Προς το περιεχόμενο

Οδηγός: Dual Boot Vista (ή Windows 7) - XP (με τα Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα)


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν υπάρχει Repair your computer όπως δείχνει η τρίτη εικόνα από

εδώ : http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/tutorial148.html ,

τότε κατέβασε ένα από εκεί : http://neosmart.net/blog/2009/windows-7-system-repair-discs/ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παίδες, δώστε μια χείρα βοηθείας γιατί με βλέπω να φουντάρω από κανα παράθυρο σαν τον άλλον στην αρβύλα...

 

Έχω ένα laptop της toshiba. Το αγόρασα με προεγκατεστημένα τα vista. Έχει πάνω του 2 δίσκους, ο ένας έχει τα vista κ ο άλλος δεδομένα. Στον δεύτερο αποφάσισα, ακολουθώντας τον οδηγό, να κάνω partition 50 GB για να εγκαταστήσω τα XP pro.

 

Το πρόβλημά μου είναι στην εγκατάσταση των xp. Φτάνω κανονικά μέχρι την στιγμή που βάζω την ώρα στο σύστημα, κ κάτι άλλα, κ στην επόμενη επανεκκίνηση εμφανίζει ακαριαία το σήμα των xp, στη συνέχεια στιγμιαία μπλε οθόνη όπου αναγράφονται κάτι που δεν προλαβαίνω να δω καν κ στη συνέχεια μου βγάζει την οθόνη που λέει πως το σύστημα αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα κ δίνει επιλογές για start windows normally, είτε μέσω safe mode κτλ. Οτιδήποτε όμως κ αν επιλέξω με ξαναβγάζει στην ίδια οθόνη.

 

Τι έγινε ρε παιδιά που έλεγε κ ο Σπύρος? Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τα sata?

 

H μέγιστη λακαμία είναι πως δεν βρίσκω το dvd των vista κ έτσι δεν μπορώ να μπω τουλάχιστον στα vista, να κάνω repair όπως λέει το τρίτο βήμα του οδηγού.

 

Καμιά βοήθεια?

 

λοιπόν μπαινεις στο bios και απενεργοποιης τον 2ο σκληρο δίσκο.αρα θα ξεκινησει με Vista.

ελπιζω να πιασει αλλιοσ παλι εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετω... πριν λιγο καιρο ειχα περασει και τα & και τα ΧΡ...τωρα ομως θελω να τα βγαλω τα 7 γιατι τα βαρεθηκα και μου ειναι αχρηστα.... πως γινεται αυτο? να μπω με λινουξ και να σβησω το partition τως 7 και το ενωσω με των ΧΡ υποψιαζομαι πως δεν θα ξεκινανε τα ΧΡ.... καμια ιδεα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γινεται καποιος να με βοηθησει?

Εχω σ'ενα σκληρο 2 partitions, στο ενα τα xp sp3 και στο αλλο τα seven x64.

Εκανα format το partition των seven και τωρα χαθηκε η επιλογη dualboot.

Που μπορω να βρω οδηγιες για να την επαναφερω?

thxxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Για βοηθήστε λίγο...

 

Έχω τρεις διαφορετικούς δίσκους. Σ' αυτούς θέλω να περάσω XP, 7, Ubuntu ξεχωριστά για triple boot.

 

Εγκατέστησα πρώτα τα XP, μετά πέρασα 7 στον δεύτερο δίσκο, και στο τέλος Ubuntu 10 στον τελευταίο δίσκο.

 

Ως τα 7 με ρωτούσε σε τι σύστημα ήθελα να κάνω boot.

 

Μετά τα Ubuntu το χάος. Μαύρη οθόνη με το underscore ν' αναβοσβήνει.

 

Ακόμα κι όταν πάω να κάνω boot από τους Windows δίσκους μου λέει "Insert Boot Media and select proper boot device..."

 

 

 

 

Μου φαίνεται λίγο δυσκοίλιο να τρέξω σε triple-boot... Και στο google δεν υπάρχει και κανένας triple-boot οδηγός. Μόνο dual-boot καλή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ποστάρεις εδώ μάλλον έχεις πρόσβαση σε κάποιο pc οπότε πάνε εδώ για να προσπαθήσεις να φτιάξεις το σύστημά σου.

