Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πράγματι η lenovo/ibm που είναι; 

 

τα καλύτερα λαπτοπ με διαφορά και τα αφήνετε έξω; τα υπόλοιπα είναι έτη φωτός πιο πίσω

 

 

και να πιστέψω τώρα πως ο συγγραφέας του νήματος δουλεύει στον τομέα της πληροφορικής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι η lenovo/ibm που είναι; 

 

τα καλύτερα λαπτοπ με διαφορά και τα αφήνετε έξω; τα υπόλοιπα είναι έτη φωτός πιο πίσω

 

 

και να πιστέψω τώρα πως ο συγγραφέας του νήματος δουλεύει στον τομέα της πληροφορικής;

 

Εντωμεταξύ η IBM/Lenovo είναι η μόνη (Windows XP laptops) που εθεάθη στο διεθνή διαστημικό σταθμό (NASA/ISS).

 

ISS-35_Chris_Hadfield_with_Cardiolab_%28

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εταιρεία έχει καλά και κακά μοντέλα.

 

Εγώ πάντως για επαγγελματική χρήση, τα καλύτερα θεωρώ ότι είναι τα Lenovo της σειράς Τ (πρώην Thinkpad της ΙΒΜ) και για προσωπική χρήση τα Toshiba Portege.

 

Και βέβαια laptop θεωρώ ότι είναι οριακά μέχρι 15''.

Τα μεγαλύτερα είναι Ntoulaptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μηχάνημα να μην κολλάει πουθενά, αγόρασε ένα τέτοιο (Panasonic Toughbook):

 

post-294072-0-04381000-1397160608_thumb.jpg

 

 

Είναι πιστοποιημένα κατά MIL-STD-810G Method 516.6 Procedure IV για transit drop test, και IEC 60529 Sections 13.4, 13.6.2, 14.2.5 και 14.3 για IP65.

 

Δεν κοστίζει πολύ περισσότερο από ένα Macbook, αλλά σε αντίθεση με αυτό αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Συμφωνώ σε πολλά από όσα λές αλλά όχι για το φτηνές κατασκευές. Τα VAIO έχουν φοβερά υλικά κατασκευής, άψογη θερμική συμπεριφορά,πολύ καλή συναρμογή και οθόνες. Εγώ είμαι super ευχαριστημένος από όσα vaio είχα μέχρι τώρα (FS ,TX, FE). Τα FS και FE είχαν κατασκευή από μαγνήσιο και τα TX από ανθρακονίματα. Απο εκεί και πέρα μόνο σε IBM έχω δεί κάτι καλύτερο από άποψη ποιότητας-κατασκευής, ενώ Dell και Mac είναι στα ίδια επίπεδα.

Εε τα Vaio δεν είναι καλά...Εγώ έχω vaio μολίς 1,5 χρονο και απο τώρα "χάνει λαδια"..κολαει..με λιγα λογια άστα βραστά..δεν ξαναγοραζω vaio με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε τα Vaio δεν είναι καλά...Εγώ έχω vaio μολίς 1,5 χρονο και απο τώρα "χάνει λαδια"..κολαει..με λιγα λογια άστα βραστά..δεν ξαναγοραζω vaio με τίποτα!

 

Μόνο που παρέθεσες ένα μήνυμα μου από το 2008 (6,5 χρόνια πριν) όπου φυσικά αναφερόμουν στην μέχρι τότε κατάσταση. Μερικά χρόνια αργότερα η Sony Vaio αποφάσισε μια στροφή  σε φτηνότερα και άρα λιγότερο ποιοτικά laptop. Σήμερα και σε γενικές γραμμές τα premium μοντέλα της Sony (η Vaio πλέον ακολουθεί δικό της δρόμο) εξακολουθούν να είναι αξιόλογα, ενω τα μοντέλα της σειράς 400-800 ευρώ δεν διαφέρουν και πολύ από τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που παρέθεσες ένα μήνυμα μου από το 2008 (6,5 χρόνια πριν) όπου φυσικά αναφερόμουν στην μέχρι τότε κατάσταση. Μερικά χρόνια αργότερα η Sony Vaio αποφάσισε μια στροφή  σε φτηνότερα και άρα λιγότερο ποιοτικά laptop. Σήμερα και σε γενικές γραμμές τα premium μοντέλα της Sony (η Vaio πλέον ακολουθεί δικό της δρόμο) εξακολουθούν να είναι αξιόλογα, ενω τα μοντέλα της σειράς 400-800 ευρώ δεν διαφέρουν και πολύ από τον ανταγωνισμό.

χαχαχα σορρυ δεν το ειδα...ναι συμφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...