Προς το περιεχόμενο

Οι 3 πιο τρομακτικες ταινιες που εχετε δει?


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές από τις ταινίες που σίγουρα με τρόμαξαν (μιας και είμαι ακόμα 14ων) που έχω δει μέχρι στιγμής είναι:

 

1) ο εξορκιστής (ποτέ δε θα ξεχάσω τη σκατόφατσα της blair που σε κοιτούσε με εκείνο το βλέμμα...)

 

2) Η Προφητεία, την είχα δει 1 χρόνο πριν (όχι φυσικά το ηλίθιο remake, αλλά το original με τον Peck.

 

3) όλα τα "βλέπω το θάνατό σου" γιατί από τότε έχω γεμίσει φοβίες και υποψίες για το παραμικρό :-D

 

4) Pet Sematary (δεν υπάρχουν λόγια φυσικά :Ρ)

 

5) Misery (επίσης.. ακόμα θυμάμαι τη βουβαλοκομπλεξικιά με την τρομαχτική μούρη και δεν κοιμάμαι τα βράδια) Πήρε και όσκαρ όμως η kathy, το άξιζε δε λέω :lol:

 

Μερικές άλλες...

 

Silence of the Lambs.. εντάξει εδώ αν και υπέροχη η ταινία δε θα έλεγα ότι τρόμαξα αρκετά...

 

Suspiria φυσικά (μόνο επειδή director egrafe Dario)

αυτές από εμένα..

 

Dawn of the dead (δυστυχώς έχω δει μόνο το ριμέικ αλλά και αυτό δεν πάει πίσω.. snyder είναι αυτός ;-) )

 

Carrie.. πολύ καλή ταινία αν και πριν τη δω (έχοντας αυτό το κόλλημα με τον κινγκ) διαπίστωσα ότι έχουν γίνει πολλές αλλαγές... ένιγουει

 

είδα πάντως μερικά replies από άτομα παραπάνω και δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος και δεν τρόμαξα καθόλου με ταινίες όπως το μωρό της ρόζμαρυ, ή το Ψυχώ, ή το Christine του Stephen King ή το Halloween ή το texas chainsaw massacre... :/

μάλλον δε θα ήμουν συγκεντρωμένος ορ σάμθινγκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εντυπωσιακη λιστα και ακομα πιο εντυπωσιακο post για ενα παιδι 14 χρονων.

Ωραιος!

 

Να πιαστω λοιπον απο την αγαπη σου στον Στιβεν Κινγκ (απο εκει ξεκινησα και εγω)και να σου προτεινω να ψαχτεις οπωσδηποτε στις εκδοσεις Οξυ και συγκεκριμενα στην σειρα Κολαση. Βιβλια τρομου απιστευτα απο πολυ καλους συγγραφεις.

Προσωπικο αγαπημενο Ο Νεκροσκοπος (5 βιβλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που την είχα δεί Αμερική σε ηλικία 6 ετών και μου είχε μείνει...

 

http://www.imdb.com/title/tt0079714/

 

Phantasm...

Έχει βγεί και 2,3 και 4 αλλά μετριότατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολη επιλογη αλλα θα πω αυτες που μου εχουν μεινει στο κεφαλι περισσοτερο απο ολες.

 

1. Alien 1 (με διαφορα)

2. Hellraiser 1 (με σημαδεψε αυτη η ταινια)

3. The eye (το κορεατικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολη επιλογη αλλα θα πω αυτες που μου εχουν μεινει στο κεφαλι περισσοτερο απο ολες.

 

 

2. Hellraiser 1 (με σημαδεψε αυτη η ταινια)

 

 

Και δεν εισαι ο μόνος... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω σαν τρελή νέα Horror που να αξίζουν, αλλά είναι δύσκολη τέχνη και όσο πάει στερεύουμε από ιδέες γαμώτο.. :-(

]

 

δες και το κωλό The Grudge (το πρώτο είδα μόνο)

δεν ξέρω αν ήμουν σε φάση! έχει "φτηνιάρικο" φόβο αλλά με τρόμαξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι παράξενη περίπτωση συνήθως με τις ταινίες τρόμου σκάω στα γέλια (Βεβαια με όσες έχω δει. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που μπορεί να με τρομάξει πολύ ομως).

Μάλλον φταεί το γεγονός ότι τις περισσότερες τις βλέπω με τους τρελάρες που κάνω παρέα και τις μετρατέπουν όλες σε κωμωδία. Μια βλακεία να πεί νο καθένας φτάνει. Την τελευταία βδομάδα όμως θέλω να δω την νεκρική σιγή και κάτι με σταματάει (λίγο το εξώφυλλο λίγο η πλοκή).

 

Αρκετα μικρή δόση φόβου όμως εισέπραξα όταν είδα το the mirrors και το unborn εγώ και μια φίλη μόνες στο σπίτι βραδιάτικα. Πάλι όμως δεν μπορώ να πως "έχω χεστεί από το φόβο μου".

 

Προτείνεται κάνα καλό με κάνα γλυκό φανατασματάκι να ξεφυτρώνει από τους τοίχους, με κανένα στοιχειό, με κανένα παλαβό πλάσμα τελος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tweety23 το The Grudge πιθανό και εσένα να σε στρώσει (αν δε γελάσεις με την ψυχή σου :P) Κανε μια προσπάθεια και εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο The Grudge προτείνεις όμως; Το αμερικάνικο (που είναι άθλιο, ω τι περίεργο) ή το ιαπωνικό;

 

Πάντως έχω δει και τα δύο, κανένα δε με τρόμαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το shutter πιστευω καποιος θα το εχει προτεινει..!

http://www.imdb.com/title/tt0440803/

 

7.3/10 .Και @@σιμο και στο τελος μενεις @@κας!

 

(το γιαπωνεζικο εννοειται του 2004 οχι το αμερικανικο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το shutter πιστευω καποιος θα το εχει προτεινει..!

http://www.imdb.com/title/tt0440803/

 

7.3/10 .Και @@σιμο και στο τελος μενεις @@κας!

 

(το γιαπωνεζικο εννοειται του 2004 οχι το αμερικανικο...)

Πάλι το αμερικάνικο είδα ο μ@λ@κ@ς και λέω προς τι το hype...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τρελλός φαν του βασιλιά (Stephen King) απορώ πώς βλέπετε τα βιβλία του σε ταινίες. Τα πιο πολλά είναι φτηνιάρικα και απαράδεκτα. Ακόμη και τα καλά όπως το Καρυ ή η Λάμψη, σε σχέση με τα βιβλία είναι μετριότατα.

Τέσπα, αυτή είναι άλλη συζήτηση.

 

Κορυφαία για μένα είναι:

 

1. Hellraiser --> Ίσως το 1ο θρίλερ που είδα πιτσιρίκος, τα έκανα πάνω μου...

2. Das experiment --> Βασίζεται σε αληθινά γεγονότα καθώς το πείραμα αυτό πραγματικά έγινε αλλά σταμάτησε στη 2η μέρα. Στη σχολή (ψυχολογία ΑΠΘ) μας έδειξαν το βίντεο του αληθινού πειράματος, κι όταν μετά είδα την ταινία έπαθα πλάκα. Δεν είναι κλασσικό θρίλερ, αλλά λαμβάνοντας υπόψη πώς ΟΣΑ δείχνει να έγιναν μέχρι τη 2η μέρα έγιναν στ' αλήθεια, είναι για να χέζεσαι πόσο άρρωστος πραγματικά είναι ο άνθρωπος.

3. Τα πουλιά-Ψυχώ, Χίτσκοκ --> Εκπληκτική ατμόσφαιρα και τα 2.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...