνω , λοιπόν, και αφήνω μόνο τον Lemuria από τον κλάδο και τους υπόλοιπους στους οποίους αντιστοιχει η κάθε φράση που παρέθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...