Προς το περιεχόμενο

[Παρουσίαση] MSI Wind U100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, όμως μεγαλίτερη μπαταρία μεγαλίτερο βάρος.

 

Ναι, αλλά και πολύ λιγότερο κουβάλημα του τροφοδοτικού και ψάξιμο για μπρίζα...

Επειδή δουλεύω ένα Dell 12άρι με αυτονομία 4+ ώρες, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όσο πιο πολύ καιρό το κρατάς το laptop (οπότε το κλασικό 2ωρο γίνεται σταδιακά πολύ λιγότερο και εκνευριστικό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την 6cell θα ζυγίζει 1.3 κιλά, 300 γρ. περισσότερα από τώρα. Αξίζει γιατί με τη μπαταρία 3cell είναι μαρτύριο. Ελπίζω να τη βρούμε σε καλή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσω το πρώτο netbook που :

 

1) Έρχεται με Linux και δεν πληρώνω κερατιάτικα στην M$

2) Μου δίνει 5-6 ώρες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ αυτονομίας (με wifi ανοικτό) ή 3-4 ώρες DivX play

 

Να σχολιάσω ακόμη ότι όπου να 'ναι βγαίνει Ubuntu 8.04 netbook edition που θα παίζει σαφώς καλύτερα στα netbooks και θα προσφέρει μεγαλύτερη αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας ένας ευτυχής κάτοχος ενός Asus eee pc 701 Μπορώ να πω ότι επειδή κάνω πολλά ταξίδια κλπ (Ηράκλειο - Αθήνα, υπνοδωμάτιο - τουαλέτα:Ρ) βολεύει εξαιρετικά το να έχεις κάτι που ζυγίζει περί το ένα κιλό κ δεν πιάνει ιδιαίτερο χώρο στης αποσκευές. Φορτώνεις και σε μία SD 3-4 ταινίες mp3, ότι τραβάει η ψυχή σου (αν έχεις χώρο) και είσαι άρχοντας :)

 

Του έχω βάλει κ μια pimped ubuntu edition 8.04 (όχι τη netbook που λέει ο gdp77 (δεν έχει βγει ακόμη) και πετάει μπορεί η αυτονομία του να είναι 2 ώρες πάνω κάτω (δεν το έχω μετρήσει) αλλά όλο κ κάπου μέσα στο καράβι θα βρεις μια πρίζα :ρ

Θυσιάζεις το 1024χ768 αλλά δεν πειράζει καθόλου γιατί είναι σαν να μην κουβαλάς λαπτοπ :))

 

 

Μπράβο πάντως πολύ ωραία παρουσίαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καμπίνα εντάξει. Το θέμα είναι όμως ότι ούτε στο αεροπλάνο, ούτε και στο κατάστρωμα ή στις τουριστικές θέσεις του πλοίου θα εντοπίσεις εύκολα πρίζα (και αν εντοπίσεις συνήθως θα την έχει καβατζώσει κάποιος άλλος). Μόλις γύρισα από διακοπές και αποφάσισα την αγορά netbook, αλλά με 5-6 ώρες αυτονομία, αλλιώς δεν έχει νόημα (τουλάχιστον για μένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό χειμώνα τότε :)

 

Μπα έχει 5 μερούλες Κεφαλλονιά ακόμα το πρόγραμμα.

 

Όχι στα σαλόνια των μινωικών μιάα χαρά εύκολα βρίσκω πρίζα δεν είχα ποτέ πρόβλημα:)

 

Με blue star που ταξίδεψα εγώ, μία μόνο στο κέντρο του πλοίου εντόπισα, την οποία είχε καβατζώσει κιόλας κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγώ έχω δέκα ακόμα:ρ

 

για αυτό να προνοήσεις και να παίρνεις κ ένα πολύριζο 2 θέσεων ;) ή ένα ταφ :Ρ

 

traveling 101

Have for granted that no power plugs will be available :P

 

