Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν νομίζω ότι αξίζει τα 200€ για το αποτέλεσμα που θα έχεις. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να φτιάξεις μια warmoth με σοβαρό hardware ή να τα επενδύσεις σε ένα καλό πετάλι. :-)

 

Δεν θέλω κάτι ακριβό/τέλειο άλλωστε warmoth θα βγει όσο μία καλή epiphone μπορεί και παραπάνω. Αυτό που θέλω να κάνω είναι μια φτηνή "custom" και όσο περνάει ο καιρός αλλάζω και hardware ειδικά άμα παίζει φράγκο εκείνη την εποχή θα πάρω κατευθείαν άλλους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, το όνομά μου είναι αννι και θέλω να μάθω κιθάρα... παλιά έκανα αλλά τώρα την σταμάτησα...στα γενέθλιά μου θα πάρω μια! ηλεκτρική...και οποίος ξέρει θέλω να μου πει κάποιο σαιτ να μπω ώστε να μπορέσω να μάθω και εγώ με κάποιον τρόπο... ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, το όνομά μου είναι αννι και θέλω να μάθω κιθάρα... παλιά έκανα αλλά τώρα την σταμάτησα...στα γενέθλιά μου θα πάρω μια! ηλεκτρική...και οποίος ξέρει θέλω να μου πει κάποιο σαιτ να μπω ώστε να μπορέσω να μάθω και εγώ με κάποιον τρόπο... ευχαριστώ πολύ!

 

Άννι, αν δεν μας πεις τί θέλεις να παίζεις, πόσα χρήματα διαθέτεις, αν έχεις ενισχυτή ή θέλεις να πάρεις, αν θέλεις δόσεις κλπ δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άννι, αν δεν μας πεις τί θέλεις να παίζεις, πόσα χρήματα διαθέτεις, αν έχεις ενισχυτή ή θέλεις να πάρεις, αν θέλεις δόσεις κλπ δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε! :-D

 

:-) από χρήματα οκ όσα χρειαστούν ενισχυτή δεν έχω και θέλω να πάρω επίσης θέλω να παίζω πιο πολύ ροκ τραγούδια...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... Αυτό το "όσα χρειαστούν" δεν βοηθάει ιδιαίτερα, αλλά θα σου προτείνω από μια γκάμα οργάνων και έχε υπ' όψιν πως όσο ανεβαίνει η τιμή είναι κατά κανόνα καλύτερο το όργανο. Επίσης, αυτές οι προτάσεις είναι υποκειμενικές, και αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ΠΑΣ και να ΑΚΟΥΣΕΙΣ και να ΠΑΙΞΕΙΣ εσύ με τα όργανα αυτά και να αποφασίσεις.

 

1. Fender Stratocaster. Η πιο καθολική κιθάρα. Προσωπικά μου αρέσουν τα μοντέλα με τρεις μονούς μαγνήτες, αλλά αν θέλεις και αρκετά βαρύ ήχο θα πρέπει να βρεις διάταξη με 2 μονούς και έναν διπλό μαγνήτη. Θα κοίταγα σε δυο κατηγορίες τιμών:

 

α. Fender Stratocaster Classic Player '50 (495€).

Μια από τις καλύτερες σχέσεις τιμής - απόδοσης.Είναι από τα πιο ζυγισμένα όργανα και φοράει πολύ καλούς μαγνήτες.

β. Fender American Deluxe (1285€).

Σε πολλούς δεν τους αρέσει το συγκεκριμένο μοντέλο, εμένα μου άρεσε αρκετά. Ειδικά αν το βρεις μεταχειρισμένο σε καλή τιμή πιστεύω ότι είναι μια μοναδική ευκαριία.

 

2. Fender Telecaster. Μια πολύ διαδεδομένη κιθάρα στη ροκ, τη μπλουζ και την αλτέρνατιβ. Είναι και της μόδας. Και εδώ δυο οι κατηγορίες κατά τη γνώμη μου:

 

α. Fender Baja Telecaster (~600€).