Αν και αφού έχεις τρις δίσκους καλλίτερα να κάνεις ανεξάρτητες εγκαταστάσεις και να επιλέγεις από το bios με ποίο σκληρό θες να κάνεις εκκίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με theelf μόνο απο το bios μπορεις να επιλέγεις αλλα θα πρέπει να έχεις κάνει ξεχωρήστα τις εγκαταστάσεις μία λύση ειναι να βγάλεις τους άλους δύο δίσκους (αποσυνδέσεις καλώδια) να κάνεις εγκατάσταση και μετά να τους ξανασυσδέσεις και να κάνεις επιλογή απο bios με ποιον θα ξεκινάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά χθες είχα μια διακοπή ρεύματος και όταν άνοιξα τον υπολογιστή δεν έμπαινε στα Windows....

 

Έχω Dual Boot με Windows XP και Windows 7... Στα XP εμφανίζει μία μαύρη οθόνη χωρίς το Logo των Windows και μετα απο λίγο λέει για I/O Hardware error File: /ntldr

 

Αν μπω με τα Windows 7 εμφανίζει το logo και φορτώνει η μπάρα αλλα κολλάει και δεν μπαίνει ούτε σε αυτο το λειτουργικο...

 

ΥΓ: Τα λειτουργικά συστηματα δεν βρίσκονται στον ιδιο δίσκο....

 

Καμμία βοήθεια....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@x_vagos_x

εγω τι θα εκανα.

 

εναν εναν σκληρο(εναν συνδεδεμενο καθε φορα και οχι ολους μαζι) θα εγκαταστουσα xp και 7 και στον 3 με συνδεδεμενους τους αλλους 2 ομως αυτη τη φορα θα εβαζα το ubuntu και μετα καπακι θα εκανα update-grub2 ωστε να βρει και τους αλλους και να βαλει τις εγραφες.

 

και φυσικα στο bios θα οριζα ως πρωτο σκληρο αυτον που εχει στον mbr του τον grub.Δηλαδη του ubuntu.

 

Eπισης πως εβγαλες το συμπερασμα οτι triple boot με ξεχωριστους σκληρους ειναι δυσκολο ή απιθανo ή εξωγηινο?

20 λειτουργικα μπορεις να εχεις σε 20 αντιστοιχους δισκους και εναν απλο boot manager.Σε partition ναι ειναι σχετικα πιο δυσκολο γιατι εχουμε να κανουμε μονο με μια εγραφη MBR και στα windows δεν μπορεις να εγκαταστησεις τον bootloader σε αυτονομο partiton παρα μονο στον MBR.Oποτε θελει προσοχη στις χρονικες εκδοσεις των windows.Αλλα ειδικα με ξεχωριστους σκληρους - οπως θες να κανεις εσυ ..ειναι αν μη τι αλλο πολυ πιο κατανοητο και ανεξαρτητο απο οποιοδηποτε περιορισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

ξερει κανεις αν υπαρχει crack για windows xp sp3???

Εγώ δεν ξέρω,αλλά ξέρω το link για τους κανόνες του insomnia.

 

Όροι Χρήσης του ιστοτόπου Insomnia.gr

 

11. Να μην αναζητούν ή δημοσιεύουν συνδέσμους ή πληροφορίες για την απόκτηση, με οποιονδήποτε τρόπο, παράνομων αντιγράφων υλικού που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα

παιδιά θα'θελα τα φώτα σας μια και είδα οτι έχετε λύσεις για όλες της απορίες.Έχω ένα laptop fujitsu siemens έχω εγκαταστημένα στο C XP Prof. και στο D win 7,όλα καλά μέχρι εδώ λειτουργούν άψογα και τα XP και τα win7.έχω εγκαταστήσει το Acronis Disk Director και το Acronis OS Selector για dual boot απο Acronis OS Selector.Αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:1)το Acronis OS Selector δεν βλέπει τα win 7 παρ΄ότι και το D το έχω κάνει primary 2)στην εκκίνηση το OSSelector μου βγάζει το εξής μήνυμα,Booting the default operating system και εμφανίζετε το ΟSSelector μου αναγνωρίζει τα XP και κολλάει.

Διάβασα και σε αλα forum για κάποια αρχεια BOOTWISE,boot ini και κάποια άλλα,αλά δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα διότι δεν το κατέχω και τόσο καλά το αντικείμενο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...