Προς το περιεχόμενο

Οι μαθητές γυμνασίου και λυκείου θα επιστρέφουν τα βιβλία μετά το τέλος του έτους


alexiou92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να δοσει χρηματα το κρατος η και εμεις οι μαθητες να παρουμε το laptopaki με τα 100 δολαρια ποσα ηταν ή εκεινο το e-book που ειδα στο στην κεντρικη σελιδα μια μερα να βαλουν και μια καλη συνδεση wi-fi στα σχολεια και να εχουμε ολα μας τα βιβλια απο την σελιδα του υπουργιου σε .pdf που υπαρχουν ηδη τα περισσοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το νέο μέτρο ακούγεται εξαρχής τραγικό. Τα βιβλία δεν είναι για να τα κοιτάς, είναι για να τα διαβάζεις και το διάβασμα, τουλάχιστον για μένα συνεπάγεται "κακοποίηση" του συγγράμματος με σημειώσεις, περίεργα διπλώματα, τσακίσεις κλπ. Όταν διαβάζω έχω στο μυαλό μου τρόπους για να μάθω/καταλάβω αυτά που πρέπει, όχι το πως να διατηρήσω το βιβλίο όμορφο και γυαλιστερό. Όλα τα βιβλία μου από το γυμνάσιο και μετά έχουν σημειώσεις και επεξηγήσεις που με βοηθούν ακόμα και τώρα (γιατί πολλά από αυτά τα χρησιμοποιώ αραιά και που) να καταλαβάινω/θυμάμαι πράγματα, που έχω να τα δω π.χ. 8χρόνια, μέσα σε 5 λεπτά. Άρα κατα τη γνώμη μου τα βιβλία για όποιον διαβάζει δεν γίνεται να ξαναχρησιμοποιηθούν από άλλον, οπότε μένει μόνο η επιλογή ανακύκλωση, ναι, εννοείται οτι θα ανακυκλώσω ΕΓΩ τα βιβλία μου, όσα κρίνω όμως οτι δεν μου χρειάζονται πια(εκτός από τα διάφορα βιβλία θρησκευτικών τα οποία δε τα ανακυκλώνω ποτέ, έιναι καλά όταν πρέπει να ψήσεις σουβλάκια). Γιατί να μου τα πάρει το κράτος; Αντί να δώσουμε λεφτά για την παιδεία, κόβουμε κι άλλα, που θα πάει στο τέλος; Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα μας πουν να τα αγοράσουμε και στο τέλος να τους τα δώσουμε πίσω!!!

 

Μια πολύ καλή ιδέα ήταν του apoll να γίνουν ηλεκτρονικά, αλλά ο κόπος έιναι πολύ μεγάλος και άσκοπος κατα τη γνώμη μου για να γίνεται από τον καθένα μας και δυστυχώς αν θυμάμαι καλά τα βιβλία αυτά υπόκεινται σε καθεστώς πνευματικής ιδιοκτησίας και δε μπορούμε σαν "πολίτες" να σκανάρει ο καθένας από ένα και να τα ανεβάσουμε κάπου. Οπότε θα περιμένουμε από το κράτος να προσλάβει καμιά 100αριά άτομα που έχουν μεταπτυχιακά στο scanning για να κάνουν τη δουλειά (live my may to eat clover).

 

Όπως μάλλον καταλάβατε δεν θέλω να δώσω πίσω τα βιβλία μου, ελπίζω το μέτρο, αν ισχύσει να μην ισχύσει και αναδρομικά

είναι δικά μουυυυυυυυ

 

Θα ήταν ιδιαίτερα ελπιδοφόρο αν αντί για τον εαυτό μας, μπορούσαμε να κοιτάξουμε τα πράγματα από μια πιο ουδέτερη οπτική γωνία, συλλαμβάνοντας έτσι την μεγαλύτερη (και συνήθως πιο αποκαλυτπική) εικόνα.

