Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεγαλυτερη αηδια απο το συνθολ πραγματικα....Αυτο κανει μονο για τους προ στους αγωνες να κανουν κορυφωση το παιρνει καθε κακομοιρης και γινετε καρτουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 Εγώ προχθές κατάλαβα ότι κρύωνα αλλά μέχρι να το κλείσω με πήρε ο ύπνος..  Αφού δεν έπαθα καμία ψύξη... 'Αψογος συγχρονισμός κρυωμάτων μες στο κατακαλόκαιρο πάντως.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στον 1.5 μηνα μετα απο αποχη οπως ειχα πει, ακομα να επιστρεψει η δυναμη, ειμαι στο 70-80% εκει γενικα και οχι consistent(σε bench/squat/deadlift ειμαι και παρακατω), σκεφτομαι να συνεχισω 5x5 και drop sets μηπως και επανελθω καπως. Εμφανισιακά αρχιζω να πρήζομαι παλι αλλα η εικονα δεν αντικατοπτριζει την αποδοση σε καμια περιπτωση.

 

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απογοητευση απο το να μην μπορεις να κανεις κιλα που τα ειχες για πλακα παλια, με κανει να νιωθω γερος.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στον 1.5 μηνα μετα απο αποχη οπως ειχα πει, ακομα να επιστρεψει η δυναμη, ειμαι στο 70-80% εκει γενικα και οχι consistent(σε bench/squat/deadlift ειμαι και παρακατω), σκεφτομαι να συνεχισω 5x5 και drop sets μηπως και επανελθω καπως. Εμφανισιακά αρχιζω να πρήζομαι παλι αλλα η εικονα δεν αντικατοπτριζει την αποδοση σε καμια περιπτωση.

 

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απογοητευση απο το να μην μπορεις να κανεις κιλα που τα ειχες για πλακα παλια, με κανει να νιωθω γερος.. :-(

Πόση ήταν η διάρκεια της αποχής ? Πρέπει να ήταν αρκετή για να είσαι μετά από 1,5 μήνα στο κυνήγι των παλαιών επιδόσεων. 

 

Για πες τα νούμερα που θες να πιάσεις πάλι και τι κάνεις τώρα για να τα πιάσεις ? Πάντως -ανάλογα το context βέβαια- 5x5 και drops δεν είναι και πολύ καλή ιδέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπου 3-4 χρονια να παω σοβαρα, πηγαινα 1 μηνα πχ πριν το καλοκαιρι το πολυ, και αυτον τον 1.5 μηνα μη νομιζεις οτι πηγα και hardcore 3-4 φορες την εβδομαδα λογο δουλειας, bench 85kg, squat 100kg ποσο ειναι με τη μπαρα ξερω γω και deadlift 120kg στο περιπου τα 2 τελευταια ηταν τα max μου το bench ηταν το 5x5, ναι ξερω στο bench εχω θεμα το φοβαμαι χωρις partner.. Μπορει να ειμαι και λιγο off παντως καπου εκει επαιζα.

 

Κανω μονο αυτες τις 3 standard μαζι με αλλες 3 πχ κανω deadlift μονο για πλατη και μετα  2 superset χερια/τρικεφαλους την αλλη μερα πχ bench και συνεχιζω στήθος/ώμους, ποδια μονο squat δεν αντεχω σχεδον καθολου ειμαι στα 60kg και θελω να τα κοψω εντελως με κουραζουν παρα πολυ.

 

5x5 ακομα και λιγοτερα κανω για να συνηθισει το σωμα σε περισσοτερα κιλα, δεν βρισκω αλλο τροπο, δε με ενδιαφερει το αισθητικο κομματι θελω να ξαναβρω λιγο δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπου 3-4 χρονια να παω σοβαρα, πηγαινα 1 μηνα πχ πριν το καλοκαιρι το πολυ, και αυτον τον 1.5 μηνα μη νομιζεις οτι πηγα και hardcore 3-4 φορες την εβδομαδα λογο δουλειας, bench 85kg, squat 100kg ποσο ειναι με τη μπαρα ξερω γω και deadlift 120kg στο περιπου τα 2 τελευταια ηταν τα max μου το bench ηταν το 5x5, ναι ξερω στο bench εχω θεμα το φοβαμαι χωρις partner.. Μπορει να ειμαι και λιγο off παντως καπου εκει επαιζα.

 

Κανω μονο αυτες τις 3 standard μαζι με αλλες 3 πχ κανω deadlift μονο για πλατη και μετα  2 superset χερια/τρικεφαλους την αλλη μερα πχ bench και συνεχιζω στήθος/ώμους, ποδια μονο squat δεν αντεχω σχεδον καθολου ειμαι στα 60kg και θελω να τα κοψω εντελως με κουραζουν παρα πολυ.

