Προς το περιεχόμενο

Οι μαθητές γυμνασίου και λυκείου θα επιστρέφουν τα βιβλία μετά το τέλος του έτους


alexiou92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειτα απο αυτη τη συζητηση, ενα συμπερασμα βγαινει νομιζω: το σωστο θα ηταν να βαζουν τους γονεις οσων καινε βιβλια να πληρωνουν ολα τα βιβλια της ταξης του καμαριου τους. να λυσουμε και το οικονομικο θεμα και το θεμα ''παιδειας'' τρομαρα μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δηλαδή το μεγάλο κόστος της δημόσιας παιδείας για τους γονείς θα είναι να χρειαστεί να αγοράσουν 2-3 (γιατί για τόσα πρόκειτε, κανείς δεν θα κάνει επανάληψη στα θρησκευτικά) βιβλία και όχι τα εκατοντάδες ευρώ το μήνα που δίνουν σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν ξερω και πολλους που καινε τα βιβλια τους... Οι περισσοτεροι πιστευω τα κρατανε για να ανατρεξουν ανα πασα στιγμη κτλ. Τωρα αν ειναι ''οικολογοι'' ας βαλουν καδους εξω απο τα σχολεια οποιος θελει ανακυκλωνει... Οσοι θελουν τα κρατανε οσοι θελουν τα ανακυκλωνουν απο μενα...

Ειδικα η επαναχρισιμοποιηση προτινω να γινεται και σε χαρτι τουαλετας...:eek: Ειναι οντως οι-κολογοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όπως είπε και ο Typhoon αυτά τα βιβλία που θα χρειαστούμε και στο μέλλον είναι μικρό ποσοστό σε σχέση με αυτά που μπορούν να ανακυκλωθούν.

Φυσικά και δεν θα σωθεί η οικονομία της Ελλάδας ούτε θα γίνουμε περισσότερο οικολόγοι με την ανακύκλωση, αλλά τουλάχιστον ένα ποσοστό από όσα πετάγονται στα σκουπίδια θα γλιτώσει.

 

Δεν νομίζω πάντως να βρει εφαρμογή το μέτρο παρά μόνο αν γίνει σε εθελοντική βάση. Ποιος πχ θα υποχρεώνει τον μαθητή να τα γυρίσει στο τέλος της χρονιάς? Και αν πει ότι τα έχασε? Θα τον βάλουν να το πληρώσει ή θα έχει άλλου είδους ποινες? Δεν νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ praetorianos το μέτρο εφαρμόζεται ήδη! η αδερφή μου είναι στην α' λυκείου και σε λίγες μέρες πρέπει να παραδώσει τα βιβλία της. Δεν την αφήνουν να κρατήσει κανένα παρά μόνο την γεωμετρία και την πληροφορική που θα κάνει και στην β' λυκείου. Όσο για τους μαθητές που καίνε τα βιβλία τους εγώ νομίζω ότι αυτοί αποτελούν μειοψηφεία και όχι εμείς που κρατάμε τα βιβλία μας.

Για το ότι τα θέλουν πίσω και άθικτα για να τα δώσουν κατευθείαν στους επόμενους, τι να πω, αυτό κι αν είναι ουτοπία. Βιβλίο που δεν μπορείς να σημειώσεις πάνω του, να διπλώσεις τις σελίδες που είναι σος κλπ δεν μπορεί να διαβαστεί!

Όσο για μένα πάντα κρατούσα τα βιβλία μου, σε πληροφορώ ότι έχω ακόμη βιβλία από όταν ήμουν στο δημοτικό. Τώρα είμαι φοιτητής σε επαρχιακό τει (αυτό το αναφέρω για να μην πείτε φυτούκλας για αυτό τα κράτησε, αν ήμουν φυτό θα ειχα περάσει σε σχολή της πρωτεύουσας) και αρκετά από τα βιβλία του λυκείου τα χρειάστηκα και αργότερα κι αυτά που δεν ξαναχρησιμοποίησα εγώ τα χρησιμοποίησαν και εξακολουθούν να τα χρησιμοποιούν τα 3 μικρότερα αδέρφια μου.

 

( πάντα φιλικά μιλώντας!

το μήνυμα δεν αποτελεί προσωπική επίθεση και συγνώμη αν φαίνεται να έχει κάποιο έντονο ύφος, στο κάτω κάτω δεν σε ξέρω κιόλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ praetorianos το μέτρο εφαρμόζεται ήδη! η αδερφή μου είναι στην α' λυκείου και σε λίγες μέρες πρέπει να παραδώσει τα βιβλία της. Δεν την αφήνουν να κρατήσει κανένα παρά μόνο την γεωμετρία και την πληροφορική που θα κάνει και στην β' λυκείου. Όσο για τους μαθητές που καίνε τα βιβλία τους εγώ νομίζω ότι αυτοί αποτελούν μειοψηφεία και όχι εμείς που κρατάμε τα βιβλία μας.

Για το ότι τα θέλουν πίσω και άθικτα για να τα δώσουν κατευθείαν στους επόμενους, τι να πω, αυτό κι αν είναι ουτοπία. Βιβλίο που δεν μπορείς να σημειώσεις πάνω του, να διπλώσεις τις σελίδες που είναι σος κλπ δεν μπορεί να διαβαστεί!

Όσο για μένα πάντα κρατούσα τα βιβλία μου, σε πληροφορώ ότι έχω ακόμη βιβλία από όταν ήμουν στο δημοτικό. Τώρα είμαι φοιτητής σε επαρχιακό τει (αυτό το αναφέρω για να μην πείτε φυτούκλας για αυτό τα κράτησε, αν ήμουν φυτό θα ειχα περάσει σε σχολή της πρωτεύουσας) και αρκετά από τα βιβλία του λυκείου τα χρειάστηκα και αργότερα κι αυτά που δεν ξαναχρησιμοποίησα εγώ τα χρησιμοποίησαν και εξακολουθούν να τα χρησιμοποιούν τα 3 μικρότερα αδέρφια μου.

 

Κι εγώ λέω να κρατάνε οι μαθητές όσα βιβλία χρειάζονται και να μην υποχρεούνται να τα επιστρέψουν αν δεν θέλουν. Όμως πάνω από τα μισά που δεν ξαναχρησιμοποιούνται ποτέ/πετιούνται/στοιβάζονται σε κάποιο πατάρι να υπάρχει "σχέδιο" να ανακυκλώνονται. Εμείς πχ δεν αγγίξαμε ποτέ τους εργαστηριακούς οδηγούς της χημείας και της φυσικης (άτιμα άφαντα εργαστήρια), δεν θα ξανακουμπήσω θρησκευτικά, λυσσάρια φυσικής και μερικά άλλα που δεν θυμάμαι :-D

Τα βιβλία του δημοτικού δεν φαντάζομαι ότι θα σου χρειαστούν ποτέ πουθενά, ούτε θα τα ξαναδείς αλλά δικαίωμα σου να τα κρατήσεις φυσικά. Έτσι κι αλλιώς όπως είπα τι θα γίνει με όσους δεν θέλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...