 

Εσύ και κάποιοι άλλοι που έχουν και είχαν το σκοπό να κρατήσουν τα βιβλία και να μην τα κάψουν και σκίσουν κτλ κτλ, είστε (είμαστε) η συντριπτική μειοψηφία. Όπως και να το κάνουμε αυτό το κάνουν 5 στους 100 και αν.

 

Δε μπορώ να καταλάβω λοιπόν πως κάποιος μπορεί να διαφωνεί με την κίνηση αυτή η οποία αν μη τι άλλο εκτός του κέρδους που θα έχει για την Παιδεία (με την αποφυγή χορήγησης κονδυλίων για νέα βιβλία), έχει και μεγάλη ευεργετική επίδραση τόσο στο περιβάλλον όσο και στην περιβαλλοντική συνείδηση των εκκολαπτόμενων πολιτών.

 

Καλό θα είναι λοιπόν να δούμε λίγο και την μεγαλύτερη εικόνα και να μην έχουμε την ψευδαίσθηση οτι εμείς είμαστε το κέντρο του σύμπαντος.

 

Τα χρήματα που διατίθενται για την τύπωση και δέσιμο νέων βιβλίων κάθε χρόνο, μαζί με την αγορά χαρτιού, είναι πάρα πολλά και καλό είναι να εξοικονομούνται αν είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω λοιπόν πως κάποιος μπορεί να διαφωνεί με την κίνηση αυτή η οποία αν μη τι άλλο εκτός του κέρδους που θα έχει για την Παιδεία (με την αποφυγή χορήγησης κονδυλίων για νέα βιβλία),

 

καλά μη φας , θα φτιάξω γλαρόσουπα

τα κονδύλια θα χρησιμοποιηθούν για να πρηστούν οι κοιλιές κάποιων

 

τα βιβλία είναι ιδιοκτησία των μαθητών … και πρέπει να τα έχουν είτε για επαναλήψεις είτε για ενθύμιο (όπως έκανα και γω)

αν ο κύριος υπουργός είχει οικονομικό πρόβλημα στο υπουργείο του να κόψει το λαιμό του να βρεί πόρους…ας απολύσει μερικούς παχυλόμισθους….εμείς θα την πληρώσουμε πάλι την νύφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να εκφράσω την εξής απλή απορία.

 

Οι ίδιοι που κατάφεραν να διώξουν την χώρα μας από το κιότο, τώρα ξαφνικά έχουν οικολογικές ευαισθησίες .. ;

 

Και θα προτείνω μια πολύ ωραία λύση για να σωθεί το περιβάλλον.

 

Ένας θεός ξέρει πόσοι τόνοι φωτοτυπίες μοιράζονται κάθε χρόνο από κάθε φροντιστήριο. Όποιος έχει περάσει από πανελλήνιες ξέρει. Ας φροντίσουν να καταστήσουν περιττά τα φροντιστήρια (..) και μια χαρά θα εξοικονομήσουμε χαρτί. Αλλά βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να δώσεις χρήμα όχι να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μη φας , θα φτιάξω γλαρόσουπα

τα κονδύλια θα χρησιμοποιηθούν για να πρηστούν οι κοιλιές κάποιων

 

τα βιβλία είναι ιδιοκτησία των μαθητών … και πρέπει να τα έχουν είτε για επαναλήψεις είτε για ενθύμιο (όπως έκανα και γω)

αν ο κύριος υπουργός είχει οικονομικό πρόβλημα στο υπουργείο του να κόψει το λαιμό του να βρεί πόρους…ας απολύσει μερικούς παχυλόμισθους….εμείς θα την πληρώσουμε πάλι την νύφη?

 

Καλά εσύ μη μιλάς γιατί τα λεγόμενα σου δείχνουν οτι έχεις πάρει διαζύγιο με την πραγματικότητα.

 

Εγώ θα ήθελα να εκφράσω την εξής απλή απορία.

