Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις πιό είναι το θέμα μου ? Θέλω έναν σκοπό για να πάω να κάνω ποδήλατο. π.χ. όταν έκανα κάτι διαδρομές που έμπαινα μέσα στην Αθήνα και προς τα έξω, είχα κάπου να πάω. Τώρα δεν έχω να πάω και πουθενά. Για καφέ, ενώ θα ήθελα να το παίρνω με τα χίλια για να γλιτώνω και παρκάρισμα ή πάρκινγκ στο κέντρο, γίνομαι χάλια από τον ιδρώτα. Όταν λέω χάλια, εννοώ πως ακόμη και να αλλάξω, και να πέσουν οι παλμοί και τα σχετικά, ίδρωνα και κανά 20λεπτο μετά πάνω στα καινούργια ρούχα.

Πίστεψέ με, ξέρω ακριβώς πώς αισθάνεσαι στο θέμα του ιδρώτα, ειδικά μετά την οποιαδήποτε άσκηση αεροβικού χαρακτήρα. Εδώ, στον διάδρομο τρέχω ένα 30λεπτο, κάνω μπάνιο και συνεχίζω να "στάζω" στο ιδρώτα για 10 λεπτά - σαν να μην έκανα μπάνιο ένα πράγμα!

 

Ώστε θέλεις σκοπό για να κάνεις ποδήλατο; ΟΚ, μπες σε mode self motivation και πες ότι "θα πάω μέχρι εκεί (ένα σημείο 10χλμ να πας και 10χλμ να έρθεις) σε π.χ. 30 λεπτά ή λιγότερο". Καταγράφεις την ώρα που έκανες και την επόμενη φορά προσπαθείς να μειώσεις την ώρα! Μόνο και μόνο το αίσθημα του επιτεύγματος του στόχου σου, είναι αρκετό!

 

Είναι περίπου το mind trick που χρησιμοποιούμε για να κάνουμε μεγάλες αποστάσεις. Σε φάση "θα βγω σήμερα να κάνω 120χλμ", επιστρέφω μετά από Χ ώρες σπίτι και λέω "ναι, ρε πούστη, τα κατάφερα!"¨. Αυτό το "ναι, ρε πούστη, τα κατάφερα!", προσωπικά αλλά και με άλλους που το έχω συζητήσει, είναι αρκετό για να μας κρατήσει ακμαίους όταν τα πόδια αρχίζουν να "βαραίνουν" από την κούραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πίστεψέ με, ξέρω ακριβώς πώς αισθάνεσαι στο θέμα του ιδρώτα, ειδικά μετά την οποιαδήποτε άσκηση αεροβικού χαρακτήρα. Εδώ, στον διάδρομο τρέχω ένα 30λεπτο, κάνω μπάνιο και συνεχίζω να "στάζω" στο ιδρώτα για 10 λεπτά - σαν να μην έκανα μπάνιο ένα πράγμα!

 

Ώστε θέλεις σκοπό για να κάνεις ποδήλατο; ΟΚ, μπες σε mode self motivation και πες ότι "θα πάω μέχρι εκεί (ένα σημείο 10χλμ να πας και 10χλμ να έρθεις) σε π.χ. 30 λεπτά ή λιγότερο". Καταγράφεις την ώρα που έκανες και την επόμενη φορά προσπαθείς να μειώσεις την ώρα! Μόνο και μόνο το αίσθημα του επιτεύγματος του στόχου σου, είναι αρκετό!

 

Είναι περίπου το mind trick που χρησιμοποιούμε για να κάνουμε μεγάλες αποστάσεις. Σε φάση "θα βγω σήμερα να κάνω 120χλμ", επιστρέφω μετά από Χ ώρες σπίτι και λέω "ναι, ρε πούστη, τα κατάφερα!"¨. Αυτό το "ναι, ρε πούστη, τα κατάφερα!", προσωπικά αλλά και με άλλους που το έχω συζητήσει, είναι αρκετό για να μας κρατήσει ακμαίους όταν τα πόδια αρχίζουν να "βαραίνουν" από την κούραση.

