Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατατοπιστικότατος!!! Ευχαριστώ

 

Την κονσόλα την πήρα παρατημένη (γι αυτο και το ξεχασμενο 3.15) και της εκανα "ολικη ανακατασκευη" με αλλαγη της πάστας (πιθανον εργοστασιακη αν κρίνω απο την ποιότητα της πάστας). Θα ελέγξω παρόλαυτά τις θερμοκρασίες να δω τι δουλειά έκανα :-) Δε ξέρω ακριβώς το ιστορικό βλαβών της, ξέρω μόνο οτι πήγε 2 φορες για φτιάξιμο απο τον αρχικό κάτοχό της χωρίς να ξέρω τι φτιάχτηκε... Ελπίζω να βγάλει καναν χρόνο χωρίς reflow!

κανε και μια προσευχη στον Αγ.Πετρο... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανε και μια προσευχη στον Αγ.Πετρο... :-D

 

Περίεργο πάντως με τέτοιου μεγέθους ψύκτρα (με χαλκινα pipes) και ανεμιστήρα-τουρμπίνα να έχει τέτοια θέματα.... για το phat παντα.

Στατιστικά μιλώντας, είναι απίθανο να αντέξει 6 χρόνια λειτουργίας χωρίς ring of death;;; Να το αναμένω απο στιγμή σε στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο πάντως με τέτοιου μεγέθους ψύκτρα (με χαλκινα pipes) και ανεμιστήρα-τουρμπίνα να έχει τέτοια θέματα.... για το phat παντα.

Στατιστικά μιλώντας, είναι απίθανο να αντέξει 6 χρόνια λειτουργίας χωρίς ring of death;;; Να το αναμένω απο στιγμή σε στιγμή;

Εξαρτάτε το τη έχει περάσει η κονσόλα...την υγεία του πσ3 σου δεν μπορεί να στην εγγυηθεί κανείς.αν κάνεις οτι σου είπε παραπάνω ο ΜΑΤΖΟΣ τότε σίγουρα θα την έχεις για περισσότερο καιρό.Εμείς εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εμείς εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς!

εννοείς σιγουρα μαζική λιτανεία του insomnia σε διαφόρους αγίους "υπέρ της υγείας κονσολών και λοιπών ηλεκτρονικων ειδών" όπως πρότεινε και ο mikele13  :devil: χαχαχαχα

 

Πέρα απο το τρολάρισμα, ευχαριστώ για την βοήθειά σας... έχω ηδη διαβάσει καποια threads και το fan control δειχνει να κάνει δουλειά. Στην αλλαγή πάστας έκανα και ένα υποτυπώδες lapping των ψυκτρων και ειμαι περίεργος να δω αν το έκανα χειρότερα ή καλύτερα απο τα τυπικά 70άρια που σηκώνει σε παιχνίδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fan control κανει σπουδαια δουλεια.Το δικο μου φατ 60αρη χτυπαει 75αρια.

με ενεργοποιημενο το το fan control φτανει μεχρι 52-55.Και δεν εχω αλλαξει παστα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μία ερωτησούλα για αρχάριους...

Με ποιόν τρόπο μπορώ να σώσω το save game από ένα παιχνίδι, αν σε περίπτωση θέλω να το ξανακάνω εγκατάσταση και μετά να το φέρω εκεί που το άφησα;

Πιο συγκεκριμένα, το παιχνίδι είναι το GT6 και βλέπω ότι στο save data έχει δύο save, backup και game...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα saves δεν "πειραζονται" αν σβησεις το παιχνιδι και το ξανακανεις εγκατασταση.

ειδαλλως για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,καντα copy σε ενα φλασακι.(ασε που δεν χρειαζεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σημαντικο που πρεπει να προσεξεις οταν εγκαταστησεις το cfw ειναι να παρακολουθησεις θερμοκρασιες.

Εχεις φατ κονσολα ανενεργη για παρα πολυ καιρο και η παστα επανω στα CPU + RSX πιθανοτατα εχει ξεραθει και να χρειαζεται αλλαγη

Το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να εγκαταστησεις το fan control utility του Baxalo 1.9.4 για 4.55

http://www.psjailbreak.gr/2013/07/control-fan-utility-v19.html

και να παρακολουθησεις θερμοκρασιες

Σε θερμοκρασιες στο idle του Μουλτιμαν (15 λεπτα ανοιχτη κονσολα χωρις screensaver μεσα στον ΜΜ) ανω των 72-73 βαθμων θες αλλαγη παστας.

Για να καταλαβεις πως δουλευει διαβασε ολο το νημα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/472953-playstation-3-jailbroken-multiman-temperature-thread/?hl=%20jailbroken

Τα QA προστατευουν απο πιθανο μπρικαρισμα της κονσολας κατα την αναβαθμιση η το downgrade

Downgrade κανουμε οταν θελουμε να "καθαρισουμε" την κονσολα η να την κανουμε dehasing (Κατα καποιο τροπο να καθαρισουμε τη μνημη απο διαφορα που μπορει να εχουν ξεμεινει με αναβαθμισεις η αλλα κολπα - ουσιαστικα επαναφερεται στην εργοστασιακη της κατασταση με καθαρη flash NAND/NOR). Σε σενα δε χρειαζεται αν ακολουθησεις τα παραπανω βηματα.

