Προς το περιεχόμενο

Οδηγός: Dual Boot Vista (ή Windows 7) - XP (με τα Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα)


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι μπλεκετε με boot προγραμματα κλπ ?

Οταν εχεις δυο δισκους το πιο απλο ειναι να αποσυνδεσεις το δισκο με το πρωτο λειτουργικο και να εγκαταστησεις το νεο στον αλλο δισκο

Μετα συνδεεις και τον αλλο και μολις ανοιγει το pc απλα επιλεγεις απο ποιον θα κανει boot

 

και πως γινεται αυτο γιατι ειμαι λιγο αδαης λογο οτι ειμαι παππους ευχαριστω παντος οπως και να εχει (μοιλαμε για c και d ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι πολυ απλο

πχ Εχεις δυο δισκους και στον c εχεις τα xp και στον αλλο d τιποτα

Αποσυνδεεις το καλωδιο του ρευματος απο τoν c και κανεις κανονικα εγκατασταση τα 7 ή τα vista στον αλλο

Μολις τελειωσεις την εγκατασταση ξανασυνδεεις τον αλλο δισκο και με το που ανοιγεις το pc μπαινεις στο boot menu του bios (μπαινει και με ESC σε μερικα) και διαλεγεις σε ποιον απο τους 2 δισκους θες να μπεις Σε οποιον και να μπεις παντα θα ειναι c και ο αλλος θα ειναι d

Αν μετα θες να καταργησεις καποιο λειτουργικο απλα κανεις φορματ στον ενα η στον αλλο δισκο και τερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν στo laptop που έχω με win7 γίνετε να περάσω και xp?Πρέπει να βγάλω πρώτα τα 7?και αν ναι τι κάνω, βάζω μέσα απο τα 7 το cd των xp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω καταφερα τελικα να εγκατασησω και τα χp να κανουν παρεα στα 7 αλλα στο bootαρισμα που βγαζει την επιλογη ποιο λειτουργικο θελω αν διαλεξω xp μου βγαζει πως λειπει το αρχειο winload.exe.Τι πρεπει να κανω κανεις καμια ιδεα???:-(

Τελικα βρηκα το winload απο αλλου και το εβαλα μεσα στο system των windows,αλλα τωρα μου ζηταει το ntoskrnl.exe το οποιο ομως υπαρχει στον φακελο..:mad:

Επεξ/σία από chakra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερωτηση... γιατι αυριο σκεφτομαι να φορτωσω και τα ΧΡ... (καλα τα 7 αλλα....)

Αν κανω τον οδηγο και εχω δυο windows μεσα τοτε μπορω να φορτωσω και linux? ή θα εχω προβληματα κατα την εκκινηση?

Ευχαριστω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μια ερωτηση... γιατι αυριο σκεφτομαι να φορτωσω και τα ΧΡ... (καλα τα 7 αλλα....)

Αν κανω τον οδηγο και εχω δυο windows μεσα τοτε μπορω να φορτωσω και linux? ή θα εχω προβληματα κατα την εκκινηση?

Ευχαριστω.. :)

Οσον αφορα το ubuntu και τον grub2,δουλευει χωρις προβληματα.Φορτωνει αρχικα ο grub και αν επιλεξεις windows,σε πηγαινει στον loader των windows οπου και επιλεγεις ποιο λειτουργικο της ms θελεις να κανεις boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το ubuntu και τον grub2,δουλευει χωρις προβληματα.Φορτωνει αρχικα ο grub και αν επιλεξεις windows,σε πηγαινει στον loader των windows οπου και επιλεγεις ποιο λειτουργικο της ms θελεις να κανεις boot.

 

οκ... αλλα δεν θελω να φορτωσω ubuntu... :P

θα φορτωσω ή sidux ή backtrack... νομιζω και αυτα χρησιμοποιουν grub2? δεν θυμαμαι...

Ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
οκ... αλλα δεν θελω να φορτωσω ubuntu... :P

θα φορτωσω ή sidux ή backtrack... νομιζω και αυτα χρησιμοποιουν grub2? δεν θυμαμαι...

Ευχαριστω ;)

Δεν νομιζω να χεις προβλημα,grub πρεπει να χρησιμοποιει.To backtrack 4 μου εκανε νερα και ενω αναγνωρισε και φορτωνε τον loader των windows(7+R2),δεν μπορουσα να μπω στο ubuntu.Πιθανοτατα κατι ειχα κανει εγω λαθος με το fstab.Οταν μπηκε το ubuntu τελευταιο,backtrack,windows 7 και 2008 R2 δουλευουν χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι αλλάζει εάν κάνω την εγκατάσταση του δεύτερου λειτουργικού σε άλλον/διαφορετικό δίσκο?

