Προς το περιεχόμενο

Οδηγός: Dual Boot Vista (ή Windows 7) - XP (με τα Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα)


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και καλη χρονια,

το προβλημα μου ειναι οτι εχω W7 και μετα περασα τα vista.

τα vista πλέον τα έσβησα, αλλα πριν την εκκινηση ακομα με ρωταει να διαλεξω λειτουργικο,

μπορω να το διωρθωσω αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε ευχαριστούμε πολύ, μπράβο που έκανες όλη αυτή τη δουλειά απλά για να μας το δείξεις...αξίζει το κόπο. Ευχαριστούμε.

 

Κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω (και δέ ξερω άν εδώ μπορώ) άν θέλουμε να φτιάξουμε multiboot με 8,7, και ΧΡ με το YUMI μπορώ να βάλω 8 κ 7 μέσα, τρέχουν κανονικά μα έχω πρόβλημα με τα XP και αυτό γιατί δέ bootάρουν ρώτησα ένα παλικάρι εδώ πιο ψαγμένο και μου είπε ότι φταίνε τα drivers, μα δέ περιέχουν όλα τα απαραίτητα drivers τα cd των XP; μου φάνηκε πολύ περίεργο να βγάζει error κατα την εκκίνηση των XP. 

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί κάποια άποψη επ' αυτού θα ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα

Εχω ένα λαπτοπ HP με win7 καιθέλω να του βάλω και XP

έκανα ενα partition τον Η, φορματ NTFS, στον δίσκο και ξεκίνησα την εγκατάσταση από το CD

Το θέμα είναι ότι δεν βλέπει το νέο τόμο (τους άλλους 4 τους βλέπει κανονικά) η εκγατάσταση των XP...

καμια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 4 primary(κεντρικά) διαμερίσματα βλέπουν οι Η/Υ με mbr όπου μπορούν να περάσουν λειτουργικό,θα πρέπει δηλαδή να δεις αν είναι όλοι primary να μετατρέψεις κάποιον σε logical για να κάνεις το διαμέρισμα με τα xp primary.

 

Υπόψιν ότι έχουν ακουστεί προβλήματα με τα xp σε διαμέρισμα που είναι πέρα από τα πρώτα 5gb του δίσκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

αγόρασα ενα λαπτοπ hp 15r100nv με windows 8.1 και θελω να περάσω και xp,

Ερώτηση πρώτη , γίνεται να τα εγκαταστήσω στον ίδιο δίσκο σε άλλο partition?

2) προσπαθω να μπουταρω απο xp για εγκατάσταση (και απο στικακι και απο αλλο cd) αλλα προχωράει μέχρι την μπλέ οθόνη που φορτώνει τους drivers και κολλάει εκει που λεει windows startup

αν πατήσω  το off πεταει bsod με κωδικό 0x0000007E και λεει acpi.sis(κατι τετοια κατάληξη) 

3)αν σβήσω τελείως τα 8 (πως? αν δεν μπορω να μπουταρω απο τα xp και επομένως δεν μπορώ να κάνω φορματ το δισκο) θα περάσουν τα xp ή το πρόβλημα είναι ανεξάρτητο απο το οτι εχει 8 εγκατεστημένα?

 

υ.γ απο το cd πετάει πιο πριν bsod, την ωρα που φορτώνει τους drivers και δεν με αφήνει να προχωρήσω σε εγκατάσταση 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...