Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο το jailbreak και άλλο η πειρατεία. Όπως άλλο το να ξέρεις να σπας ασύρματα δίκτυα και άλλο το να είσαι... τσιφούτης και δεν μπορείς να δώσεις 20€pm για να βάλεις μια δικιά σου γραμμή. ;)

 

Ε πως ειναι αλλο το jailbreak και αλλο η πειρατεια; Ιδιο αποτελεσμα ακριβως ειναι,με αλλη ονομασια.

Και το σπασιμο ασυρματων δικτυων πειρατεια ειναι,μη γελιομαστε.

Οσο για το τσιφουτης που λες,δεν ειναι ετσι. Καποιου μπορει να μη του περισσευουν ουτε 1€. Αρα αν δεν ειναι πειρατεια οπως λες,δεν εγινε και κατι αν παρω internet απο το γειτονα. Σωστα;

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θελω να σπασω με το λαπτοπ το wifi του γειτονα στο εξοχικο! :P

 

Αν καψω ενα cd με το backtrack και το παρω εκει θα βγαλω ακρη?

Ειναι πολυ δυσκολο? :)

Αν εχει WEP ναι. Αν επισης εχει WPA που μπορει να "σπασει", δεν ειναι δυσκολο.

Θα πρεπει ομως να διαβασεις λιγο επι του θεματος, για να καταλαβεις πως γινεται σε καθε περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει WEP ναι. Αν επισης εχει WPA που μπορει να "σπασει", δεν ειναι δυσκολο.

Θα πρεπει ομως να διαβασεις λιγο επι του θεματος, για να καταλαβεις πως γινεται σε καθε περιπτωση.

 

Δεν καταλαβα και πολλ αγια να ειμαι ειλικρινης. Μου ειπε ενας φιλος πως πρεπει να κατεβασω το backtrack να το τρεξω κα να βρω την εφαρμογη για τα δικτυα.

Ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιες περιπτώσεις εγώ θα πρότεινα απλώς να πήγαινες στο γείτονα και να τον ρώταγες αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις (περιστασιακά) το wifi του, τουλάχιστον μέχρι να βάλεις Internet στο εξοχικό. Το λέω αυτό γιατί σε εξοχικά, χωριά κλπ λίγο-πολύ όλοι είναι γνωστοί μεταξύ τους και μάλλον συνήθως συνεννοούνται καλύτερα απ' ότι στην πόλη (εκτός από το χωριό μου, που όλοι οι γείτονες είναι τουλάχιστον κανίβαλοι!)

 

Επίσης στα εξοχικά οι περισσότεροι δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι της περιοχής, οπότε θεωρητικά είναι πιο απλό να του πεις "έρχομαι εδώ μία στο τόσο και σύντομα έχω σκοπό να βάλω Internet, αλλά μέχρι τότε μπορώ αραιά και πού να μπαίνω στο wifi σου;". Ενώ αν πεις χύμα "δε γουστάρω να πληρώνω DSL γραμμή που θα κάθεται 10 μήνες το χρόνο και θέλω τον κωδικό σου", μάλλον δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.

 

So much for social engineering...

 

Αν είσαι αποφασισμένος να σπάσεις το wifi, έχε υπ' όψη σου τα εξής:

 

1. Ο γείτονας έχει WPA ή WEP; Το πρώτο σπάει πολύ δύσκολα (και συνήθως καθόλου...) ενώ το δεύτερο σχεδόν πάντα. Μήπως έχει κανένα "κλασικό" SSID, τύπου Thomson123456; Ορισμένα από αυτά τα δίκτυα σπάνε πολύ εύκολα (χωρίς ΒΤ) αρκεί ο γείτονας να έχει αφήσει το εργοστασιακό password.

 

2. Ξέρεις τίποτα από Linux; Το ΒΤ δεν είναι "exe αρχείο", όπως είπε ένας φίλος λίγες σελίδες πριν, αλλά ολόκληρο -τροποποιημένο- λειτουργικό σύστημα που απαιτεί μερικές γνώσεις από εντολές Linux σε κονσόλα. Όχι πολλές, αλλά οπωσδήποτε πρέπει να έχεις ασχοληθεί λίγο.

 

Το λέω αυτό γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που βάζει το BT Live CD στο drive του, μπουτάρει με αυτό, φτάνει στο root prompt και μετά δεν ξέρει τι να κάνει. Πχ. δεν γνωρίζει ότι πρέπει να γράψει "startx" για να ξεκινήσει το γραφικό περιβάλλον του λειτουργικού. Ή μπαίνει στο GUI και δεν μπορεί να ανοίξει ένα τερματικό παράθυρο (ή δεν ξέρει καν τι είναι αυτό...) Όμως δεν γεννήθηκε κανένας με αυτές τις γνώσεις, όλοι κάποια στιγμή κάτσαμε και τα μάθαμε. Άρα θέλει λίγο διάβασμα.

 

3. Έχεις κάρτα δικτύου που να συνεργάζεται με το BT; Δεν δουλεύουν όλες οι κάρτες με το ΒΤ και ακόμα λιγότερες μπορούν να ενεργοποιήσουν το promiscuous mode τους για να πιάνουν όλα τα πακέτα και να σπάσουν το wifi.

