Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τροπος κυκλοφορησε πριν απο λιγο σε firmware 4.11 το περνας και παιζει τα παντα ολα ακομη και τα γνησια.

Μεχρι τωρα ειχαν κυκλοφορησει απλα αλλοι τροποι που ηταν καπως δυσκολοι για τον απλο χρηστη. Τωρα βγηκε ετοιμο firmware

Δε δινω λινκ γιατι παντα πρεπει να περιμενουμε αλλους να δοκιμασουν να δουμε αν μπρικαρουν οι κονσολες και αναλογα βλεπουμε κ πραττουμε

δε ξερω τι απαιτησεις χρειαζονται για την εγκατασταση. Σε 3.55 μπαινει σιγουρα για μεγαλυτερο firmware δεν ξερω αλλα απ τη στιγμη που λενε οτι ειναι 4.11 υποθετω πως λογικα θα μπαινει και εκει (θεωρητικα παντα) αρα οσοι ειστε ακομη σε 4.11 και δεν εχετε παει 4.20 μη κανετε αναβαθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τροπος κυκλοφορησε πριν απο λιγο σε firmware 4.11 το περνας και παιζει τα παντα ολα ακομη και τα γνησια.

 

Δε δινω λινκ γιατι παντα πρεπει να περιμενουμε αλλους να δοκιμασουν να δουμε αν μπρικαρουν οι κονσολες και αναλογα βλεπουμε κ πραττουμε

δε ξερω τι απαιτησεις χρειαζονται για την εγκατασταση. Σε 3.55 μπαινει σιγουρα για μεγαλυτερο firmware δεν ξερω αλλα απ τη στιγμη που λενε οτι ειναι 4.11 υποθετω πως λογικα θα μπαινει και εκει (θεωρητικα παντα) αρα οσοι ειστε ακομη σε 4.11 και δεν εχετε παει 4.20 μη κανετε αναβαθμιση

 

Ωχ θα με βρίζει ο φίλος μου που του είπα να αναβαθμίσει :P

 

εγώ που θέλω να παίξω online δεν έχω κάτι να κάνω? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν οδηγοί για το πώς να πάς σε OFW χωρίς να χάσεις saves/trophies κλπ, και φυσικά να μην μείνουν "κατάλοιπα" απο τις εφαρμογές που είχες.

 

ενημερωτικα,εδω και 8 μηνες περιπου που το εχω γυρισει σε OFW δεν εχω σβησει τιποτα(showtime,multiman κλπ):-D

απλα δεν τρεχουν ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλο φόρουμ δοκίμασε ένας και είναι οκ.

Υπάρχει και οδηγός για να το κάνεις (θέλει linux λίγο που τον κοίταξα).

Αυτο ακριβως λεω.

 

Βγηκε τροπος χωρις linux με ενα απλο update.pup file. κατι λενε οτι εχει δοκιμαστει μονο σε φατ κονσολες και οχι σε σλιμ

Ακομη ειναι πολυ νωρις. περιμενετε γιατι ειναι εντελως διαφορετικος ο τροπος που θα τρεχουν τα παιχνιδια προς το παρον.

Δεν εχουμε ακομη ξακαθαρα δεδομενα

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι τρεχει και τα backup αλλα κ τα γνησια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα περιμένω να βγεί κανα στικάκι σαν το true blue,για να παίζω τα καινούργια παιχνίδια.

Αλήθεια ,το true blue σταμάτησε?

Θα βγεί τίποτα παρόμοιο?

καμμια απαντηση στο ερωτημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια απαντηση στο ερωτημα μου?

κατι λενε οτι μπορει να βγαλει η Ε3 team (η ομαδα πισω απ το Ε3 flasher - αυτο που κανει downgrade)

 

Παιδιά σκέφτομαι να το δοκιμάσω γιατί είμαι σε 4.11! Μπορεί να μου πει κάποιος πως βάζω το ps3 σε debug mode;

περιμενε να δοκιμαστει πρωτα απο αλλους ειπαμε γιατι μπορει να brickarei η κονσολα και να φας τουβλο στο κεφαλι

 

ασε να το φανε αλλοι πρωτα και μη βιαζεσαι

 

http://ps3jailbreak-...u-sony-dex.html

 

edit: (sorry, μόλις τώρα είδα πως έχει αναφερθεί ξανά)

Και που το ειπαν οι του κοτακου στη σονυ τι εγινε;

Η σονυ δε ξερει τι γινεται;

Δεν εχουν ατομα να παρακολουθουν την PS3 hack scene για να ξερουνε τι γινεται; Δεν ειναι κατι κρυφο.

Εμεις το ξερουμε και οι προγραμματιστες της σονυ κοιμουνται τον υπνο του δικαιου;

 

Λες και κατι τρεχει στα γυφτικα, εδω εχει βουιξει ο τοπος και μεις νομιζουμε οτι η Σονυ κοιμαται. Αυτοι το ξερουν πολυ πριν και ετοιμαζουν τα firmware updates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΓΗΚΕκατι καλυτερο !!!!!!!!!!!

 

Aπλα περιμενετε 1-2 μερες ακομη

οσοι εχετε 4.11 μην αναβαθμισετε εαν βγει firmware update !!!!!!!

 

εμεις οι αρχαιοι [3.55] να περιμενουμε...?

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, σχετικά με το CEX2DEX να διευκρυνίσω τα εξής:

 

1) Για να γίνει πρέπει να έχεις ήδη 3.55 (ή μικρότερο) αλλιώς πρέπει να αγοράσεις hardware flasher για να κάνεις downgrade, δεν μπορείς να το κάνεις από 4.11 (όπως είδα να αναφέρεται)

2) Αφού κάνεις την κονσόλα σου DEX, το μέγιστο Debug FW που υπάρχει διαθέσιμο είναι το 4.11

3) Για να κάνεις τη μετατροπή πρέπει να εγκαταστήσεις Linux (OtherOS++), που σημαίνει ότι θα πρέπει να χάσεις τα δεδομένα σου (μπορείς, φυσικά, να κάνεις backup τα save σου προηγουμένως)

4) Για τη SONY θα είναι σχετικά εύκολο να "πατσάρει" αυτή τη μετατροπή απλώς προσθέτοντας 1-2 checks στο επόμενο Debug FW που θα βγάλει, οπότε θα καταλήξουμε πάλι περιορισμένοι σε 4.11 (ή 4.21 αν γίνει leak), όπως σήμερα είμαστε με το 3.55

 

Όσον αφορά τη λειτουργικότητα του Debug Firmware, δεν είναι όλα ρόδινα γιατί χάνεις τη δυνατότητα BD/DVD playback (ταινίες), χάνεις την πρόσβαση Online (οκ, αυτό είναι ψιλοχαμένο έτσι κι αλλιώς). Επίσης, δεν ξέρω ακόμα αν θα μπορείς να επιστρέψεις σε CEX, εφόσον το θες, αν και λογικά θα γίνεται. (Άκυρο, γίνεται σίγουρα) Τέλος, ένα κακό είναι ότι η κονσόλα ζορίζεται λίγο παραπάνω οπότε και αυξάνονται κάπως οι πιθανότητες για YLOD. Δείτε και εδώ.

 

Το θετικό είναι ότι μπορείς να "σουλατσάρεις" μεταξύ των FWs μπρος-πίσω (από το μαμά μέχρι το 4.11) και να παίζεις αυθεντικά και backups που μέχρι τώρα δεν μπορούσες σε 3.55, χωρίς dongles και βλακίες.

Επεξ/σία από liberostelios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...