Προς το περιεχόμενο

BioShock Infinite


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

α μαλιστα, οι κλασικες πλανες, ο τυπος που ζει απο την βιομηχανια μιλησε, case closed.

πρωτον, επαιξα το παιχνιδι και το κρινω με βαση την εμπειρια μου. το πρωτο το λατρεψα, αυτο οχι. ας φροντιζε το ιδιο το παιχνιδι να ειναι καλυτερο, για να μου αρεσε περισσοτερο.

δευτερον, ειχα εκτενη συζητηση για το παιχνιδι με game developer που δουλευει στην βιομηχανια χρονια. και συμφωνουσαμε σε πολλα σημεια γιατι το gameplay του ηταν τοσο ρηχο.

τριτον, το παιχνιδι  ειχε πανακριβο budget και marketing. μαντεψε που πηγαν αυτα τα 100m για την προωθηση του. και παρολο το μεγαλο σπρωξιμο και τις εντυπωσιακες πωλησεις, η ποιοτητα του παιχνιδιου απετυχε να αντικατοπτρισει την αξια της επενδυσης του. γιαυτο και βγαινει σηκουελ μετα απο σχεδον μια δεκαετια.

να αλλαξω τωρα την αποψη μου γιατι; επειδη μου παρεθεσες λινκς με τα βραβεια; ας σοβαρευτουμε λιγο. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 651
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fulgore είπε

https://www.metacritic.com/game/pc/bioshock-infinite και το user score στο metacritic ειναι στο 8.6

Το να μην ειναι το πιο αγαπημενο καποιου ειναι κατανοητο. Το να λεμε ομως οτι ενα παιχνιδι που εχει την παραπανω υποδοχη/βραβεια απο κριτικους και κοινο δεν στεκει(ειδικα στο κομματι του story που ξεχωρισε κυριως).

Και εμενα το πρωτο ειναι το αγαπημενο μου,αλλα και το 3 μια χαρα το απολαυσα και φυσικα δεν γινεται να πω οτι ειναι κακο παιχνιδι ή μετριο,μην τρελαθουμε κιολας.

Δεν περιμενω να αλλαξεις αποψη,να μην γενικευεις χωρις λογο περιμενω.

Σου αρεσε το παιχνιδι λιγοτερο απο το 1,κανενα θεμα.

ΑΛλα μην βγαινεις και γραφεις αερολογιες του τυπου''το παιχνιδι γενικα ειναι μαπα'',''το παιχνιδι ειναι κακο'' που δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα.

2 ώρες πριν, KilliK είπε

ας φροντιζε το ιδιο το παιχνιδι να ειναι καλυτερο, για να μου αρεσε περισσοτερο.

 η ποιοτητα του παιχνιδιου απετυχε να αντικατοπτρισει την αξια της επενδυσης του. 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια ειναι καπου στη μέση κατ εμέ. Με την καμία δεν ειναι μάπα, αλλά κ ειχε και διάφορα θεματα δε πρεπει να το κρύβουμε. το παιχνίδι έκανε καραμπαμ οτι ειχε πολυ προβληματικη παραγωγή και το φώναζε, και με θεματα στη ροή (ειδικα η μια κοιλιά στα 3/5 του παιχνιδιου, σαν του Αι Βασίλη ενα πράγμα! :P )αλλα και στο gameplay. Και φαινεται και απο διαφορους μηχανισμούς αλλωστε οπως της βοήθειας απο την κοπελιτσα αλλά και του traversal με τις ραγες.

Διασκεδαστικό παιχνίδι με ωραίο τέλος, πανέμορφο art direction και διαφορα καλά στοιχεία, αλλα ειχε κ διαφορα θεματακια. Τα DLC περασαν κ δεν ακούμπησαν, μεχρι να τα αναφέρει καποιος πιο πάνω, τα είχα ξεχάσει κιολας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Skywalker333 και μετριο να το πεις, δεν θα το δεχτουν μερικοι εδω μεσα. ειπαμε, το εβγαλε αριστουργημα ο τυπος αρα εκλεισε το θεμα. οποιοσδηποτε αντιλογος ειναι "γενικολογιες και αερολογιες" 

και εγω το αναφερω ως μαπα, γιατι οποιαδηποτε παραγωγη αυτου του μεγεθους και hype, που απογοητευει με το να ειναι μια αδιαφορη μετριοτητα, δεν του αξιζει καλυτερος χαρακτηρισμος. και δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω να το λεω, επειδη δεν αρεσει η αποψη μου σε καποιους.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Και εμενα το πρωτο ειναι το αγαπημενο μου,αλλα και το 3 μια χαρα το απολαυσα και φυσικα δεν γινεται να πω οτι ειναι κακο παιχνιδι ή μετριο,μην τρελαθουμε κιολας.

 

6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δεν ηταν τελειο παιχνιδι σε καμια περιπτωση

Που να μην τα εγραφα κιολας......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάντως χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, νομίζω ότι ήταν από τις περιπτώσεις που είχε πέσει πολλή διαφήμιση και προσπάθεια να αναδειχτεί.

Το είχα από AMD bundle με την 7950 που είχα πάρει τότε, το τερμάτισα μόλις πριν 2 χρόνια, και ενώ αντιλαμβάνομαι την ποιότητά του, δε μπορώ να πω ότι μου έμεινε αξέχαστο και ότι θα το κατέτασσα τόσο ψηλά.

Βέβαια δεν έχω παίξει τα πρώτα δύο, ήμουν φρέσκος στο σύμπαν του Bioshock δηλαδή, αλλά και πάλι θεωρώ πως είναι λίγο ντεμί η φάση.

Ισχύει ότι είχε τρελό promotion. Το story του για κάποιον που θα δώσει προσοχή από την πρώτη στιγμή (όταν ανέβεις στην βάρκα με τα δύο αδέρφια), είναι φοβερό με συγκινητικό φινάλε. 

Το ένα μπορεί να παραμένει κορυφαίο και μία από καλύτερες εμπειρίες ever αλλά το φινάλε του έπασχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το στορυ ξεκινησε ωραια αλλα χαθηκε η μπαλα μετα απο καποιο σημειο, ειχαν μπλεξει multiverse, time-travel, μεχρι και φαντασματα.

bigger is not better, και αν δεν ειχε χαθει το μετρο, θα ειχαν βγαλει και μεγαλυτερο κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...