 

Οι ίδιοι που κατάφεραν να διώξουν την χώρα μας από το κιότο, τώρα ξαφνικά έχουν οικολογικές ευαισθησίες .. ;

 

Και θα προτείνω μια πολύ ωραία λύση για να σωθεί το περιβάλλον.

 

Ένας θεός ξέρει πόσοι τόνοι φωτοτυπίες μοιράζονται κάθε χρόνο από κάθε φροντιστήριο. Όποιος έχει περάσει από πανελλήνιες ξέρει. Ας φροντίσουν να καταστήσουν περιττά τα φροντιστήρια (..) και μια χαρά θα εξοικονομήσουμε χαρτί. Αλλά βέβαια για να γίνει αυτό πρέπει να δώσεις χρήμα όχι να πάρεις.

 

Όσον αφορά τα φροντιστήρια και τα λοιπά ιδρύματα της παραπαιδείας, σίγουρα το κράτος ως αόριστη οντότητα δεν έβαλε το χεράκι της για την δημιουργία τους. Και δεν είναι στο χέρι του Κράτους να πείσει το κόσμο να κάνει τη δουλειά που έχει αναλάβει να κάνει ο καθένας μας.

 

Οπότε ας αφήσουμε το τι πρέπει να κάνει το Κράτος και να δούμε τι πρέπει να κάνουμε εμείς ως δομικά στοιχεία του κράτους.

 

Όσον αφορά την προσωρινή αναστολή της συμμετοχής μας στο πρωτόκολλο του Κιότο, ξέρεις τι λες ή απλά αναμασάς αυτά που λένε οι διάφοροι "ειδήμονες" στα παράθυρα των καναλιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να το κρατήσεις; Πλήρωσε 1 ευρώ για κάθε βιβλίο. Δε θες, δώσε το πίσω.

 

Αν πραγματικά θες 4-5 βιβλία, θα δώσεις τα αντίστοιχα 4-5 ευρώ. Σίγουρα δε θα δώσεις 4-5 ευρώ για να τα κάψεις μετά...

 

Γιατί τα βιβλία τσάμπα είναι?Δεν είναι πληρωμένα απο φόρους κτλ?Τέσπα ακόμα κι έτσι να ήταν το βιβλίο της Ιστορίας την ίδια κατάληξη θα είχε :lol: . Εγώ πάντως είμαι υπερ του CD.Στέλνεις τα βιβλία για ανακύκλωση, και κρατάς το CD.To να επαναχρησιμοποιηθούν τα βιβλία το θεωρώ μέγιστη βλακεία γιατί δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς το 14χρονο γιατί έγραψε μέσα "SUPER 3 @@@ κτλ" "καρικατούρα του καθηγητή και άλλα πολλά.Πιστεύετε ειλικρινά ότι θα λυπηθεί ή θα συγκινηθεί ένας έφηβος να μην καταστρέψει το βιβλίο έστω με μια μουτζούρα?Ελάτε στην θέση του επόμενου που θα πάρει το βιβλίο και πάει λέγοντας.Λέω παραπάνω για το βιβλίο της ιστορίας και πόσα άλλα επιεικώς απαράδεκτα "συγγράμματα" όχι μόνο από πλευράς περιεχομένου, αλλά και ποιότητας εκτύπωσης.ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα φροντιστήρια και τα λοιπά ιδρύματα της παραπαιδείας, σίγουρα το κράτος ως αόριστη οντότητα δεν έβαλε το χεράκι της για την δημιουργία τους. Και δεν είναι στο χέρι του Κράτους να πείσει το κόσμο να κάνει τη δουλειά που έχει αναλάβει να κάνει ο καθένας μας.

 

Οπότε ας αφήσουμε το τι πρέπει να κάνει το Κράτος και να δούμε τι πρέπει να κάνουμε εμείς ως δομικά στοιχεία του κράτους.

