Προς το περιεχόμενο

Οι μαθητές γυμνασίου και λυκείου θα επιστρέφουν τα βιβλία μετά το τέλος του έτους


alexiou92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από φέτος οι μαθητές γυμνασίων και λυκείων θα επιστρέφουν τα βιβλία τους στο σχολείο. Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου, οι διευθυντές θα πρέπει να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές για την ανάγκη επιστροφής των βιβλίων στα σχολεία.

 

Όπως αναφέρει Το Βήμα της Τρίτης, τα επιστρεφόμενα βιβλία θα προορίζονται για ανακύκλωση προκειμένου να εξοικονομηθούν χρήματα, τα οποία και θα διατεθούν στις σχολικές επιτροπές για τη βελτίωση των σχολικών υποδομών. Όσα από αυτά είναι σε καλή κατάσταση θα επαναχρησιμοποιηθούν.

 

Από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο οι διευθυντές θα πρέπει να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές για την εφαρμογή του συστήματος της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης βιβλίων, ώστε οι μαθητές να μην προκαλέσουν φθορές στα βιβλία.

 

Εξαιρούνται μόνο εκείνα τα σχολικά εγχειρίδια που προορίζονται για χρήση μεγαλύτερη του ενός έτους (βιβλία πληροφορικής, βιβλία αναφοράς κ.ά.).

 

Πηγή: in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλά, πλάκα κάνουν? Δηλαδή τι, οι μαθητές θα απαγορεύεται να κρατάνε σημειώσεις για να είναι σε καλή κατάσταση τα βιβλία για τους επόμενους? Δεν λέω, καλή η ανακύκλωση και η εξοικονόμηση χρημάτων, αλλά δεν πάνε να μαζέψουν τα χρήματα από αλλού που φεύγουν και νομίζουν οτι η λύση θα είναι στην ανακύκλωση των χαρτιών των βιβλίων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή χρειαστεί ο μαθητής να θυμηθεί κάτι από μαθήματα προηγούμενης τάξης, π.χ. μαθηματικά (προφανώς), τι θα κάνει;Θα πρέπει να πάει να αγοράσει το βιβλίο;

Ήμαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά μην τα επιστρέψουν. αν κάποιος το θέελι θα το κρατήσει.

κάποιος που το προορίζει για σκίσιμο ή κάψιμο.. οκ μπορεί να το επιστρέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι κάτι νέο. Απλά συνέβαινε και αρκετά (μα αρκετά) χρόνια πριν στην εποχή των γοννέων αρκετών από εμας.

 

Προσωπικά το κρίνω ως θετική κοίνηση και για οικολογικούς, οικονομικούς λόγους μιας και οι περισότεροι θα τα πετάξουν σε κάδους απορυμάτων - ούτε καν στους ανακύκλωσεις. Επίσης θα είναι μια κοίνηση σεβασμού σε αυτό που λέμε βιβλίο και χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε HammerZ, έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά δεν θέλουν όλοι οι μαθητές να πετάξουν τα βιβλία τους. Υπάρχουν μερικοί που θέλουν να τα κρατήσουν, αν έχουν κάτι να θυμηθούν σε μεγαλύτερες τάξεις κλπ. Και να σου πω κάτι. Πες οτι γράφεις πανελλήνιες και θες να θυμηθείς έναν τύπο που τον έκανες Β λυκείου. Τι θα κάνεις τότε? Θα τρέχεις να αγοράζεις το βιβλίο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως θα επρεπε να τα επιστρεφουν οσοι θελουν, απλα. αν και ειναι τρομερο να τα βλεπεις πεταμενα ή σκισμενα στους δρομους. παντως το πιο δικαιο για ολους θα ηταν να τα πληρωναν (συμβολικα εστω) και να επαιρναν πισω ενα αντιτιμο οσοι τα επεστρεφαν. αλλα τοτε ναβλεπες γκρινια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και μια πηγή:

>http://www.tovimadaily.gr//Article.aspx?d=20080527&nid=8646350

 

Παντελώς απαράδεκτο μέτρο, αυτή την έρμη Δημόσια Παιδεία την έχουν σαπίσει στο ξύλο τα τελευταία χρόνια. Δώστε λεφτά ριεεεε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το metro ισχύει στην Αμερική. Στα γυμνάσια και λύκεια τα παίρνεις και τα δίνεις πίσω ενώ στα κολέγια τα αγοράζεις και αν μετά θες τα πουλάς...μια χαρά μου φαίνεται εμενα. Έτσι αντί να ζωγραφίζουν μέσα στα βιβλία να δίνουν σημασία στο μάθημα! και όσοι θέλουν να κρατάνε σημειώσεις να χρησιμοποιούν post its (να κολλάνε χαρτάκια) η ας γραφουν με μολύβι. δικαιολογίες είναι αυτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνό με την απόφαση του Υπουργείου.