Εχεις και π.μ.

 

Γιατι 1.9.4 και οχι το τελευταιο? Επισης επειδη απεχω λιγο καιρο, δεν εχει ενσωματωθει ακομα το control fan στον multiman? Ειμαι στον τελευταιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς πληροφοριακά, πρίν περαστεί cfw στο PS3 μου είχε κρατησει back up καποια λίγα saves. μετά το cfw το PS3 αναφέρει ότι τα saves αυτά είναι από αλλο μηχανημα οποτε δεν τα δεχεται.
 Ήταν βεβαια ανευ σημασίας και δεν με ενοχλησε καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα saves δεν "πειραζονται" αν σβησεις το παιχνιδι και το ξανακανεις εγκατασταση.

ειδαλλως για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,καντα copy σε ενα φλασακι.(ασε που δεν χρειαζεται...)

 

 

Από τον φάκελο GAMES που είναι μέσα στο dev_hdd0 (ο εσωτερικός σκληρός του PS3) δεν μπορώ μέσω FTP να αποθηκεύσω όλα τα backup των παιχνιδιών στον υπολογιστή;

 

Δεν είναι πιο εύκολο έτσι;

 

Και κάτι άσχετο..Το GT6 είναι σε version 1.6 Πως το πάω στην 1.01;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αποθηκευσεις τα saves αλλα μετα δε θα στα αναγνωριζει

Πρεπει να παρεις full system backup και μετα restore για να στα αναγνωρισει

Οποτε σβηνεις ολα τα game data κλπ αφηνεις μονο τα saves και περνεις το backup για να ειναι μικρο. Μετα ξαναπερνας τα game data δεν ειναι θεμα, απλα χρονοβορο.

 

Οσο για το GT6 πανε game data utility σβησε οτι εχει μεσα με GT6, εγκατεστησε το ξανα, και κατεβασε με το awesome update finder μονο το 1.01 update του παιχνιδιου. Κανε το glitch και παιξε. Μετα αφου ολοκληρωσεις και παρεις τα χρηματα που θες περνας τα updated game data. Δεν ξερω ομως αν τα saves που εχεις τωρα υποστηριζουν το 1.01 Update. Μονο αν δοκιμασεις θα το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αποθηκευσεις τα saves αλλα μετα δε θα στα αναγνωριζει

Πρεπει να παρεις full system backup και μετα restore για να στα αναγνωρισει

Οποτε σβηνεις ολα τα game data κλπ αφηνεις μονο τα saves και περνεις το backup για να ειναι μικρο. Μετα ξαναπερνας τα game data δεν ειναι θεμα, απλα χρονοβορο.

 

Οσο για το GT6 πανε game data utility σβησε οτι εχει μεσα με GT6, εγκατεστησε το ξανα, και κατεβασε με το awesome update finder μονο το 1.01 update του παιχνιδιου. Κανε το glitch και παιξε. Μετα αφου ολοκληρωσεις και παρεις τα χρηματα που θες περνας τα updated game data. Δεν ξερω ομως αν τα saves που εχεις τωρα υποστηριζουν το 1.01 Update. Μονο αν δοκιμασεις θα το καταλαβεις

Τα saves μπορείς να τα κάνεις να τα αναγνωρίζει το ps3.απλά θέλουν resing

πολλή ποιο γρήγορο απο full backup

Γιατι 1.9.4 και οχι το τελευταιο? Επισης επειδη απεχω λιγο καιρο, δεν εχει ενσωματωθει ακομα το control fan στον multiman? Ειμαι στον τελευταιο.

Το τελευταίο είναι hχχp://www.psjailbreak.gr/2013/07/control-fan-utility-v19.html

ανάλογα με την ver. του fw που έχεις πάει και το ανάλογο fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα saves μπορείς να τα κάνεις να τα αναγνωρίζει το ps3.απλά θέλουν resing

πολλή ποιο γρήγορο απο full backup

Το τελευταίο είναι hχχp://www.psjailbreak.gr/2013/07/control-fan-utility-v19.html

ανάλογα με την ver. του fw που έχεις πάει και το ανάλογο fan

 

Οκ, απλως επειδη βρηκα και ενα 2.3mod.

 

http://store.brewology.com/ahomebrew.php?brewid=234

 

Οσον αφορα το αλλο που ρωτησα, εχει σενσωματωθει ή εχει εστω σχεδια να ενσωματωθει στο μουλτιμαν, οπως γινεται και με irisman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα saves μπορείς να τα κάνεις να τα αναγνωρίζει το ps3.απλά θέλουν resing

πολλή ποιο γρήγορο απο full backup

εχεις τροπο να κανεις mass resigning? και οχι ενα ενα.

για 1-2-3 ειναι γρηγορο ενα που ξερω αλλα για πολλα μαζι ειναι χρονοβορο.

Ξερεις καποιο καλο προγραμμα που να κανει πολλα μαζι με τη μια;

Γιατι εγω εχω 100+ saves + trophies και δε λεει να τα πιανω ενα ενα

Επισης τα saves και resign να τα κανεις αν δεν ειναι συμβατα με τα trophies δε θα δουλεψουν σε ορισμενα παιχνιδια. Υπαρχει λυση γι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...