Offtopic στο τέρμα έτσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κάποιος τροφοδοτικό αυτοκινήτου -DC Adapter-για το Wind.Υπάρχει της MSI. Έχει το eshop ένα TRUST PW-1200P NOTEBOOK CAR/PLANE POWER ADAPTER,αλλά δεν ξέρω αν κάνει.Έστειλα ένα email στην TRUST αλλά και αυτοί δεν ξέρουν.Βέβαια φαίνεται ότι από volt και amper ταιριάζει αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το βύσμα.Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει γιατί η μπαταρία κρατά τελικά πολύ λίγο και ένας φορτιστής αυτοκίνητου θα βοηθούσε.Μέχρι να κυκλοφορήσει η 6 cell υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κάποιος τροφοδοτικό αυτοκινήτου -DC Adapter-για το Wind.Υπάρχει της MSI. Έχει το eshop ένα TRUST PW-1200P NOTEBOOK CAR/PLANE POWER ADAPTER,αλλά δεν ξέρω αν κάνει.Έστειλα ένα email στην TRUST αλλά και αυτοί δεν ξέρουν.Βέβαια φαίνεται ότι από volt και amper ταιριάζει αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το βύσμα.Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει γιατί η μπαταρία κρατά τελικά πολύ λίγο και ένας φορτιστής αυτοκίνητου θα βοηθούσε.Μέχρι να κυκλοφορήσει η 6 cell υπομονή.

 

http://forums.msiwind.net/external-devices/shipped-ebay-90w-universal-car-charger-arrived-t494.html

 

Της MSI (ακριβούλης) https://shop.msicomputer.com/App/StoreFront/ProductDetail.aspx?ID=1030

 

Φτηνός http://cgi.ebay.com/New-90W-UNIVERSAL-LAPTOP-CAR-CHARGER-DC-power-adapter_W0QQitemZ130226388058QQihZ003QQcategoryZ60252QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247

 

Εγώ πάντως δε θα έβαζα φορητό στο αυτοκίνητο... Ρισκάρεις και το φορητό λόγω ασταθούς τάσης, αλλά και να μείνεις από μπαταρία αφού τραβάει πολλά Watt - καμιά σχέση με συσκευές GPS κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πάντως δε θα έβαζα φορητό στο αυτοκίνητο... Ρισκάρεις και το φορητό λόγω ασταθούς τάσης, αλλά και να μείνεις από μπαταρία αφού τραβάει πολλά Watt - καμιά σχέση με συσκευές GPS κλπ.

 

Το watt Που σου δίνει το αμάξι ειναι πολλα πολλα παραπανω απο οσα χρειάζεσαι... οπότε και όποια αστάθεια απλά δεν σε ενδιαφερει! Επιπρόσθετα τα inverters προσφέρουν προστασία απο power fluctuations... στην χειροτερη απλα θα κάνουν διακοπή παροχής. Δεν κινδυνεύει λοιπόν ο φορητος!

 

Επίσης ούτε απο μπαταριά μένεις! Η μαλλον για να μείνεις θα πρέπει να κάνεις τρελλη μαλατσία! Πρωτα απο όλα τα watt που τραβάνε είναι λίγα (30 με 50 watt τα περισσοτερα) και μπορείς να το δουλευεις ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ για να ξελιγώσεις την μπαταρία, εαν το δουλευεις χωρις φυσικα να είναι αναμμενος ο κινητηρας. Το πιθανοτερο ειναι να κουραστεις εσυ να καθεσαι μεσα στο αμαξι, παρα να τελειωσεις την μπαταρια του αυτοκινητου.

Αν το δουλευεις τωρα με κινητηρα αναμμενο τοτε απλα δεν σε ενδιαφέρει, και δεν παθαίνει τιποτα η μπαταρια του αυτοκινητου.