Είναι μια λύση αντίστοιχη με την Classic Player παραπάνω. Ένα πολύ φθηνό όργανο γι αυτά που προσφέρει. Πολλοί πίνουν νερό στο όνομά της και πολύ καλά κάνουν. Αν αντί για Made In Mexico έγραφε Made In USA η τιμή της θα ήταν πάνω από 1500€.

β. Fender Telecaster Vintage '52 (~1700€).

Η αγαπημένη μου κιθάρα. Θεωρώ ότι είναι ανώτερη της Hot Rod που πιθανώς να σου αντιπροτείνουν σε αυτή την κατηγορία τιμής κυρίως γιατί μου αρέσει περισσότερο ο shieded single coil που βάζει η Fender στην πρώτη, παρά ο Seymour Duncan της Hot Rod. Αν σου αρέσει ο μουντός ήχος αυτή η κιθάρα θα βγάλει πιο μουντό απ' όσο φαντάζεσαι, και αν σου αρέσει ο σκαστός ήχος θα σου δώσει περισσότερο twang απ' όσο αντέχουν τα αυτιά σου. Εγώ εδώ έριξα τα λεφτά μου στο παρελθόν, και ευχαρίστως θα την ξαναγόραζα για δεύτερη.

 

3. Gibson Les Paul. Το "αντίπαλο δέος" της Stratocaster. Δεν έχει τα καθαρά ούτε τα "βρώμικα" μιας Strat, κι όμως καταφέρνει να ακούγεται μοναδική. Είναι πολύ διαφορετική σε αίσθηση (πιο κοντό μπράτσο, πιο κοντά μεταξύ τους οι χορδές), αλλά και σε διάταξη (δυο μαγνήτες διπλοί, δεν είναι string through -δηλαδή οι χορδές δεν περνάνε "μέσα" από το σώμα της κιθάρας-). Αν ήταν να επιλέξω μια Les Paul να αγοράσω θα ήταν μια από τις παρακάτω:

 

α. Epiphone Les Paul Standard 1959 (~600€).

Έχω ακούσει πολλά σχόλια γι αυτή την κιθάρα. Έτυχε και έπεσαν στα χέρια μου 2 το τελευταίο δίμηνο. Και στις δυο μου έκανε εντύπωση η απόδοση των burstbucker μαγνητών, καθώς και η διαύγεια που είχανε, ακόμα και με ταλαιπωρημένες χορδές (στην πρώτη μάλιστα είχαν μαυρίσει οι χορδές). Αν ήθελα μια φθηνή Les Paul αυτήν θα κοίταγα πρώτη.

β. Gibson Les Paul Tribute 1952 (~2500€).

Από μόνα τους τα 2,5 χιλιάρικα είναι πολλά. Γι αυτήν την κιθάρα πιστεύω όχι. Μπορεί να μην έχω παίξει με τέτοια, και κατά πάσα πιθανότητα να μην παίξω ποτέ. Οι 2 p90 μαγνήτες όμως είναι αρκετοί για να με πείσουν να τα δώσω τυφλά. Επίσης, λόγω περιορισμένου αριθμού κομματιών δεν πετάς 2,5 χιλιάρικα, αλλά τα επενδύεις. Δεν έχει το εύρος μιας στρατοκάστερ. Δεν έχει τα καθαρά μιας τελεκάστερ. Πιθανώς να μην έχει ούτε τα γκάζια μιας κλασσικής Les Paul. Έχει όμως μαγκιά. Ακριβή; Ίσως. Ευκαιρία; Σίγουρα.

 

4. Gibson SG. Το ταυράκι. Δεν φημίζονται για τα καθαρά τους, αλλά αυτοί που παίζουν με ταυράκια θεωρούν ότι όποιος παίζει με καθαρό ήχο είναι φλώρος. Δεν έχω βρεθεί με πολλά ταυράκια στα χέρια, αλλά τα φθηνότερα μου φάνηκαν "ψεύτικα" στον ήχο τους. Αντίθετα, η Gibson SG61 Re-issue (~1300€) που πρόσφατα πήρε ένας γνωστός είναι εξαιρετική. Και για ένα περίεργο λόγο τα καθαρά της μου αρέσαν περισσότερο από τα γκάζια της...

