Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: απεριόριστες κλήσεις από το κινητό τηλέφωνο με κόστος 100 δολάρια το μήνα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωτιά άναψε στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας των ΗΠΑ η ανακοίνωση της Verizon Wireless το πρωί της Τρίτης σχετικά με τη διάθεση ενός νέου προγράμματος κινητής τηλεφωνίας, το οποίο έχει πάγιο 99,99$ και δίνει τη δυνατότητα για απεριόριστες κλήσεις από το κινητό τηλέφωνο χωρίς κόστη περιαγωγής οπουδήποτε στις ΗΠΑ, και χωρίς χρεώσεις για κλήσεις μεγάλης απόστασης (long-distance calls).

 

Μόλις 5 ώρες μετά ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής της, η AT&T, ανακοίνωσε τη διάθεση του ίδιου προγράμματος, ενώ 3 ώρες αργότερα και η T-Mobile παρουσίασε τη σχετική της πρόταση, με τη διαφορά ότι στο δικό της πρόγραμμα περιλαμβάνεται και η αποστολή απεριόριστων SMS και MMS με εικόνες. Αυτές οι ανακοινώσεις οδήγησαν σε πτώση τις μετοχές όλων των αμερικανικών εταιριών κινητής τηλεφωνίας.

 

Ο Craig Moffett, αναλυτής της Sanford C. Bernstein, έγραφε σε πρωινή του ενημέρωση ότι το πρόγραμμα της Verizon Wireless θα έχει αντίκτυπο για αρκετά χρόνια, και το χαρακτήρισε αντίστοιχης σημασίας με την εισαγωγή από την Sprint του πρώτου πακέτου απεριόριστων κλήσεων long-distance τη δεκαετία του '90. Λίγο μετά ήρθε η απάντηση από τις άλλες δύο εταιρίες.

 

Ένας σχετικά μικρός αριθμός συνδρομητών αναμένεται να μεταβεί σε κάποιο από αυτά τα νέα προγράμματα, ωστόσο οι επενδυτές θεώρησαν ότι τα έσοδα που θα χάσουν οι πάροχοι από τους συνδρομητές που τώρα πληρώνουν περισσότερα χρήματα δύσκολα θα καλυφθούν από τους συνδρομητές που θα αναβαθμιστούν σε αυτά από κάποιο φθηνότερο πρόγραμμα. Έτσι οι μετοχές της Verizon και της AT&T μειώθηκαν κατά 6,6% και 5,3% αντίστοιχα, ενώ και η μετοχή της Deutsche Telekom (μητρικής της T-Mobile USA) σημείωσε μικρή πτώση.

 

Μέχρι σήμερα μόνο κάποιοι μικροί πάροχοι κινητής τηλεφωνίας έδιναν στους συνδρομητές τους τη δυνατότητα να πραγματοποιούν απεριόριστες κλήσεις από το κινητό τους τηλέφωνο, και μάλιστα με πάγιο πολύ χαμηλότερο από τα 100$, αλλά οι συνδρομητές τους χρεώνονται τις κλήσεις που πραγματοποιούν εκτός της περιορισμένης ζώνης που καλύπτουν τα δίκτυά τους.

 

Source.png Πηγή: New York Times

Source.png Πηγή: adslgr.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δλδ γύρω στα 75euro?

μόνο αν σκεφτούμε τι μας δίνουν με αυτά εδώ βγάζουμε συμπέρασμα για τις εταιρίες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιον που κανει μεγαλη χρηση του τηλεφωνου συμφερει,για τουs μεγαλουs σε ηλικια ομωs που κανουν μονο αστικεs κλησειs και που αντιπροσωπευει ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου μαs [ειμαστε χωρα γεροντων,μην το ξεχναμε],η τιμη ειναι μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το βλεπω πολυ μαρκετινγκ το σκηνικο...Κλασικη περιπτωση δημιουργιας αναγκης...Τι παει να πει απεριοριστες κλησεις;Πλην ελαχίστων περιπτώσεων οι περισσότεροι πόσο θα μιλήσουν στο κινητό τους το μήνα;200? 400, 500 λεπτα; Όλη η Αμερική έχει broadband οπότε οι περισσότεροι συνδυάζουν το σταθερό τους με άφθονο δωρεάν χρόνο ομιλίας... Υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν voip. Σιγά σιγά εμφανίζονται κινητά με wifi, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως voip. Στις ΗΠΑ κάθε γωνιά είναι και ένα wifi spot. Άντε να θέλει να μιλήσει κάποιος και με την καλή του. Ας βάλει ένα πρόγραμμα με έναν αριθμο (όπως το non stop). Αρα άλλα 100 δολάρια είναι πολλά για απεριόριστες κλήσεις (που στην πράξη δεν χρειάζονται όπως εξήγησα με τόσες επιλογές που έχει ο καταναλωτής πλεον). Αυτό ίσως να έχει νόημα όταν μιλάει κάποιος τουλάχιστον 900 λεπτά το μήνα σε κινητό μιας και μέχρι πρόσφατα τόσο είχε στη verizon το συγκεκριμένο προσφέροντας μάλιστα mms,sms,wap,unlimited night and weekend calls κ.α.

