Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αρχίσει πριν από 3 χρόνια με δάσκαλο αλλά με μάθενε με πολύ βαρετό τρόπο είτανε και λίγο ¨ γεια σου¨ ¨μυστήριος¨και λοιπά. Σε κάποια φάση μετά από 5 μήνες έφυγα αλλά η βλακεία μου είτανε που δεν βρήκα άλλο δάσκαλο να συνεχίσω κατευθείαν και τα παράτησα.

 

Τώρα βρήκα κάτι video με μαθήματα από τον θείο με έναν τύπο που τα λέει ωραία και κατανοητά και σε αρχίζει με κάτι πολύ σωστό ασκήσεις να ανοίξουν τα δάχτυλα (ο άλλος δεν μου έδειξε ποτέ τίποτα τέτοιο και προσπαθούσε να με μάθει συγχορδίες με τρελά ανοίγματα για μουσική θεωρία ούτε λόγος).

 

Η ερώτηση μου είναι μήπως θα είτανε καλύτερα να πάω με κάποιων δάσκαλο να με βάλει και σε πρόγραμμα; Γιατί τα μαθήματα με τα video τα κάνω όποτε φέξει και εξάσκηση σε αυτά που λέει άμα κάνω ένα τέταρτο την εβδομάδα (είμαι πολύ μούχλας και αραλίκης). Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα αρχίσει πριν από 3 χρόνια με δάσκαλο αλλά με μάθενε με πολύ βαρετό τρόπο είτανε και λίγο ¨ γεια σου¨ ¨μυστήριος¨και λοιπά. Σε κάποια φάση μετά από 5 μήνες έφυγα αλλά η βλακεία μου είτανε που δεν βρήκα άλλο δάσκαλο να συνεχίσω κατευθείαν και τα παράτησα.

 

Τώρα βρήκα κάτι video με μαθήματα από τον θείο με έναν τύπο που τα λέει ωραία και κατανοητά και σε αρχίζει με κάτι πολύ σωστό ασκήσεις να ανοίξουν τα δάχτυλα (ο άλλος δεν μου έδειξε ποτέ τίποτα τέτοιο και προσπαθούσε να με μάθει συγχορδίες με τρελά ανοίγματα για μουσική θεωρία ούτε λόγος).

 

Η ερώτηση μου είναι μήπως θα είτανε καλύτερα να πάω με κάποιων δάσκαλο να με βάλει και σε πρόγραμμα; Γιατί τα μαθήματα με τα video τα κάνω όποτε φέξει και εξάσκηση σε αυτά που λέει άμα κάνω ένα τέταρτο την εβδομάδα (είμαι πολύ μούχλας και αραλίκης). Τι λέτε εσείς;

 

Από το ποστ σου καταλαβαίνω ότι μάλλον ο δάσκαλός σου καλά τα έλεγε τα πράγματα, και επειδή εσύ δεν είδες στη διδασκαλία του αυτό που ήθελες να μάθεις (πχ σόλο) βαρέθηκες. Δεν γίνεται να μάθεις κιθάρα με αραλίκι και ένα τέταρτο την εβδομάδα (:shock::shock: χρειάζεται τουλάχιστον μια με δυο ώρες την ημέρα). Λυπάμαι αν σε αποτρέπω, αλλά αν πραγματικά θέλεις να μάθεις κιθάρα, πρέπει να το πάρεις απόφαση και να ξεκινήσεις μαθήματα με δάσκαλο, αλλά και να αφιερώνεις -πολύ- χρόνο για μελέτη. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δάσκαλός τους πέντε μήνες που είμουνα μου έδινε ένα χαρτί με συγχορδίες να τις επαναλαμβάνω όλη την ώρα και αυτός καθότανε έπαιζε τζόκερ, δεν πιστεύω αυτός να είναι σωστός τρόπος εκμάθησης ούτε για όργανο ούτε για τίποτα.

 

Όσο για την ώρα εξάσκησης ξέρω ότι είναι πραγματικά μηδαμινή και είναι από τις πρώτες προτεραιότητες μου να την μεγαλώσω αν και θα είναι κάπως δύσκολο φέτος γιατί έχω πανελλήνιες την κατάρα μου μέσα

 

εδιτ: Και προς δική σου πληροφόρηση το σόλο δεν με ενθουσίαζε ποτέ, μπορεί φυσικά να αλλάξω γνώμη όταν μάθω να πέζω

Επεξ/σία από becausE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, καλησπέρα

ξέρετε κανένα μαγαζί που να κάνει δόσεις με πιστωτική για μια ηλ.κιθάρα που σκέφτομαι να πάρω (να διαθέτει fender squier ή ibanez κατά προτίμηση)? Όσο πιο πολλές οι δόσεις, τόσο πιο καλά..

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να είναι αποκλειστικά από Ελλάδα; Μπορείς να κοιτάξεις το thomann.de που στέλνει Ελλάδα με μεταφορικά 20 ευρό (0 για αγορά πάνω από 300 ευρό). Αν και δεν το έχω ψάξει για δώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να είναι αποκλειστικά από Ελλάδα; Μπορείς να κοιτάξεις το thomann.de που στέλνει Ελλάδα με μεταφορικά 20 ευρό (0 για αγορά πάνω από 300 ευρό). Αν και δεν το έχω ψάξει για δώσεις

 

ναι, θέλω δόσεις, άτοκες αν είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον Thanocaster για το χρόνο του και τις πολύτιμες συμβουλές του.

