Προς το περιεχόμενο

Οι 3 πιο τρομακτικες ταινιες που εχετε δει?


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά την τριλογία ring την ιαπωνική δείτε... Νομίζω λέγονται:

ringu

ringu 2

ringu 0

Σε αυτά βασίστηκε το αμερικάνικο ring ή αν θέλετε "σήμα κινδύνου"

Είχα πάθει σοβαρεί ζημιά όταν τα είδα... Είναι σοκαριστικά από μόνα τους. Δεν χρειάζονται home cinema για να τα δεις. Ωστόσο για καλύτερη ατμόσφαιρα έχε το λίγο δυνατά...

Επίσης προτείνω τα ju on από τα οποία ιδιαίτερα τα grudge. Πιο συγκεκριμένα συνιστώ το grudge 1 το αμερικάνικο όμως το οποίο κυριολεκτικά σκίζει και νομίζω πως είναι λίγο καλύτερα παρουσιασμένο από το αντίστοιχο ιαπωνικό.

Γενικότερα στις Ιαπωνικές εκδόσεις ανατριχιάζεις από τον φόβο ενώ οι Αμερικανοί ποντάρουν στο να πεταχτείς από το καθισμα λόγο γρήγορου πλάνου και τσιριχτού ήχου.

Αυτα... Ά και το Boogeyman στον κινηματογράφο με είχε τρομάξει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πουλια του Χιτσκοκ

 

Texas Chainsaw Massacre (το παλιο )

 

Η νυχτα με τις λευκες

+

Ο Τζεισον που δεν πεθαινε ποτε :lol:

 

Καποτε , τωρα μερικα τα σκεφτομαι και γελαω :-D

 

( Εκτος απο τον μαιτρ Αλφρεντ ,respect !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω.Προτεινω το Jacob's Ladder.Δεν ειναι σπλατερ(δεν ειναι ολα τα θριλερ σπλατεριες)αλλα εχει ενα απο τα πιο ανατρεπτικα σεναρια ever.Οι φανατικοι του silent hill(του game) να το δουν asap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο τρομαχτικη ταινια- αν και αρχαια- για μενα ειναι το Re-Animator.Θυμαμαι το βλεπαμε 3 πιτσιρικαδες στο σπιτι φιλου μου και κλ@σ@με μεντες απο τον φοβο μας...

http://www.imdb.com/title/tt0089885/

Σημερα ισως να το βλεπα οπως κι αλλοι σαν κωμωδια, αλλα τοτε...

Επισης καλο το ju-on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία είδα το ταΪλανδέζικο Shutter (2004) (παραθέτω λινκ, αν και το τρέιλερ το αδικεί πιστεύω) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Nwy8QSQliGk]SHUTTER[/ame]

Πραγματικά έκλ@σ@ και δεν το περίμενα να βγει τόσο καλό! (το αμερικάνικο του 2008 δεν το έχω δει)

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους λατρεύουν Ringu και τα συναφή (που δεν είναι και τόσο πολλά, δυστυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Jacob's Ladder" το έχω σε DVD από το "ΣΙΝΕΜΑ" και δυστυχώς δεν έχω κάτσει ποτέ να το δω.

 

Με μπέρδεψε όμως λίγο ο παραλληλισμός με το "Silent Hill" ...

 

Κανε εναν κοπο να το δεις και θα καταλαβεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πουλια του Χιτσκοκ

 

Texas Chainsaw Massacre (το παλιο )

 

Η νυχτα με τις λευκες

+

Ο Τζεισον που δεν πεθαινε ποτε :lol:

 

Καποτε , τωρα μερικα τα σκεφτομαι και γελαω :-D

 

( Εκτος απο τον μαιτρ Αλφρεντ ,respect !)

 

Εννοείς το "νύχτα με τις μάσκες" aka halloween ή το "εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες" aka "nightmare on elm street"?

Δηλώνω πάντως φανατικός οπαδός του 2ου. Γιατί παρόλο που το σενάριο του δεν είχε νόημα σε πολλά σημεία, ειδικά στις συνέχειες του, η ατμόσφαιρα ήταν πάντα καταπληκτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Το Silent Hill δεν το έχω δει (για την ακρίβεια, νομίζω πως το είδα μέχρι τη μέση και το σταμάτησα γιατί βαρέθηκα), αλλά το Jackobs Ladder είναι ωραία ταινία... όποιος θέλει ατμοσφαιρικό θρίλερ ας του ρίξει μια ματιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

The Ring και The Blair Witch Project.

 

Μπορώ να πω πως η η Γιαπωνέζικη αυθεντική ταινία μου φαινόταν κάπως γελοία,μάλλον επειδή είχα δει πρώτα την Αμερικάνικη εκδοχή :rolleyes:

 

To Blair Witch το κοιτάω και σήμερα ακόμα σχεδόν με κλειστά τα μάτια (αλλά με τραβάει να το αφήνω όταν το παίζει σε κάνα κανάλι :lol::lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...