Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας

εχω μια κιθαρα απο εναν θειο μου και θελω να μαθω αν γινεται να παιζω εστω και λιγο

χωρις να πληρωνω δασκαλο?

δηλαδη να ξεκινησω μαθηματα μονος μου....και να μαθω μερικα κοματια

παιζει να βρω τιποτα απο ιντερνετ που να με βοηθησει να βρω πως παιζονται καποια κοματια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια σας

εχω μια κιθαρα απο εναν θειο μου και θελω να μαθω αν γινεται να παιζω εστω και λιγο

χωρις να πληρωνω δασκαλο?

δηλαδη να ξεκινησω μαθηματα μονος μου....και να μαθω μερικα κοματια

παιζει να βρω τιποτα απο ιντερνετ που να με βοηθησει να βρω πως παιζονται καποια κοματια?

 

Βήμα πρώτο: Βρίσκεις τραγούδια που σου αρέσουν.

 

Βήμα δεύτερο: πηγαίνεις στο http://www.kithara.vu αν είναι ελληνικά , ή κάνεις google Search το τραγούδι που θέλεις (π.χ. Lifehouse You and me chords) για Αγγλικά τραγούδια.

 

Βήμα τρίτο: βλέπεις η κάθε συγχορδία πως παίζεται, γράφοντας την στο Google. Δηλαδή, αν γράψεις "Em" (Μί μινόρε), θα σου βγάλει μεταξύ άλλων και εικόνες, που βλέπεις πως παίζεται στην κιθάρα (οι τελείες είναι εκεί που πρέπει να πατάς τα δάχτυλα σου)

 

Μια τυχαία σελίδα που βρήκα κάνοντας αναζήτηση Em chord ασπούμε είναι αυτή, που σου δείχνει και πως να βάζεις τα δάκτυλα σου: http://www.6-string-videos.com/basic_chords/

 

Βήμα τέταρτο: πολλή εξάσκηση, και να το γουστάρεις ! άμα το βαριέσαι, δεν θα βγει δουλειά..

 

α, κι αν ξέρεις κανέναν που παίζει έστω και λίγο, πες του να σου δείξει πως κρατάς την κιθάρα κτλ, ή κάνε search στο youtube "how to hold a guitar" ή κάτι τέτοιο, και θα βρεις πολλά αποτελέσματα...

 

Εγώ έμαθα από ένα βιβλίο των Πυξ-Λαξ, που είχε τα tabs πάνω από τα τραγούδια.. το είχα λιώσει όμως, και στην αρχή ήμουν πολύ πολύ αργός :P

 

Υπομονή και επιμονή λοιπόν ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα πρώτο: Βρίσκεις τραγούδια που σου αρέσουν.

 

Βήμα δεύτερο: πηγαίνεις στο http://www.kithara.vu αν είναι ελληνικά , ή κάνεις google Search το τραγούδι που θέλεις (π.χ. Lifehouse You and me chords) για Αγγλικά τραγούδια.

 

Βήμα τρίτο: βλέπεις η κάθε συγχορδία πως παίζεται, γράφοντας την στο Google. Δηλαδή, αν γράψεις "Em" (Μί μινόρε), θα σου βγάλει μεταξύ άλλων και εικόνες, που βλέπεις πως παίζεται στην κιθάρα (οι τελείες είναι εκεί που πρέπει να πατάς τα δάχτυλα σου)

 

Μια τυχαία σελίδα που βρήκα κάνοντας αναζήτηση Em chord ασπούμε είναι αυτή, που σου δείχνει και πως να βάζεις τα δάκτυλα σου: http://www.6-string-videos.com/basic_chords/

 

Βήμα τέταρτο: πολλή εξάσκηση, και να το γουστάρεις ! άμα το βαριέσαι, δεν θα βγει δουλειά..

 

α, κι αν ξέρεις κανέναν που παίζει έστω και λίγο, πες του να σου δείξει πως κρατάς την κιθάρα κτλ, ή κάνε search στο youtube "how to hold a guitar" ή κάτι τέτοιο, και θα βρεις πολλά αποτελέσματα...

 

Εγώ έμαθα από ένα βιβλίο των Πυξ-Λαξ, που είχε τα tabs πάνω από τα τραγούδια.. το είχα λιώσει όμως, και στην αρχή ήμουν πολύ πολύ αργός :P

 

Υπομονή και επιμονή λοιπόν ! :)

υπάρχει μήπως κάποιο σαιτ που να έχει τα ακόρντα μαζί με βίντεο?