 

5x5 ακομα και λιγοτερα κανω για να συνηθισει το σωμα σε περισσοτερα κιλα, δεν βρισκω αλλο τροπο, δε με ενδιαφερει το αισθητικο κομματι θελω να ξαναβρω λιγο δυναμη.

Καταρχάς μία χαρά είναι 3-4 φορές. Αν bench παίζεις 5x5 με 85 και τα άλλα νούμερα στο squat είναι τα 1 rep max σου τότε μόνο θέμα δεν έχει ο πάγκος σου. 

 

Καταρχάς, θα σε πρότεινα να πιάσεις ένα ήδη υπάρχον πρόγραμμα όχι μόνο επειδή θα έχει καλύτερη δομή από αυτό που κάνεις αλλά και επειδή θα σου ανεβάσει ξανά το motivation που μπορεί να ξεκολλήσεις μόνο λόγο αυτού.

 

Υπάρχουν διάφορα. Το κλασικό 5x5 του Rippetoe, αυτό που με αρέσει εμένα, το linear πρόγραμμα του Jonnie Candito, ή κάτι custom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο τις 3-4 οι 2 ηταν μετα τη δουλεια οποτε δεν θα τις ελεγα παραγωγικες πιο πολυ παμε για να βγει το προγραμμα, πρακτικα αφηνα τα βαρια για Σ/Κ που ημουν ξεκουραστος. Επαιζα 5x5 με 85 αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε max η ξερω γω 2-3 με βοηθεια παντα στο safe ημουν και στις καλες μου μερες. 

 

Τωρα ειμαι squat 60kg, bench 70kg με δυσκολια και βοηθεια στο τελευταιο στα 5x5 και deadlift στα 80 και εκανα και μια 100kg max, για καποιο λογο μπορω να κανω deadlift αρκετα ευκολοτερα, ισως δεν φοβαμαι το fail γιατι απλα αν ειναι τα πεταω κατω εκει.

 

Για το κλασσικο 5x5 του Rippetoe πηγαινα αλλα αρχισα να βαζω και δικα μου μεσα κλασσικα, :P ισως εχεις δικιο πρεπει να παρω ενα να το ακολουθησω πιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα απο τις 3-4 οι 2 ηταν μετα τη δουλεια οποτε δεν θα τις ελεγα παραγωγικες πιο πολυ παμε για να βγει το προγραμμα, πρακτικα αφηνα τα βαρια για Σ/Κ που ημουν ξεκουραστος. Επαιζα 5x5 με 85 αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε max η ξερω γω 2-3 με βοηθεια παντα στο safe ημουν και στις καλες μου μερες. 

 

Τωρα ειμαι squat 60kg, bench 70kg με δυσκολια και βοηθεια στο τελευταιο στα 5x5 και deadlift στα 80 και εκανα και μια 100kg max, για καποιο λογο μπορω να κανω deadlift αρκετα ευκολοτερα, ισως δεν φοβαμαι το fail γιατι απλα αν ειναι τα πεταω κατω εκει.

 

Για το κλασσικο 5x5 του Rippetoe πηγαινα αλλα αρχισα να βαζω και δικα μου μεσα κλασσικα, :P ισως εχεις δικιο πρεπει να παρω ενα να το ακολουθησω πιστα.

Καταρχάς δεν είναι κακό να απέχεις από την αποτυχία. Το ότι αν πηγαίνεις στο safe σήμαινε να απείχες 1-2 reps από failure δεν είναι κακό...ίσα ίσα το bulk του συνολικού σου volume πρέπει να προέρχεται από τέτοιου είδους σετ. 

 

Deadlift δεν είναι καλή ιδέα το 5x5. Παίζει να είναι και ο λόγος που βλέπεις stalling. Είναι αρκετά CNS draining οι άρσεις και αν δεις, ειδικά τα προγράμματα αρχαρίων έχουν όσο δυνατόν λιγότερο volume γίνεται από αυτές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να δοκιμασω 1x5 κοντα στο max μου μονο για τα deadlifts η 2x5 κατι τετοιο και βλεπουμε. Γενικα μετα απο τις 3 αυτες ειμαι ρακος με το ζορι να βγαλω το υπολοιπο πρόγραμμα ειδικα στα dl και στα squat, bench επειδη κανω και λιγοτερα και ειναι και ευκολοτερη ασκηση δεν εχω τοσο θεμα αντοχης μετα. Thnx για τις συμβουλες.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα να πιάσεις παλιά νούμερα, ειδικά όταν μιλάμε για φυσιολογικά νούμερα όπως αυτά που περιγράφεις (δηλαδή όχι αγωνιστικές επιδώσεις κτλ)

 

Εφόσον τα έχεις χτυπήσει στο παρελθόν σε 6 μήνες θα τα ξαναχτυπήσεις εφόσον προσέχεις την διατροφή σου και δεν χάνεις προπονήσεις, παρόλο που έκανες αποχή ετών... Η πρώτη φορά είναι η δύσκολη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...