Προς το περιεχόμενο

MacBook και MacBook Pro με επεξεργαστή Penryn [αρχές 2008])


Steven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει Sony ή Toshiba με 13'3 οθόνη και 1,050 euro????

Έχεις δει κάτι? Για πες μου? Με ενδιαφέρει...

Θα πήγαινα στο macbook μόνο και μονο για τη μικρή οθόνη και την τιμή στην προκειμένη περίπτωση... Εγώ θα χτυπήσω για μένα ένα μεγαλύτερο (macbook πάντα) και μάλλον το μαύρο....

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θα μπορέσει να κάνει τη δουλειά της (word, excel, spss, internet) με το μηχάνημα να έχει ΜΟΝΟ XP ή θα έχει προβλήματα στην καθημερινότητά της? Μιλάω για θέματα keyboard, απόδοση των XP, χρήση προγραμμάτων κλπ

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Οχι δεν θα εχει προβλημα κανενα με θέματα keyboard, απόδοση των XP, χρήση προγραμμάτων κλπ.

 

Απλα θα εχει δωσει σχετικα αρκετα χρηματα, για εναν βαρυ 13.3" με μικρη εγγυηση και αργο και ακριβο service.

 

 

Υπάρχει Sony ή Toshiba με 13'3 οθόνη και 1,050 euro????

Έχεις δει κάτι? Για πες μου? Με ενδιαφέρει...

Θα πήγαινα στο macbook μόνο και μονο για τη μικρή οθόνη και την τιμή στην προκειμένη περίπτωση... Εγώ θα χτυπήσω για μένα ένα μεγαλύτερο (macbook πάντα) και μάλλον το μαύρο....

 

Thanx

 

 

Οι τιμες που αναφερεις ειναι με Φπα? (1050 ευρω)

 

Γιατι το μεσαιο λευκο macbook κανει 1270 ευρω με φπα. Εκτος αν αναφερεσαι στο αργο macbook με την λιγη ram και την απουσια dvd αντιγραφικου.

 

 

Σε αυτα τα λεφτα (1270 ή 1070 για το αργο) βρισκεις ελαφρυτερα, πολλες φορες γρηγοροτερα και καλυτερα εξοπλισμενα, με μεγαλυτερη εγγυηση φορητα.

 

Επισης,επειδη λες οτι σε ενδιαφερει η φορητοτητα μηπως πρεπει να δεις κατι πιο ελαφρυ?

Το macbook 13.3" ειναι με διαφορα ενα απο τα βαρυτερα αν οχι το βαρυτερο 13.3" που κυκλοφορει. (2.27kg)

Τα 13,3" toshiba παιζουν στα 1.9-2.0kg , ενω μερικα ακριβοτερα sony παιζουν ακομα πιο κατω.

Επισης υπαρχουν και 14.1" φορητα με βαρος μολις 2.0 kg! Ετσι εχεις κερδισει και σε μεγεθος οθονης αλλα και σε βαρος...

 

 

Αρα αν σε ενδιαφερει η φορητοτητα ,δεν ειναι οτι καλυτερο το macbook για 13.3".

Καλυτερα να δεις αλλα 13.3" ή 14.1" πιο ελαφρια ή ακομα και το macbook air(πιο ακριβο ομως).

Ή αν θελεις κορυφαια φορητοτητα χωρις να ξοδευτεις πολυ, μπορεις να χτυπησεις 12.1" με βαρος 1.3kg, 3 χρονια εγγυηση,πραγματικη αυτονομια 6+ ωρες και τιμη 1400 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλαβε ο haHa.. :( Παντως μπορεις να βρεις ισως και καλυτερες λυσεις σε αυτα τα λεφτα απο το macaki (ψαξε αμα θες σε e-shop, plaisio, κλπ... απο το internet) και να μην εχεις <<""""προβληματα"""">> με λειτουργικο.. Οσο για την δικια σου επιλογη ;) προχωρα...

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=142368

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=136505

....

 

προσωπικα προτιμω το DELL..

 

(λαμβανοντας υποψην και τα service της καθε εταιριας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μερικες καλες φορητες προτασεις (εκτος του 13.3" macbook) :

 

13.3"

 

macbook air (αισθητα ελαφρυτερο σχεδον ενα κιλο κατω , πιο ποιοτικο, ,πιο αργος επεξεργαστης, καλυτερη οθονη, τσιμπημενη τιμη ομως, 1790 ευρω)

DELL XPS 1330 (καλυτερα εξοπλισμενο, ελαχιστα πιο αργο ως προς τον επεξεργαστη, φθηνοτερο, μεγαλυτερη εγγυηση,πιο ποιοτικο, αισθητα πιο ελαφρυ, κορυφαιο service)

Satellite U400-112 (καλυτερα εξοπλισμενο, πιο αργο ως προς τον επεξεργαστη, μεγαλυτερη εγγυηση, αισθητα πιο ελαφρυ)

 

 

 

14.1"

 

LG EXPRESS DUAL R405-S.CP14HS (φθηνοτερο, πιο γρηγορο, καλυτερα εξοπλισμενο, μεγαλυτερη εγγυηση, ιδιο βαρος παρολο που εχει μεγαλυτερη οθονη)

