Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

snapback.png

ερωτηση

 

o PS2ISO folder πρεπει να εχει συγκεκριμενη διαδρομη στον internal HDD ή το πεταμε οπου θελουμε;

 

Google has failed me 

 

Thanks

να υποθεσω οτι ψαχνεις κατι τετοιο???

http://gbatemp.net/t...lassics.354063/

 

http://www.ps3hax.ne...ead.php?t=53694

 

Δεν χρειαζεται πλεον η παραπανω διαδικασια υπαρχει πολυ πιο απλος τροπος. Κανε το εξης, βαλε το iso στο path: dev_hdd0/PS2ISO ή στο αντιστιχο path στο stick για να το βλεπει ο Multiman. Αφου βαλεις το iso στο φακελο, στη στηλη retro του multiman κανε refresh και πρεπει να στο βγαλει το παιχνιδι. Πατα x και θα σου πει να το μετατρεψει σε μορφη ps2 clasics, πατα yes και θα αρχισει την μετατροπη. Αφου τελειωσει ξεκινας το παιχνιδι απο το multiman και σε πεταει στην xbm, απο εκει μπορεις να το παιξεις απο το  Link.png Site: ps2clasics placeholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cech 4004c

Δε γινεται downgrade ουτε περασμα (χακαρισμα) custom firmware (cfw)

Παιρνει μονο cobra ode (χακαρισμα με hardware). Κοστος γυρω στα 80-100 και χανεις και την εγγυηση αν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό πάσχα σας εύχομαι.

Έχω ένα PS3 Fat model no: CECHP04 και θέλω να το χακάρω για να παίζει η κοπέλα μου παιχνίδια. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει? Εψαξα στο νετ και βρήκα αρκετά, αλλά θέλω κάτι δοκιμασμένο και αποτελεσματικο.

Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό πάσχα σας εύχομαι.

Έχω ένα PS3 Fat model no: CECHP04 και θέλω να το χακάρω για να παίζει η κοπέλα μου παιχνίδια. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει? Εψαξα στο νετ και βρήκα αρκετά, αλλά θέλω κάτι δοκιμασμένο και αποτελεσματικο.

Ευχαριστω. 

χρειαζεσαι hardware υλικο,δηλαδη e3 flasher + τις οποιαδηποτε γνωσεις για να την χακαρεις.

δεν αξιζει η αγορα του μονο και μονο για να φτιαξεις την κονσολα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε τι μπορώ να κάνω? πρέπει να την πάω σε κάποιο μαγαζί να μου τι κάνουν? 

οχι σε μαγαζι διοτι θα πληρωσεις αρκετα.

υπαρχουν πολλα παιδια που ασχολουνται.

θα σου στειλω μνμα το τηλ ενος φιλου απο Θεσσαλονικη

να στην φτιαξει.ειναι αδερφος κ δουλεια εγγυημενη 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά.

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν γίνεται, σε  custom firmware (cfw) με multiman 4.53, πως μπορούμε να κάνουμε edit το save game του GT6 1.6v για να έχουμε λίγα χρήματα παραπάνω;
Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι σε μαγαζι διοτι θα πληρωσεις αρκετα.

υπαρχουν πολλα παιδια που ασχολουνται.

θα σου στειλω μνμα το τηλ ενος φιλου απο Θεσσαλονικη

να στην φτιαξει.ειναι αδερφος κ δουλεια εγγυημενη 100%

Καλησπέρα.

Ωραία θα τον καλέσω και λογικά επισκεφθώ σύντομα. Να σε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση σχετικά με τον σωστό τρόπο jailbreak... 
 