 

Το κράτος ορίζει το εκπαιδευτικό σύστημα. Το εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι ώστε να αποτρέπει να σκίζουν οι μαθητές τα βιβλία τους (τουλάχιστον). Αντί για αυτό όμως γίνεται ακριβώς το αντίθετο !!

 

Αλλά όχι δεν είναι δουλειά του κράτους να ψάξει να βρει ποια είναι τα αίτια που οι μαθητές σκίζουν τα βιβλία τους.. Πρέπει να τους τα πάρει. Αυτή είναι η λύση για σένα.

 

Ίσως τελικά τα παιδιά στην Ελλάδα να γεννιούνται με γεννητικές ανωμαλίες που τα κάνουν στο τέλος του χρόνου να σκίζουν τα βιβλία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος ορίζει το εκπαιδευτικό σύστημα. Το εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι ώστε να αποτρέπει να σκίζουν οι μαθητές τα βιβλία τους (τουλάχιστον). Αντί για αυτό όμως γίνεται ακριβώς το αντίθετο !!

 

Αλλά όχι δεν είναι δουλειά του κράτους να ψάξει να βρει ποια είναι τα αίτια που οι μαθητές σκίζουν τα βιβλία τους.. Πρέπει να τους τα πάρει. Αυτή είναι η λύση για σένα.

 

Ίσως τελικά τα παιδιά στην Ελλάδα να γεννιούνται με γεννητικές ανωμαλίες που τα κάνουν στο τέλος του χρόνου να σκίζουν τα βιβλία τους.

 

χαχαχαχ φταίει το τσερνόμπιλ:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνουν!είναι καλύτερα δηλαδή να τα σκίζουν και να τα πετάνε? εξάλλου όσα δεν είναι σε καλή κατάσταση θα πάνε για ανακύκλωση!και όσοι τα χρειάζονται όπως οι καθηγητές μπορούν να τα αγοράσουν. εξάλου η αξία τους στα βιβλιοπωλεία δεν είναι και τεράστια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα , αφού το κράτος κόπτεται τόσο πολύ για την ανακύκλωση, να τα αγοράζει από τους μαθητές στο τέλος της χρονιάς … έτσι κι αλλιώς πληρωμένα είναι

 

Οποιος μαθητής θέλει τα πουλάει όποιος θέλει τα κρατάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mithrantir Στο πόστ σου παρουσιάζεις τα πράγματα λίγο τραγικά, δε ξέρω αν στο σχολείο που πήγαινα είμασταν τόσο φλώροι, αλλά η κακομεταχείρηση των βιβλίων ήταν απειροελάχιστη και προερχόταν από αντίδραση των μαθητών σε συγκεκριμένους καθηγητές . Η γιωτομπαλιά του καθηγητή έκανε τον μαθητή να μισήσει το μάθημα και να ξεσπάσει στο βιβλίο (λάθος μεν, αλλά παιδιά είμασταν). Τώρα θα μου πεις κρίνεις εξ ιδίων τ αλλότρια, αλλά η πείρα που έχω προέρχεται από το δικό μου σχολικό περιβάλλον, στο οποίο τα πράματα ήταν πολιτισμένα (αν εσύ έχεις πολύ μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα από μένα πάω πάσο). Να φανταστείς το 60% των συμμαθητών μου (με τους οποίους μετά απο σχεδόν 8 χρόνια έχω ακόμα επαφή) έχουν ακόμη τα βιβλία του σχολείου. Οι υπόλοιποι τα ανακύκλωσαν ή τα δώρισαν κάπου.

 

Στο κάτω κάτω τα βιβλία (όπως και όλα τα πράγματα του σχολείου) τα πληρώσαν οι "πατεράδες" μας (σύμφωνα με την πιο δημοφιλή ρήση των καθηγητών μου). Άρα γιατί να μή μπορώ να το κρατήσω; Ένα χρόνο το πηγαινοέφερνα καθημερινά το καταραμένο, πλέον είναι δικό μου (το πλήρωσα έμμεσα στην τελική).