ξένα τραγούδια κυρίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει μήπως κάποιο σαιτ που να έχει τα ακόρντα μαζί με βίντεο?

ξένα τραγούδια κυρίως?

 

Το ultimate guitar έχει συγχορδίες... τώρα για βίντεο δεν ξέρω.

 

κάποια τραγούδια θα τα βρεις στο Youtube άμα βάλεις "How to play -τίτλος τραγουδιού-"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εεεε παιδιαααα!!! :-)

Τι κανετε??? Πως παει??? Rockαρετε???

 

Η8ελα να ρωτησω για αυτα τα Vinyl Stickers και για το αν ειναι καλα για την κι8αρα μου.

βρηκα αυτο στο youtube!Αν το κανω ετσι λετε αν τελικα βγάλω το sticker να αφησει κολλα ή κατι τετοιο?

Ουδεν σχολιο για τα pokemon... :lol:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=mZuzNI2XemY[/ame]

Επεξ/σία από kate23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Επαναφέρω λιγο αυτο το θέμα...Τελικά πόσο εύκολο ειναι να μάθει καποιος μόνος του κιθάρα?

Δεν εχω ιδέα αλλα έχω όρεξη για να μάθω..Λέω να πάρω μια ακουστική και μερικά βιβλία και να ξεκινήσω μόνος μου..θα καταφέρω τιποτα η θα τα παρατήσω σχετικά γρήγορα?

Κάπου διάβασα οτι το guitar pro βοηθάει πολύ...εσείς τι λέτε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω λιγο αυτο το θέμα...Τελικά πόσο εύκολο ειναι να μάθει καποιος μόνος του κιθάρα?

Δεν εχω ιδέα αλλα έχω όρεξη για να μάθω..Λέω να πάρω μια ακουστική και μερικά βιβλία και να ξεκινήσω μόνος μου..θα καταφέρω τιποτα η θα τα παρατήσω σχετικά γρήγορα?

Κάπου διάβασα οτι το guitar pro βοηθάει πολύ...εσείς τι λέτε ??

 

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας σε αυτό που ρωτάς γιατί εξαρτάται 100% επό εσένα. Και στο πόσο θα δουλέψεις, και στο πώς θα δουλέψεις αλλά και στο πόσο έχεις κλίση σε αυτό. Κάποιοι τα καταφέρνουν και χωρίς βοήθεια, ενώ κάποιοι ακόμα και με βοήθεια τα παρατάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σίγουρα ισχύει αυτο που λές αλλα λέμε τωρα με προσπάθεια γίνεται δουλειά?

Μην φανταστείς τρελά πραγματα..μερικά τραγούδια γίνεται να μάθεις να παίζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη κιθάρα καλύτερα είναι ακουστική η κλασσική ??

Σκοπεύω να παίζω τραγούδια στυλ Πυξ-Λαξ και τέτοια...τι προτείνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο μυαλό σου έχεις να παίζεις περεΐστικα, πάρε ακουστική. Προσωπικά θα πήγαινα να ακούσω μια εκ των Yamaha F310, Fender CD60 και Cort Earth 70, με προτίμηση στην Cort. Καλό θα είναι να γνωρίζεις ότι το όργανο χρειάζεται και μια τακτική συντήρηση (περιλαμβάνει ίσιωμα μπράτσου, καθάρισμα ταστιέρας, αλλαγή χορδών και τρίψιμο καβαλάρη, δυο φορές το χρόνο, μια την άνοιξη και μια το φθινόπορο) η οποία σε μάστορα θα είναι γύρω στα 20€ κάθε φορά, εκτός αν μάθεις να το κάνεις μόνος σου (δεν είναι τίποτα σπουδαίο) οπότε θα έχεις μόνο το κόστος των χορδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδια σημερα μου ηρ8ε μια κι8αρα που ειχα παραγγειλει (επιτελους!) και εχω ενα 8εμα με τη ζωνη. Καλα να την βαλω απο την κατω μερια αλλα για την πανω μερια δεν εχει καποιο μερος για να την βαλω. Δειτε: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_sa105_sb_bundle.htm πατηστε στην εικονα με την κι8αρα και δειτε την ζωνη ποθ για πανω εχει κορδονακι.. Να την βαλω που??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...