Προς το περιεχόμενο

Six Feet Under


lefter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

επιτελους καταφερα να δω ολες τις season του six feet under.

πιστευω οτι ειναι η καλυτερη σειρα ever.

με καταπληκτικη επιλογη τραγουδιων, ενα ανελεητο εργο συναισθηματων και σχεσεων

και με ενα σπανιο finale(απο τα καλυτερα που εχω δει) που σε απογειωνει.

 

σας το συνιστω

on the road....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Six Feet Under (2001-2006)

Του Άλαν Μπολ

Με τους: Πίτερ Κράουζε, Μάικλ Σ. Χολ, Φράνσις Κόνροϋ, Λώρεν Άμπροουζ, Ρέιτσελ Γκρίφιθς

 

Season 1: - Season 5:

 

http://www.hbo.com/sixfeetunder/

 

Ο Νέιτ Φίσερ (Κράουζε) έμενε για χρόνια αποκομμένος από την οικογένειά του, που διατηρούσε γραφείο κηδειών στην Πασαντίνα του Λ.Α., επισκεπτόμενος μόνο στις διακοπές. Την ημέρα των Χριστουγέννων ο πατέρας του, πηγαίνοντας να τον παραλάβει από το αεροδρόμιο, πεθαίνει σε τροχαίο: έκτοτε θα μείνει στο πατρικό του βοηθώντας την οικογενειακή επιχείρηση και η ζωή του, αλλά και η ζωή όλων των μελών της οικογένειας θα αλλάξει για πάντα...

 

-"Γιατί οι άνθρωποι πρέπει να πεθαίνουν;"

-"Για να κάνουν τη ζωή σημαντική".

 

Δεν υπήρχε, δεν υπάρχει και μακάρι να υπάρξει άλλη σειρά τόσο σπαραχτικά αληθινή, τόσο αβάσταχτα ειλικρινής, τόσο απόκοσμα ανθρώπινη. Με όπλα την καλλιτεχνική αρτιότητα, χιούμορ κατάμαυρο, ένα σενάριο λεπίδι, ένα καστ παραδεισένιο και τη σουρεαλιστική ματιά του δημιουργού του "American Beauty" το Six Feet Under θα απογυμνώσει τον ανθρώπινο νου και την ψυχή σε βαθμό τέτοιο, ώστε ο (όποιος) αποτροπιασμός μπροστά στη θέα των (ουχί λίγων) ανθρώπινων πτωμάτων γίνεται μηδαμινός. Χαρακτήρες μοναδικοί, γήινοι, και γι' αυτό εύθραυστοι. Οι ανθρώπινες νευρώσεις, οι ψυχώσεις, τα τραύματα, οι ενοχές, ο φόβος θα δώσουν το παρόν με τέτοια δύναμη και ρεαλισμό, που θα νομίζετε ότι βλέπετε ψυχογράφημα του εαυτού σας.

 

-Μια σειρά για το θάνατο. Και πώς αυτός αφήνει τα ανεξίτηλα σημάδια του στις ψυχές των ανθρώπων.

-Μια σειρά για το θάνατο. Και πώς αυτός δίνει το "βήμα" στη ζωή.

-Μια σειρά για τη ζωή στη σκιά του θανάτου. Και πώς αυτή γίνεται δυσκολότερη, πολυπλοκότερη και πιο σημαντική.

-Μια σειρά για τη ζωή. Και πώς αυτή συνεχίζεται.

Η σειρά στον πρώτο της κύκλο απέσπασε 25 υποψηφιότητες για Έμμυ (κέρδισε 6) και 16 για το δεύτερο (κέρδισε 1), ενώ απέσπασε επίσης 3 Χρυσές Σφαίρες (από συνολικά 8 υποψηφιότητες.

 

Προβλήθηκε στο Σταρ με τίτλο "Γραφείο Κηδειών Φίσερ". Η πρώτη και η δεύτερη σεζόν είναι πιθανότατα διαθέσιμες στα βίντεο κλαμπ, οι άλλες τρεις (3,4,5) μόνο από DVD εισαγωγής.

 

http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1216

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι ειναι η καλυτερη σειρα ever.

