Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@omighi2u

Φίλε απλά respect! Έχασες κοντά 90 kg. Το σημαντικότερο από όλα την θέληση απλά "τόχεις"

Τα υπόλοιπα θα τα βρείς ,δεν είναι τίποτα. Στην αρχή στο γυμναστήριο όλα είναι μπερδεμένα αλλά σιγά-σιγά μαθαίνεις. Ζάλισε τους γυμναστές να σου δείχνουν. Ψάξου στο net.

Γνώμη μου μετά τις πρώτες 1-2 βδομάδες προσαρμογής ξεκίνα για κάποιους μήνες ένα full body πρόγραμμα. Π.χ https://www.bodybuilding.com/content/the-ultimate-beginner-3-day-full-body-routine.html

Δες τι σου ταιριάζει,κάνε παραλλαγές ,μάθε τα όργανα,το σώμα σου,απόφυγε τους εγωισμούς και τους τραυματισμούς.

Καλή επιτυχία!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξα γυμναστήριο μετά απο χρόνια (for good ) . είχα ξαναπάει αλλού αλλα για λίγο , αυτή τη φορά το κόβω να μένω
υπερσύγχρονος εξοπλισμός κ πήρε το μάτι μου και κρίκους 
γίναμεεεε  :-D  :-D  :-D 
Στα σημαντικά το οτι ειναι ανοιχτό και Κυριακές ..επιτέλους. 
Ακριβότερο εννοείται αλλα δεν πειράζει , απότι βλέπω τα αξίζει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Εχω καποιες αποριες και οποιος θελει και μπορει ας βοηθησει :)
 
1.71 ύψος, 68 κιλά 11.5% λίπος. Σε κατάσταση ηρεμίας καίω 2000 θερμίδες. Θερμίδες συντήρησης 2700.
Κάνω κρόσφιτ 4-5 φορές την εβδομάδα. Στόχος μου κατω απο το 10% λίπος με αύξηση μυικού βάρους 4-5 κιλών σταδιακα.
 
Να ακολουθησω το 40%-40%-20% και να κινηθω ισοθερμιδικα ή με πλεονασμα στις θερμιδες;

Ενα παραδειγμα σημερινης διατροφης τα μακρος βγαινουν 162γρ ΠΡΩΤΕΙΝΗ - 240γρ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ - 70γρ λιπος και 2300 θερμιδες.
 
Το βραδυ να βαλω υδατανθρακα ή καλο ειναι να τον αποφυγω;

Στο θεμα διατροφης ειμαι "στρατιωτης" ουτε cheat meals κανω συχνα, ουτε γλυκα τρωω πολυ σπανια να φαω ενα παγωτο πχ.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@omighi2u

Φίλε απλά respect! Έχασες κοντά 90 kg. Το σημαντικότερο από όλα την θέληση απλά "τόχεις"

Τα υπόλοιπα θα τα βρείς ,δεν είναι τίποτα. Στην αρχή στο γυμναστήριο όλα είναι μπερδεμένα αλλά σιγά-σιγά μαθαίνεις. Ζάλισε τους γυμναστές να σου δείχνουν. Ψάξου στο net.

Γνώμη μου μετά τις πρώτες 1-2 βδομάδες προσαρμογής ξεκίνα για κάποιους μήνες ένα full body πρόγραμμα. Π.χ https://www.bodybuilding.com/content/the-ultimate-beginner-3-day-full-body-routine.html

Δες τι σου ταιριάζει,κάνε παραλλαγές ,μάθε τα όργανα,το σώμα σου,απόφυγε τους εγωισμούς και τους τραυματισμούς.

Καλή επιτυχία!!!

 

Ευχαριστώ φίλε μου... Το ζήτημα είναι πως δεν έχω γνώσεις ούτε προφανώς καλή φυσική κατάσταση... σήμερα απο το στήθος , τραπέζιους , ώμους και κάτω μέχρι καρπούς είμαι φουλ πιασμένος... 2 μέρες το ίδιο πρόγραμμα ... επειδή ρωτούσα... αλλά την 2η μέρα ο γυμναστής που ήταν εκεί είχε δουλειά... να τρέχει πίσω απο κοριτσόπουλα. και μου είπε τι εκανες χθες? του ελεγα εγω.. εκανε πως με ακούει ενώ κοιτούσε τα κοράσια σαν γνήσιος γύπας... και μου λέει ωραία κυκλικό πάλι όπως χθές , ε και το έκανα. ~_~ 

 

Εγωισμό δεν έχω ούτε θέλω να τραυματιστώ... μόλις βλέπω να ζορίζομαι ΠΟΛΥ σε σημείο να βγαίνει λάθος η άσκηση ρίχνω το βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι σε εχω ξαναδει. Στο φουμπου ισως;

 

Τεσπα. Στο θεμα σου.

 

1ον μιλα με τους γυμναστες και ΑΠΑΙΤΗΣΕ να ερθουν και να σου δειξουν τις ασκησεις, την προπονηση, να σου εξηγησουν γιατι κανεις αυτες τις ασκησεις που κανεις, κτλ. (και) Γι αυτο πληρωνεις συνδρομη. Αλλιως, αλλαξε γυμναστηριο.

