Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να το τσεκάρεις βάλε το καλώδιο μόνο στον ενισχυτή και ακούμπα με το δάχτυλό σου την μύτη από το άλλο καρφί (αυτό που θα έμπαινε στην κιθάρα). Αν βγάζει έναν βόμβο τότε το πρόβλημα είναι στην κιθάρα σου. Αν όχι μάλλον στο καλώδιο ή -πιο απίθανο- στον ενισχυτή... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον βόμβο που λες τον κάνει (έπρεπέ να το διευκρινίσω στο προηγούμενο post) τσέκαρα τα εσωτερικά τις κιθάρας το βύσμα ακουμπάει μια χαρά και τα καλώδια είναι εντάξει τι άλλο μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βόμβο που λες τον κάνει (έπρεπέ να το διευκρινίσω στο προηγούμενο post) τσέκαρα τα εσωτερικά τις κιθάρας το βύσμα ακουμπάει μια χαρά και τα καλώδια είναι εντάξει τι άλλο μπορεί να είναι;

 

Δώσε μερικά στοιχεία για την κιθάρα σου και τους μαγνήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο, βασικά αν πάω σε δημοτικό ωδείο μια η άλλη είναι γιατί αν δεν είσαι δημότης, δεν παίζει έκπτωση οπότε είμαι ελεύθερος να πάω παντού. Σίγουρα όπως σου είπα και από κοντά, δεν ψήνομαι για χαρτί, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει και τόσο πολύ η Θεωρία.

Τώρα, ίσως σκεφτούμε και το ιδιάιτερο, αφού θα είμαστε 2 άτομα, απ'οτι φαίνεται.

Αλλά είδομεν...

εσύ παρόλα αυτά έχεις κάποια καλή σχολή υπόψη?

Ποσο χρονών είστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP ltd h-50 με μαγνήτες της esp

 

Αν δεν έχεις ασχοληθεί με ESP η LTD είναι ανάλογη των squier/epiphone για fender/gibson και η σειρά 50 η πιο φτηνή, πιο μούφα πιο...

 

Τσέκαρε επαφές στο jack plate και μετά το wiring. Αν και αυτά είναι οκ, πήγαινέ την σε κάποιον μάστορα. Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, αυτός θα διαγνώσει πρόβλημα σε κάποιο ηλεκτρικό (pickup switch, ποτενσιόμετρο κοκ). Το να έβγαλαν και οι 2 μαγνήτες πρόβλημα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και μάλιστα χωρίς να έχουν καθόλου output το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο.

 

Πάντως, τσέκαρε και με κάποια άλλη κιθάρα το καλώδιο για να είσαι 100% σίγουρος... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι επαφές φαίνονται εντάξει, δύσκολο να έχουν κοπεί εσωτερικά και να μην κάνουν καμία επαφή... Πιθανώς κάποιο ηλεκτρονικό στοιχείο να πέθανε... Δεν το έχω ξανακούσει αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και το τόπικ προσφέρεται πλέον για οτιδήποτε έχει σχέση με κιθάρα μπορώ να πω πόσο χαρούμενος είμαι που σήμερα κατέφτασε μια ολοκαίνουργια BOSS GT-10 στο σπίτι μου??? ΓΑΜΕΙ Η ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΛΕΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το τόπικ προσφέρεται πλέον για οτιδήποτε έχει σχέση με κιθάρα μπορώ να πω πόσο χαρούμενος είμαι που σήμερα κατέφτασε μια ολοκαίνουργια BOSS GT-10 στο σπίτι μου??? ΓΑΜΕΙ Η ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΛΕΜΕ.

 

Μεγειές και καλόπαικτη! Δεν έχω παίξει μαζί της, αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι βγάζει καλά γκάζια. Το μόνο αρνητικό που άκουσα είναι ότι είναι λίγο πολύπλοκη, αλλά με τον καιρό θα την ξεζουμίσεις! Και πάλι μεγειά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές και καλόπαικτη! Δεν έχω παίξει μαζί της, αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι βγάζει καλά γκάζια. Το μόνο αρνητικό που άκουσα είναι ότι είναι λίγο πολύπλοκη, αλλά με τον καιρό θα την ξεζουμίσεις! Και πάλι μεγειά! :-)

 

Καταρχάς δεν αισθάνομαι πολύ άνετα να ακούω ευχές απο έναν άνθρωπο με τέτοιο αβατάρ, αλλά θα τολμήσω να πω ευχαριστώ. Σε περίπτωση που χαλάσει πάντως, μαθαίνω την δεύθυνση σου και στέλνω τα έξοδα του σέρβις σε σένα.

 

Σχετικά με την πολυπλοκότητα. Το είχα ακούσει/διαβάσει κι εγώ πολλές φορές πριν την πάρω, αλλά είχα μια κρυφή ελπίδα και την αγόρασα. Η ελπίδα μου βγήκε αληθινή. το 90% όσων το υποστηρζίουν αυτό ΔΕΝ έχουν διαβάσει το μάνουαλ. Αν δεν το διαβάσεις δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα πέρα απο το να φας το κεφάλι σου ώρες ατελείωτες με μηδενικό αποτέλεσμα. Αν το διαβάσεις καλά όμως, πριν πατήσεις το ΟΝ, τότε η πεταλιέρα έχει γίνει φίλη σου με το καλημέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν αισθάνομαι πολύ άνετα να ακούω ευχές απο έναν άνθρωπο με τέτοιο αβατάρ, αλλά θα τολμήσω να πω ευχαριστώ. Σε περίπτωση που χαλάσει πάντως, μαθαίνω την δεύθυνση σου και στέλνω τα έξοδα του σέρβις σε σένα.

 

Αν πάθει κάτι (φτου φτου φτου) αναλαμβάνω πλήρη ευθύνη. Την ίδια την Ντόρα θα βάλω να την επισκευάσει! :lol::lol::lol:

 

Σχετικά με την πολυπλοκότητα. Το είχα ακούσει/διαβάσει κι εγώ πολλές φορές πριν την πάρω, αλλά είχα μια κρυφή ελπίδα και την αγόρασα. Η ελπίδα μου βγήκε αληθινή. το 90% όσων το υποστηρζίουν αυτό ΔΕΝ έχουν διαβάσει το μάνουαλ. Αν δεν το διαβάσεις δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα πέρα απο το να φας το κεφάλι σου ώρες ατελείωτες με μηδενικό αποτέλεσμα. Αν το διαβάσεις καλά όμως, πριν πατήσεις το ΟΝ, τότε η πεταλιέρα έχει γίνει φίλη σου με το καλημέρα...

 

[Γνήσιος ΕΛΛΗΝΑΣ]

Τα manual είναι για τις αδερφές! :lol::lol::lol:

[/Γνήσιος ΕΛΛΗΝΑΣ]

 

Πέρα από την πλάκα όντως συνήθως τα manual της Boss είναι αρκετά κατατοπιστικά (το DD20 μου χωρίς manual θα έκανε το 10% αυτών που κάνει τώρα ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Έτσι να ξεθαβόμαστε λέω το καλοκαίρι να δοκιμάσω αυτό http://www.thomann.de/gr/tenayo_lpstyle_kit.htm τι λέτε;

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει τα 200€ για το αποτέλεσμα που θα έχεις. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να φτιάξεις μια warmoth με σοβαρό hardware ή να τα επενδύσεις σε ένα καλό πετάλι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...