 

4. ΠΡΙΝ πας στο εξοχικό σου (όπου δεν θα έχεις Internet και άρα δεν θα μπορείς να διαβάσεις tutorials, να μπεις σε φόρουμ ή να δεις βιντεάκια στο Youtube), σκάλισε το ΒΤ στο σπίτι που έχεις Internet. Προσπάθησε να σπάσεις το ίδιο το wifi σου (αν έχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόγραμμα απλό και εύχρηστο δεν υπάρχει εκτός από το BackTrack(θέλει αρκετες ώρες δουλειάς); Εγώ βρίσκω ένα δίκτυο Thomson CCD2F8 WEP αλλά με τα κλασσικά Thomson Key και Thomson Default Key Generator δεν σπάει , είναι λογικα καινούργιο το μόντεμ 2011 για αυτό δεν σπάει , υπάρχει κάτι καινούργιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το backtrack μετά το Iso Burner για να το γράψεις σε ένα dvd μετά πρέπει να κάνεις με το dvd επανεκκίνηση τον υπολογιστή για να ξεκινήσει ο υπολογιστής από το dvd και μετά ακολούθησε το video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς να το περάσεις σε USB stick και να μπουτάρεις από εκεί. Γλυτώνεις τα δισκάκια και -κυρίως- τα πάντα φορτώνουν ΠΟΛΥ πιο γρήγορα.

 

Οδηγίες εδώ:

 

http://www.itsolutionskb.com/2009/04/how-to-make-backtrack-4-boot-from-usb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το jailbreak και άλλο η πειρατεία. Όπως άλλο το να ξέρεις να σπας ασύρματα δίκτυα και άλλο το να είσαι... τσιφούτης και δεν μπορείς να δώσεις 20€pm για να βάλεις μια δικιά σου γραμμή. ;)

 

Και αμα εισαι οντως απορος και δεν εχεις να δωσεις ουτε αυτα τα 20 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, δεν είναι μόνο το οικονομικό. Μπορεί για παράδειγμα κάποιος μόλις να πήγε να μείνει προσωρινά σε ενοίκιο και να έχει σκοπό να φύγει σύντομα. Σου λέει προκειμένου να μπλέξω 1-2 μήνες για να βάλω σταθερό και Internet, αφού ξέρω ότι δεν πρόκειται να μείνω εδώ για πολύ, καλύτερα να "δανειστώ" από το γείτονα.

 

Ο άλλος μπορεί να μένει σε περιοχή που δεν έχει νέες ελεύθερες πόρτες στο κέντρο του ΟΤΕ και να μην μπορεί, ούτως ή άλλως, να βάλει DSL. Ο άλλος μπορεί να πηγαίνει στο εξοχικό του μία στο τόσο και να μην τον συμφέρει να βάλει Internet.

 

Εγώ πχ. μια φορά είχα πάει σε συγγενικό σπίτι και χρειαζόταν να μπω άμεσα στο Internet, όμως υπήρχε ένα πρόβλημα με το access point τους. Προκειμένω να φάω κάμποση ώρα για να δω τι έχει και να το φτιάξω, έσπασα ένα Thomson στα γρήγορα και μπήκα πέντε λεπτά να κάνω τη δουλειά μου.

 

Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές, δεν είναι μόνο το θέμα της τσιγκουνιάς. Μια λύση βέβαια είναι το Internet μέσω 3G, αν όχι με πάγιο τουλάχιστον με τις προπληρωμένες κάρτες.

 

Σχετικά με το "Thomson Key" που ανέφερες, φαντάζομαι ότι μιλάς για το προγραμματάκι που βρίσκει τον εργοστασιακό κωδικό των Thomson/Speedtouch αν γνωρίζουμε το default SSID τους. Δεν έχει σημασία αν το δίκτυο είναι WPA ή WPA2. Το Thomson Key απλώς τρέχει έναν αλγόριθμο που υπολογίζει το password βάσει του SSID. Δεν ασχολείται καθόλου με την κρυπτογράφηση του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αμα εισαι οντως απορος και δεν εχεις να δωσεις ουτε αυτα τα 20 ευρω?

 

Κάνεις το σωστό... ρωτάς!

 

Όποτε χρειάστηκα να χρησιμοποιήσω internet και ρώτησα, κανείς δεν μου είπε όχι. Αλλά δεν πήγα κι εγώ σαν τον λυσασμένο να του τρώω όλη τη σύνδεση με το να κατεβάζω ταινίες... ;)

 

Αλλά το ωραίο είναι ότι μερικοί εδώ, δεν έχουν πρόβλημα να κλέψουν (κυριολεκτικά) από τον γείτονα, αλλά έχουν πρόβλημα και κάνουν τα παράπονά τους αν δουν ένα προϊον και είναι πιο ακριβό και λένε ότι στο εκάστοτε μαγαζί είναι "κλέφτες".

 

Και κάθομαι μετά εγώ και αναρωτιέμαι:

 

Μήπως τελικά μας αξίζει ότι τραβάμε τώρα και η κατάντια στην οποία βρισκόμαστε;...

 

My 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...