 

Αυτά είναι τα πιο mainstream μοντέλα. Πήγαινε σε διάφορα καταστήματα και άκου τα, και στη συνέχεια μιλάμε και για ενισχυτές κλπ...

 

Όπως θα πρόσεξες δεν παραθέτω χαρακτηριστικά τους, αλλά έμεινα σε προσωπικές εντυπώσεις/εκτιμήσεις. Αυτό γιατί πιστεύω πως αν δεν τις ακούσεις η ίδια πιο πολύ θα σε προκαταβάλλουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά, παρά θα σου δώσουν κάτι ουσιαστικό. Είναι μεγάλο το ταξίδι που ξεκινάς και καλό θα είναι να έχεις όρεξη να μάθεις. Μην βιαστείς να αγοράσεις ένα όργανο, ειδικά αν μιλάμε για αρκετά χρήματα. Ελπίζω να βοήθησα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο, ξέρεις που θα βρω έτοιμους ήχους για την Boss Gt-10. Να μοιάζουν π.χ με του τάδε κιθαρίστα. Στην ουσία τις ρυθμίσεις των παραμέτρων θέλω, αλλά έμαθα ότι υπάρχουν έτοιμα ''αρχειάκια'' που τα βάζεις στην πεταλιέρα και κάνεις τον ήχο να μοιάζει με κάποιου κιθαρίστα... Τι κατάληξη έχουν αυτά τα αρχειάκια, γνωρίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις αρεία gxg και τα οργανώνεις με το GT10 Librarian

 

Για user patches ψάξε στο Google.Μερικά ενδεικτικά λινκς:

 

http://www.haax.se/filesite/index.php?unit=gt10

http://gt10.lefora.com/forum/category/news/

http://www.glenndelaune.com/Patch_download_page/PatchDownloadArea.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια Ibanez GRG170DX και σκεφτομαι να της αλλάξω τα pickups. Από στυλ μου αρέσει να παίζω διάφορα είδη με εξαίρεση death, black κλπ. Οπότε θέλω κάτι που να έχει καλή απόδοση και σε καθαρά και σε πιο ροκ. Υπάρχει τίποτα αξιόλογο στα 200-300€ ή θα πρέπει να πάω παραπάνω; Α, είναι εύκολο να κάνω μόνος μου την αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Ibanez GRG170DX και σκεφτομαι να της αλλάξω τα pickups. Από στυλ μου αρέσει να παίζω διάφορα είδη με εξαίρεση death, black κλπ. Οπότε θέλω κάτι που να έχει καλή απόδοση και σε καθαρά και σε πιο ροκ. Υπάρχει τίποτα αξιόλογο στα 200-300€ ή θα πρέπει να πάω παραπάνω; Α, είναι εύκολο να κάνω μόνος μου την αλλαγή;

 

Πούλα την 150€ και πάρε μια Fender Strat Classic Player '50. Δεν αξίζει να δώσεις για μαγνήτες όσα έκανε το ίδιο το όργανό σου, και δεν θα έχει ούτε το playability ούτε τη μεταπωλητική αξία της CP.

 

Αν τώρα θέλεις οπωσδήποτε να αλλάξεις μαγνήτες σε αυτήν την κιθάρα, κοίτα κάτι σε δοκιμασμένη λύση: Seymour Duncan. Τώρα, για το ποιους συγκεκριμένα, δεν μπορώ να σου πω αν δεν ξέρεις ακριβώς τί θέλεις... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γιατί όσους μαγνήτες βλέπω στον Θωμά είναι 60-120 γιούρα και βλέπω πολλούς να μιλάνε για 200-300;

 

EDIT: Μαζεύω λεφτά για καινούργιο "τσεκούρι" και σκεύτωμαι για κάτι που να μπορεί να βγάλει καθαρό σαν ακουστικής αλλά να έχει και βρομιά να κοιτάξω καμιά "κούφια";

Επεξ/σία από becausE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αυτός έχει μόνος του 200€. Σκέψου να έχεις μια κιθάρα με 2 humbucker και έναν μονό.

