Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

sony vaio κορυφή. χάλασε ο δίσκος σε ένα χρόνο εντός εγγύησης τους πήρα τηλέφωνο και ήρθαν με το πήρανε, τον αλλάξαν και μου το ξανά έστειλαν πίσω. άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 απο εμενα σε Dell για τον σχεδιασμο τους,τις αποδοσεις τους και να μην ξεχναμε το καλητερο κατα την γνωμη μου σερβις τους!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω πολλά-πολλά με την HP, ούτε γενικώς γουστάρω τα branded laptops (κυρίως λόγω του bloatware που τα φορτώνουν), ξαναγόρασα την παλιά μου "αγάπη" το TC4400 (από ΗΠΑ, εδώ Ευρώπη έβρισκα μόνο το TC4200), του έβαλα Win8, του φόρεσα και άλλα 2GB μνήμης, τα πάντα δουλεύουν 100% και πάει σφαίρα. Με 150€ πήρα ένα μηχάνημα που τρέχει τα 8αρια χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι laptop-tablet μαζί, έχει features που μόνο ακριβά laptops έχουν (π.χ. thumbprint sensor), και γενικά μπορεί να κάνει τα πάντα άνετα και γρήγορα...best v-f-m κίνηση που έχω κάνει τα τελευταία 3-4 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο αξιόπιστο λάπτοπ που είχα και δουλεύει ακόμα άψογα είναι το LG P1 Express Dual. Πραγματικά απροβλημάτιστο και αθόρυβο. Έχω αλλάξει μόνο ένα σκληρό. Σε αντίθεση με το Toshiba μου (Α500-1C0), του οποίου μεν η αντιπροσωπεία με έχει εξυπηρετήσει, αλλά έχει χρειαστεί να το πάω 6 φορές μέχρι σήμερα και δεν είμαι ευχαριστημένος. Κάνει θόρυβο το ανεμιστηράκι διαρκώς, καίει, και κουνιέται όλο το πληκτρολόγιο σαν να είναι έτοιμο να σπάσει ενώ το έχω αλλάξει ήδη 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IBM Thinkpad

 

Macbook Pro

 

====================

 

Tα Lenovo για την ποιοτητα κατασκευής τους και το macbook για το υπεροχο λειτουργικο του.

Μακαρι να ειχα συνδιασμο Thinkpad με MacOS ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όπως είδατε από το πρώτο μου και άτυχο post έχω ένα vaio εδώ και 7 περίπου χρονια.

μέχρι σήμερα που όπως έγραψα δεν βρήκα τι έχει ,είναι ευχαριστημένος.

είναι το πρώτο  μου laptop όμως και δεν έχω "προσοπικι" εμπειρία από αλλα.

το δικό μου πάντως δεν έβγαλε μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα,είναι αθόρυβο,καλές θερμοκρασίες,πολύ καλή οθόνη και άψογο service μέσα στην εγγίσει.παλιά η τηλεφωνική υποστήριξη ήταν καλή για ορισμένα θέματα  πριν πάρει το service η ελλάδα.ποιότητα κατασκευής άψογη,πολύ ανθεκτικό,"καλιδιαρκεια" μπαταρίας 3 χρονια.

πλέον έχει και οικονομικά μοντέλα απότι είδα.

εγώ βεβαια το πήρα σε "ισπιλι" τιμή γιατί ήταν από τα πρώτα που ήρθαν ελλάδα τότε.

 

τα μείον ότι έχει πολλά προεγκατεστημένα "προγραμμς"(για κάποιον είναι πλεονέκτημα),έχει ακριβό service εκτος εγγύησης .

 

ίσος να έπαιρνα dell για το service μονο και γιατί είναι πολύ ανθεκτικά.αλλα σε σχεδιασμό μαρεσούν πολύ τα sony και apple.mono που apple δεν θα έπαιρνα γιατί είναι πολύ ακριβά και έχουν το πιο ακριβό service και περιφερειακά αν χρειαστείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέχρι πριν ένα χρόνο και για 3 χρόνια είχα έναν HP Compaq...Καλό και τίμιο για λεφτά του laptop. Μετά τον 3ο χρόνο άρχισε να κλατάρει μετά από πολυ σκληρή χρήση όμως. Τα λεφτά του τα έβγαλε.

 

Εδώ και ένα χρόνο περίπου είμαι με ένα Asus UX21 Zebnook. Το πήρα γιατί πρώτα πρώτα χρειαζόμουν λαπτοπ για δουλειά και σχολή και επίσης μετά τα 2,5 κιλά του Compaq έπρεπε να ηρεμήσει και λίγο η μέση μου. :-D  Οπότε έψαξα για κάτι μικρό, ελαφρύ, γρήγορο και δυνατό. Η 11,6" οθόνη ήταν τελικά ιδανική για μένα, το 1 κιλό που ζυγίζει απλά βολικό και το πόσο άνετα τρέχει τις εφαρμογές που θέλω με κάνει να το θεωρώ μία πολύ καλή επιλογή.

 

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν ανάμεσα σε Macbook Air και Asus UX21 Zenbook, αλλά η πολύ καλή τιμή που το βρήκα και οι οικονομικές δυσκολίες εκείνη την περίοδο δεν μου άφησαν πολλά περιθώρια καθώς μία οικονομική διαφορά μεταξύ τους την είχαν. Συν ότι από πλευράς hardware το Asus είχε μία μικρή υπεροχή(μπορεί και τρίχες βέβαια γιατί ποτέ δεν τα έτρεξα μαζί)

 

Αλλά επειδή πάντα θα θέλω το κάτι παραπάνω, θα ήθελα πολύ να έχει παραπάνω θύρες επικοινωνίας και εκτός από τις USB και μία Firewire(γι' αυτό έπαιξε σαν ενδεχόμενο και το Mac λόγο Thunderbolt) και ελπίζω μόλις λήξει η εγγύηση να μπορεσω να βάλω τον ssd της ADATΑ.

 

Αυτά. Οπότε η ψήφος μου παει στην Asus. Και η δεύτερη ψήφος στο Macbook Air. Αλλά αυτό μόνο και μόνο επειδή έχω δοκιμάσει μόνο αυτά τα δύο. Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι του desktop εδώ και αρκετά χρόνια. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα η ισχυουσα αποψη δεν ειναι τοσο ευνοικη για τα Acer ΑΛΛΑ απο προσωπικη πειρα και οσον αφορα στην αναλογια κοστους/δυναμικης, δεν εχω πραγματικα κανενα παραπονο απο αυτα τα μαραφετια, χρονια τωρα. 

πειτε μου οτι δεν ειμαι ο μονος, προσφέρετε μία λυτρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατ' εμέ θα έπρεπε να γίνει μια ανανέωση στην ψηφοφορία. Να μπουν οι μάρκες που λείπουν και να μιδενίζεται μια φορά το χρόνο/ μια φορά στα 2 χρόνια, να ξέρουμε τι μας γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι σήμερα οτι laptop η netbook εχω αγοράσει ειναι acer και δεν ειχα ποτε πρόβλημα αντιθέτως μαλιστα αν και εχουν τραβήξει πολλες κακουχίες στο πέρασμα των χρόνων εχουν αποδειχτεί σκυλιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...