Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση..

ερώτηση 2η: σπάει με διαφορετικό τρόπο εκτός απο dictionary attack;

Θα διαφωνησω με τον Gi0. Tα wpa σπανε και με bruteforce επιθεση.Αν εχεις το handshake, μπορεις στα windows που το εχω δοκιμασει να χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα σαν το cain&abel. Βαζεις το handshake, δινεις το μηκος και το ειδος των χαρακτηρων που μπορει να περιεχει ο κωδικος, και περιμενεις να σου βγαλει το σωστο.

 

Υ.Γ. Σε δικο μου pc(cpu pentium4 @ 3.4ghz) προσπαθησα με τον παραπανω τροπο και μου εβγαλε οτι πρεπει να περιμενω 10e 54y και καμποσες μερες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Υ.Γ. Σε δικο μου pc(cpu pentium4 @ 3.4ghz) προσπαθησα με τον παραπανω τροπο και μου εβγαλε οτι πρεπει να περιμενω 10e 54y και καμποσες μερες :P

Εν τελη βλεπω να συμφωνουμεwink.gif ...εκτος και αν ο μεσος χρηστης ή ακομα και ο advanced, εχει στη διαθεση του μπολικες gpu (ή cpu για πιο αργη επεξεργασια) τις οποιες θα αφιερωσει στο σπασιμο ενος wpa δικτυου με την ελπιδα να βρει τον κωδικο σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα διαφωνησω με τον Gi0. Tα wpa σπανε και με bruteforce επιθεση.Αν εχεις το handshake, μπορεις στα windows που το εχω δοκιμασει να χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα σαν το cain&abel. Βαζεις το handshake, δινεις το μηκος και το ειδος των χαρακτηρων που μπορει να περιεχει ο κωδικος, και περιμενεις να σου βγαλει το σωστο.

 

Υ.Γ. Σε δικο μου pc(cpu pentium4 @ 3.4ghz) προσπαθησα με τον παραπανω τροπο και μου εβγαλε οτι πρεπει να περιμενω 10e 54y και καμποσες μερες :P

 

 

ναι κι εγω εχω δοκιμάσει bruteforce με bt4 όμως αντιλαμβάνεσαι ποσο χρόνο και χώρο χρειάζεται για ενα

κωδικό με 8-10 χαρακτήρες συνδυασμό γράμματα μικρά και κεφαλαία..να μη μιλήσουμε για αριθμούς και και και... :D

άρα όποιος καίγεται τόσο για εναν κωδικό, θα καεί γενικά μέχρι να τον βρεί :P

 

Υ.Γ.: μιλάμε πάντα με σημερινά δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα, οταν παταω airmon-ng start mon0 μου βγαζει οτι υπαρχουν 2 bad procesors -καπως ετσι τελοσπαντων- που μπορει να δημιουργησουν προβλημα. Τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς "processes", όχι "procesors". Μήπως σου βγάζει κάτι σαν αυτό;

 

http://forum.aircrack-ng.org/index.php?topic=7773;prev_next=next

 

Γράψε το ακριβές μήνυμα λάθους μπας και βγάλουμε άκρη. Αν οι διεργασίες που δημιουργούν πρόβλημα σου φαίνονται ανώδυνες, δοκίμασε να τις "σκοτώσεις" (βάσει του PID τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,έχω ένα πρόβλημα με τη cowpatty! ξέρω όλες τις εντολές για το πως σπάμε ένα δίκτυο είτε αυτό είναι wep/wpa/wpa2.

το πρόβλημα είναι στο τεστ τον κωδικών...όταν τρέχω το aircrack-ng τον κωδικό που έχω βάλη στο ρούτερ μου και στη λίστα με τους κωδικούς το βρίσκω χωρίς κανένα πρόβλημα. με την cowpatty, δίνω κανονικά τις εντολές αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

μου βγάζει συνέχεια αυτό...

 

root@bt:/pentest/wireless/cowpatty# ./cowpatty -r /root/thomson-01.cap -f /root/testlist.txt -s Thomsonxxxxxx

cowpatty 4.6 - WPA-PSK dictionary attack. <[email protected]>

 

Collected all necessary data to mount crack against WPA/PSK passphrase.

Starting dictionary attack. Please be patient.

key no. 1000: K5JQa8fL23d3bX6

Unable to identify the PSK from the dictionary file. Try expanding your

passphrase list, and double-check the SSID. Sorry it didn't work out.

 

1002 passphrases tested in 1.77 seconds: 573.72 passphrases/second

 

ο κωδικός υπαρκη σε αυτή την λίστα αλλά αυτό δεν βρίσκη τίποτα!

πειτε μου τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση..τι φταιει που δεν βρίσκη τον κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο log του ρουτερ μου εβγαλε αυτο:

[DOS Attack] : 3 [Teardrop] packets detected in last 20 seconds, source ip [81.167.156.213]

Monday, Jul 04,2011 22:00:32

[DOS Attack] : 5 [Teardrop] packets detected in last 20 seconds, source ip [81.167.156.213]

Monday, Jul 04,2011 21:05:38

[DOS Attack] : 1 [Teardrop] packets detected in last 20 seconds, source ip [81.167.156.213]

 

Με εχουν χακαρει ηδη ή απλα προσπαθησαν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο log του ρουτερ μου εβγαλε αυτο:

[DOS Attack] : 3 [Teardrop] packets detected in last 20 seconds, source ip [81.167.156.213]

Monday, Jul 04,2011 22:00:32

[DOS Attack] : 5 [Teardrop] packets detected in last 20 seconds, source ip [81.167.156.213]

Monday, Jul 04,2011 21:05:38

[DOS Attack] : 1 [Teardrop] packets detected in last 20 seconds, source ip [81.167.156.213]

 

Με εχουν χακαρει ηδη ή απλα προσπαθησαν??

 

το dos attack δεν ειναι hacking....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβα δεν ειναι να ανησυχω, ετσι?

Τι προσπαθησαν να κανουν με την επιθεση αυτη??Να εκμεταλλευτουν καποιο κενο ασφαλειας και να μπορουν να χρησιμοποιησουν το πσ με καποιο τροπο?

 

:shifty: Μπορει να φαινονται μαλακιες αυτα που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα γι αυτες τις καταστασεις. :shifty:

Btw εχω το ιδιο ρουτερ με το παιδι απο το adslgr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...