 

Για το τσεκουρι πας καρφί για Fender Baja Telecaster!

 

Αυτός που δείχνεις είναι από τους λίγους που κάνουν τόσο και είναι και ντεμεκ Van Halen οι άλλοι SD DiMarzio EMG κλπ στα 60-100 είναι της πλάκας; Αυτό ρωτάω.

 

 

Καλή κιθάρα η Telecaster δεν διαφωνώ αλλά θα βγάζει και καλή βρομούλα; (Ελαφριά πράματα όχι Vegeterian Progressive Grindcore :mrgreen:)

 

Επίσης την Tele βλέπω την χαρακτηρίζουν πολλοί ως "twangy" μπορείς να μου πεις την γνώμη σου σε αυτό το θέμα;

 

Edit: Βλέπω πως η Baja περνάει το budget μου σκεφτόμουνα να διαθέσω ~400 για κιθάρα και ~200 για καινούργιο ενισχυτή γιατί ο spider III που έχω έχει πολλά βρόμικα (βλέπε Vegeterian Progressive Grindcore) και λίγα καθαρά σκέφτομαι για αυτόν εδώ http://www.thomann.de/gr/orange_cr30r_egitarrencombo.htm

Επεξ/σία από becausE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που δείχνεις είναι από τους λίγους που κάνουν τόσο και είναι και ντεμεκ Van Halen οι άλλοι SD DiMarzio EMG κλπ στα 60-100 είναι της πλάκας; Αυτό ρωτάω.

 

Όχι σε καμία περίπτωση. Για την ακρίβεια προσωπικά θεωρώ ότι πάνω από 200 ευρώ σύνολο για μαγνήτες είναι λάθος. Και, επίσης προσωπικά, όταν παίρνω μια κιθάρα την αγοράζω κυρίως για τους μαγνήτες της. :-)

 

Καλή κιθάρα η Telecaster δεν διαφωνώ αλλά θα βγάζει και καλή βρομούλα; (Ελαφριά πράματα όχι Vegeterian Progressive Grindcore :mrgreen:)

 

Για crunchy ήχους είναι μια χαρά. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι "σκληροί" ήχοι που ακούς σε ένα cd δεν είναι επειδή έχουν έναν τόνο distortion πάνω, αλλά επειδή έχουν γραφτεί ντουμπλαρισμένες οι κιθάρες για να αποκτήσουν όγκο.

 

Επίσης την Tele βλέπω την χαρακτηρίζουν πολλοί ως "twangy" μπορείς να μου πεις την γνώμη σου σε αυτό το θέμα;

 

Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Εγώ το twang το λατρεύω, και γι αυτό είμαι ορκισμένος υπέρμαχος των τέλε. Έχω φίλους κιθαρίστες που το απεχθάνονται. Ένας μάλιστα έχει καταργήσει το tone knob και παίζει σχεδόν πάντα με neck μαγνήτη και κλειστό tone. Περί ορέξεως... ;)

 

Edit: Βλέπω πως η Baja περνάει το budget μου σκεφτόμουνα να διαθέσω ~400 για κιθάρα και ~200 για καινούργιο ενισχυτή γιατί ο spider III που έχω έχει πολλά βρόμικα (βλέπε Vegeterian Progressive Grindcore) και λίγα καθαρά σκέφτομαι για αυτόν εδώ http://www.thomann.de/gr/orange_cr30r_egitarrencombo.htm

 

Όχι όχι όχι! :-D Μην κάνεις το λάθος να κάνεις "έκπτωση" και στα δύο. Πάρε τώρα έναν σωστό ενισχυτή ή μια σωστή κιθάρα και βολέψου με αυτά που έχεις και στο μέλλον παίρνεις και το κατάλληλο κομμάτι που σου λείπει. Ούτως ή άλλως δεν είναι η πρώτη σου κιθάρα που πας ταυλωμένος να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς, οπότε φέρσου έξυπνα και έχε υπομονή για να κάνεις σωστή δουλειά που θα σε κρατήσει και στο μέλλον με αξιοπρέπεια (κοινώς πάρε ή καλή κιθάρα ή λαμπάτο ενισχυτή). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...