 

Δε συμφωνώ με την πρόταση του KWSN_Men γιατί εφόσον οι φόροι μας τα τυπώνουν δε δέχομαι να ξαναπληρώσω (έστω και συμβολικά) για να το κρατήσω. Η τελευταία πρόταση του Houston μου ακούγεται πιο όμορφη, θες να τα πάρεις πίσω, να τα ανακυκλώσεις, να τα ξαναχρησιμοποιήσεις, ε, δώσε 1ευρώ/βιβλίο και πάρτα και κάντα ότι θες.

 

Πραγματικά δε νομίζω οτι σκέφτομαι μόνο τον εαυτό μου και ότι έιμαι το κέντρο του κόσμου, αλλά μερικές "δικαιολογίες" αυτού του τύπου ακούγονται χαζές. Αν θέλουν να γίνουν "οικολόγοι" κάνοντας παράλληλα τεράστια οικονομία ας τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά και να δώσουν τη δυνατότητα σε κάποιον που το θέλει σε χάρτινο πάση θυσία να το αγοράσει. Έτσι και θα βοηθήσουν στην προώθηση της τεχνολογίας και λιγότερα έξοδα θα έχουν.

 

Τώρα κόπτονται όλοι για τα δέντρα; Αυτά που κάηκαν το καλοκαίρι και έγινα βίλες με τη μία δε μας πειράζουν; Τα βιβλία είναι το πρόβλημα; Υπάρχει στη μπανανία υποδομή για ανακύκλωση; Που η μέση απόσταση μεταξύ 2 κάδων ανακύκλωσης χαρτιού είναι 1 χιλιόμετρο; Πάλι ο μαθητής θα την πληρώσει; Όχι, δε το δέχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χρόνο το πηγαινοέφερνα καθημερινά το καταραμένο, πλέον είναι δικό μου (το πλήρωσα έμμεσα στην τελική).

Αυτό είναι το βασικότερο. Μας έχουν πεθάνει και αυτοί και τα βιβλία τους, που για να τα καταλάβεις πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στη βλακεία.

 

Η τελευταία πρόταση του Houston μου ακούγεται πιο όμορφη, θες να τα πάρεις πίσω, να τα ανακυκλώσεις, να τα ξαναχρησιμοποιήσεις, ε, δώσε 1ευρώ/βιβλίο και πάρτα και κάντα ότι θες.

Πιστεύεις ότι θα πλήρωναν ποτέ για να πάρουν πίσω τα βιβλία? Δεν τα τρώνε καλύτερα μόνοι τους!!!

 

Τώρα κόπτονται όλοι για τα δέντρα; Αυτά που κάηκαν το καλοκαίρι και έγινα βίλες με τη μία δε μας πειράζουν; Τα βιβλία είναι το πρόβλημα; Υπάρχει στη μπανανία υποδομή για ανακύκλωση; Που η μέση απόσταση μεταξύ 2 κάδων ανακύκλωσης χαρτιού είναι 1 χιλιόμετρο; Πάλι ο μαθητής θα την πληρώσει; Όχι, δε το δέχομαι.

Αυτό ήταν πάντοτε το πνεύμα οικολογίας στην Ελλάδα και αυτό θα είναι πάντα.

Γιατί υπάρχει στα σχολεία σχετική εκπαίδευση? Από που να τη βρούμε την οικολογική συνείδηση? Θα μας στείλει το άγιο πνεύμα μαζί την υπόλοιπη φώτιση που χρειάζεται για να καταλάβουμε τι γίνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη ιδεα. και ελπιζω να εφαρμοστει γιατι ολο λογια ειναι ολοι σαυτην την χωρα.

αντε γιατι πολυ καψιμο πεφτει στα βιβλια και ειναι κριμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...