 

αφαιρεσε τον ένα δίσκο με το ένα λειτουργικό κάνε εγκατασταση το αλλο λειτουργικό στον αλλο δίσκο μετά συνδεσε ξανα τον αλλο σκληρο επέλεξε απο το bios boot disk ποιος σκληρος θα ειναι πρωτος και θα τρεχει το αντιστοιχο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να χεις προβλημα,grub πρεπει να χρησιμοποιει.To backtrack 4 μου εκανε νερα και ενω αναγνωρισε και φορτωνε τον loader των windows(7+R2),δεν μπορουσα να μπω στο ubuntu.Πιθανοτατα κατι ειχα κανει εγω λαθος με το fstab.Οταν μπηκε το ubuntu τελευταιο,backtrack,windows 7 και 2008 R2 δουλευουν χωρις προβλημα.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.. θα το δοκιμασω συντομα (γιατι μου βγηκε σκαρτο το σιντι :P) και θα δωσω αποτελεσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, δώστε μια χείρα βοηθείας γιατί με βλέπω να φουντάρω από κανα παράθυρο σαν τον άλλον στην αρβύλα...

 

Έχω ένα laptop της toshiba. Το αγόρασα με προεγκατεστημένα τα vista. Έχει πάνω του 2 δίσκους, ο ένας έχει τα vista κ ο άλλος δεδομένα. Στον δεύτερο αποφάσισα, ακολουθώντας τον οδηγό, να κάνω partition 50 GB για να εγκαταστήσω τα XP pro.

 

Το πρόβλημά μου είναι στην εγκατάσταση των xp. Φτάνω κανονικά μέχρι την στιγμή που βάζω την ώρα στο σύστημα, κ κάτι άλλα, κ στην επόμενη επανεκκίνηση εμφανίζει ακαριαία το σήμα των xp, στη συνέχεια στιγμιαία μπλε οθόνη όπου αναγράφονται κάτι που δεν προλαβαίνω να δω καν κ στη συνέχεια μου βγάζει την οθόνη που λέει πως το σύστημα αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα κ δίνει επιλογές για start windows normally, είτε μέσω safe mode κτλ. Οτιδήποτε όμως κ αν επιλέξω με ξαναβγάζει στην ίδια οθόνη.

 

Τι έγινε ρε παιδιά που έλεγε κ ο Σπύρος? Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τα sata?

 

H μέγιστη λακαμία είναι πως δεν βρίσκω το dvd των vista κ έτσι δεν μπορώ να μπω τουλάχιστον στα vista, να κάνω repair όπως λέει το τρίτο βήμα του οδηγού.

 

Καμιά βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP pro Sp3? Για δοκίμασε να κάνεις πάλι εγκατάσταση ίσως με κάποιο άλλο cd των ΧΡ. Για να επαναφέρεις το bootloader των Vista στο mbr μόνο το ms-sys μου έρχεται στο μυαλό.

Κατέβασε το ubuntu, κάψ' το σε ένα cd και μπούταρε από αυτό. Επιλέγεις γλώσσα και μετά Try ubuntu... μόλις μπεις σε γραφικό περιβάλλον, πήγαινε System -> Administration -> Software Sources και επίλεξε το Universal repository. Άνοιξε ένα terminal (Applications -> Accessories -> Terminal) και γράψε τα εξής:

(ότι είναι μέσα σε κώδικα το γράφεις στο terminal)

 

>sudo apt-get install ms-sys

Αφού γίνει η εγκατάσταση γράψε

>sudo fdisk -l

για να δεις σε ποιο δίσκο βρίσκονται τα vista.

Θα τυπώσει κάτι σαν αυτό

>/dev/sda1 1 9327 74919096 83 NTFS

Λογικά θα δεις 3 καταχωρήσεις. μία για τα Vista /dev/sda, μία για τα ΧΡ /dev/sdb1 και μία για τα δεδομένα /dev/sdb2. Για να καταλάβεις σε ποιο γράμμα αντιστοιχούν τα Vista, θα είναι αυτό που δε θα έχει αριθμό δίπλα του. Ανάλογα βάζεις αυτό το γράμμα στην παρακάτω εντολή.

>sudo ms-sys -m /dev/sda

Κάνε reboot, βγάλε το cd και μπες στα Vista.

Από http://www.arsgeek.com/2008/01/15/how-to-fix-your-windows-mbr-with-an-ubuntu-livecd/

 

Τώρα για τη μπλε οθόνη των ΧΡ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τακα τακα διορθωθηκε το προβλημα! μπηκα cmd για τις εντολες, φορεσα το soft στα vista, και τελος! ολα κομπλε!

 

μαν, ο θεος να σ'εχει καλα! χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλα ειναι και τα 7... αλλα επιδι δεν θα τα κρατησω.. γινεται να κανω την ιδια δουλεια με XP & XP?? θα εχω τα μεν για ολα.. προγραμματα κτλ κτλ και τα δεν μονο για παιχνιδια.... απλα.. γινεται? ή θα εχουμε προβλημα στο bootloader??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Στο σιντι με τα vista όταν το βάζω για να κάνω το repair, δεν υπάρχει πουθενά καμία τέτοια επιλογή σε σχέση με repair. Τί να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...