Δεδομένα: κονσόλα PS3 phat CECHC04 PAL datecode 7A, με official firmware 3.15
 
Διάβασα αρκετά περι του θέματος και το συμπέρασμά μου ειναι οτι η σωστότερη διαδρομή είναι να πάω

 

ofw 3.15 -> cfw 3.55 -> QA Enable -> cfw 4.55

 

Ισχύει ή έχω μπερδευτεί;

 

Ημουν έτοιμος απλά να περάσω την τελευταία cfw του Habib, αλλά ανακάλυψα το QA Enable του cfw3.55.

Το QA Enable αν κατάλαβα χρειάζεται σε περίπτωση που πχ απο cfw 4.55 Habib θα ήθελα να πάω σε cfw 4.55 Rogero;;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ofw 3.15 --> ofw 3.55 απο Recovery Menu --> KMEAW cfw 3.55 απο recovery menu --> QA Enable ---> cfw 4.55 απο ΧΜΒ κατα προτιμηση Ερμακ η Zero (ειναι του Habib). Σε ροτζερο να μη πας.

Οδηγο κατεβασε απο εδω

http://www.psjailbreak.gr/2013/11/cfw.html

το λινκ στο doc document

θα ακολουθησεις την περιπτωση 1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Θα το μελετήσω!

 

Τελικά το QA enable είναι σημαντικό (βλέπω οτι το προτείνουν όλοι οι γνώστες) αλλά δεν έχω καταλάβει που χρειάζεται ακριβώς. Downgrade εννoούν, αν θελήσω να βάλω την ofw3.55; Για ποιο λόγο να χρειαστεί να κάνω κατι τετοιο;

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο αξιοπιστο online repository με τα βασικά fw για να μην κατεβάσω καμια φόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σημαντικο που πρεπει να προσεξεις οταν εγκαταστησεις το cfw ειναι να παρακολουθησεις θερμοκρασιες.

Εχεις φατ κονσολα ανενεργη για παρα πολυ καιρο και η παστα επανω στα CPU + RSX πιθανοτατα εχει ξεραθει και να χρειαζεται αλλαγη

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να εγκαταστησεις το fan control utility του Baxalo 1.9.4 για 4.55

http://www.psjailbreak.gr/2013/07/control-fan-utility-v19.html

και να παρακολουθησεις θερμοκρασιες

Σε θερμοκρασιες στο idle του Μουλτιμαν (15 λεπτα ανοιχτη κονσολα χωρις screensaver μεσα στον ΜΜ) ανω των 72-73 βαθμων θες αλλαγη παστας.

Για να καταλαβεις πως δουλευει διαβασε ολο το νημα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/472953-playstation-3-jailbroken-multiman-temperature-thread/?hl=%20jailbroken

Τα QA προστατευουν απο πιθανο μπρικαρισμα της κονσολας κατα την αναβαθμιση η το downgrade

Downgrade κανουμε οταν θελουμε να "καθαρισουμε" την κονσολα η να την κανουμε dehasing (Κατα καποιο τροπο να καθαρισουμε τη μνημη απο διαφορα που μπορει να εχουν ξεμεινει με αναβαθμισεις η αλλα κολπα - ουσιαστικα επαναφερεται στην εργοστασιακη της κατασταση με καθαρη flash NAND/NOR). Σε σενα δε χρειαζεται αν ακολουθησεις τα παραπανω βηματα.

Εχεις και π.μ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος!!! Ευχαριστώ

 

Την κονσόλα την πήρα παρατημένη (γι αυτο και το ξεχασμενο 3.15) και της εκανα "ολικη ανακατασκευη" με αλλαγη της πάστας (πιθανον εργοστασιακη αν κρίνω απο την ποιότητα της πάστας). Θα ελέγξω παρόλαυτά τις θερμοκρασίες να δω τι δουλειά έκανα :-) Δε ξέρω ακριβώς το ιστορικό βλαβών της, ξέρω μόνο οτι πήγε 2 φορες για φτιάξιμο απο τον αρχικό κάτοχό της χωρίς να ξέρω τι φτιάχτηκε... Ελπίζω να βγάλει καναν χρόνο χωρίς reflow!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...