Επιτέλους να σταματήσει το σκίσιμο τον βιβλίων, γιατί εδώ μπορεί να είστε 3 και να γκρινιάζετε, έξω υπάρχουν χιλιάδες που θα το καταστρέψουν το βιβλίο ούτως η άλλος.

 

Επίσης δεν λέει πουθενά να μην κάνετε σημειώσεις. Λέει ότι μόνο όσα είναι αχρησιμοποίητα θα χρησιμοποιηθούν ξανά. Τα άλλα θα φάνε ανακύκλωση.

 

Κλείνωντας, υπάρχουν πιο καλοί τρόποι για να κρατήσετε ένα βιβλίο. Πάρτε έναν scanner και ένα σαββατοκύριακο το βιβλίο θα το έχετε σε PDF και μπορείτε να ρίξετε όσες σημειώσεις θέλετε. (Κάτι που πρέπει να κάνει το Υπουργείο αλλά....). Γιατί μην νομίζετε ότι δεν θα τα πετάξετε ως άχρηστα 1 χρόνο μετά. 'Αλλωστε δεν αντέχουν πάνω από 3 χρόνια. Αρχίζουν και χαλάνε αν δεν έχουν σωστή συντήρηση.

 

Και γιατί όχι να στήσετε μια ιστοσελίδα σχετικά και να κάνετε συλλογικά την εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται λογικό το μέτρο (λόγω ανακύκλωσης κλπ), αλλά όπως είπαν κι άλλοι, μέχρι να τελειώσει το λύκειο ακόμα και τα παλιότερα βιβλία χρειάζονται (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον :P) οπότε καλό θα ήταν να τα επιστρέφουν αφότου έχουν τελειώσει το λύκειο, όλα μαζί. Τώρα το πως θα τους πείσουν να το κάνουν όλο αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως η καλύτερη "πειθώ" (ειδικά στην Ελλάδα που σε τέτοια θέματα είμαστε κατά ένα μεγάλο ποσοστό "απολίτιστοι"), είναι τα λεφτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η καλύτερη "πειθώ" (ειδικά στην Ελλάδα που σε τέτοια θέματα είμαστε κατά ένα μεγάλο ποσοστό "απολίτιστοι"), είναι τα λεφτά..
+1 δε νομιζω να τους καιει αυτο. Μου θυμιζει στρατο που διναμε τα λουκανικα πισω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο συντηρείται ο μύθος ότι η παιδεία είναι "δωρεάν", τα βιβλία θα συνεχίσουν να καίγονται ή/και να γίνονται κομφετί στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

 

Τζάμπα είναι, κάφτε-σκίστε-πετάξτε τα, να ξεσπάσει πάνω στο άψυχο χαρτί, πληρωμένο με τον κόπο του Έλληνα φορολογούμενου, το μένος του έφηβου για το σχολείο, την ηλίθια καθηγήτρια, τις εξετάσεις ή ό,τι τέλος πάντων του τη σπάει.

 

Κι εξαιρέσεις υπάρχουν, είμαι σίγουρος, μα οι εξαιρέσεις είναι για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έτσι αντί να ζωγραφίζουν μέσα στα βιβλία να δίνουν σημασία στο μάθημα!...

Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι άμα απαγορεύσουν στον (αδιάφορο) μαθητή να ζωγραφίζει ή να κακοποιεί το βιβλίο του, αυτός (αναφέρομαι πάντα στον αδιάφορο μαθητή) θα δώσει περισσότερη σημασία στο μάθημα;;;; Απλά θα βρει άλλο τρόπο να απασχοληθεί (το κινητό για παράδειγμα που είναι επίσης απαγορευμένο). Δεν ξέρω, μπορεί και να αποδειχτεί πως είναι ένα καλό μέτρο στο τέλος, πάντως εμένα το πρώτο πράμα που μου πέρασε από το μυαλό όταν το είδα ήταν: "δεν κοιτάνε να συμμαζέψουν την τσέπη τους που από όπου περνάει ριμάζει τα πάντα, τα ζωγραφισμένα σχολικά βιβλία τους πείραξαν!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω τα βιβλια μου τα εχω κανει σα το κω.. της μαιμους,με τι μουτρα θα τα επιστρεψω κιολα...

????:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

omg και 3 lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...