 

2ον θεσε στοχο. Θες να χασεις κιλα ή να βαλεις μυς; Αν θες το 1ο, δωσε βαση στη διατροφη. Αν θες το 2ο, χρειαζεσαι πιο στοχευμενη προπονηση.

 

Σε καθε περιπτωση, μπραβο για την αλλαγη ζωης. Μονο κερδισμενος θα βγεις.

Σε αυτο δεν συμφωνω. Δεν πληρώνεις συνδρομη για να χεις τον γυμναστή πανω απο το κεφαλι σου, αυτο ειναι personal trainer που χρεώνεται εξτρα. Πληρωνεις συνδρομη για να χρησιμποποιεις τα οργανα μαζι με καποιους χωρους.

 

Ο γυμναστης θα στο δειξει μια αντε δυο φορές. Μετά πρεπει να περασετε σε αλλο σταδιο του προσωπικου γυμναστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Εχω καποιες αποριες και οποιος θελει και μπορει ας βοηθησει :)

 

1.71 ύψος, 68 κιλά 11.5% λίπος. Σε κατάσταση ηρεμίας καίω 2000 θερμίδες. Θερμίδες συντήρησης 2700.

Κάνω κρόσφιτ 4-5 φορές την εβδομάδα. Στόχος μου κατω απο το 10% λίπος με αύξηση μυικού βάρους 4-5 κιλών σταδιακα.

 

Να ακολουθησω το 40%-40%-20% και να κινηθω ισοθερμιδικα ή με πλεονασμα στις θερμιδες;

Ενα παραδειγμα σημερινης διατροφης τα μακρος βγαινουν 162γρ ΠΡΩΤΕΙΝΗ - 240γρ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ - 70γρ λιπος και 2300 θερμιδες.

 

Το βραδυ να βαλω υδατανθρακα ή καλο ειναι να τον αποφυγω;

Στο θεμα διατροφης ειμαι "στρατιωτης" ουτε cheat meals κανω συχνα, ουτε γλυκα τρωω πολυ σπανια να φαω ενα παγωτο πχ.  :-D

Θα αφησω τα εμπειρα μελη να μιλησουν απλα να σχολιασω οτι στο θεμα της διατροφης θεωρω πιο σημαντικο το να σου γινει τροπος ζωης,δηλαδη να τρως υγιεινα αλλα να σου αρεσουν ειλικρινα αυτα που τρως παρα να εισαι στρατιωτης.Με αυτον τον τροπο θα κρατησεις της διατροφη σου μια ζωη χωρις να νοιωσεις ποτε οτι στερηθηκες κατι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λεω στρατιωτης, εννοώ ακριβώς αυτό που λες. Δεν πιεζω τον εαυτό μου για τίποτα απλά μου έχει γινει τρόπος ζωής. Δεν με ενδιαφέρει πχ να φαω μία σοκολάτα. Αλλά αν γουσταρω να φάω κάτι δεν θα το σκεφτώ θα το κάνω. Και σου μιλάει άτομο που είχε 20℅ λίπος. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο δεν συμφωνω. Δεν πληρώνεις συνδρομη για να χεις τον γυμναστή πανω απο το κεφαλι σου, αυτο ειναι personal trainer που χρεώνεται εξτρα. Πληρωνεις συνδρομη για να χρησιμποποιεις τα οργανα μαζι με καποιους χωρους.

 

Ο γυμναστης θα στο δειξει μια αντε δυο φορές. Μετά πρεπει να περασετε σε αλλο σταδιο του προσωπικου γυμναστη

 

 

όχι

οι άνθρωποι εκεί προσλήφθηκαν για να εργαστούν ως γυμναστές 

 

όχι σαν δημοσιοσχεσίτες,όχι σαν υποδοχείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιβε, σε έναν αρχάριο θα ειναι συνέχεια απο πάνω του λες κι εχει πληρώσει περσοναλ. Μόλις αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις κι ο ίδιος δε θα θελει πλεον τον γυμναστή διπλα του, θα πηγαίνει μόνο για το χώρο.

 

Τεσπα, αυτό θα έκανα εγω αν ειχα γυμναστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιβε, σε έναν αρχάριο θα ειναι συνέχεια απο πάνω του λες κι εχει πληρώσει περσοναλ. Μόλις αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις κι ο ίδιος δε θα θελει πλεον τον γυμναστή διπλα του, θα πηγαίνει μόνο για το χώρο.

 

Τεσπα, αυτό θα έκανα εγω αν ειχα γυμναστήριο.

Αυτο θα εκανες εσυ αν ειχες γυμναστηριο και αυτο ειναι το σωστο .

Στην πραξη ομως   γινονται αλλα γιατι  μιλαμε για γυμναστες/υπαλληλους  που οι περισσοτεροι ειναι πιτσιρικαδες που μολις εχουν βγαλει ΤΕΦΑΑ στην καλυτερη και  δεν παιρνουν ουτε 500  αλλα και αρκετα λιγοτερα γιατι  δουλευουν part time και γιατι οι συνδρομες με τις ετησιες προσφορες εχουν φτασει σε  ευτελη ποσα παρεχοντας επομενως και αναλογες υπηρεσιες . 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο "ΜΠΡΑΒΟ" κι από μένα στον omghi2u.
 