 

Αγόρασα σήμερις ηλ.κιθάρα Epiphone Special και ενισχυτή Roland 20W από Καγμάκη σε 6 άτοκες και είμαι πλήρως εξοπλισμένος πια. Τώρα ψάχνω για σχολή κάπου Κέντρο, γιατί θα έρθει και ένας φίλος μάλλον (Όποια πρόταση δεκτή).

 

Τώρα μέχρι να αποφασίσω για το ποιά σχολή κτλ, μου υποδεικνύετε σας παρακαλώ κάποιο site που να έχει μαθήματα για αρχαρίους για ηλ.κιθάρα να έχω να ασχολούμαι μέχρι να καταλήξω σε ποιά σχολή θα πάω?

 

Ευχαριστώ

 

υ.γ. χρόνια πολλά σε όλους τους Γιάννηδες και στις Γιάννες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον Thanocaster για το χρόνο του και τις πολύτιμες συμβουλές του.

 

Αγόρασα σήμερις ηλ.κιθάρα Epiphone Special και ενισχυτή Roland 20W από Καγμάκη σε 6 άτοκες και είμαι πλήρως εξοπλισμένος πια. Τώρα ψάχνω για σχολή κάπου Κέντρο, γιατί θα έρθει και ένας φίλος μάλλον (Όποια πρόταση δεκτή).

 

Τώρα μέχρι να αποφασίσω για το ποιά σχολή κτλ, μου υποδεικνύετε σας παρακαλώ κάποιο site που να έχει μαθήματα για αρχαρίους για ηλ.κιθάρα να έχω να ασχολούμαι μέχρι να καταλήξω σε ποιά σχολή θα πάω?

 

Ευχαριστώ

 

υ.γ. χρόνια πολλά σε όλους τους Γιάννηδες και στις Γιάννες...

 

Φίλε mirtidi_g, όταν λες σχολή στο κέντρο εννοείς δωρεάν μαθήματα του δήμου ή κάποιο ωδείο; Γιατί αν εννοείς το δεύτερο τότε θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον καλό δάσκαλο αντί των (πιο θεωρητικών) ωδείων. Εκτός κι αν θέλεις κάποιο χαρτί, οπότε αλλάζει το πράγμα...

 

ΥΓ> Μεγειά και καλόπαιχτο το όργανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mirtidi_g, όταν λες σχολή στο κέντρο εννοείς δωρεάν μαθήματα του δήμου ή κάποιο ωδείο; Γιατί αν εννοείς το δεύτερο τότε θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον καλό δάσκαλο αντί των (πιο θεωρητικών) ωδείων. Εκτός κι αν θέλεις κάποιο χαρτί, οπότε αλλάζει το πράγμα...

 

ΥΓ> Μεγειά και καλόπαιχτο το όργανο!

Θάνο, βασικά αν πάω σε δημοτικό ωδείο μια η άλλη είναι γιατί αν δεν είσαι δημότης, δεν παίζει έκπτωση οπότε είμαι ελεύθερος να πάω παντού. Σίγουρα όπως σου είπα και από κοντά, δεν ψήνομαι για χαρτί, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει και τόσο πολύ η Θεωρία.

Τώρα, ίσως σκεφτούμε και το ιδιάιτερο, αφού θα είμαστε 2 άτομα, απ'οτι φαίνεται.

Αλλά είδομεν...

εσύ παρόλα αυτά έχεις κάποια καλή σχολή υπόψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο, βασικά αν πάω σε δημοτικό ωδείο μια η άλλη είναι γιατί αν δεν είσαι δημότης, δεν παίζει έκπτωση οπότε είμαι ελεύθερος να πάω παντού. Σίγουρα όπως σου είπα και από κοντά, δεν ψήνομαι για χαρτί, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει και τόσο πολύ η Θεωρία.

Τώρα, ίσως σκεφτούμε και το ιδιάιτερο, αφού θα είμαστε 2 άτομα, απ'οτι φαίνεται.

Αλλά είδομεν...

εσύ παρόλα αυτά έχεις κάποια καλή σχολή υπόψη?

 

Για κιθάρα όχι. Αν θέλατε για κρουστά... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν θέλεις κάποιο χαρτί, οπότε αλλάζει το πράγμα...

 

ΥΓ> Μεγειά και καλόπαιχτο το όργανο!

 

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πτυχίο στην ηλεκτρική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πτυχίο στην ηλεκτρική κιθάρα.

 

Φυσικά και υπάρχει. Δεν υπάρχει ελληνική πιστοποίηση, αλλά μπορείς να κάνεις προετοιμασία εδώ πέρα και να πας να δώσεις εξετάσεις στο London College of Music πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ελληνική πιστοποίηση

Ναι, αυτό εννοώ...

Αν και καθαρά προσωπική μου γνώμη, η ηλεκτρική κιθάρα μαθαίνεται στο πάλκο και αυτή προτιμώ.

Καλοί ωραίοι όλοι οι βιρτουόζοι με πτυχία Μπερκλεάδες, αλλά είναι της κλασσικής μουσικής και όχι της Rock (με ότι έχει να κάνει το Rock σαν Rock).

 

Με λίγα λόγια προτιμώ τους κλασσικούς κιθαρίστες με πτυχία στη μουσική και μετά από καιρό τους την έδωσε να μάθουν ηλεκτρική (παρόλο που δεν χρειάζεται να μάθεις κλασσική πρώτα), παρά αυτούς που θέλουν να μάθουν Rock κιθάρα και να τη βάλουν στα "θρανία".

Ίσως είναι λίγο συντηρητικό και οπισθοδρομικό αυτό που λέω, αλλά η Rock κιθάρα είναι Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...