Καλά τα λες, αλλά δύσκολα να κρατήσω motivation για κάτι που είναι τελείως secondary και όταν πρώτος στόχος είναι τα βάρη. Τέλος πάντων...βλακό-δικαιολογίες είναι αυτές νομίζω...απλά πρέπει από Σεπτέμβρη να μου ξυπνήσει μία μέρα και να αρχίζω να καβαλάω το ποδήλατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες, αλλά δύσκολα να κρατήσω motivation για κάτι που είναι τελείως secondary και όταν πρώτος στόχος είναι τα βάρη. Τέλος πάντων...βλακό-δικαιολογίες είναι αυτές νομίζω...απλά πρέπει από Σεπτέμβρη να μου ξυπνήσει μία μέρα και να αρχίζω να καβαλάω το ποδήλατο. 

 

Ε, ναι ρε φίλε, δικαιολογίες είναι αυτά! ΟΚ, τώρα που έχει ζέστη κι εκεί κι εδώ, ούτε εγώ την πολύ-παλεύω, απλά για μένα είναι πιο εύκολο να βγω για μια βόλτα 20-30χλμ, από συνήθεια και μόνο! Από Σεπτέμβρη, ε, θα πάρουν φωτιά οι τροχοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ ούτε στο γυμναστήριο δεν την παλεύουμε με κλιματισμό, πόσο μάλλον έξω ντάλα στον ήλιο. 
σας ζηλεύω όλους που έχετε ποδήλατο, μακάρι να είχα και γω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι, το νου σου, μην πάθεις καμιά αφυδάτωση! Είπαμε, ηλεκτρολύτες και να πίνεις κατά τη διάρκεια της διαδρομής. Εάν στο ποδήλατο δεν έχεις παγούρι και παγουροθήκη, πήγαινε πάρε ένα set - από το ίδιο μαγαζί που θα πάρεις και το ΚΡΑΝΟΣ (θα μαλιάσει η γλώσσα μου, αλλά θα σε "πελεκάω" μέχρι να πάρεις!).

 

Επίσης, όπως είπε κι ο Rpanagos, ένα ποδηλατικό jersey, είναι καλή λύση - ο ιδρώτας αποβάλλεται στον αέρα και δεν μένει πάνω στην μπλούζα.

 

 

Έλα ρε, ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσεις ξανά! Εάν βαριέσαι μεγάλες αποστάσεις μόνος σου, τότε κάνε πιο μικρές σε υψηλή ένταση, ίσα ίσα για να μην βαριέσαι!

 

 

Για τα σκυλιά, είπαμε τι να κάνεις σε προηγούμενο post (θες να στο βρω; :P

το πρωί στο πήγαινε είχα και έπινα , στο έλα όμως το μεσημέρι δεν είχα , έπρεπε να έχω κ άλλο μαζί

κράνος θα πάρω , τώρα κατάλαβα οτι χρειάζεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισινα σημερα μετα απο πολυ καιρο, εκανα χαλαρα 350 ή 400μ καπου το χασα στο μέτρημα. Ελευθερο και υπτιο για να δω πως θα πανε τα γονατα.. Απο τεχνικη ημουν καλα απο αναπνοές βεβαια αρκετα πεσμένη. Θα θελα να κανω και αλλο αλλα στο τελευταιο 25ρι ενιωσα μια ψιλοενοχληση οποτε σταματησα.

 

Αντε να δω αν θα μπορεσω να βγαζω αεροβια εκει γιατι για τρεξιμο ουτε λογος.. Ακομα στο διαδρομο κανω 3' στο 4.5 κ μετα διαμαρτυρεται.

 

Εχω παρει υποεπιγονατιδικα straps τα οποια φοραω οταν εχω ποδια και δε νιωθω καποια ενοχληση κατα το προγραμμα ή μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για κανα καφε! θα μαι τελευταιες μερες οποτε θα πηγαινω διπλα στο σπιτι λιγη προπονηση χαλαρα!? θα γαμιεται και η ζεστη λογικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπεκτ για μπάνιο μόνο αν θες , φτάνει να βάλεις το στριγκακι

 

χαχααχαχ σε πειράζω  φιλος κοίτα μην παρεξηγηθείς πλάκα κάνω   :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...