 

Στην ουσία εκει που το μήνα ειχες 22 μέρες (όχι νύχτες γιατι η νύχτα και τα ΣΚ είναι δωρεάν)να καταναλώσεις 900λεπτά, τώρα σου λέει οτι μπορείς να φας πάνω από 900 λεπτά (σαν πολλά δεν είναι; ) σε 22 μέρες χωρίς να υπολογίζουμε όπως είπα νύχτες και ΣΚ, και μάλιστα χωρίς τα προνόμια που είχε μέχρι τώρα το πρόγραμμα με τα mms, sms etc.Πιο πολύ θα τραβήξει το πρόγραμμα γιατί σου προσφέρει την άνεση του απεριόριστου,ελάχιστοι όμως θα το εκμεταλλέυονται. Καταληκτικα δεν το θεωρω και τοσο εντυπωσιακο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσω τις παθολογικές περιπτώσεις αμέσως μου έρχονται στο μυαλό τουλάχιστον 2 κολλητοί μου που με κόπο κρατάνε τους λογαριασμούς τους στη ζώνη των 90-120ε. Εγώ δεν θα το έπαιρνα αλλά σίγουρα θα βοηθούσε πολλούς.

Πάντως δεν περίμενα τόσο σύντομα να περάσει το "απεριόριστα" και στα κινητά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ΤIM πήγε να κάνει κάτι με non-stop αλλά επειδή είχαν γονατίσει το δίκτυό κάνοντας κατάχρηση (μιλούσαν για παράδειγμα 9 ώρες την ημέρα ορισμένοι) το πήγαν στα 500 λεπτά. Δεν λέω ότι οι ελληνικές εταιρίες δεν είναι αδηφάγες οπότε αποκλείεται να το κάνουν, αλλά και να είχαν την πρόθεση με τα γίδια καταναλωτές που υπάρχουν θα το είχαν πάρει πίσω το συντομότερο δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ΤIM πήγε να κάνει κάτι με non-stop αλλά επειδή είχαν γονατίσει το δίκτυό κάνοντας κατάχρηση (μιλούσαν για παράδειγμα 9 ώρες την ημέρα ορισμένοι) το πήγαν στα 500 λεπτά. Δεν λέω ότι οι ελληνικές εταιρίες δεν είναι αδηφάγες οπότε αποκλείεται να το κάνουν, αλλά και να είχαν την πρόθεση με τα γίδια καταναλωτές που υπάρχουν θα το είχαν πάρει πίσω το συντομότερο δυνατόν.

 

δεν καταλαβενω γιατι καποιος που εκμεταλλεύεται στο επακρο ενα πακετο (το οποιο το εχει πληρωσει, δεν ειναι δωρεαν) να θεωρειται γιδι??? και να μην θεωρειται αυτος που την εχει αγορασει και δεν την εκμεταλευεται σωστα... π.χ. εχω adsl και ειμαι συνεχεια μεσα στο internet κατεβαζω κατεβαζω....εστω οτι το κανουν ολοι αυτο...τι φταιω εγω αν η εκαστοτε εταιρεια δεν ειναι σε θεση να μου προσφερει αυτο που μου πουλησε? φυσικα οχι... το non stop το αγορασα γιατι ειναι απεριοριστο...τι πιο απλο... αν δεν το αντεχει το δικτυο σου απλα δεν κανεις μια τετοια προσφορα ή την περιοριζεις σε καποιον αριθμο πακετων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ακριβό το θεωρώ, τουλάχιστον εγώ που μιλάω στο κινητό μια φορά το χρόνο, μόνο μηνύματα στέλνω.

 

εσύ δεν χρειάζεται καν να πάρεις δωρεάν χρόνο ομιλίας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα 100$ αύριο 50$ και μεθαύριο 30$, απλά έπρεπε να γίνει η αρχή από κάποιον, τα υπόλοιπα θα τα κανονίσει ο ανταγωνισμός, που είναι ιδιαίτερα σκληρός στις Η.Π.Α. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό και στην Ελλάδα μας!

Αφού έγινε απο μία εταιρεία πιστευω οτι θα το υοθετήσουν και άλλες!

Ζήτω το Π.Ν. και το Κ.Ε.ΠΟΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβενω γιατι καποιος που εκμεταλλεύεται στο επακρο ενα πακετο (το οποιο το εχει πληρωσει, δεν ειναι δωρεαν) να θεωρειται γιδι??? και να μην θεωρειται αυτος που την εχει αγορασει και δεν την εκμεταλευεται σωστα... π.χ. εχω adsl και ειμαι συνεχεια μεσα στο internet κατεβαζω κατεβαζω....εστω οτι το κανουν ολοι αυτο...τι φταιω εγω αν η εκαστοτε εταιρεια δεν ειναι σε θεση να μου προσφερει αυτο που μου πουλησε? φυσικα οχι... το non stop το αγορασα γιατι ειναι απεριοριστο...τι πιο απλο... αν δεν το αντεχει το δικτυο σου απλα δεν κανεις μια τετοια προσφορα ή την περιοριζεις σε καποιον αριθμο πακετων...

Διότι και η γιαγιά μου καταλαβαίνει την έννοια του non stop. Όσο για την adsl γνωρίζεις τι σημαίνει μισθωμένο? E...non stop adsl ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΜΕΝΟ για να κατεβάζεις 24/7....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...