Σήμερα ή αύριο, θα κάνω την τελευταία προπόνηση του προγράμματος "Climbing" στο TrainerRoad. Από Δευτέρα ξεκινάω τις "επαναλήψεις". Βασικά τις δύο προπονήσεις τις οποίες απέτυχα να ολοκληρώσω θα τις κάνω ξανά, αυτή τη φορά μειώνοντας την ένταση (π.χ. από το 100% θα το κάνω 90%) και κάθε φορά που θα ολοκληρώνω επιτυχώς την προπόνηση θα την επαναλαμβάνω αυξάνοντας την ένταση κατά 1% μέχρι να καταφέρω να την ολοκληρώσω με την ένταση στο 100%. Όταν γίνει αυτό και για τις δύο προπονήσεις

 

Είναι ακόμα μακρύς ο δρόμος μου... Ευτυχώς! :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιβε, σε έναν αρχάριο θα ειναι συνέχεια απο πάνω του λες κι εχει πληρώσει περσοναλ. Μόλις αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις κι ο ίδιος δε θα θελει πλεον τον γυμναστή διπλα του, θα πηγαίνει μόνο για το χώρο.

 

Τεσπα, αυτό θα έκανα εγω αν ειχα γυμναστήριο.

Εγω δεν το ειπα επειδη δεν συμφωνω με αυτη την λογικη. Ειμαι υπερ να δειξει ο γυμναστης τον αρχαριο πως να κανει μια ασκηση σωστα. Αλλα ποσες φορες να την δειξει στο ιδιο ατομο, ερχονται στο γυμναστήριο ατομα που ειτε ξεχνανε τι εχουν να κανουν σημερα, ειτε ξεχνανε το χαρτι που γραψανε με τον γυμναστη το πρόγραμμα και καθε τρεις και λιγο εκανα αυτο μετα τι εχω; ε μου δειχνεις λιγο πως γινετε, ενω εχει αφιερωσει σχεδον μια εβδομαδα να του δειξει ολο το προγραμμα. Πρεπει να υπαρχει θεληση και απο την πλευρα του ασκουμενου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Εχω καποιες αποριες και οποιος θελει και μπορει ας βοηθησει :)

 

1.71 ύψος, 68 κιλά 11.5% λίπος. Σε κατάσταση ηρεμίας καίω 2000 θερμίδες. Θερμίδες συντήρησης 2700.

Κάνω κρόσφιτ 4-5 φορές την εβδομάδα. Στόχος μου κατω απο το 10% λίπος με αύξηση μυικού βάρους 4-5 κιλών σταδιακα.

 

Να ακολουθησω το 40%-40%-20% και να κινηθω ισοθερμιδικα ή με πλεονασμα στις θερμιδες;

Ενα παραδειγμα σημερινης διατροφης τα μακρος βγαινουν 162γρ ΠΡΩΤΕΙΝΗ - 240γρ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ - 70γρ λιπος και 2300 θερμιδες.

 

Το βραδυ να βαλω υδατανθρακα ή καλο ειναι να τον αποφυγω;

Στο θεμα διατροφης ειμαι "στρατιωτης" ουτε cheat meals κανω συχνα, ουτε γλυκα τρωω πολυ σπανια να φαω ενα παγωτο πχ.  :-D

Μπερδεμένο post...θέλεις να μειώσεις το λίπος (και μάλιστα σε κομβικό σημείο), αλλά ρωτάς αν θα πρέπει να συνεχίσεις ισοθερμιδικά ή υπερθερμιδικά.  Αν χρησιμοποιείς χημική υποστήριξη ή είσαι παντελώς αρχάριος, ίσως...

Η ποσότητα πρωτεΐνης που προσλαμβάνεις είναι εξαιρετικά μικρή σε ποσότητα για να διατηρήσεις τους μύες σου στην υποθερμιδικότατη διατροφή που θα ακολουθήσεις. Δεν αναφέρω καν την προσθήκη επιπλέον μυών για προφανέστατους λόγους.

Υδατάνθρακα το βράδυ εννοείται, χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν είναι εφικτό, προπόνηση το βράδυ και το 50% της ημερήσιας ποσότητας σε υδατάνθρακα στο γεύμα αμέσως μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για το χρόνο σου να το διαβάσεις.

Χημικά δεν χρησιμοποιώ, μόνο μία απλή whey.

Σε αυτό που θέλω την βοήθεια είναι τα ποσοστά υδατάνθρακα πρωτεινης και λίπους για τον στόχο μου σε συνδυασμό με την άσκηση που κάνω.

Επισης η πρωτεινη δεν είναι περίπου 2 κιλά ανά κιλό σωματικού βάρους;

 

 

Γενικά στόχος μου είναι σε διάστημα 4-5 μηνών να αυξησω μυϊκή μάζα(3-4 κιλά) χωρίς να πάρω ή και να μειωσω το λίπος. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...