HP 6910P T8300/14.1/2GB/160GB GB961EA (φθηνοτερο, καλυτερα εξοπλισμενο, καλυτερη οθονη ,μεγαλυτερη εγγυηση, πιο ποιοτικο,αισθητα μικροτερο βαρος παρολο που εχει μεγαλυτερη οθονη)

Vaio VGN-CR31S/W (λιγο ακριβοτερο απο το χαμηλο μοντελο macbook, αλλα ειναι πολυ καλυτερα εξοπλισμενο, εχει μεγαλυτερη οθονη και καλυτερη,αλλα ειναι και βαρυτερο,νεω εχει και αυτο μονο 1 χρονο εγγυηση οπως και το macbook. Τουλαχιστον σε αυτο διατιθεται επεκταση εγγυησης.)

 

 

 

12.1"

 

HP Compaq 2510p C2-D ULV 1.33 GHz/2048 MB/12.1"/120GB KE240EA (αισθητα πιο ελαφρυ,σχεδον ενα kg πιο κατω, με μειονεκτημα οτι εχει πιο μικρη οθονη, πιο αργος επεξεργαστης, πιο ακριβο,αλλα ποιοτικοτερο και με μεγαλυτερη εγγυηση και οτι πρεπει για φορητοτητα,τεραστια αυτονομια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι λίγο offtopic τα τελευταία θέματα? :/

Ας μετακινηθούν σε ένα νέο post :)

 

Ο φίλος έχει δίκιο, γιαυτο μετακίνησα τη κουβέντα εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2165779#post2165779

 

Απλά ξεφύγαμε γιατι η πρώτη ερώτηση αφορούσε τα macbook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Tα MBP LED.

 

Το panel που ρωταει ο iced δεν εχει σχεση με το backlighting που αναφερεις.. :P

 

 

Παιδια ξερετε τι tft panels φοραει το MB? Ή και τα πιο μεγαλα μοντελα

Φορανε tn panels.Οπως και σχεδον ολοι οι φορητοι.(με εξαιρεση καποιους παλιοτερους thinkpad με ips panel και καποια 12" απο dell,hp,ibm που φορανε και τωρα ips! Κορυφη!:-D)

 

Τωρα τι πανελ φορανε ακριβως(μοντελο, μαρκα κλπ), δε ξερω.

Γενικοτερα τα MB εχουν μια μετρια προς το καλη οθονη, ενω το mbp εχουν πολυ καλή οθονη.

Επισης το mbp εχουν οπως αναφερθηκε και led backlighting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους καινουριους iMac , ο 20" φοραει tn , ενω 24" φοραει s-ips!!

Απλα καμμια σχεση οι οθονες τους!!

 

Για να το πω και πιο απλα ο 20" φοραει οθονη των 200 ευρω ,ενω ο 24" των 700 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ναι ε? Τι τσιγκουνιες ειναι αυτες στο 20"? Μου την εσπασε λιγο αυτο... Ισως ελεγε για το προηγουμενο για ips, δεν ξερω για δεν ηταν σαφες...

 

Ναι οντως υπαρχει μεγαλη διαφορα με τα πανελ, το ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ναι ε? Τι τσιγκουνιες ειναι αυτες στο 20"? Μου την εσπασε λιγο αυτο... Ισως ελεγε για το προηγουμενο για ips, δεν ξερω για δεν ηταν σαφες...

 

O προηγουμενος iMac (δηλαδη αυτος που κυκλοφορουσε μεχρι τον περασμενο Αυγουστο και ηταν ασπρος-πλαστικος και οχι αλουμινενιος)

ειχαν τοσο ο 20αρις οσο και ο 24αρις, ips(ή pva) panel!

 

Ο καινουριος αλουμινενιος iMac εχει ips panel στον 24ari και tn panel στον 20αρι...

Δες εδω:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1736194#post1736194

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1735650#post1735650

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1735714#post1735714

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το panel που ρωταει ο iced δεν εχει σχεση με το backlighting που αναφερεις..

Έχεις ένα δίκιο... 5μιση ώρα το πρωί απο ξενύχτι όμως... δώστε και μία συγχώρεση στον άμοιρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά

 

θέλω τη βοηθειά σας.σκέφτομαι να πάρω laptop και κλείνω πολύ προς MBP μεριά.Και επειδή θα μου το φέρουν απο Αμερική θα μου βγει αρκετα φθηνότερος...Αλλα θέλω να μου πείτε , επειδή έχω καταλάβει ότι οι mac ειναι απο μόνοι τους μια διαφορετική κατηγορία υπολογιστών, τι διαφορά έχουν από τα υπόλοιπα laptop μιας και όπως παρατηρώ με τα ιδια χρήματα παιρνεις π.χ. ενα vaio με αρκετά καλυτερα χαρακτηριστικα..

 

ΟΚ,ξέρω για το διαφορετικό λειτουργικο και παρότι δεν το ξέρω έχω τη διαθεση να το μάθω αλλά είναι μόνο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...