με καταπληκτικη επιλογη τραγουδιων, ενα ανελεητο εργο συναισθηματων και σχεσεων

και με ενα σπανιο finale(απο τα καλυτερα που εχω δει) που σε απογειωνει.

 

Thumbs up to that.

 

Τη θεωρώ το highlight των σειρών του HBO (που έχω δει),αν όχι όλων των σειρών γενικά -που έχω δει.

 

(ευτυχώς που υπάρχουν και τα House + Dexter,αλλιώς θα ήταν by far η καλύτερη)

 

Έχει βγει και σε gift set ολόκληρη η σειρά,σ'αυτή τη πολύ εύστοχη συσκευασία :-)

 

ps11106nqgszdzawbgna.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα,η συσκευασια τα εσπασε!!!εβλεπα στο σταρ παλια,αλλα καποια στιγμη το εχασα λιγο,αλλα ειναι απο τις αμεσες παραγγελειες απο το θειο,για την περιοδο τηλεοπτικης ξηρασιας του καλοκαιριου(ε,παιζει κ ο Dexter,τι αλλο θελω δλδ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μου έφταναν όλες οι άλλες σειρές, τώρα με ωθείτε να κάτσω να δω άλλη μία για την οποία έχω ακούσει εξαιρετικές κριτικές αλλά δεν την είχα δει ποτέ μου...

 

Φτου σας, σας μισώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εδειχνε στο STAR πολυ αργα το βραδυ και το εκοψαν στον 2ο κυκλο...

(Strong Lang, Drug Abuse, Sex Addict, Homosexuality, Interracial Romance, Bipolar Disorder)

 

Η μονη σειρα που με καθηλωσε τα τελευταια 10 χρονια.

 

Φοβερο το packaging! :lol:

Αλλα και παλι δε θα περιμενα τιποτα λιγοτερο, ουτε καν σ'αυτο...

 

 

Προσοχη στα spoilers παιδες... δεν εχω δει το τελος :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για μενα η 5η ειναι η πιο δυνατη. ( και η 3η κατα δευτερο λογο )

κυριως λογω του ανεπαναληπτου τελους.

ομως πρεπει να τις εχει δει κανεις ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει εδώ και κανά χρόνο....

Αρχικά το ΄'εβαζε το το star πριν κανά 2 χρόνο καλοκαίρι μετα τα μεσάνυχτα αλλά όπως κάθε ελληνικό κανάλι που σέβετε τον εαυτό του χαλάει κάθε ωραία σειρά....

 

Ε κατέβασα όλα τα seasons ...Για μια εβδομάδα μπορεί και δύο... Ζούσα για να δω τι θάνατο θα είχαν κάθε φορά...χεχε!

 

Υπέροχο concept απλά γύρω στο τέλος του 4ου με αρχές 5ου νομίζω έκανε κοιλιά και βαρέθηκα...

 

Αλλά το τέλος ήταν σνιφ σνιφ....

 

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Τώρα, όχι μόνο έχω ψηθεί να την δω, αλλά θέλω να δω αυτό το περίφημο φινάλε!

 

Αυτη την σειρά την έβλεπα συνεχώς μπροστά μου, αλλά ποτέ δεν έτυχε να δω ούτε ένα επεισόδιο. Απ' αυτά που διαβάζω σίγουρα αξίζει τον κόπο. Ειλικρινά προτιμώ να δώσω καμιά 100 ευρώ να πάρω το κουτί από μια σειρά παρά να περιμένω να έρθει από τον θείο -μόλις συνειδητοποίησα οτι απέκτησα κι εγώ θείο απ' το εξωτερικό, παλιότερα διάβαζα για τους θείους των άλλων και ζήλευα!

 

Με τις κλασικές σειρές σε αναμονή - heroes, desperate housewives -, το will and grace να "βρίσκεται" στον 7ο κύκλο και το queer as folk να καθυστερεί εκνευριστικά, το six feet under μοιάζει η τέλεια λύση!

 

Δύο ερωτήσεις μόνο:

 

- υπάρχει σε κάποιο ελληνικό online κατάστημα ;

- τι κάνετε το boxset μιας σειράς όταν την τελειώνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...