Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα αργήσει πάντως να βγεί. Ειχα διαβάσει καπου προχθές οτι αρκετές ομάδες δουλεύουν στο exploit του geohot και όλοι είναι πολύ αισιόδοξοι. Ο χρόνος θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όχι. τα debug firmwares μπορούν να μπούν μόνο σε debug/test κονσόλες. στόχος κάποιων εκ των ατόμων που ασχολούνται με την ps3 scene είναι να μπορέσουν να βάλουν το debug firmware σε retail κονσόλα και μέσω του exploit του geohot προσπαθούν να καταλάβουν την δομή του HV για να δουν τρύπες και πως θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.haxnetwork.net/showthread.php?t=11615

 

PS3 Hypervisor and Bootloader Dumped κάτι ψήνετε?το Bootloader δεν είναι αυτό που φορτωνει τα παιχνίδια? πλησιάζουμε σε iso loader? Πως το βλέπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.haxnetwork.net/showthread.php?t=11615

 

PS3 Hypervisor and Bootloader Dumped κάτι ψήνετε?το Bootloader δεν είναι αυτό που φορτωνει τα παιχνίδια? πλησιάζουμε σε iso loader? Πως το βλέπετε?

Έχω την εντύπως πως το bootloader είναι αυτό που φορτώνει το λειτουργικό σύστημα... Όχι τα παιχνίδια. ΑΝ κάνω λάθος διορθώστε με :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για το boot strap/boot loader:

http://en.wikipedia.org/wiki/Booting#Boot_loader

δεν έχει καμία σχέση με iso loader :P

 

ναι φυσικά δεν το μπέρδευα με το ισο λοαντερ ,αλλα νόμισα οτι είχε κατι να κάνει με το gameOS.gherudos εσύ τι γνώμη έχεις το έχει χακάρει τελικά το ps3 ή μόνο ένα κομμάτι του?φτάνει αυτό για να βρεθεί άκρη γιαυτό που θεωρούν οι περισσότεροι σπάσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το PS3 έχει σπάσει,αυτό που μαθαίνετε εσείς τώρα σας το είχα γράψει μήνες πριν γίνει γνωστό αν ψάξετε τα παλιά posts μου θα το βρείτε σας είχα τονίσει ότι θα δείτε κάτι λίγο μετά τις γιορτές το οποίο θα είναι και software αλλά και hardware hack.Η κατάσταση έχει προχωρήσει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το PS3 έχει σπάσει,αυτό που μαθαίνετε εσείς τώρα σας το είχα γράψει μήνες πριν γίνει γνωστό αν ψάξετε τα παλιά posts μου θα το βρείτε σας είχα τονίσει ότι θα δείτε κάτι λίγο μετά τις γιορτές το οποίο θα είναι και software αλλά και hardware hack.Η κατάσταση έχει προχωρήσει αρκετά.

Εννοείς ότι υπάρχουν πράγματα που απλά δεν μας τα έχουν πει?! :P Δηλαδή μπορεί να το έχουν σπάσει και τελείως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι έσπασε το PS3 και μπορεί πλέον να τρέξει backup από δισκάκι ή .iso από τον δίσκο. Πιστεύετε ότι η Sony δεν θα μπορεί να εντοπίσει τίποτα; Εδώ η MS με το X360 και αποδείχτηκε ότι τόσο καιρό μπορούσε να ανιχνεύσει τα πάντα... Εσείς θα αγοράζετε άδεια δισκάκια των 8-9 ευρώ και ένα recorder με τιμή πάνω από 200 ευρώ;;; Ή θα κάνετε τα καραγκιοζιλίκια του Χ360; Μια κονσόλα για το Live και μία για κόπιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι έσπασε το PS3 και μπορεί πλέον να τρέξει backup από δισκάκι ή .iso από τον δίσκο. Πιστεύετε ότι η Sony δεν θα μπορεί να εντοπίσει τίποτα; Εδώ η MS με το X360 και αποδείχτηκε ότι τόσο καιρό μπορούσε να ανιχνεύσει τα πάντα... Εσείς θα αγοράζετε άδεια δισκάκια των 8-9 ευρώ και ένα recorder με τιμή πάνω από 200 ευρώ;;; Ή θα κάνετε τα καραγκιοζιλίκια του Χ360; Μια κονσόλα για το Live και μία για κόπιες;

 

νομίζεις οτι ολοι νοιάζονται για το Live και το Psn?ας με μπαναρίσουν προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί,τις κονσόλες μόνο για single player τις έχω .αν είναι να έχω εξωτερικό 2 τερα με 20+ παιχνίδια μέσα και full media player και emulators στην κονσόλα τι να το κάνω το ονλινε...

ακόμα και αντιγραφικό blueray να χρειαστούμε πάλι το βγάζεις με 3-4 παιχνίδια και τα δισκάκια πλέον δεν είναι 8-9ε 6.22e απο το you τα tdk στην ελλάδα

 

όσο για το σπάσιμο τελείως όταν θα γίνει θα το ακούσουμε γιατί θα γίνει πανικός.αν δεν ανοίξουν το gameOS εγω δεν την θεωρώ σπασμένη την κονσόλα πάντος(έστω και αν χρειάζεται μόνο software hacking τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...