Η μόνη περιπτωση για να ξοφλήσεις την μπαταρία ειναι να το αφήσεις το φορητο πριζωμένο, με τον κινητηρα σβηστο... και να σηκωθεις να φύγεις, να επιστρέψεις σε κάνα 12ωρο.

 

Όλα αυτα τα λέω εκ πείρας μια και χρονια τώρα χρησιμοποιώ φορητο στο αμάξι... οπως και άλλες συσκευες που τροφοδοτουνται απο το αμαξι, και ουδεποτε υπήρξε πρόβλημα ουτε για τους φορητους, ουτε για την μπαταρια του αμαξιου.

 

Χρησιμοποιηστε αφοβα ότι θέλετε... οι μπριζες γι αυτο ειναι εκει, γι αυτο φτιαχτηκαν... οχι για να ανάβουν τσιγαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κάποιος τροφοδοτικό αυτοκινήτου -DC Adapter-για το Wind.Υπάρχει της MSI. Έχει το eshop ένα TRUST PW-1200P NOTEBOOK CAR/PLANE POWER ADAPTER,αλλά δεν ξέρω αν κάνει.Έστειλα ένα email στην TRUST αλλά και αυτοί δεν ξέρουν.Βέβαια φαίνεται ότι από volt και amper ταιριάζει αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το βύσμα.Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει γιατί η μπαταρία κρατά τελικά πολύ λίγο και ένας φορτιστής αυτοκίνητου θα βοηθούσε.Μέχρι να κυκλοφορήσει η 6 cell υπομονή.

 

Άσε αυτες τις πατέντες με τους adaptors και το αμφίβολο power output! Αστο μην κάνεις καμια ζημιά στον φορητο. Θα πάρεις ενα power inverter γύρω στα 150 watt (και πολλα λεω) το οποίο βγάζει κανονικη μπρίζα και μπορείς να συνδέσεις οτι συσκεύη θέλεις (λαμπα, ψυγειο, τηλεοραση, φορητο...) και πάνω σε αυτο μπριζώνεις το τροφοδοτικο του φορητου σου!

 

Θες κάτι τετοιο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802360

 

Ανάλογα μπορείς να βρεις και στο PLAISIO και σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρονικα είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τοποθέτηση επιπλέον RAM και την ακύρωση της εγγύησης, διάβαζα σε ιταλικό online shop το εξής:

 

«Il NetBook MSI WIND U100, ha la possibilità di espandere la RAM fino a 2 GB. Però per effettuare questa operazione, bisogna smontare completamente la parte inferiore del case, rimuovendo anche un sigillo di garanzia.

Questo sigillo di garanzia,non invalida la garanzia offerta da MSI, ma dovete, inviare una email allʼ indirizzo [email protected] ed inserire nella mail il seriale del notebook e il modello di RAM che si intende aggiungere.»

 

Λέει λοιπόν ότι για να μην ακυρωθεί η εγγύηση με την τοποθέτηση RAM πρέπει ο χρήστης να στείλει ένα email στην τάδε δ/νση με το σειριακό αριθμό του Wind και τη μνήμη που προτίθεται να προσθέσει. Δεν ξέρω αν αληθεύει, με δεδομένο ότι είναι γραμμένο σε online shop και όχι σε κάποιο portal πχ, αλλά ίσως αξίζει η προσπάθεια από κάποιον.

 

Κάτι άλλο που είδα τυχαία σε ιταλικά shops είναι και η ύπαρξη MSI Wind U90 με οθόνη 8.9 ιντσών (ίδιας ανάλυσης με τη 10άρα) και όλα τα άλλα στοιχεία ίδια (και με τιμή πώλησης χαμηλότερη από το U100). Υπάρχει και U90 τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σιγα μην κατσει η ΜΣΙ να φτιαξει βαση δεδομενων με ολους αυτους που θα αλλαξουν την μνημη.Μακαρι να ισχυει...Απλα μου φαινεται ουτωπικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...